Poistenie

Poistenie je dobrým nápadom. No zároveň je to aj dobrý biznis, takže sa do toho nehrňte spolu so stádom ľudí, ktorí skočili na lep prvej pestrofarebnej reklame.

Poisťovne nám ponúkajú rôzne produkty. Mnohé poistky sú značne nevýhodné, niektoré dokonca až nezmyselné. Neplaťte si poistné bez toho, aby ste mali jasné, čo presne potrebujete poistiť. Poraďte sa s nezávislým poradcom.

Pred podpisom poistky musíte vedieť odpovedať na otázku „potrebujem toto naozaj poistiť?“. Poistenie je forma zabezpečenia. Poisťujte len to, čoho strata by pre vás znamenala katastrofu. A zároveň to poistite tak, aby to v prípade problémov poistka v plnom rozsahu vyriešila.

  • Nepotrebujete žobrať o poistné za zatečenú maľovku, či rozbité okno. No ak vám voda odnesie dom, potrebujete rýchlo niekde bývať.
  • Nemá zmysel žobroniť o poistné za odretý lakeť. Ale v prípade trvalej invalidity budete potrebovať riadne tučnú sumu.

Preto si dohodnite takú poistku, ktorá vás bude chrániť až v prípade, že sa stane niečo naozaj vážne. Taká poistka býva lacnejšia a pritom vás zabezpečí. Čo poistiť? Položte si otázku, aké následky pre vás, alebo vašu rodinu by nastali v prípade nečakaných ťažkostí.

  • Keby ste vyhoreli.
  • Keby vám povodne zničili dom.
  • Keby vám ukradli auto, alebo vykradli byt.
  • Keby ste sa pre úraz alebo chorobu stali invalidní.
  • Keby umrel váš životný partner.

Hľadajte vo svojom živote miesta, ktoré môžu ohroziť vašu existenciu, alebo finančné príjmy. Tieto udalosti potom dajte poistiť.

Ak si už platíte poistku, nebuďte lakomí. Musíte sa zaistiť tak, aby vám v prípade problémov poistné reálne vyriešilo stratu, nie len jej časť. Napríklad ak havarujete a auto je zničené, nepomôže vám lacná poistka, z ktorej vám vyplatia pár stovák. Potrebujete v niečom ďalej jazdiť. Ak už poistné platíte, dajte si raz za dva či tri roky tú námahu a prečítajte si znova všetky zmluvy. Veci sa v živote menia.

  • Môžete zistiť, že niektoré poistenia už ďalej platiť nepotrebujete.
  • Alebo zistíte, že po zmene cien potrebujete navýšiť niektorú z poistiek tak, aby vám mohla neskôr riešiť prípadný problém.

Pri voľbe správnej poistky je vhodné poradiť sa s finančným poradcom. Určite má lepší prehľad ako vy. Mal by to však byť niekto nezávislý, nie agent niektorej poisťovne. Optimalizáciou sa dá na poistnom ušetriť viac než polovicu výdavkov oproti tomu, čo by vám naklikali do formulára ochotné pracovníčky v poisťovni. To môže na ploche rokov spraviť rozdiel niekoľko tisíc eur – pár hodín práce a rozmýšľania navyše sa vám určite vyplatí. Ostatne – na to je dobré si v kapitalizme zvyknúť čím skôr. Neznalosť je drahá.

Príjmy a výdavky.

Vaše príjmy by mali byť vyššie, ako výdavky. Tešíte sa, že práve padla ďalšia veta ako z hodiny na pomocnej škole? Je to predsa logické. Ale pri peniazoch ľudia často túto logiku akosi nevidia. Je to rovnaké ako pri obezite a chudnutí. Pri obezite je príjem energie vyšší, ako jej výdaj. A tak tučnieme. Ak vám chýbajú peniaze, nemusí byť jedinou cestou k riešeniu situácie to, že si zoberiete druhú prácu. Niekedy stačí prehodnotiť svoju životnú situáciu. Možno stačí trocha priškrtiť výdavky – dnes sa všeobecne dosť plytvá. Nejde mi o to, aby ste sa uspokojili s tým čo máte a stále len šetrili. Ide mi o to, aby ste pracovali čo najmenej. Neberte si hneď druhú prácu, ak vám výplata nestačí. Uskromnite sa a prežite z tej prvej výplaty. Nepracujte za pár eur navyše v druhej šichte. Namiesto toho študujte. Čítajte. Vzdelávajte sa. Zvýšite tým svoju hodnotu. To vám v blízkej budúcnosti umožní efektívnejšie pracovať.

Pozrite si aj tieto články:

Komentáre k článku: Poistenie

  1. Anna 18. februára 2013

    Zaujali ma v tomto článku hlavne „Príjmy a výdavky“.
    Je to pre mňa dosť aktuálna téma.

    Som sama, s hypotékou na byt. Vlastne celý čas mám aj druhú prácu na dohodu u „kamarátky“.Neviem, asi jej trápny prístup ku mne, alebo veľmi nízka mzda za kvalitne odvedené účtovníctv / necelé 2 eurá na hod/, možno aj únava, veď som tam chodila po práci každý deň na 3-4 hodiny, každú sobodu , niekedy nedeľu, keď bola špička.., jej náladovosť. Cez Vianoce som sa zrazu rozhodla. No mám už svoj vek. 50 rokov.
    Svoj život som desať rokov prežila v práci. Dokonca som stihla urobiť malú štátnicu z angličtiny.
    Pýtam sa, májú tieto skvelé rady ešte význam pre ženu v mojom veku? Okolie v mojom veku sa usmieva nad mojím „šprtaním“, nad tým, ako športujem..viete, trochu ma poháňa strach, že to všetko finančne nezvládnem..

  2. Miro Veselý 19. februára 2013

    Anna biznis medzi kamarátmi neraz dopadne žalostne. No a či má zmysel sa o niečo snažiť v päťdesiatke? Do dôchodku je to ešte cez 10 rokov. V dnešnej dobe je to už doba, ktorú ťažko strávime bez doštudovania si nových materiálov. Čiže naučiť sa niečo nové podľa mňa stále zmysel má. No a čo sa týka zdravia, tak šport či zdravá strava sú investíciou ktorá na staré kolená môže značne zlepšiť kvalitu života.

  3. Anna 19. februára 2013

    Ďakujem. Naozaj náhodou som narazila na Vašu skvelú stránku, keď som v akejsi depke po tej spomínanej výpovedi surfovala na nete.
    Mám znovu chuť riešiť nové veci. Nehádzať flintu do žita.

    Ešte raz ďakujem.

Pridajte komentár: