Dnes zhrniem niekoľko krátkych tipov na funkcie, ktoré šetria čas a oplatí sa ich využívať...
Sporenie
Pokračujme v téme, ako mať viac peňazí. Presuňme sa teraz do sveta lakomcov, držgrošov, škrobov, žgrlošov, skupáňov, mamonárov, hrabivcov a škrečkov. Áno, ideme šetriť peniaze.
Šetrenie peňazí? Ale no tak priatelia! Tu sme rozvinutá konzumná spoločnosť, mali by sme míňať a míňať. Či nie? Aspoň na to nás nepretržite láka reklama a marketing. Napriek tomu si dovolím napísať pár tipov na tému sporenia peňazí.
Mnohé firmy využívajú našu nesústredenosť, rozptýlenosť. Podpisujeme rôzne zmluvy vytlačené takými malými písmenkami, že sa nedajú prečítať ani s lupou. Ponuky sú natoľko neprehľadné, že je pohodlnejšie platiť a neskúmať, či náhodou nepreplácate dvojnásobok. (…No áno, preplácate…)
Len si skúste zistiť, koľko presne stojí minúta telefonického hovoru, či jeden kilowatt elektriky. To záleží na… a nasleduje dlhý zoznam podmienok, ktoré určia koľko čo stojí. A tým strácate možnosť kontroly, čo vám vlastne bolo naúčtované. Časť peňazí jednoducho minieme zbytočne. Raz je to z neznalosti, inokedy z pohodlnosti. Možno ste pred hodinou nechali v niektorej izbe zapnuté svetlo (a televízor a reproduktory a ktoviečo ešte). Možno máte 3 rôzne bankové účty a ku každému kartu, hoc by stačil jeden. Možno dva mobilné telefóny.
Mnoho zbytočných výdavkov vzniká len preto, že ich bagatelizujeme. Často ide o pomerne malé sumy. Konzumná spoločnosť nás obklopila veľkým počtom rôznych technických vymožeností. Všetky sú relatívne lacné. Ale je ich veľa.
Po spočítaní sa zbytočné náklady môžu vyšplhať na číslo, ktoré by vám možno vyrazilo dych. V mnohých rodinách by sa len rýchlou optimalizáciou výdavkov dalo ušetriť mesačne 100 a viac eur bez vážnejších problémov či obmedzovania sa.