Ak chcete prenajať svoj byt, najprv by ste si mali ujasniť, či je skutočne váš...
Depresia
Depresívne pocity a nálady sú vo vážnych životných situáciách normálne a prirodzené. Netreba sa tomu brániť. No bolo by dobré myslieť aj na to, že ak depresia bude trvať pridlho, môže sa stať takpovediac návykom. U predisponovaného človeka môže ťažká životná udalosť spôsobiť takú hlbokú citovú ranu, ktorá môže prerásť do dlhotrvajúcej depresie. Do depresie, ktorú už človek sám nevie zastaviť. Je rozumné, ak takto hlboko zranený človek navštívi lekára. Dnes sa depresia dá účinne riešiť. Nehovorím, že človek nemá smútiť, ak stratí po havárii manželku, či niekoho blízkeho. Ale nemá zmysel zatrpknúť a stratiť zvyšné roky života preto, že človek upadol do depresie a nevie sa z nej sám dostať. To sa nemusí týkať sezónnej depresie, ale aj tá môže značne znížiť kvalitu života.
Neraz človek ani nevie, že trpí depresiou! Dlhodobú rozladenú náladu považuje mnoho ľudí za normálnu vec. Depresia sa nemusí prihlásiť nápadne. Stačí ak vás naladí do mierne negatívneho citového rozpoloženia. Potom si viac všímate tienisté stránky života. To akceleruje pocity negatívnej bilancie. A negatívne naladený človek si znova všimne len to zlé. Postupne sa stáva čoraz viac smutným, zatrpknutým.
Sú dokonca choroby, kedy je rozvoj depresie pravdepodobný – či už z organických, alebo psychických dôvodov. Napríklad chronické choroby vyžadujúce prístrojovú podporu (choroby ľadvín vyžadujúce hemodialýzu), rakovina, chronická bolesť, mozgová príhoda, Parkinsonova choroba, roztrúsená skleróza, epilepsia, chronický únavový syndróm, HIV infekcia. Tu je výskyt depresie častý. Ešte častejšie je depresia prítomná pri ochoreniach spojených so štítnou žľazou. Ak máte niektoré z týchto chorôb, vždy myslite na to, či ich súčasťou nemôže byť depresia. Depresia totiž zhoršuje aj samotný priebeh všetkých chorôb. A preto môže riešenie depresie – hoc aj liekmi – pomôcť zlepšiť účinnosť liečenia pôvodnej choroby. To zlepší kvalitu života.
Príznaky depresie.
Slovo depresia už padlo toľkokrát, že je načase popísať aspoň telegraficky, ako rôzne sa môže prejavovať depresia. Depresia ešte nemusí znamenať, že človek „sedí v kúte s rukami objímajúcimi kolená a plače“, ako si ju možno predstavujeme. Prejdime si preto bleskovo niektoré z bežných príznakov depresie.
- Depresívna, mrzutá, smutná, neradostná nálada predtým netypická pre daného človeka.
- Strata záujmu o činnosti a situácie, ktoré v minulosti pôsobili radosť.
- Málo „životnej energie“, rýchla unaviteľnosť.
Pokiaľ by na vás „sedel“ jeden z týchto príznakov, zrejme nejde o depresiu. Možno je to reakcia na nejaký stav, problém, situáciu. Možno únava, alebo aktuálna nálada. No ak máte pocit, že sa vás týkajú dva alebo dokonca všetky tri z tých bodov, spozornejte. Pozrite sa na ďalšie znaky depresií:
- Strata sebadôvery, sebaúcty (strata, takže v minulosti si človek veril)
- Pocity viny, vyčítanie si. V duchu, či nahlas sa človek stále vracia, že niečo mal spraviť inak, že niečo nezvládol.
- Opakujúce sa myšlienky na tému smrti, alebo samovraždy.
- Znížená schopnosť sústrediť sa na nejakú tému v myslení, nerozhodnosť, váhavosť.
- Zmena aktivity – na rozdiel od minulosti je človek „taký nejaký spomalený“. No môže ísť naopak aj o pozorovateľný nárast aktivity na rozdiel od minulosti.
- Poruchy spánku, či už nadmerná spavosť alebo nespavosť.
- Zmena chuti do jedla, či už nechutenstvo alebo jedáctvo. To následne môže meniť hmotnosť človeka, ktorý buď chudne, alebo priberá.
Čím viac z uvedených príznakov na vás „sedí“, tým súrnejšie by ste mali navštíviť svojho lekára. Radšej jeden falošný poplach, ako stratiť roky života depresiou. Depresia totiž môže v nie veľmi nápadnej forme pretrvávať aj mnoho rokov a človek si ani neuvedomí, že ňou trpí. No depresia pritom už mení prístup človeka k svetu a časom sa bude zvyčajne len zhoršovať.
Napríklad človek, ktorý predtým bol čulý, aktívny a spoločenský sa po nejakej nepriaznivej udalosti „uzavrie do seba“. Prestáva sa venovať tomu, čo ho predtým bavilo. Zažíva málo radosti, všíma si skôr tienisté stránky života. Niektorí ľudia sa mu začnú vyhýbať, pretože s ním už „nie je žiadna sranda“. To zhorší jeho sebahodnotenie (nestojím za nič). Začína zle spávať. To znamená únavu a tá následne zhoršuje aj celkovú emočnú bilanciu. Všetko je odrazu nanič. Stav sa takto môže zhoršovať plazivo – bežne aj niekoľko rokov. Následne môže tento človek začať trpieť rôznymi telesnými chorobami. Depresia sa niekedy navonok prejavuje viac telesnými chorobami, ako „smútkom“. Každý skúsený lekár vám povie, že pacienti často prichádzajú s chorobami a vôbec netušia, že ich stav je spolupodmienený depresiou.
Niekedy si ľudia povedia „to nie je depresia, je to len hlboký smútok z toho, že mi umreli rodičia“. Takéto tvrdenie môže byť pravdivé a smútok naozaj je namieste. No obdobie smútku by nemalo trvať príliš dlho. Pár dní, prípadne pár týždňov. No nie mesiac, alebo viac.
Mnoho ľudí sa hanbí ísť k lekárovi, hlavne, ak to „smrdí“ psychiatriou. Hovorí sa, „kto sa hanbí má prázdne gamby“. Súčasná terapia depresie je účinná. Lieky dokážu upraviť chemickú rovnováhu v tele tak, že príznaky depresie sa zmiernia. Človek je vďaka tomu schopný myslieť normálne, nie pod clonou depresie. Po niekoľkých mesiacoch takejto liečby si mozog „zvykne“ na nový „nedepresívny“ stav. Synapsy znova vytvoria také spojenia, ako fungovali predtým. Postupne sa vysadí liek a človek žije ďalej plnohodnotný život. Ak váhate, či ísť k lekárovi s depresiou tak vedzte, že liečenie často trvá toľko, koľko trvala depresia. Ak to budete pár rokov odkladať, stratíte zbytočne veľa času. Toľko k depresii. Nenechajte si ňou skaziť život. Dnes to už nie je nutné. A dosť. Poďme z mútnych vôd problémov a depresie k pointe. Poďme si povedať o úspechu.
kalia 27. augusta 2012
V prvom rade chcem pochvalit tuto stranku..A v druhom rade chcem nieco o tej depresii povedat z vlastnej skusenosti..Uz ako dieta som bola viac introvert a mozno aj kvoli chorobe, ktoru som prezila a to doslova. Nepotrebovala som sa vela rozpravat, bola som skor samotar. V puberte sa to zmenilo, mala som kamaratky a netrpela som nudzu,ani o chlapcov. Ked som sa vydala a mala dieta zacala som coraz viac pocitovat strach, strasne som si brala k srdcu slova inych, bola som strasne citliva vo vnutri a tvrda z vonku, vedela som sa rozplakat kvoli vsetkemu a tak sa to kopilo a kopilo, ani neviem ako. Mala som zly pocit zo vsetkeho, co som urobila, stratila som sebavedomie..a tak sa to tiahlo par mesiacov, az to skoncilo v nemocnici..Zacala som pocitovat velmi caste busenie srdca, triasku a caste zvracanie-niekto by povedal, ze to je nabeh na infarkt, ale nebol. To bol len vysledok mojho stavu..Vsetky vysetrenia dopadli dobre..A som rada, ze ma to postrasilo a nakoplo na iny level takto..Trvalo mi 2 mesiace, kym som sa z toho dostala..Brala som jeden liek, ktory som si vysadila v momente, ked som si povedala, ze uz na dno nespadnem..Je to tazke udrziavat sa myslenim hore, ale snazim sa..Pouzivam pozitivne afirmacie, davam si ciele a moj zivot zacal byt pekny a zacalo sa mi darit vo vsetkych veciach..Mam skvelu rodinu, ktora mi pomaha a chcem este povedat, ked si to niekto cita a ma pocit, ze depresie preziva, tak to ries zavcasu..Skok z ´depresie´na same dno je tak nepatrny, ze ani si to nevies predstavit a este ked sa ti pritrafia zdravotne problemy je to horsie a horsie.. Ja som si tym dokazala, ze niesom, az taka slaba, ako som si myslela a zacala som si viac verit a veeelmi rada navstevujem taketo stranky..Dakujem a drzim palce kazdemu, kto to preziva, aby to prekonal a pochopil, ze zivot a zdravie je len jedno..
Julia 17. januára 2013
Chcela by som sa Vás opýtať či poskytujete aj nejaké rady, ak ma človek problémy?
Miro Veselý 17. januára 2013
Julia nie, cez internet sa nedá robiť poradenstvo, odporúčam konzultovať psychológa. Ak máte podozrenie na depresiu tak psychiatra.
Ivan 27. januára 2015
Trefný článok. Chcem len pridať svoju skúsenosť. Začnem otázkou… Vie niekto,ktorá choroba je jedna z najviac smrteľných? Čuduj sa svet … Depresia. Ak počujete názor,že depresiu (pozor nie obyčajný odôvodnený a dočasný smútok) je treba len rozchodiť a kto má depresiu je obyčajný slaboch,neverte tomu. Relaxom viete bojovať proti stresu, ale pri depresii Vám pomôže ako podporný nástroj. Ak cítite trvalý smútok,neustále Vás prenasledujú depresívne myšlienky,nemáte zmysel života, nedajbože myslíte často na smrť … ŠMÝKAJTE k psychiatrovi,čím skôr,tým lepšie. Ak máte aj psychosomatické prejavy, tak ste tam už mali dávno byť! Ide Vám o život a to v žiadnom prípade nepreháňam. Verte mi, zažil som to ja a so mnou milióny ľudí,časť z nich to bohužiaľ pre falošnú hrdosť neprežili.
lenka 15. apríla 2015
Ja sa velmi bojim chela by som to riesit som ale velmi unavena stale by som spala a niekedy si zelam aby som rano nevstala hanbim sa za to ale co mam robit
Miro Veselý 15. apríla 2015
lenka ak je to začínajúca depresia a prípadne nejaké úzkostné stavy k tomu, tak by som odporúčal prekonať pocit hanby a ísť k lekárovi. už o mesiac môžete vidieť svet inými očami a potom sa dá začať s tým niečo robiť
tatiana 21. mája 2015
Uz dlhsiu dobu zijem v neopisatelnom strachu prezila som vela umrti v rodine mam casto myslienky k sebevrazde ,,,,,mam strach z liekov mavam stav kedy uz mam pocit ze to niesom ja som je vela toho co by som chcela napisat ale nemozem to ani opisat skratka sa to neda co citim je hrozne bojim sa ludi mam rada samotu bojim sa velkych priestorov,mam pocit ze sa uz bojim celkovo sameho ako takeho zivota a nemam ziadny zmysel preco rano vsat a ako prezit den toto nieje uz zivot toto je trapenie ja sa na tomto svete uz nudim ak mal niekto podobny stav a dostal sa z toho prosim napiste mi ako dalej Dakujem
Miro Veselý 21. mája 2015
tatiana z toho čo píšete naozaj cítiť dosť smútku, sklamania a tiež aj strach. odporúčam vám obráťte sa na svojho lekára. to čo pociťujete sa asi dá pomerne jednoducho a účinne zmeniť tak, aby ste mohla ďalej prežívať zaujímavý a príjemný život.
tatiana 21. mája 2015
dakujem Vam za radu velmi si to cenim ,,,ale uz som vyskusala vsetko, lekarov sa bojim vyskusala som kvantum liekov bolo mi horsie,vypestovala som v sebe strach ktoreho sa nemozem zbavit,,,uz nieje na tomto svete asi horsia bolest ktoru ako ja matka som prezila,,odislo spolu s nim aj polovica mojho ja ,ale uz nemam co stratit tak budem skusat dalej este raz,,prekonam nieako svoj strach a zjdem k lekarke Este raz Van pekne dakujem zelam pekny den
Miro Veselý 21. mája 2015
tatiana depresia je niekedy zákerná v tom, že nám podsúva pocit ako nič už nemá zmysel a nič a nedá skúsiť. rozumiem tomu, že v takej situácii vám únik zo života vychádza ako východisko z utrpenia. no nie je to jediné východisko. ukončením by ste len zrušili všetky ostatné možnosti. vyrozumel som, že ako matka ste asi zažili najväčšiu stratu. to bývajú veľmi ťažké myšlienky, nech už sa to stane v ktorejkoľvek chvíli. ak vládzete, skúste tomu ešte dať šancu. možno ešte môžete raz začať. a keď nie, vždy je ešte možné pomôcť iným a tým naplniť svoje poslanie aspoň čiastočne. dajte si aspoň rok na premyslenie než spravíte ráznu zmenu. lieky majú, samozrejme rôzne aj neželané účinky a je jasné, že mnoho ľudí ich nerado vidí. v prípade depresie však dobre volená liečba môže zmeniť život na nepoznanie k lepšiemu. viem, stane sa, že lekár nemusí „trafiť“ vhodnú liečbu. ale treba tomu dať šancu aj keby trvalo nejaké týždne, kým sa to naladí. úspech totiž môže priniesť ešte mnohé roky, kedy môžete byť užitočná a spokojná.
Ivan 10. augusta 2015
Tatiana, ak máš ešte dosť sily a dokážeš sa ako, tak sústrediť, skús aj túto knihu: Sue Atkinson „Na ceste z depresie“. Autorka si za niekoľko rokov sama prešla týmto peklom na Zemi a časom vytvorila túto knihu, ktorá je písaná jednoducho a zrozumiteľne, práve pre vás, ľudí trpiacimi depresiami. Dá sa čítať po kúskoch, v náhodnom poradí, tak ako to umožňuje Tvoj momentálny stav, či sa dokážeš sústrediť a ako dlho, kniha sa vlastne prispôsobuje Tebe. Nájdeš ju, napr. v Panta Rhei. P.S. Som zdravý, ale prečítal som si to a našiel množstvo aj mne užitočných informácií, pre seba a pre iných, ak to možno raz bude potrebné. P.P.S. Ak jediné, čo zvládaš, je ležať pod perinou, necíť sa tým vinná, nie je to Tvoja chyba! :-)
Iveta 25. februára 2016
Moja dcéra je práve v ťažkej depresii. Snažím sa byť silná pred ňou, no ide to ťažko. Ma 18, ale tak veľmi chcem len ambulantnú liečbu, veľmi trpím , keď si pomyslim, že by som ju mala odviezť do liečebne. Poraďte, ako jej doma vytvoriť prostredie najlepšie, ako sa dá? Iveta
Miro Veselý 25. februára 2016
Iveta depresií je viacero druhov. Tie bežné sú dosť ľahko „predstaviteľné“. Niečo sa stane a človeku je potom smutno. To sa dá nazvať aj ako reaktívna depresia. Teda reakciou na nejaký podnet je dlhodobejšie zlé ladenie.
Druhý druh depresie je taký, ktorý vychádza z vnútorného nastavenia tela, preto sa volá aj endogénna depresia. To sa trebárs niečo „pokazí“ v práci štítnej žľazy, alebo sa zle tvoria rôzne látky v tele a človek začne byť „smutný“ bez ohľadu na to ako dobré prostredie ho obklopuje.
To znamená že ak dcéra trpí depresiou, je dosť dobre možné, že nie je vo vašich silách nijakým spôsobom ju potešiť. Ak lekár odporúča ústavnú liečbu, asi by bolo dobré podriadiť sa. Pri troche šťastia jej nastavia vhodné antidepresíva, tie sa tak za mesiac začnú prejavovať na jej jasnejšej nálade a neskôr ju môžu prepustiť.
Antidepresíva majú prvé týždne účinky, ktoré môžu robiť problémy. Ešte nie je vyznačený antidepresívny účinok, ale človek už cíti chuť niečo robiť. To potom môže vyvolať správanie s tragickými následkami. Preto je lepšie ak v takých prípadoch je človek nejaký čas pod kontrolou lekára po 24 hodín.
Zázemie ktoré jej chcete vytvoriť jej určite potom bude oveľa viac oporou ako teraz, keď možno nedokáže vnímať všetko tak, ako by to vnímale bez clony depresie. Ťažká diagnóza, držím palce nech sa podarí to dostať do lepšieho stavu.
Ivana 13. júla 2016
Dobrý deň,
možno to sem vôbec nepatrí, ale mám kamaráta, ktorý už nemá rodičov, bol vychovávaný starkou. Pred dvoma rokmi (čo sme už neboli v kontakte) začal vraj meniť svoje správanie. Nedávno som sa začala o to zaujímať viac, keďže nikdy nebol nejak extra spoločenský typ človeka, skontaktovala som sa s jeho starkou- zároveň aj s ním. Neviem na koho sa máme obrátiť, myslím si, že trpí schizoafektívnou poruchou. V spoločnosti kamarátov sa zvykne otočiť na miesto, kde nikto nie je a rozpráva sa „s nikým“, no snažím sa to ignorovať, aby si to nevšimol, že to vnímam, kedže sme nadobudli ako-taký vzťah a viem, že mi verí, no zatiaľ najviac, v čom sa mi zdôveril, že všetko z domu vyhadzuje lebo mu to káže… ale kto a čo, to už neviem. V byte mu ostal jeden matrac a kuchynská linka, všetko ostatné má rozobraté alebo už vyhodené. Sťažoval sa mi aj na nedostatok spánku, že spí denne tak 3 hodiny. Neviete prosím poradiť, na koho sa obrátiť, keďže dobrovoľne ho k nejakému spychiatrovi nedostanem (tvrdí mi totiž, že žije normálny život).
Miro Veselý 13. júla 2016
Ivana podľa popisu to naozaj vyzerá dosť vážne, v tomto ostáva naozaj iba kontaktovať príslušného lekára a poradiť sa čo ďalej. Buď psychiatra ku ktorému patrí podľa obvodu, alebo závodného lekára. Ale určite vám poradí aj váš lekár. Mohol by totiž byť ohrozením ako pre seba tak aj pre okolie. Čo ak mu hlasy prikážu niekomu ublížiť? Stáva sa to.
Adriana 14. júla 2016
Hrozne sa bojim čo mi je. Mam zo všetkého strach mam vlastne asi polovicu príznakov depresie a ja sa bojim že ju naozaj mám a nemám to odhodlanie ist ku psychiatrovi. Vobec som sa tak doteraz necítila. Raz som už trpela malou depresiou ale zmenou prostredia a zmenou ľudi okolo mna som sa z toho dostala ale teraz mam pocit že to je späť a mam pocit že sa zo mna každú chvíľu stane blázon. naozaj neviem čo mam robiť
Miro Veselý 14. júla 2016
Adriana okrem depresie existujú aj iné poruchy, to čo popisujete by mohlo pripomínať aj úzkostné stavy. Aj tu môže psychiater pomôcť. Ak sa vám k nemu nechce, môžete chvíľu pozorovať situáciu či sa to nezlepší. Ale ak nie, lepšie je aspoň sa poradiť. Nemusíte hneď pýtať lieky, len nech sa na to pozrie niekto kvalifikovaný. Možno vám pomôže nájsť príčinu.
antonia 3. augusta 2016
chcem sa opýtať ako žiť alebo riešiť depresiu muža. máme manželstvo s problémami alkohol, a podobne. no skúšali sme sa liečiť no nevydržal manžel, vysadil lieky, chvíľu sa držal. no teraz je to tak že prestal chodiť do práce, spi, zatvára sa v izbe, nechutenstvo. k lekárke ho nedostanem bo on nie je hlúpy. všetku vinu za všetko zhadzuje na mňa a syna. čo robiť v takom prípade. neviem sa rozhodnúť. viem že rozvod nie je riešenie ale ani ja už nevládzem takto ďalej žiť. je tvrdohlavý, neústupčivý vo všetkom, ale teraz je to letargia, nechuť k ničomu, nič ho nebaví, nič nerobí…
Miro Veselý 3. augusta 2016
antonia ak je v hre depresia a alkohol, tak je to vážny problém. To totiž môže znamenať, že ľudsky ste bezmocná a nemáte kompetenciu ani nástroje na to, aby ste pomohli. Lebo nejaké „dohováranie“, prosenie či iné bežné spôsoby zaberajú len na zdravého človeka. Ak je človek normálny, vie sa prispôsobiť manželke a nájde sa kompromis. Ak ide o poruchu typu depresia, tak tam dohoda nie je možná, taký človek aj keby chcel, nedokáže to zmeniť. No a ak je tam alkohol, tak to len zhorší situáciu a ten muž si môže zničiť život. Ak ten stav je dlhodobý a nechce s tým nič robiť, asi stojí za úvahu priestorový únik aby ste jeho problémy neprenášali na seba, pretože ak on odmieta vaše rady a liečenie, tak vy rovnako môžete odmietnuť taký život.
rick 17. októbra 2016
No urcite????a hodia ma na kramare na psychiatriu….dik to nepotrebujem??
rick 17. októbra 2016
Mam podobne nazory…..a tiez nemam dovod zit….sucitim stebou
Romi 21. novembra 2016
Ahoj Mirko! Mam v rodine blizku osobu ktora trpi depresiou uz niekolko rokov. Chcem konecne zasiahnut à vyhladat pre nu lekarsku pomoc ak ovsem bude suhlasit. Kedže nezijem na SVK nemam prehlad o lekarov a nenasla som zatial nič z odporucani. Vedel by si mi poradit kde à ako najst dobreho lekara? Kezmarok à okolie? Bola by som ti nesmierne vdacna. Vopred dakujem.
Miro Veselý 21. novembra 2016
Romi žiaľ, nemám prehľad o tom ako nájsť dobrého lekára na diaľku. V prípade psychiatra je to ešte ťažšie, lebo mnohí sa nepochvália že chodia a teda nie je veľa spätnej väzby medzi známymi. Je ľahko možné, že tí čo trocha obľúbenejší lekári v regióne budú tak preťažení, že nevezmú nikoho nového ak nemusia. A tak niekedy lepšia cesta je ísť podľa toho, kam človek patrí. Je to asi lepšie riešenie, než otáľať, váhať a neriešiť situáciu. Pri depresii je vždy treba odborné posúdenie situácie. Najhoršie býva presvedčiť človeka ktorý depresiou trpí, aby vyhľadal odbornú pomoc. Niekedy si totiž pod clonou dlhoročného stavu ten človek ani neuvedomuje, v akom zlom stave vlastne je.
Maja 29. novembra 2016
Pred chvíľou som napísala do Googlu vetu: Kto pomôže môjmu synovi vyliečiť depresiu? Prosím!!!
Hodilo ma to na tento článok. Prečítala som si ho a tiež diskusie a čakám na ,,zázrak“. Všetko, čo tu bolo popísané sa týka môjho syna. Trápi sa už 5 rokov s depresiou. Bral aj lieky, ale tie mu nepomohli a niektoré mu zhoršili bolesť hlavy a chronický únavový syndróm. Je to 22 ročný chlapec, ktorý miluje knihy a štúdium, no kvôli depresii už 2 – krát prerušil štúdium VŠ. Nevládze študovať, sústrediť sa na prednášky, už sa nevládze rozptýliť hudbou a dobrou knihou ako kedysi. Chodil na osemročné gymnázium, to sme ani nevedeli, že chodí do školy, nakoľko mu štúdium šlo ľahko, teraz máme pocit, že nedokáže nič vyštudovať a nevie sa nikde zaradiť, keďže nevládze. Sme bezradní, lekári nám nevedia pomôcť, my sa snažíme mu pomáhať zo všetkých síl, no vidíme, že nám pred očami chradne. Poraďte nám niekoho, kto by bol naozaj dobrý a vedel počúvať človeka, nielen liečiť od počítača. Je to hrozný pocit bezradnosti, ak ste už boli so synom všademožne a nik mu zatiaľ nepomohol. Preto čakám na zázrak!!!
Miro Veselý 30. novembra 2016
Maja v takej komplikovanej situácii je v súčasnosti dosť veľa ľudí. Žiaľ, takto cez diskusiu ťažko akokoľvek radiť, azda len toľko, že ak jeden lekár nepomôže, tak sa dá skúsiť konzultovať iného. Lieky na depresiu môžu byť veľmi účinné, ale je pravda, že neiktoré môžu zas zhoršiť iné veci – trebárs nespavosť. Potom ak je to zlé sa dá skúsiť iné antidepresívum, dnes ich už je dosť veľa druhov. Niekedy môže byť dobrý nápad porozprávať sa aj s psychológom, ten niekedy tiež môže pomôcť nájsť problém. Pretože depresia môže byť rôzneho pôvodu. Možno je váš syn len dhodobo preťažený a potom sa dá pátrať po tom, kde ubrať. Inokedy depresia vzniká ako vhútorný proces, ktorý sa deje v chémii tela a tam zas psychológ pomôže menej a lieky viac.
Alena 30. novembra 2016
Nečakala som, že sa niekedy dostanem do takejto situácie. Nikdy som nebola veľký optimista, ale to, kam som sa dostala ma desí. Na kolená ma dostala manželova nevera. Sú to už tri roky, čo sa to prevalilo, odvtedy sa neviem dostať do normálu. Som plačlivá, unavená, bez chuti do čohokoľvek. Robím všetko, čo mám, ale… je to trápenie. Nemať deti, asi to ukončím, to im ale urobiť nedokážem. Neviem ten podraz spracovať. Rozumiem každej racionálnej argumentácií, viem to vysvetliť, len nedokážem dať dokopy rozbité city. Viem aj to, že tri roky sú veľa, ale ako z toho von??? Viem, že prerušenie spoločenských kontaktov nebolo najmúdrejšie, ale pretvárka mi robí problémy. Chcela by som sa sama pozbierať, ale nejde mi to…
Miro Veselý 1. decembra 2016
Alena 3 roky je naozaj dosť veľa. Asi by stálo za úvahu poradiť sa s niekým kto sa zaoberá manželskou terapiou. Možno by sa podarilo trocha dostať tú udalosť do súvislostí a získať od nej odstup nech to tak nezraňuje. Je jasné, že to je veľmi zraňujúca skúsenosť, ale s pomocou psychológa by bolo dobré tú ranu trocha zaceliť. Bolo by trocha neprimerané končiť vlastný život len preto, že niekto druhý sa nesprával presne tak, ako ste očakávali. Je to pre vás určite trpká skúsenosť ale niekedy sa aj rozbité city dajú nejako ponaprávať. Samozrejme, pomoc odborníka to môže dosť uľahčiť. Dobre volenými otázkami vie odhadnúť, čo sa deje a priviesť vás samu na spôsoby, ako situáciu riešiť. Bolesť z nevery asi nezmizne rýchlo, ale často sa podarí ju prekryť inými témami. S podobným zážitkom sa muselo pasovať veľa manželstiev a paradoxne to niektoré nakoneic aj posilnilo. Takže držím palce aby sa vám zlepšila situácia.