Dnešné deti sú oveľa živšie, hyperaktívnejšie aj viac sebavedomejšie. Dnešná doba si to tak povediac vyžaduje aby sa mladý človek vedel životom „ prebiť“ a mať úspech...
4 tipy, ako lepšie komunikovať
Staňte sa príjemnejším spoločníkom. Spôsobov, ako to dosiahnuť je veľa, ale dnes sa pozrieme na 4 overené postupy, ako sa môžete viac priblížiť druhým. Tým, že sa tak donútite druhých lepšie spoznať dosiahnete, že sa váš vzájomný vzťah zlepší, alebo priamo prehĺbi. Tieto odporúčania vychádzajú zo skúsenosti, že každý z nás
- najradšej hovorí o sebe
- zaujíma sa v prvom rade o seba
a akokoľvek to môžete napadnúť, ako sebecké, je to tak. Ak sa ale budete v tomto bode líšiť, upútate pozornosť až natoľko, že ľudia sa začnú zaujímať trocha aj o vás. Je to vlastne paradoxná situácia. Ale funguje to. Ak máte chuť povedať niekomu o sebe dosť veľa, najlepší spôsob, ako upútate jeho pozornosť je, že si najskôr podrobne vypočujete jeho starosti. Možno to potrvá hodinu alebo dve. Ale potom začnete toho človeka vážne zaujímať vy. Overené, vyskúšané.
Žiaľ, je tu aj drobná výnimka. Občas sa stretnete s parazitmi. To sú ľudia, ktorí sú príliš sebestrední. Nezaujíma ich nič iné, len oni sami. Budú hovoriť o svojich veciach až do úplného vyčerpania. Jednoducho vy ich nezaujímate. Buď počúvajte, alebo odíďte. S takými ľuďmi býva rozhovor zbytočný. Keďže robia tak ťažkú chybu v komunikácii, všetky ich príbehy končia zle. "Všetci sa ku mne nakoniec obrátili chrbtom" je veta, ktorá by vás mala varovať, že možno máte do činenia s manipulátorom, alebo emocionálnym upírom. Niekedy je obrátenie sa chrbtom dobrá stratégia.
Absolútna väčšina ľudí však funguje normálne – ak dostanem, tak dám. A naopak. Časová investícia sa pri nich vyplatí. Ak viac hovoria možno len riešia problém. Poskytnite im priestor a osoh budete mať obaja.
Toľko dosť rozvláčny úvod a teraz už sľúbené 4 tipy ako lepšie komunikovať.
1. Evidujte témy a oblasti záujmov svojich známych
Akým spôsobom to budete robiť je nepodstatné. Môžete si to zapisovať, alebo držať v pamäti. Ak ale viete, že váš známy je fanatik do parných lokomotív, myslite na to. Ak budete vidieť niekde v časopise informáciu o rušňoch, vystrihnite to. Nabudúce, keď sa stretnete, dajte mu výstrižok.
Iným príkladom môže byť ak sa dozviete o nejakej aktualite z danej oblasti. Napíšte mu e-majl a upozornite ho, že táto vec by ho mohla zaujímať.
Tým mu dáte najavo, že jeho záujmy držíte niekde v pamäti. To je pre každého príjemné a niekedy aj lichotivé. Udržiava to vzťah v konštruktívnej nálade – takpovediac.
2. Pýtajte sa na nich, nereferujte o sebe
Tento bod som už v úvode prebral, takže do výpočtu len doplním. Keď sa s niekým stretnete, buďte zvedaví. Zaujímajte sa, čo má ten človek nové. Dajte mu priestor, aby povedal, čo má na srdci. Vždy bude neskôr čas, aby sa on spýtal na vaše veci a potom bude priestor aj na to, aby ste hovorili o sebe. Vďaka tomu sa obaja lepšie spoznáte a lepšie si budete rozumieť.
Pri počúvaní sa však zdržte akéhokoľvek hodnotenia, alebo posudzovania. Ak vám niekto povie niečo s čím nesúhlasíte, tak nesúhlasom by ste ho zarazili v ďalšom rozprávaní. Radšej sa spýtajte na jeho pohnútky. Nemusí vedieť, že nesúhlasíte. Možno vám situáciou objasní a zistíte, že nesúhlas nebol na mieste.
3. Klaďte otvorené otázky a počúvajte
Ak niekoho chcete posmeliť v reči, využite na to otvorené otázky. To je technika, kedy otázku začínate sovami "ako", "čo" a podobnými. Na takú otázku sa dá odpovedať aj niekoľkými vetami. "Ako si sa cítila keď ti to povedal?" alebo "Čo si myslíš o tejto veci?"
Proti tomu existujú zatvorené, alebo uzatváracie otázky so slovesom na začiatku: "Prídeš teda o tretej?" alebo "Uznávaš túto politiku?". Na takéto otázky sa dá odpovedať len jedným slovom a to nerozprúdi veľmi dlhú diskusiu.
Ak sa vám podarí nechtiac položiť uzatvorenú otázku, ostaňte ticho. Vytvoríte tak priestor pre doplnkovú odpoveď. Pár sekúnd ticha zvyčajne vyvolá potrebu niečo upresniť a tak sa môžete pohnúť z miesta.
4. Problémy žien a mužov sa líšia
No a na záver pripomeniem asi už všeobecne známy rozdiel medzi mužom a ženou.
- Ak muž referuje o probléme, očakáva, že v rozhovore sa podarí nájsť riešenie. Ak mu s tým pomôžete, bude zvedavý na vaše nápady.
- Pokiaľ hovorí o problémoch žena, neočakáva riešenie, ale porozumenie. Ak sa jej spýtate na pocity, bude rada.
Tento rozdiel spôsobuje mnoho nedorozumení.
- Ak žena mužovi hovorí o problémoch, muž okamžite začne navrhovať rôzne riešenia, ako situáciu zvládnuť. Nevie však, že žena to už často má dávno vyriešené a ak hovorí o probléme je to preto, že to potrebuje zdieľať. Nie riešiť.
- Ak rozpráva o problémoch muž žene, žena sa môže začať venovať pocitom, alebo náladám. No muž by často chcel radšej návrhy na akciu a nie rozoberať danú situáciu a vzťahy s ňou súvisiace.
Ak sa teda vaši známi rozhovoria o svojich veciach, vypočujte ich s ohľadom na to, či ide o muža, alebo ženu.
fodorka 22. marca 2014
nepravda o tych rozdieloch