Negativizmus

Negativizmus sa ako čierna niť tiahne osudom mnohých ľudí a diskvalifikuje ich z možnosti uspieť. Neraz sa skrýva pod krajšie znejúcim označením pesimizmus. Ale nenechajte sa oklamať. Negativizmus je dlhodobé naladenie človeka, ktorý si prednostne všíma negatívne možnosti. Negativista má zvyčajne odpor ku všetkému. Na akýkoľvek podnet reaguje negatívne a sám vyvoláva väčšinou negatívne podnety. Negatívne v zmysle zlé, mrzuté, pesimistické. Príklady.

  • Podnet: Poď do kina na komédiu. Negativista: Komédie v poslednom čase nestoja za nič, nejdem.
  • Podnet: Je jar, všetko rozkvitá. Negativista na to: Fuj, samé alergény, zas budem kýchať.
  • Podnet: Vtáci spievajú, slnko svieti. Negativista na to: To kuvikanie mi lezie na nervy, zvlášť v takejto hnusnej horúčave.
  • Podnet: Sneží. Negativista na to: Nenávidím zimu. Zas bude všade čľapkanica a cestárov aj tento rok zima zastihne nepripravených – dočerta, pripravujú sa tí chlapi vôbec niekedy na niečo?
  • Podnet: Leto. Negativista na to: Fuj, neznášam hic a navyše všade lietajú ovady veľké ako päste.
  • Podnet: Tuto, aha, doniesol som ti veľkú čokoládu. Negativista na to: Nenávidím veľké čokolády.
  • Podnet: Novákovci sa minulý týždeň zosobášili. Negativista na to: Pri súčasnej rozvodovosti je to vlastne len taký márny zášklb pred ich neodvratným rozchodom.
  • Podnet: Zvýšili ti plat o 100 euro. Negativista na to: Len o 100? Človek sa drie a nič z toho. Sú to svine.
  • Podnet: Začal som behávať a výborne sa mi zlepšilo zdravie. Negativista na to: Len tak ďalej. Keď si dolámeš nohy, potom sa podrobnejšie porozprávame o vplyve športu na trvalú telesnú invaliditu.
  • Podnet: Schudol som 35 kíl! Negativista na to: Vyzeráš zúbožene, nemáš náhodou rakovinu? A vôbec, načo sa snažíš. Aj tak zas všetko priberieš. Všetci priberú.
  • Podnet: Poďme podnikať. Negativista na to: Načo? Väčšie firmy už skrachovali.
  • Podnet: Si negativista. Negativista na to: Ja? To určite nie!!! Nesúhlasím. Ja som realista.

Negativizmus je životný postoj, je to myslenie predvídateľným spôsobom. Byť negativistom je jednoduché. Stanete sa ním automaticky. Stačí nič nerobiť so svojím vnímaním, so svojím myslením. Ak zostanete pasívni, prakticky zákonite vás okolnosti začnú vťahovať do situácií, ktoré váš život postupne budú negatívne ovplyvňovať.

Ak ste hodení do „rieky života“ ako suchý list zo stromu, prúdy vás unesú neviete ani kam. Nesplní sa skoro nič z toho, čo by sa hodilo vám. Z toho vyplynie celkom zákonite negatívny postoj. Zlé udalosti prichádzajúce jedna za druhou vás môžu časom formovať. Ak opakovane očakávate niečo negatívne, začnete si na tento svoj postoj navykať.

Pre negativistu je pasivita jedinou logickou voľbou.

Stačí niekoľko životných neúspechov a človek bilancuje negatívne. To sa možno stane v hlbokom detstve. Možno sa mu pokazila hračka, potom si poranil koleno a nakoniec ho doma vyhrešili, že prišiel neskoro, zranený a pokazil hračku. To môže začať formovať obraz sveta v ktorom sa nič nedarí. Ako si tak náš negativista – začiatočník odrazu všíma najmä svoje neúspechy, objaví, že aj iní ľudia majú neúspechy. Začína si okolo seba všímať, že všetko dobré sa zvyčajne nakoniec zmení na zlé. A s takýmto postojom nie je sám. Čoskoro nachádza ďalších ľudí. Tí sú tiež negativisti. A už si spolu hrkútajú.

  • Načo sa o niečo snažiť?
  • Prach si a v prach sa obrátiš.
  • Načo tá smiešna honba za ziskom, za zdravím?
  • Užime si, telo má ísť do rakvy opotrebované.

Negativizmus sa sám posilňuje. Čím dlhšie si tieto postoje udržiavate, tým sú pevnejšie. Postupne sa vám vytvárajú synapsy v mozgu. Vznikajú podmienené reflexy.

  • Nejaký podnet = zle.
  • Žiadny podnet = zle.
  • Dobrý podnet = čoskoro zas bude zle.
  • Zlý podnet = no vidíte? Už je to tu zas! Hovoril som vám to…

Negativisti sa spolu spájajú a posilňujú svoje presvedčenie. Všímajú si na dianí okolo seba to, čo sa im hodí do rozpočtu a o nič sa nesnažia. „Načo sa snažiť, keď to aj tak nevyjde?“ Posedia si a rozprávajú sa o dianí okolo seba. Všetko je nanič, žijeme na nehostinnej planéte, ktorá sa márne rúti beznádejnou prázdnotou mrazivého vesmíru v ústrety istej záhube. Negativisti sa vo svojich postojoch navzájom utvrdzujú. Po mnohých rokoch negativistických postojov už nebýva jednoduché tieto postoje meniť. Načo, keď sa zmena aj tak nemôže podariť? Nič sa nikdy, nikde, nikomu nepodarí.

Negativista si spravidla neuvedomuje, že by bolo s jeho postojmi niečo v neporiadku. On má, naopak, pocit, že jeho myslenie je celkom logické. „Nie som negativista, ja si len všímam veci.“ Akurát že to, čo si všíma je spravidla len to negatívne. Vidí riziká, hrozby, neúspechy. Nemá záujem, aby sme ho poúčali, ako inak by sa mohol dívať na svet.

Negativizmus teda vedie k pasivite. Pasivita vedie k problémom, k frustrácii. A tak ďalším krokom do ktorého negatívny postoj zákonite časom prerastá, je hnev.

Pozrite si aj tieto články:

Komentáre k článku: Negativizmus

  1. soňa 15. januára 2011

    Vyborny clanok, dakujem za moznost precitania :-). Musim povedať, ze som jedna z nich. Pritom do prvej velkej negativnej pohrome mojho zivota som bola vesela, pojasena a stastna baba. Zrejme po tej udalosti sa veci zmenili, a ja som stratila vieru v seba, spolocnost, spravodlivost. Na tazku premenu mojej osobnosti, ktora sa podarila velmi lahko, na bohapusteho negativistickeho zlostneho zlc okolo seba prskajuceho cloveka malo vplyv asi viac skusenosti a hlavne detstvo pri trosku despotickej mame. Co je horsie, nevsimla som si to. Povazovala som to za prirodzeny postoj k tomutu „svinskemu“ svetu, teda akasi obrana ci ako. A co je najhorsie vsimol si to moj partner, ktory mi povedal, uz si zacinam zvykat, ze nie si mila. Nemas to vo svojej prirodzenosti. To bol silny impulz. Dovolte mi preto malu otazku, je mozna zmena spat? Je mozne dostat saz toho zacarovaneho kruhu negativity a pasivity? Dakujem :-)

  2. Miro Veselý 15. januára 2011

    soňa z toho ako píšete by som vás určite nepovažoval za negativistu, takže ak to bola nejaká reaktívna záležitosť, určite sa z toho dostanete. Skúste si len častejšie klásť otázku, čomu dávate pozornosť. Minulosť, problémy si zakážte. Vypnite zdroje negatívnych informácií (televízia, rozhlas, noviny, ľudia ktorí šíria klebety) a získaný čas venujte pozitívnym témam.

    Ak by to v priebehu krátkeho času nefungovalo, potom by som sa radil poradiť s lekárom, či nejde o depresiu. Tá sa niekedy nedá zvládnuť bez pomoci.

  3. Janka 25. septembra 2017

    Dobry den,

    mna by zaujimalo, ako sa da takemuto cloveku pomoct, nakolko mam jedneho velkeho negativistu v rodine (brat). Velmi ma mrzi ked vidim, ako mu vdaka jeho presvedceniam a pasivite uteka zivot pomedzi prsty a v podstate ho cely viac menej trpi. Miesto toho aby ho zil a tesil sa, ze je tu.

    Viem, ze zmena je mozna jedine vtedy, ked to chce sam clovek. Ale ak je negativista presvedceny, ze jeho postoje su v poriadku, odkial vezme volu a ochotu ich zmenit? Nie je to tak trochu zaracovany kruh?

    Dakujem za odpoved.

  4. Miro Veselý 25. septembra 2017

    Janka niekedy je to veľmi ťažké práve v tom, že ľudia pomoc nechcú. Negativizmus je často životný postoj, môže súvisieť aj s celkovým naladením človeka a ponúkať takému niekomu zmenu tak to zoberie tiež negatívne… Potom ste bezmocná. Ako človek z rodiny totiž nemáte kvalifikáciu ani nástroje, aby ste s tým niečo spravila. Napríklad terapeut má výcvik a vie ako jednať s negativistom. Má aj nástroje – techniky komunikácie, v ťažšom prípade aj lieky. Lenže v rámci rodiny je to ťažké. Ak sa s ním nedá nič robiť, ak si nedá poradiť aby sa šiel porozprávať s lekárom, alebo psychológom, tak ste vyčerpala svoje možnosti.

Pridajte komentár: