Do ponuky nastavenia sa v Skype dostanete ľahko. V menu nástroje kliknite na Nastavenie...
Motivácia
Veľa ľudí hľadá motiváciu. Napríklad ja sa zaoberám aj chudnutím a nie raz sa ma ľudia pýtajú, ako sa majú motivovať. Či nie som schopný alebo ochotný motivovať ich ku chudnutiu. Je to veľmi zaujímavý prístup.
Predstavte si situáciu, že nejaká dáma je veľmi obézna. Nevyhovuje jej tento stav, nechce byť obézna, a rada by schudla. A píše mail človeku, ktorý sa venuje chudnutiu a žiada ho, aby ju motivoval ku jej chudnutiu. Považujem to za absurdné. Ak mám zlú postavu a nevyhovuje mi to, to samotné by ma mohlo motivovať, aby som to nemal, aby som niečo zmenil.
Človek, ktorý sa dožaduje motivácie zvonka, od druhých ľudí má vážny problém. Motivácia totiž veľmi málokedy môže prísť zvonka. Motivácia prichádza spravidla priamo z vás.
Ak si postavíte cieľ, ktorý považujete za dostatočne dôležitý, za významný a pre vás efektívny, dostanete chuť svoj cieľ aj realizovať. A práve slovíčko chuť tu je synonymom motivácie. Ak mám chuť cvičiť, som motivovaný.
Vráťme sa tu ku úvahe cieľ a efekt. Ak si tučná dáma dá ako cieľ schudnúť, nevie čo má robiť, pretože chudnutie nie je cieľ, ale efekt. Keby si dala ako cieľ zdravší životný štýl vedela by presne ako má začať žiť, aby potom cieľ spôsobil efekt, ktorý sa jej bude páčiť. Avšak cieľ zdravého životného štýlu, by takejto dáme pravdepodobne nevyhovoval. Je menej pohodlný. Ak je to tak, asi by ani nezačala. No ostala by v pravdivej situácii, kedy by sa aspoň nepokúšala o chudnutie nezmyselnými spôsobmi, ktoré jej následne poškodzujú zdravie. Vráťme sa teda ku motivácii.
Ak si dáte cieľ, ktorý je pre vás dostatočne stimulujúci a zaujímavý, začnete byť motivovaní.
- Napríklad. Ak chcem napísať knihu a naozaj to chcem, začnem na ňu myslieť. Venujem sa jej v duchu a dávam dohromady myšlienky, ktoré by v nej mohli odznieť. Predstavujem si čitateľa, čo by asi mohol chcieť vedieť, v čom mu viem pomôcť a takýmto spôsobom postupne začínam mať chuť napísať knihu. A táto „chuť“ vyústi k tomu, že si každý deň sadnem a píšem aj niekoľko hodín písmenká na klávesnici. Takýmto spôsobom postupne vzniká kniha. Motivácia, ktorú ku tejto práci mám, vychádza priamo zo mňa. Veľmi ťažko mi ju môže niekto dať.
To znamená, ak chcete, aby vám motivácia pomáhala dosiahnuť výsledky, mali by ste si dať také ciele, ktoré vás – zmotivujú. Teda budú mať pre vás efekt, ktorý vám stojí za námahu. To je motivácia. Preto sa odporúča, aby cieľ bol ambiciózny, taký, čo vás priťahuje, ale realizovateľný. Primalý cieľ by vám nestál za námahu a nereálny cieľ by ste vzdali…
Je to podobné, ako pri lotérii. Lotéria motivuje neúspešných ľudí k odovzdaniu peňazí. Vidina získať auto šťastnou náhodou pri žrebovaní je lákavá. Chudobný človek si normálne také auto dovoliť nemôže a tak investuje svoje ťažko zarobené peniaze do žrebu. Dúfa, že bude mať šťastie. My vieme, že táto nádej je tak obludne malá, že nestojí za to o nej ani rozprávať. Často je to nádej jedna ku niekoľkým miliónom. V podstate je to strata času a peňazí dúfať…
Ak ale máte víziu niečoho čo by ste chceli dosiahnuť, potom máte chuť túto víziu realizovať a práve slovo chuť je iným slovom pre slovo motivácia. Ak chcete vytvoriť firmu, máte pravdepodobne chuť poskytovať nejakú službu, zarobiť na nej a dosiahnuť výsledky. Sami ste motivovaní k tomu, aby ste pracovali, aby ste podali výkon oveľa väčší (možno ani nie väčší, ale určite iný), ako podáva väčšina ľudí. Ak to dokážete budete úspešnejší ako veľká väčšina ľudí. Nepotrebujete na to v podstate žiadnu motiváciu zvonka. Stačí vhodne definovaný cieľ, ktorému veríte a ktorý vám za to stojí.
Pri motivácii a dosahovaní úspechu je asi najväčším problémom fakt, že človek dosiahne odmenu až s oneskorením. To je v úplnom protiklade voči mysleniu neúspešných ľudí.
Väčšina neúspešných ľudí má rada okamžitú odmenu, prípadne odmenu v predstihu. Typickým príkladom odmeny v predstihu sú napríklad nákupy na dlh. Človek dostane chuť vlastniť veľký televízor, na ktorý však nemá peniaze. Preto ide do obchodu kúpi si tento televízor na splátky a verí, že niekedy v budúcnosti mu bude príjemné za tento výrobok platiť. (A zaplatiť oveľa viac, než stojí!) Skutočnosť je nepríjemná. Tento človek sa odmenil skôr než vykonal prácu. Už má televízor. Teraz začína pracovať na to, aby ho mohol zaplatiť. Bolo by naivné myslieť si, že o pol roka, alebo o rok už nebude chcieť niečo úplne iné. Tento človek bude zadlžený po dobu niekoľkých rokov a nebude si môcť dovoliť nič iné. Bude mať pocit, že pracuje na nejaký blbý dlh a bude nespokojný, prípadne nešťastný. Častokrát týmto spôsobom ľudia zdĺžia svoje rodiny aj doživotne. Stávajú sa tak ekonomickými rukojemníkmi svojej netrpezlivej túžby vlastniť prístroje, ktoré v čase kedy splatia dlh možno už ani nepoužívajú, pretože sú zastarané. To je príklad, kedy je človek odmenený za prácu, ktorú ešte ani nevykonal.
Asi najrozšírenejším spôsobom ako sa stávajú ľudia neúspešní je práve snaha získať a užiť okamžitú odmenu okamžite za vykonanú prácu. Na začiatku mesiaca vám prídu nejaké peniaze a na konci mesiaca už nemáte ani euro. Kam sa tieto peniaze stratili? Okamžite ste si vybrali svoju odmenu. To je typický príklad ako zmýšľa väčšina ľudí. Nepoďme to teraz kritizovať a hovoriť o tom, že je to nevýhodná životná stratégia. Hovorme o tom, že takto sa správa veľká časť ľudí a tak im to aj vyhovuje. Chcú získať odmenu za prácu a rýchlo si ju aj užiť.
Ak chcete byť úspešní musíte prejsť na úplne iný vzorec v odmeňovaní. Úspešný človek si vie vypočítať, že jeho odmena bude zaujímavá, ale najprv musí pracovať. A tak sa začne venovať budovaniu firmy. Alebo budovaniu svojho zdravia. Prejdú mesiace možno roky kým sa začne prejavovať účinok odmeny. To je najnepríjemnejšia vec, ktorá bráni mnohým ľudom dosiahnuť výraznejší úspech. Odmena je u úspešných často odložená v čase do budúcnosti.
Chcete uspieť? Obetujte mimoriadne veľké množstvo času, energie do práce, ktorá dlho zdanlivo nemá výsledky. Je to podobné ako v posilňovni. Keď budete chodiť cvičiť týždeň. zrejme nepocítite žiadne rozdiely vo svojom zdravotnom stave. No ak vydržíte pár mesiacov, stane sa niekoľko vecí. V prvom rade zvyknete si na to, že chodíte do posilňovne. Váš zdravotný stav sa začína „utvrdzovať“ a chodenie do posilňovne už pre vás nie je tak ťažké ako kedysi. Tým stúpa vaša motivácia k tejto činnosti, pretože už nie je tak ťažká ako sa javila na začiatku. Časom zároveň zisťujete, že sa vám začína dokonca dariť. Že vám začína slúžiť zdravie, že ste silnejší, že sa pri bežných činnostiach vôbec neunavíte a zistíte, že ste výkonní. S istým prekvapením možno zistíte, že nudné dvíhanie činiek, či šliapanie do rotopedu má následky, ktoré by ste ani neboli očakávali. Zlepší sa vám myslenie, pretože tým, že robíte takýto typ tréningu zlepšujete aj prekrvenie svojho mozgu. Všetky tieto benefity, ktoré vám cvičenie prináša však pocítite najskôr až o niekoľko mesiacov, čo pravidelne obetujete čas a námahu cvičeniu v posilňovni. Tieto efekty sa prejavujú veľmi oneskorene a veľa ľudí to posilňovne nevydrží chodiť viac ako pár týždňov. Je to nepohodlné. Avšak až po nepohodlí väčšinou môžeme získať plody dlhodobého úsilia. Práve takýmto spôsobom sa motivácia dá ilustrovať.
Musíte vedieť, čo budete dostávať ako odmenu za prácu, ktorú vykonávate.
Je veľmi pravdepodobné, že vaša motivácia bude v úvode veľmi nízka. Možno si nebudete veľmi veriť, ale musíte vydržať. Študujte, overte si, či to čo chcete spraviť je reálne. A keď áno, pustite sa do práce!
Práve vydržať je veľmi dôležité pri väčšine činností, ktoré majú byť úspešné. Myslite na to, že veľa pokusov, ktoré spravíte skončia fiaskom. Nie každá činnosť je automaticky úspešná. Niekedy to ani neviete na prvý pokus spraviť správne…
Ak sa rozhodnete ísť nejakou cestou určite na tejto ceste urobíte veľa chýba a veľa zlých rozhodnutí. Nespravte aj tú chybu, ktorú urobí nakoniec väčšina neúspešných ľudí, že si totiž povedia, táto činnosť mi nevyšla skúsim inú. Ak totiž nevytrváte v nejakej činnosti dostatočne dlho, nemáte šancu na úspech. Úspech dosiahnete až potom keď prekonáte určitý počet chýb, ktoré s danou činnosťou súvisia.
Iste ste sa už učili jazdiť na bicykli alebo plávať. Jazda na bicykli je dnes pre vás úplne jednoduchá, viete ju robiť bezpečne a nemáte pocit, že by to bol problém. No spomeňte si ako to vyzeralo, keď ste začínali. Znamenalo to otlčené kolená, niekoľko pádov a strach. Človek, ktorý nedokáže niekoľkokrát z bicykla spadnúť si možno povie ja sa na to môžem vykašlať, nepotrebujem vedieť jazdiť na bicykli. To je pravda, avšak ak to vzdáte v úvode nenaučíte sa jazdiť na bicykli nikdy. Presne takto to funguje aj v živote. Ak ste motivovaní, že jazda na bicykli vám prinesie dostatočné množstvo radosti, alebo úžitku, dokážete vydržať aj pády, ktoré sú spojené s prvými jazdami. Práve to je príklad motivácie kedy človek vie, že ak bude jazdiť na bicykli môže sa kamarátiť s tými, ktorí na bicykli už dávno jazdia. Je to vysoká motivácia, ktorá dieťa privedie k tomu, aby prekonal strach, aby prekonal odreté kolená. Neskôr keď sa naučí jazdiť, a keď si jeho telo a svaly privyknú na tento pohyb, už jazdí bez problémov a pôsobí mu táto činnosť veľkú radosť.
Presne na tomto princípe funguje motivácia aj v iných oblastiach.
marci 24. mája 2009
Tento článok je skutočne fantastický, a myslím, teda vidím, že v mojom okolí je veľmi veľa mladých ludí, ktorí skúšajú a hľadajú rôzne podnikateľské zámery(čo najviac zarobiť), no veľa z nich po krátkom čase skončí, ale ja verím- ak niečo chcete skutočne dosiahnuť tak za tým treba makať a ísť ďalej a ďalej. Výsledok príde v každom prípade, tak či onak, ale človek to posunie o niekoľko krokov pred ostatných…
Miro Veselý 25. mája 2009
marci je to presne tak. Aj zdanlivý neúspech často stačí na to, aby človek zanalyzoval prečo to nefunguje. Skúsi to ešte pár krát a ide to. Kdesi som počul, že v priemere 9 pokusov o podnikanie sa nepodarí. A podnikať treba, je to jediný spôsob, ako sa človek má šancu dostať ku nejakým rozumnejším peniazom…
tojejedno 26. mája 2009
Podnikanie sa na slovensku da uskutocnit v podstate len obchodom.
vyroba kozenych tasiek este ako tak ujde, ale ostatok v pohode valcuje cina = obchod s cinou.
obchodovat s myslienkami je dalsi seriozny napad, vid tento web.
ja sam, tym ze som napisal tychto par riadkov a precital som si nosnu informaciu, som sa nechtiac zaradil medzi neuspesnych ludi, kt. citaju ako na to na cudzich weboch…. :-)
ale k veci. venoval som vela svojho casu citaniu diskusii k clankom na sme a pod. da sa povedat ze aj pol dna. uz pol roka sa tomu vyhybam (az na dnesnu recidivu) a cas som venoval studiu.
studium mi prinieslo necakane moznosti riesit problemy niektorych zariadeni rychlo a efektivne.
teraz rozbieham servis na tejto baze.
preto dakujem Mirovi za tento clanok, a zaroven sa aj ospravedlnujem, ze mozno sem uz nikdy nepridem precitat si reakcie… ale, nikdy nehovor nikdy… :)
Miro Veselý 27. mája 2009
podobne aj ja, veľa som pred pár rokmi strávil po diskusiách a fórach. myslím, že ma to aj posunulo – v tom čase bolo na internete menej ľudí a väčšina z nich boli skôr priekopníci, počítačmeni a podobne. teraz už je na internete veľa „davu“ a z toho vyplýva aj nárast informačného balastu. v diskusiách je veľa negativistov a preto neodporúčam čítať diskusie. ak si dáte pradiť, tak som tento diskusný príspevok napísal celkom zbytočne :-)))
Lucia 22. novembra 2012
tento clanok ma naozaj „namotivoval“ :) lepsie povedane , ukazal mi silu ktora je vo mne, a tiez ze to co chem dosiahnut zalezi skutocne len a len na mne, staci si to uvedomit, najst v sebe silu a tesit sa z toho ako idem za svojim cielom a najdolezitejsie naozaj vytrvat! dakujem
Miro Veselý 22. novembra 2012
Lucia vďaka a držím palce – s takým postojom človek zvyčajne dosiahne aj výsledky. Ak veríte že môžete a máte chuť, tak to samo je motivačná energia.
Alena 13. decembra 2012
Miro Tiež je kategória ludí ktorí zdedili velký majetok odmeňovali sa bez práce drahými vecami. Neboli motivovaní lebo nemuseli robiť. Nadávajú na druhých, sú lenivý, rozmaznaný, nevychovaní. Potom neskôr si uvedomia čo majú, že sa majú lepšie.
Peter 3. júna 2013
Veľmi dobrý článok. Ďakujem Mirovi za jeho slová. Je to presne tak ako píše. Motivácia je len a len v nás a nik nám ju nemôže dať. Budem na tento web chodiť častejšie.
Hela 14. januára 2014
Nuž,akoby si písal o mne,mám vodičský,bojím sa šoférovat,lebo čo keby sa niečo stalo…,podnikat sa tiež bojím,ved co ak nezarobím ani na odvody…,športovat nemám čas…,
Gabo_g 29. januára 2015
Zdravim.
Mojou motivaciou podnikat v IT oblasti, kde som doteraz pracoval uz viac ako 10 rokov bolo pracovat nezavysle, robit vlastne rozhodnutia a zat plody svojej prace aj ked v pripade zlych rozhodnuti je to aj o znasani nasledkov, no taketo byva podnikanie.
No jedna z veci, ktore ma vedia demotivovat je, ak vycitite, ze vas uspech vadi vasim najblizsim, namiesto toho aby mali z toho radost aj oni, ze nie som niekde zamestnany, kde pocuvam sefa, ktory nema ani sajnu o programovani, alebo este horsie, ze nie som niekde na tarche statu.
Toto je jedna z veci, ktora mi ubera z energie a chuti posuvat sa dalej.
Miro Veselý 29. januára 2015
Gabo_g žiaľ, toto je častý úkaz. Ak je okolie proti nám, je to ťažká dezmotivácia. Sme totiž stádovité tvory a postoj okolia nás vie výrazne ovplyvniť. Ísť sám proti prúdu sa dlho nedá, vyčerpáva to, zničí zvyšky motivácie. Niektorí úspešní ľudia to riešia tak,ž e postupne prerušia kontakt s tými, ktorí ich brzdili. Je to účinné, ale ak sú tou brzdou najbližší, potom to býva problém.
Alena 27. februára 2015
Miro tvoje články sú dobré. Mohli by byť ako povinné čítanie v školách, alebo na etickej výchove, lebo ludia potrebujú motiváciu.
Alena 27. februára 2015
Je dobrá motivácia keď ludia sledujú prácu iných ludí, grafikov.
Miro Veselý 27. februára 2015
Alena určite áno nielen že to motivuje, ale aj inšpiruje a posilňuje fókus.
Alena 4. marca 2015
Miro Máš pravdu. Ty si písal Pasivita spôsobuje depresiu. Húževnatý ludia inšpirujú ludí.