5 krokov k lepšej motivácii

Ak nemáte dostatočnú motiváciu, tak asi existuje nejaký problém. Samozrejme, nie vždy a na všetko sme motivovaní rovnako. Niektoré veci proste urobiť treba či sa nám to páči alebo nie. Iné zas chceme veľmi. Ak teda máte pocit že nie ste motivovaní niečo spraviť nemusí to byť nič čudné. Niekedy treba šťuknúť tým zaprášeným vypínačom, na ktorom je napísané disciplína. Ak niečo spraviť treba, je to pre vás dôležité a užitočné, potom neriešte nejakú motiváciu, ale spravte to.

Pozrime sa teraz na dôvody, pre ktoré môžeme mať problém zmotivovať sa k niečomu:

  • Lenivosť. Ak sa vám nechce, tak vám nepomôže nič. Azda bič. Na chvíľu. Ale keď prestane bičovať, motivácia zmizne. To sa volá lenivosť.
  • Málo atraktívny cieľ. Ak nie ste motivovaní tak, že vás to samo postaví zo stoličky, možno máte málo motivujúci cieľ. S tým sa dá niečo robiť – zmeniť cieľ. Ak vás niečo nebaví, nebudete motivovaní.
  • Stres a priveľa úloh. Často je problémom to, že pozornosť je rozptýlená. Keď máte pred sebou viacero úloh, miniete veľa času na ich odkladanie.
  • Nastavenie mozgu. Ak nebývate nikdy veľmi motivovaní, možno váš mozog je nastavený menej proaktívne. Mnohí sú nastavení na „nižšiu priebojnosť“. S tým sa zvyčajne nedarí spraviť nič.

V diskusiách na webe www.chudnutie-ako.sk často zaznieva fráza „potrebujem nakopnúť“. Alebo „potrebujem sa nejako zmotivovať“. Taký človek by chcel schudnúť, ale hľadá niečo, čo by ho „naštartovalo“. Zvyčajne je to len výhovorka. „Potrebujem sa naštvať a potom začnem“ je prístup, ktorý inými slovami odkladá akciu na neskôr. Až potom, keď sa niečo stane, kým niekto niečo spraví. Dovtedy môžeme jesť koláčiky, pofajčievať a polihovať. Neskôr nás niečo „nakopne“ a bum! Zrazu začneme jesť ovsené vločky, behávať a dodržiavať pitný režim. Asi sami cítite, že to je absurdná predstava.

Ak niečo chcete, ale nie ste motivovaní, posúďte čo sa stalo.

  • Buď ste leniví a nechce sa vám opustiť pohodlie.
  • Alebo vám váš cieľ nestojí za námahu.

Riešením je mať taký cieľ, ktorý vás tak láka, že vás vytiahne z pohodlia. Už spomenutý príklad s chudnutím potom vieme voľne prerozprávať takto: Chcel by som byť štíhly, ale nechce sa mi nič namáhavé pre to spraviť. Podobne by mohol fajčiar povedať „rád by som prestal fajčiť, ale tak, aby sa pritom dalo fajčiť“.

Takže úloha číslo jedna je

  • Nájsť si cieľ, ktorý vám stojí za námahu a sám vás bude pobádať k činnosti.
  • Ak cieľ nie je nijako motivujúci, ale potrebný, potom sa prekonajte a zapnite disciplínu. Asi málokto umýva riady s rozkošou. A asi málokto z ťých čo chudnú ide radšej cvičiť namiesto grilovačky.

Ak už s prácou začnete, cestu vám ešte môže zatarasiť perfekcionizmus.

1. Pozor na perfekcionizmus

Ste motivovaní a už sa chystáte. Chcete mať všetko perfektné. Aj príliš dlhé prípravy môžu stáť v ceste. Ak je ich priveľa, môžu zabrániť tomu, aby ste vôbec začali.

Sú ľudia, ktorí chcú všetko dokonalé a nakoniec nevyprodukujú vôbec nič. Často je dobré začať aj menej presne, ale začať.

Príkladom môže byť predajca, ktorý stále študuje knihy o predaji a marketingu. Chce predložiť dokonalú ponuku, ale nikomu ešte nezavolal. Lepšie je klientom volať a sledovať, čo funguje. Priebežne to vylepšovať. Za nejaký čas sa tak dá vypracovať perfektná technika. Nie však na začiatku.

S perfekcionizmom opatrne najmä v činnostiach, ktoré vyžadujú prax a cvik. Bez reálnych skúseností a chýb z praxe sa nedá dosiahnuť výsledok. Neverte predstave, že sa najskôr poriadne pripravíte a potom na prvý raz všetko klapne na 100%.

Ak chcete namaľovať perfektný obraz, je isté len jedno: nie je šanca, že by ste ho namaľovali. Najskôr musíte namaľovať stovky skíc, skúšok a cvičení. Až potom máte nádej, že budete ovládať techniku tak dobre, aby ste to mohli označiť za perfektné.

2. Kompetencia

Keď už máte jasno v tom, čo chcete robiť, kompetencia znamená, že viete aj ako to robiť. Je dobré naštudovať si z danej oblasti zopár odborných kníh. Veľmi vám to pomôže. Kompetencia znamená, že viete zhruba predvídať výsledky. Ak sa niečo deje, viete prečo sa to deje.

Základom kompetencie je:

  • Rozpoznajte, ktoré veci sa vám nedaria a nebavia vás. Čo vás nebaví to prenechajte iným – keď sa dá. Ak na niečo nemáte talent, nepokúšajte sa o to. Venujte sa hlavne tomu, čo vám ide.
  • Ak niečo neviete, môžete si to doštudovať. Ale malo by to byť v oblasti, ktorá vás baví a máte k nej vzťah.

Vzdajte sa teda toho čo sa vám nedarí. Vytvoríte tak časový priestor na to, aby ste robili to, čo robíte ľahko a dobre. Ak budete venovať čas tomu, čo vás baví a na čo máte talent, je veľká šanca, že uspejete.

3. Vzdajte sa príťaže

Za dlhé roky života si často vytvoríme rôzne návyky. Niektoré nie sú pre vás užitočné. Alebo boli a po pár rokoch sa zmenili na príťaž. Neraz je nám ľúto prestať s niečím, čo už toľko rokov robíme.

  • Príkladom môžu byť dlhé vlasy. Niekoľko rokov si ich nechávate rásť a teraz sú vám už po plecia. Popravde, trocha to zavadzia. K obleku sa to tiež možno hodí trocha menej. Dosť padajú a robia vás staršími. Hmm. Ale odstrihnúť to? To je ťažké. Vzdať sa niečoho čo rástlo toľké roky?
  • Iným príkladom môže byť známy. Možno vás v minulosti poprosil o drobnú láskavosť. Pomohli ste a začal sa z toho stávať zvyk. Trebárs chce, aby ste mu pomáhali s večne pokazeným počítačom – je to lacnejšie, ako keby si kúpil nový. Sprvoti vám pomoc asi bola aj príjemná. Po pár rokoch vás to už otravuje, ale je vám nepríjemné povedať mu že už nechcete pokračovať.

Zbavte sa málo lukratívnych vecí. Neúspešné projekty je najlepšie celkom škrtnúť. Nezlepšia váš príjem, neplnia nič z toho čo ste pôvodne chceli, ani vás nebavia? Vypnúť! Získate veľa voľného času. Ten môžete investovať lepšie.

Mimochodom – keď už hovoríme o lukratívnych veciach. Myslite na to, že čas sú peniaze. Nič cennejšie ako vlastný čas nemáme. Ak teda máte pocit, že niečo vám čas požiera bez primeraného efektu, nie je to pre vás lukratívne.

  • Je fajn míňať čas na zarábanie peňazí, vyrábanie pocitu radosti, na rodinu a priateľov.
  • Je hlúposť míňať čas na veci, ktoré vás hnevajú, nie sú výhodné, alebo sú dokonca pre vás stratové.

Ako príklad zoberme predajcu, ktorý má výrobky, ktoré sa nepredávajú dobre. Jedna možnosť je predávať ich ďalej. Snažiť sa, bojovať v marketingu, investovať do reklamy. Aj tak sa bude stále predávať slabo a takmer celý zisk sa nakoniec v marketingu „spáli“ na snahe za každú cenu predať. Rozumnejšie je preto čas venovať inému projektu, ktorý bude úspešnejší.

Nepodľahnite strachu, že pustíte niečo, do čoho ste už veľa investovali. Ak niečo prestáva fungovať, býva lacnejšie vzdať to a pustiť sa do niečoho iného.

A ako rozhodnúť, že nejaký projekt, alebo vzťah už prestáva plniť svoj účel? V tom neraz pomôže primeraná kvalifikácia.

4. Kvalifikácia

Ak ste v určitej oblasti vzdelaní, tak urobíte menej chýb. Znie to ako lekcia z pomocnej školy. Ale často vidím, ako sa ľudia púšťajú do niečoho bez toho, aby mali o veci aspoň hmlistú predstavu.

Chudnutie je typický príklad. Niekto chce schudnúť, ale nič sa nechce učiť. Začne teda chudnúť podľa chybného (alebo žiadneho) návodu. Namiesto toho, aby si naštudovali základy a mali predvídateľné výsledky, tuční často experimentujú. Väčšinou sa preto ich situácia len zhorší.

S čímkoľvek chcete začať, najskôr si ujasnite ako presne sa tá činnosť robí.

Skoro na všetky oblasti a témy sú už napísané knihy, prednášky, kurzy, školenia. Nemusíte teda začať na „holej lúke“. No a ak viete čo robiť, motivuje vás to.

Keď už máte jasno vo svojom zámere a odbore, môžete svoju kompetenciu ešte povýšiť. Spravíte to tak, že budete zlepšovať svoju schopnosť jednať s ľuďmi. Študujte preto aspoň základy komunikácie.

5. Komunikácia

Ak sa vám niečo oplatí mať dotiahnuté takmer do dokonalosti, je to komunikácia. Neraz to rozhodne o tom, ako budete úspešní. Viete dobre jednať s ľuďmi, prezentovať, vystupovať? Potom si viete vybaviť lepší plat, lepšie podmienky, trpíte menším počtom nedorozumení. Preto je tak efektívne vedieť dobre jednať s ľuďmi. Predídete tým mnohým konfliktom a problémom.

Z týchto zložiek môžete teda budovať svoju motiváciu.

  • Ak viete jednať s ľuďmi,
  • ste kompetentní a teda
  • viete čo máte robiť vy a čo delegovať, viete, že
  • pracujete na niečom dôležitom a reálnom a
  • ešte vás to aj baví?

To je predsa veľmi dobrá konfigurácia, ktorá by mala smerovať k úspechu.

Pozrite si aj tieto články:

Pridajte komentár: