Neskúmajte problém, hľadajte riešenie

Pokračujme v porovnávaní myslenia úspešných a neúspešných ľudí. Neúspešní si nevedia predstaviť iný zdroj peňazí, ako vlastnú prácu. Ak chcú viac peňazí, predstavia si len viac práce. Neuvažujú v predstihu. Že viac vzdelania by zmenilo kvalitu práce, takže možno menej času venovaného práci by prinieslo viac peňazí.

O peniazoch nič nevedia, no nechce sa im zlepšovať svoju finančnú gramotnosť. Nevedia, že sú finančne negramotní a za túto neznalosť platia vysokú cenu. Frflú popod fúzy frázy typu „nejako bolo, nejako bude“. A podľa toho aj konajú. Nejako. Teda nijako.

Na budúcnosť je dobré myslieť už v prítomnosti.

Žijeme v dobe, keď nemáme žiadnu istotu zamestnania. Akokoľvek dobre dnes vyzerá vaše pracovné miesto, nespoliehajte sa naň. Stačí, aby sa firma v ktorej pracujete, dostala len do drobných problémov a zrušia možno práve vašu pozíciu. Hotovo. Ste bez práce. Preto radšej vopred myslite na to, čo by sa stalo, ak by ste stratili prácu. A najlepší spôsob, ako na to môžete myslieť je, že budete stále študovať. Čo najpestrejšie oblasti.

  • O kvalitných a pripravených ľudí bude záujem vždy.
  • O pasívnych a pohodlných len v dobe hojnosti, aj to len dočasne. Je ich priveľa, pre pracovný trh sú takmer bezcenní.

Neúspešní ľudia sa spravidla spoliehajú na náhodu a na šťastné okolnosti. Často stratia celé roky čakaním, že „potom to už bude lepšie“. Nebude.

Čo robia úspešní? Nečakajú na náhodu. Nespoliehajú sa na šťastie. Nehľadajú istoty. Pracujú. Sami vytvoria novú situáciu, ktorá im neskôr prinesie úspech.

Príklad. Mám známeho, ktorý sa nepovažuje za úspešného. Skúsil už všeličo. Posledne napríklad predával tovar. No akosi nenašiel záujemcov. Teraz čaká, že sa hádam niekto predsa len ozve. Má pocit, že zhodou okolností a náhod má teraz len zlé obdobie. Práve preto je neúspešný. Nehľadá nové spôsoby, ako uspieť v predaji. Chodí do zle platenej práce a čaká, čo bude. Je v pasci dlhov, ktoré odsávajú takmer celý rodinný rozpočet.

Míňanie peňazí je ďalší rozdiel medzi úspešným a neúspešným človekom. Úspešní ľudia šetria. Neminú viac, ako si môžu dovoliť. Vždy im aj niečo zostane. To nie je otázka veľkosti príjmu, ale prístupu k príjmu. Ak nedokážete ušetriť z malej výplaty, neušetríte ani keby ste zarábali desaťnásobok. S míňaním peňazí úzko súvisí luxus a zábava. Neúspešní ľudia sa radi bavia, užívajú si. Aj to je určitý vzorec konania.

  • Chcú si užiť nový televízor, kúpia si ho na dlh.
  • Chcú sa baviť, chodia na žúry, večierky či do krčiem.

Možnosť okamžitého splnenia potreby cítiť sa dobre sa plní aj za cenu poškodenia zdravia, aj za cenu, že minú všetko čo prijmú. Často aj viac. Nezdržanlivosť, netrpezlivosť, malá disciplína. To sú vstupenky do sveta ťažkostí.

  • Tučná žena by chcela schudnúť. Ale ten veľký rezeň čo je na tanieri ju láka. Neodolá a dá si. Splnenie okamžitej túžby je silnejšia potreba, ako následky takého konania.
  • Študent vie, že by mal robiť úlohy, ale neodolá a chodí na večierky, z ktorých sa chodí domov až za svitania. Chronická únava ho začne paralyzovať. Podáva zlé výsledky. Telo je unavené a spomalené. Ak uviazne za knihou, skôr drieme. Ak je pred televízorom, drieme. Bičuje sa k výkonu kávou, ale márne.

Neúspešný človek má pocit, že veci sú dané, že ich málo môže ovplyvniť. Má napríklad nízku kvalifikáciu. Prichádzajú teda preňho do úvahy len mizerne platené práce. Niekde za okienkom, pri pokladni v obchode, v sklade. Cíti, že toto nie je perspektívny život, ale má pocit, že sa s tým nedá pohnúť. „Je to tak…“ Povie vám.

Poznal som vyučeného čašníka. Úspešný človek. Výborne zvládal remeslo, aj slušne zarobil. No po čase pochopil, že toto povolanie si berie veľkú daň v podobe zdravia. Niekoľko rokov na sebe pracoval. Stal sa účtovníkom, zriadil si živnosť. Teraz je úspešným odborníkom a finančným poradcom. Nemal „na to školu“. Tak si ju dorobil. Aj tak vyzerá príbeh úspešného človeka. Bojoval za svoju budúcnosť v čase, keď sa už ostatní po práci len bavili. Investoval pár rokov námahy. Odmena? Na zvyšok života bude mať oveľa lepšiu prácu. Tak vyzerajú dividendy z investície do vzdelania. Tento príklad nás privádza k ďalšiemu kontrastu.

Úspešní ľudia sa prakticky stále vzdelávajú, zlepšujú, čítajú, zaujímajú. Neúspešní ľudia odpočívajú a zvyčajne stagnujú.

Pozrite si aj tieto články:

Pridajte komentár: