Veľa ľudí venuje internetu niekoľko hodín denne. Keby ste denne len hodinu čítali knihy, získate veľký náskok...
Psychický stav ovplyvňuje aj zdravie
Sebavedomie a pocit spokojnosti regulujú nielen to, či sa usmievate na svet. Spokojnosť, úsmev, sebaistota, radosť, cieľ – to všetko priaznivo ovplyvňuje aj imunitný systém. Človek, ktorý sa cíti byť v pohode nebude podliehať niektorým psychosomatickým chorobám. Depresia, strach, zlosť, frustrácia sa môžu pri dlhodobom trvaní prejavovať aj v podobe rôznych telesných chorôb. Niekedy aj veľmi vážnych. Takže navodiť si stav pohody a spokojnosti nie je len príjemné, ale aj zdravé.
Samozrejme, nechcem vyvolať ilúziu, že pomocou opakovania si nejakého výroku sa môžete zbaviť každej choroby. No ak sa vám pomocou systematickej práce na sebe podarí navodiť pocit spokojnosti a pohody, vytvoríte tak aj priestor na úspešnejšie zvládnutie choroby. Možno „len“ tým, že ju dokážete trpezlivejšie znášať. Možno tým, že váš pocit spokojnosti a pohody ponechá telu viac sily na zvládnutie boja s ochorením.
Asi najznámejší je vzťah medzi srdcovocievnymi chorobami a psychickými faktormi.
Ostatne – je to ľahko viditeľné a merateľné aj doma. Ak sa rozčúlite (psychický stav), stúpne vám krvný tlak, srdce začne biť rýchlejšie (telesný stav). Následne sa možno zľaknete (psychika) že vám srdce ide nejako podozrivo rýchlo a to následne ešte zrýchli jeho činnosť (telo).
Jednoducho naše ja je prepojené s telom. Psychika spolureguluje prácu orgánov, žliaz, ktoré menia stav fungovania tela. A fungovanie orgánov následne spoluovplyvňuje aj psychiku.
Emócie – najmä tie výrazné – dokázateľne ovplyvňujú činnosť celého tela. Ak sa dobre zasmejete, doslova pookrejete. Ak sa bojíte skúšky, črevá vás možno donútia navštíviť toaletu (rýchlym krokom). Ak sa dozviete zlú správu, začne vám možno byť zle od žalúdka. Smútok a depresia zas oslabujú imunitný systém. Tak by sa dalo pokračovať.
Ak sa občas zľaknete, či nahneváte, je to normálne, na to sme nastavení. Ale ak nejakú negatívnu emóciu zažívame často, môžeme časom ochorieť.
Ak sa rozčúlite, zmeníte tým mnoho nastavení vo vašom tele. Ak sa rozčuľujete často, je to podobné, ako keby ste cvičili. Odrazu zistíte, že sa rozčuľujete čoraz častejšie. Čo robíte často, to v sebe posilňujete. A ak sa často rozčuľujete, ovplyvňuje to zvyčajne aj váš srdcovocievny systém. V takom prípade by pre vás bolo výhodnejšie pracovať na tom, ako zmeniť svoje postoje. Rozčúlenie býva často vyvolané bezmocnosťou.
Keď sa, napríklad, z dôvodu nízkeho sebahodnotenia trvalo podceňujete, pociťujete trvale mierny smútok, nespokojnosť, rozčarovanie, bezmocnosť, to reguluje aj „nastavenia“ vášho tela.
- Aj z týchto dôvodov je preto dobré, ak sa budete snažiť udržiavať sa v stave spokojnosti, nadšenia, pohody.
- Pripomínajte si svoj zámer byť spokojným človekom aj pomocou afirmácií.
- Zámerne si vytvárajte podmienky na to, aby ste sa mohli tešiť, zažiť pocit uspokojenia, vzájomnosti, lásky. Majte hodnotné ciele, realizujte svoje koníčky.
- Cieľavedomo sa vyhýbajte faktorom, ktoré vás vedia rozčúliť, naštvať. Ak niečo neviete ovplyvniť, nesledujte to. (Najjednoduchšie je prestať sledovať televízor, tlač, politiku.)
- Nestretávajte sa s ľuďmi, ktorí sú zlostní, negativistickí, nepríjemní, zneužívajú vás na svoje záujmy.
Fungovanie vášho tela je riadené mozgom. Mnoho procesov neriadime vedome, ani priamo vôľou. No môžeme sa pokúsiť pomôcť vytvoriť pocit pohody a dúfať, že to následne zlepší aj náš celkový zdravotný stav.
Preto v prípade zdravotných ťažkostí môžete skúsiť použiť aj afirmácie. Možno nepomôžu, možno áno. Za skúšku nič nedáte.
Laurinka136 14. októbra 2010
* Nestretávajte sa s ľuďmi, ktorí sú zlostní, negativistickí, nepríjemní, zneužívajú vás na svoje záujmy. *
Ja mám na novej škole iba takých spolužiakoch, takže to nemám moc dobre…
Miro Veselý 14. októbra 2010
Laurinka136 to je zlé.
Jakub 9. júla 2012
ked má človek najprv dokonalé myšlienky o svojom veľkom sne a o pár dní ss zamýšľa nad priebehom svojho pohrebu a zamýšľa sa nad druhom zabita sa … popritom je ten sen veľký a silný a veľmi by ho chcel no TR8PENIE ho nechce nechať v tom že je dobré myslieť pozitívne , ale že je jednoduchšie skončiť to ,vynára sa otázka čo bude po smrti. A zmocní sa ho SRACH že z tých dvoch vecí by si mal vybrať tú prvú ,lebo vie čo by bolo keby ju dosiahol, no nedosiahol by ju ľahko .Tam je problém a hlavne NEISTOTA tam prichádza myšlienka že SMRť JE JEDNODUCHšIA, …no sebecká…voči ostatným , tam cíti povinnosť zostať aby neublížil , no vynára sa otázka či by ublížil a či ho tý ľudia majú naozaj radi, až tu si ten človek položí otázku či to má spraviť a či sa má dalej TRáPIť
Miro Veselý 9. júla 2012
Jakub ak ste toto napísal s vážnosťou, tak veľmi pravdepodobne trpíte depresiou. Odporúčam to urýchlene riešiť, depresia totiž zužuje pohľad na svet len na pohľad z tej tmavšej stránky, čiže nie celkom objektívny.
jano 15. januára 2013
„Zámerne si vytvárajte podmienky na to, aby ste sa mohli tešiť, zažiť pocit uspokojenia, vzájomnosti, lásky. Majte hodnotné ciele, realizujte svoje koníčky.“
To je asi tá najlepšia rada pre pocit pohody, no čo je horšie, že v dnešnej dobe má málo ludí tolko času. Ak má urobiť všetky svoje povinnosti tak, ako sa od neho žiada, tak mu na jeho koníčky nemusí ostať čas. Najhoršie je to, že práve tie koníčky sú jediná vec, ktorá robí človeka šťastným, bez nich nevidí ani význam riešiť ostatné naokolo.
Miro Veselý 15. januára 2013
jano presne tak! povinností je kopa a čo je najhoršie, mnohokrát sú to „povinnosti, ktoré plníme prednostne a úplne zbytočne. Trebárs rozhlas, televízia, noviny sú sprchou negatívnych emócií a kopa ľudí tomu venuje svoj čas a pozornosť.
maria 2. novembra 2013
Rada by som sa poradila, som vydata a lubim svojho manzela.Prezili sme ,ale dost zle obdobie.Na zaciatku vztahu sme boli na navsteve kde sa bozkaval z druhou zenou snazila som sa to prekusnut,v spolocnosti som nemohla dat na javo ze spolu chodime z dovodu aby byvalej partnerke neublizoval ,vela sme sa hadali z roznych pricin lebo je velmi velky suknickar sice tvrdi ze ma nepodviedol ale robi mi take veci ze napr.sedime v podniku a ppzera sa po druhej zene a komentuje co by s nou asi robil a ked mu poviem halo neni mi to prijemne odpovie mi na to ze a co ma teraz robit pozerat sa do zeme alebo co a vela takychto pribehov mame spolocnych velmi ma to trapilo a drzala to v sebe az teraz koli tomu vybuchujem stale a najradsej by som uz zomrela neviem co mam robit on mi stale hovori ze za svoje trapenie si mozem sama tak uz neviem ci ja som sibmuta alebo on tyran
Miro Veselý 2. novembra 2013
maria takto popísané to vyzerá ako keby vás manžel chcel udržiavať v stave rozžiarlenia. ktovie. to že pozerá po iných ženách by som považoval za normálne, ale ak popisuje čo by s nimi robil, to už je trocha menej zvyčajné. možno by stálo za úvahu spýtať sa ho, či vám niečo chce naznačiť, alebo prečo v tom pokračuje aj keď vám to je nepríjemné. prípadne sa zájdite poradiť k manželskému terapeutovi. takéto veci sa nedajú analyzovať z niekoľkých viet a pritom možno majú jednoduché riešenie – terapeut s chladnou hlavou môže dosť pomôcť.
simona 22. mája 2014
Dobry vecer som dlhodobo chora zacalo sa to 14rokov zistily mi systemovy lupus do 24rokov bolo vsetko poriadku.
Len potom mi bolo strasne zle lebo on mi napadol mozog a ja som dostala velky strach,,citila som ho v nutri v mojom tele, doktori mi povedali ze som mala chyteni centralny nervovy system,,ale ja som citila nieco ine stratila som sebadoveru mam velky strach lebo ja chodim ale som napeta trasiem sa poroste nemam vyjasnenu myslel je to zle odpiste mi prosim..
Miro Veselý 22. mája 2014
simona obávam sa, že v takomto stave vám na diaľku nepomôže nikto, odporúčam poradiť sa s lekárom. Ak máte strach, alebo pociťujete úzkosť, dá sa to riešiť.
katika 30. apríla 2016
Zbytočne si ľudia komplikujú prácu zdlhavym riešením jednoduchej veci. A je pravda , že často si práca vyžaduje oveľa viac času než by sme predpokladali preto sa netreba prepinat a stačí nastaviť budík pri práci :)
katika 30. apríla 2016
Treba selektovat a stačí sa len zamyslieť nad tým, čo médiá ponúkajú lebo minimálne 30% informácií sa dá využiť k dobru. Na druhej strane nami manipuluju
katika 30. apríla 2016
Je to psychicky nátlak z jeho strany. Jeho EQ musí mať bod mrazu a nehnevaj sa ale je to chorá láska.