Výtvarné umenie je oblasť, v ktorej sa zarába o niečo ťažšie, ako v iných oblastiach...
Nikto sa nestará o iných
Bezpečné je počítať s tým, že nikomu na nás v skutočnosti nezáleží. Vláda, známi, kolegovia, kamaráti a často ani najbližšia rodina sa o nás zvyčajne príliš priveľmi nestarajú. Zdá sa vám nemožné, že by sa o vás nezaujímali aspoň tí najbližší? Tak si to premyslite. Väčšina ľudí sa nestará ani len o svoju budúcnosť. O svoje zdravie. Prečo si myslíte, že títo ľudia budú efektívne pomáhať práve vám?
Príklad. Keď som pred rokmi ukončil pracovný pomer, zaregistroval som sa ako živnostník. Inak som nerobil nič. Trvalo mi asi 2 mesiace, kým som sa dostal finančne na nulu. Až potom som si začal hmlisto uvedomovať, že ak mám niekedy na účte vôbec mať nejaké peniaze, budem musieť začať v tej veci aj niečo robiť. Ja. Hneď. Nie niekedy v budúcnosti. Možno vám to pripadá smiešne. Ale nezvládol som hospodárenie s časom. Odrazu som si bol sám sebe pánom. Mohol som začať ihneď robiť, ale nemusel som. Tak som nerobil a dni plynuli. Zaujímavo, ale bez práce. Nechcelo sa mi pracovať, nemal som šéfa. Tak som nerobil. Stať sa živnostníkom bol pre mňa budíček. Po troch mesiacoch som si uvedomil, že len ja rozhodujem o svojom dennom programe. Ak sa chcem flákať, môžem. Ale výsledky sa mi nebudú páčiť. A tak som začal pracovať – aj keď som fakticky nemusel.
O tom, či v živote uspejete, rozhodujete vy sami. Príklad so šoférovaním auta je asi najjednoduchší. Idete v aute a všetko je ako má byť. No ak pustíte volant, dosť rýchlo sa auto začne odkláňať z cesty. Nezrelý človek by sa pohoršil nad tým, ako je možné, že sa výrobca áut nestará o správne kerovanie. Prečo sa diaľničná spoločnosť nestará o to, aby auto nemohlo zísť z cesty.
Preto sa správajte zodpovedne. Je to zrelé. Vy určujete svoj osud.
Samozrejme, nie všetko čo sa okolo nás deje máme plne pod svojou kontrolou. Sú veci, ktoré nemôžete ovplyvniť. Je dobré tieto situácie vedieť rozpoznať a obísť. Ak narazíte na situáciu, ktorá vás ovplyvňuje, ale vy ju ovplyvniť nemôžete, reagujte na ňu. Nemá však zmysel príliš hlboko sa jej venovať.
Príklad. Firme v ktorej pracujete sa nedarí, asi skrachuje. To je fakt, s ktorým nepohnete. Nemá zmysel to príliš rozoberať pri pive. Začnite si hľadať iné zamestnanie.
Viem, aj tento príklad je jeden z tých, ktoré po prečítaní vyzerajú ako z hodiny na pomocnej škole. Samozrejmá banalita – poviete si. No človek postavený pred životný problém je často v strese. Na mnohé problémy reagujeme nielen logicky, ale aj emocionálne. Ak sú emócie silné, môže nastať porucha vnímania, zvaná katatýmia. To je stav, keď silné emócie spôsobia skreslenie obsahu vedomia, názorov, alebo úsudku. Človek v takom stave nevníma veci tak objektívne, ako by ich vnímal normálne, „s chladnou hlavou“.
Príklad. Typicky takýto proces skreslenia prebehne napríklad pri prudkej hádke. Ak by ste sa aktérov spýtali, čo počas hádky kto hovoril, každý vám povie niečo iné. V rozčúlení sa vypína logika a myslíme inak, spravidla na podstatne menej zrelej úrovni. Z takejto úrovne potom vnímame aj realitu okolo nás. Chybne.
Pod tlakom emócií sa stáva, že sa faktu, ktorý nemôžeme zmeniť, budeme stále a dookola venovať. Je to ľudská vlastnosť – konflikt priťahuje. Namiesto toho, aby si človek, ktorý prišiel o prácu hľadal iné miesto, uviazne v minulosti. Stále sa vracia k otázke, „ako mi to mohli spraviť“, „čo ja teraz budem robiť“. Môže udalosť začať spracovávať depresívne „už nikdy nezoženiem takú dobrú prácu“, alebo agresívne „vy sviniari, no len počkajte, vy na to ešte doplatíte, vy bzdochy“. Nie je dôležité, ako človek takú situáciu spracováva. Dôležité je, že vinou emócií môže uviaznuť v sústavnom vracaní sa k problému a nehľadá jeho riešenie. Stráca tak čas a energiu. V rozhovoroch so známymi bude stále otvárať problém, spomínať na stratenú prácu a podobne. Taký postoj je deštruktívny. S chladnou hlavou veci vyzerajú jednoduchšie.
Príklad. Zrelá žena niekoľko rokov po úmrtí manžela. Osamelá. Takmer sústavne sa pri rozhovoroch na väčšinu tém vracia ku pamiatke svojho manžela. Aký bol fajn, ako ona už nikdy lepšieho nenájde. Áno, hľadala už niekoho. Ale každého porovnávala s pôvodným mužom. Je natoľko emocionálne zranená, že sa niekoľko rokov od jeho smrti nedokáže zaradiť do života, aký by chcela viesť. V takom prípade by stálo za úvahu navštíviť psychológa alebo psychiatra. Pieta a trúchlenie sú prirodzené. Ale je to proces, ktorý má pomôcť človeku prispôsobiť sa novej konfigurácii a upraviť život. Ostať večne trúchliacou vdovou je romanticky efektné, ak to čítame v milostnom románe, ale neviem, či to nie je plytvanie životom.
Typická oblasť, ktorej nemá zmysel venovať čas, je politika. Neovplyvníte ju. Určite nie tým, že sa budete rozčuľovať nad tým, čo si to dovolil povedať predseda vlády, alebo čo natáral minister. Politici sa živia pozornosťou, ktorú vyvolávajú. No v ľuďoch to vyvolá zvyčajne viac hnevu z bezmocnosti, nie akciu. Ak chcete politiku ovplyvniť, choďte voliť, choďte štrngať kľúčmi, alebo do politiky vstúpte. Nemá zmysel ju sledovať.