Neraz si ešte od detstva nesieme nejaký názor, ktorý vnímame ako nemenný. V skutočnosti sa však veci pomaly, pozvoľna menia a stav zo spomienok prestáva platiť...
Neúspešní ľudia neplánujú
Neuvažujú o svojich cieľoch. Svoj čas a pozornosť venujú cudzím ľuďom. Majú výborný prehľad o úspechoch iných. Povedia vám mená hokejistov a kedy strelili aký gól. Povedia vám, ktorý herec kde hral a za čo dostal Oscara. Čo mal oblečené na poslednej party a s kým spí jeho manželka. Vedia povedať, aké plány má módna návrhárka. Poznajú výhľadový program televízií na budúcu sezónu. Zaoberajú sa podrobne aj tým, čo by iní ľudia mali robiť inak než to robia. Že vláda by mala mať inú politiku. Ten chlap v parlamente im to mal povedať lepšie. Ako mal herec zahrať rolu v seriáli. Ten futbalista mohol presnejšie kopnúť. To je veľa úloh pre jeden mozog. A tak už nemajú čas a kapacitu skúmať, či oni sami majú nejaké úspechy. Nestihnú sa už zamyslieť, či by oni sami nemohli robiť niečo lepšie. Neplánujú si vlastný život. Nič nedosiahnu.
Ak chcete mať úspech, nemôžete robiť to, čo ostatní. Ak všetci stoja v zápche, vy choďte inou cestou, iným smerom, alebo v inom čase. Nestojte v radoch, ak to nie je nutné. Mnohí pravidelné mesačné platby (inkaso, telefón) platia osobne na pošte. Každý mesiac strata 10 až 20 minút času + záťaž, pretože na to treba myslieť. Pritom sa to dá riešiť automaticky cez banku. Väčšina ľudí si kupuje veľké televízory a potom ich sledujú. Väčšina ľudí je nespokojných, ale nič nepodniknú.
Ako začať? Musíte si to napísať.
Napísať. A ešte raz: napísať! Takže:
Musíte si to napísať!
Inak to nevznikne. Spravte si zoznam toho, čo chcete dosiahnuť. Tento týždeň, mesiac, rok. Čo chcete mať o niekoľko rokov. Začnite si spisovať svoje túžby, ciele. Zistíte, že to nie je celkom jednoduchá vec a zrejme budete dosť škrtať a prerábať. No musíte túto činnosť spraviť a musíte ju spraviť na papieri. Dôvody sú prosté.
Hneď ako so spisovaním svojich snov a cieľov začnete, zistíte, že vlastne ani neviete, čo by ste chceli. Presnejšie, čo by ste tak mohli chcieť. Možno vám hneď napadne pár vecí, ktoré potrebujete aktuálne, ale asi to nebude nič naozaj dôležité. Práve to, že je ťažké formulovať ciele by vás malo upozorniť na to, že vlastne doteraz ani ciele formulované nemáte. To znamená, že ste doteraz ani na nich nepracovali. To je vhodný čas na otázku čo ste doteraz robili. Je to taká vtieravá otázka, pretože takmer každý by chcel byť úspešný a šťastný, ale takmer nikto pre to nič nerobí.
- Chcel by byť slobodný, ale chodí na 10 hodín do zamestnania plus 2 hodiny cestuje v aute z práce a do práce a domov príde ako zbitý pes. Od slobody to má dosť ďaleko.
- Chcel by byť bohatý, no polovica platu ide na hypotéku a druhú zhltnú rôzne poplatky. Bankový účet na nule, zachraňujú to kreditky. To je dosť ďaleko od cieľa byť bohatým.
- Chcel by tráviť svoj život v kruhu rodiny, ale všetci sa stretnú možno počas televíznych správ na 20 minút. Cez deň práca, večer iné úlohy.
Preto je dôležité definovať ciele a potom hľadať spôsoby, ako by sa dali realizovať. Používajte papier a píšte naň všetko, čo vám v súvislosti s vašimi životnými plánmi napadá. Píšte odvážne. Napíšte, čo naozaj chcete. Buďte konkrétni a úprimní. Zosumarizujte si svoje túžby a sny. Nebuďte zbytočne skromní. Niektoré sny sa vám možno budú javiť ako nereálne. No nebojte sa ich napísať. Aj veľké ciele sa skladajú z malých úloh. Keď budete vedieť po čom túžite, môžete začať budovať plán.
Príklad. Nemám nič a chcem mať milión. To je veľká úloha. A ak nič nemám, znie nereálne. Ale nereálna sa javí preto, že nič neviem. Tu je možno dôvod – neviem si predstaviť, ako by som získal milión a tak sa o to ani nepokúsim. Klasický scenár, poviete si. Ale je to chybný scenár. Skúste si položiť otázku, ako by sa to spraviť dalo? Nie či sa to dá. Asi sa rýchlo dostanete aj ku prvým záverom. Bežnou prácou to dosiahne dosť málo ľudí. No ak by som začal podnikať a poskytnem nejaký produkt či službu veľkému počtu ľudí, šance sa už zvyšujú. To znie ako náznak plánu, nie? Okrem toho si môžete cieľ rozdrobiť. Milión eur je veľká porcia, ak nič nemáte. Skúste to najskôr s menšou sumou. Hlavne sa nedajte odradiť. Hľadajte spôsoby, ako môžete tie peniaze získať. Jasné, že to nebude ľahké. Keby to bolo ľahké, každý by mal veľa peňazí. Počítajte radšej s tým, že to bude veľmi ťažké. Nebude stačiť tvrdo pracovať. Vezme to viac. Budete musieť rozmýšľať!
Takže si začnite spisovať svoje túžby. Tie, ktoré sa vám pozdávajú si dajte ako ciele. A ako naložiť s cieľmi, to už viete. Analyzujte, či cieľ je reálny a správne stanovený. Ak treba, rozdrobte priveľký cieľ na menšie zložky. To už tvoríte plán. Potom nasleduje fáza práce – nepopulárna to vec. Začnete pracovať a príde pár neúspešných pokusov. To je zákonité. Z nich sa poučíte. Potom nájdete správne postupy a všetky drobné ciele postupne splníte. A nakoniec príde úspech. Aj veľký cieľ bude zdolaný. Po období námahy sa vám sen vyplní. A ostatní vyvalia oči „to sa ti ako podarilo?“. Nuž ako… Pracovali ste, kým ostatní zaháľali.
A čo spraviť po dosiahnutí úspechu? To je ľahké. Sadnite si k papieru a znova si napíšte svoje sny. Budú asi odvážnejšie, než tie prvé. Nevadí. Veľa ste pracovali, už máte silu. Veľa ste sa naučili, bude viac nápadov.
Ciele neurčujte podľa minulosti
Mnoho ľudí robí tú chybu, že sa spätne pozrú na svoj život. „Dokopy nič som nedokázal“ – povedia si. Zvládal som len maličkosti. Tomu prispôsobia aj svoj budúci cieľ. Bude zas malý. Stanovte si cieľ, ktorý je hodný vašej budúcnosti, nie malý podľa vašej minulosti.
Mnoho ľudí márni veľa času tým, že sa venujú problémom, ktoré ich postihli. Zápalisto diskutujú o ťažkostiach, ktoré sa na nich sypú. Máte až pocit, ako keby sa tým chválili. Ako by boli hrdí na to, že ich nevedia riešiť. Že sú v strese, že sa im nedarí. Vo svete biznisu a manažérov platí už dávnejšie jeden nepísaný zákaz.