Je pekným zvykom dávať deťom na narodeniny tortu. No keďže ide o deti, výber detskej torty by sme nemali brať na ľahkú váhu...
Počítačová gramotnosť sa stáva nutnosťou
Tak jednoduché, ako sa len dá. Takto by mohol znieť slogan na mnoho výrobkov z oblasti digitálnej techniky. V skutočnosti však rastie zložitosť a nároky na obsluhu. Digitálna gramotnosť a inteligencia sú preto oblasti, ktoré sa oplatí rozvíjať. Čím skôr, tým lepšie.
Najradšej by som vám teraz odporučil, aby ste sa vykašľali na všetky počítače a radšej utekali do lesa na výlet. Alebo aby ste trávili čas s priateľmi a rodinou. Alebo hrali na hudobný nástroj. Alebo maľovali. To sú totiž asi dôležitejšie veci v živote, než dobre nastavený počítač. Obávam sa však, že také rozhodnutie by mohlo spôsobiť rýchle zaostávanie „za dobou“.
Čoraz viac sme obklopení technikou, ktorá nie je jednoúčelová. V minulosti sme mali telefón na telefonovanie, písací stroj na písanie a trebárs fotoaparát na fotenie. Ovládanie týchto zariadení bolo pomerne jednoduché. Dnes však aj jednoúčelové zariadenia majú veľkú časť ovládania riadeného digitálne. To im dáva veľa možností nastavenia.
- Len slušný digitálny fotoaparát potrebuje hrubšiu knihu ako návod na použitie. Nenechajte sa zmiasť – nedajú vám tú knihu do rúk. Len na CD. Ak si ju nepreštudujete, mnoho funkcií aparátu nemáte šancu využiť.
- Telefón umožňuje všetky spomenuté funkcie – telefonovanie, písanie, čítanie, fotenie a kopu iných. Pozeranie televízie, tvorbu hudby, svietenie, zrkadielko… Veď to poznáte.
Je úžasné mať toľko možností. Nastávajú tým však problémy – treba vedieť že také možnosti sú. Zvládnuť ovládanie. Rozumieť súvislostiam. Tieto znalosti spadajú do oblasti počítačovej gramotnosti, alebo digitálnej gramotnosti. Vyžadujú od nás iný druh myslenia. Viac abstraktné a možnostiam 2D zobrazovacích jednotiek podriadené myslenie.
Iný druh myslenia než v realite
Digitálna technika v súčasnosti spravidla funguje cez nejakú formu menu. Keďže zobrazovacie jednotky sú dvojdimenzionálne, ovládanie menu je často hierarchické. Mnoho starších, alebo humanitne vzdelaných mladších ľudí má ťažkosti predstaviť si, ako sa to ovláda. Nerozumejú štruktúre funkcií, ktorej často zodpovedá aj menu. Sú zvyknutí, že ak treba pridať hlasitosť, je potrebné pootočiť páčkou, alebo kolieskom. Je ťažké ich navyknúť, že ak niečo chcú, treba ísť do menu, nájsť nejakú (často nešťastne nazvanú kategóriu) a v nej si vybrať požadovanú funkciu. Pritom v menu sa často pohybuje pomocou šípiek a potvrdzovania. To je dosť nepraktické aj v prípade, že sa fakt vyznáte. Skúste si, trebárs, nastaviť LCD panel na počítači. Aj ke ďviete čo chcete robiť, jednoducho sa popletiete pri voľbe medzi šípkami a výberom.
Ovládanie mnohých zariadení sa podobá laparoskopickej operácii. Alebo snahe variť pomocou dlhých nástrojov cez kľúčovú dierku.
Pozrime sa teraz na základné oblasti, v ktorých sa oplatí mať jasno. Ich zvládnutie je znakom dobrej počítačovej inteligencie a gramotnosti.
Ako si vybrať zariadenie
Prvým problémom pri výbere je obrovská ponuka. Výhodu majú tí, ktorí sa majú s kým poradiť a nemusia príliš šetriť rozpočet. Ak si vyberáte kvalitu bez ohľadu na cenu, zvyčajne to veci zjednoduší. Nie však vyrieši.
- Keď vám niekto vyberá techniku, rizikom je, že vyberie zle. Vy sa nemusíte dozvedieť, že pracujete so zariadením, ktoré nie je na vaše potreby optimálne. Akurát zanevriete na "tie počítače" ako na niečo nepriateľské a nehostinné.
- Pokiaľ sa vyznáte, viete si vybrať sami. Žiaľ, zaberie to značný objem času. To preto, že v každej cenovej triede nájdete pomerne veľa porovnateľných výrobkov. Problémom je, že každý výrobok má nejakú skvelú vlastnosť a zároveň nejaké vážne nedostatky. Práve to komplikuje výber.
Príklady pri výbere:
- Chcete mobil s rýchlou navigáciou a dobrým fotoaparátom. Zistíte však, že prístroje s dobrým fotoaparátom trebárs majú slabšiu navigáciu. Tie s lepšou zas možno žerú príliš rýchlo batérie.
- Aby bol fotoaparát univerzálny, oplatí sa aby mal silný zoom. Aby ale obraz mal vysokú kvalitu, objektív nemôže mať silný zoom. Vyberte si, ale fyzika nepustí.
Podobných paradoxov a kompromisov treba pri výbere urobiť vždy niekoľko. Čím viac funkcií má prístroj, tým ťažšie je zosúladiť výkonnostné kritériá. V praxi to potom vyzerá, že zabijete niekoľko večerov čítaním diskusií a recenzií, kým si konečne vyberiete svoj výrobok.
Druhý krok nemusí byť oveľa príjemnejší.
Ako nastaviť zariadenie
Najmä počítačová technika vyžaduje množstvo nastavení. Ak si kúpite mobil, tablet, alebo počítač, musíte ho „zabývať“. Musíte nastaviť viacero aplikácií, majl, internet. Všade sa od vás požadujú heslá a mnoho predpokladaných vedomostí. Aj keď využívate služby niektorého správcu hesiel, vyžaduje to od vás veľa interakcie.
Momentálne sa už nastavenie mobilu a tabletu dá uložiť do cloudu: Vďaka tomu vám pri výmene zariadenia zostanú aspoň niektoré nastavenia. V praxi som však videl, že znovuobnovenie bežného nastavenia mobilu spravidla neprebehne automaticky. Čiastočne áno. A znova je vyžadovaná digitálna gramotnosť. Plus – či je horšie – pár hodín nastavovania. Čím menej sa v tom niekto vyzná, tým ťažšie znáša zmeny a tým ťažšie si vie funkcie prispôsobiť.
Naučiť sa čo všetko v zariadení môžete robiť
Ďalšia porcia minutého času prichádza, ak chcete preskúmať, čo vám taký mobil, alebo tablet umožní. Možností je nečakane veľa. Žiaľ, neraz som videl, ako normálny používatelia nevedia, ako sa má odoslať email. Alebo ako poslať niekomu fotku.
- Bežné a banálne úlohy totiž vyžadujú vykonať viacero operácií, ktoré neskúseného človeka zaskočia.
- Inokedy sa veci robia inak, než sa robili na počítači.
Výsledkom potom často je, že z daného zariadenia využívame len zlomok možností. Možno len preto, že nám nikto neukázal, že niečo také sa dá robiť. Ak by ste sa totiž zúčastnili nejakej „nalievárne“, kde vám niekto predvedie všetky bežné možnosti, čo sa s telefónom dá robiť, nezapamätáte si to, ak nemáte prirodzene vyvinutú počítačovú inteligenciu.
Je celkom bežné, že, napríklad, vysoko kvalifikovaný lekár
- Nevie ako poslať fotku emailom.
- Nevie ako nastaviť aby ho zobudil budík.
- Nevie, ako nájde nejaký súbor, ktorý vie, že tam niekde má, trebárs si ho uložil z internetu na "štandardné" miesto.
Takéto celkom banálne úlohy môžu robiť ťažkosti aj pomerne mladým ľuďom, ktorí sa donedávna venovali iným oblastiam poznania. Sú veľmi inteligentní a tak si správne uvedomia, že ovládnuť, alebo pochopiť ovládanie mobilu je dosť náročná úloha. Veľmi správne odhadnú, že to chce veľa času a skúšania. Čosi sa v nich bráni s tým začať. Výsledkom je, že žiadajú o rady typu: „Nechcem vedieť nič iné, len na nauč otvoriť text a zatvoriť ho.“ Problém podobnej otázky je, že vopred vieme, že to stačiť nemôže. Poznáme počítače a ich zákerné otázky v čase, kedy ich neočakávate. Poznáme, ako ľahké je prepnúť sa niekam, alebo stlačiť niečo a zrazu nevidíte to, čo predtým a neviete sa vrátiť nazad. Možno by stačilo stlačiť klávesu ESC, ale ak neviete, že taká možnosť existuje… Alebo ste na mobile a taká klávesa tam naozaj nie je. Ani zozadu.
Nuž a ak sa už začínate zžívať so svojou novou hračkou, dobré je vedieť aj to…:
Ako sa nenechať zariadením ovládať
Nutnosť naučiť sa techniku ovládať žerie čas. Následne môže ďalší čas žrať aj samotná práca technikou. Do počítačovej inteligencie patrí aj schopnosť rozpoznať, čo je dôležité.
Veľká väčšina služieb na internete (obchody, sociálne siete, spravodajské servery, aplikácie) sa budú pokúšať, aby ste im venovali pozornosť. To isté robia mnohí ľudia, ak majú váš email, alebo telefónne číslo. Ak si kúpite mobil alebo tablet, jednou z prvých úloh je vypnúť oznamovanie. Všimnite si, že niektoré zariadenia to zjavne nemajú radi. Môžete vypnúť zvuk na nulu. Akonáhle vám ale niektorá aplikácia niečo chce pripomenúť, má svoj zvuk zapnutý. Musíte hľadať iné nastavenie, ktoré by vyplo notifikácie.
Ak si svoje zariadenie neprenastavíte, čoskoro bude takmer trvale žiadať vašu pozornosť. Každú chvíľu pípne. Raz email. Inokedy nová správa z Facebooku. Potom SMS. Potom zas email. Potom nejaké oznámenie. Inými slovami, celý deň aby ste sa venovali notifikáciám. K základom počítačovej gramotnosti preto patrí veľmi striktné nastavenie súkromia. Nedovoľte, aby váš voľný čas riadili záujmy firiem, ktoré potrebujú vašu pozornosť, aby sa živili.
Aby ste efektívne mohli ovládať počítačovú techniku, oplatí sa venovať čas tomu, aby ste sa v počítačovom svete aspoň čiastočne vyznali. Počítač nám jednou rukou nám dáva fantastické možnosti, ale druhou berie čas. Je dobré dôkladne rozlíšiť, ktoré zdroje informácií sa oplatí sledovať. S ktorými ľuďmi komunikovať. Aké aplikácie používať.
A ešte tu je aj otázka bezpečnosti!
Čím viac sa spoliehame na počítače, tým viac súkromných a významných údajov v nich máme. Fotky, rodinné video, korešpondencia, osobné údaje. Prístup do banky, profesionálne dáta. To všetko sa môže až príliš ľahko stať korisťou útočníka. Často sa stáva že aj veľké firmy občas vinou chyby zabezpečenia dajú nechtiac k dispozícii dáta svojich užívateľov. Stačia heslá a emaily. Množstvo ľudí používa všade rovnaké heslo. V tej chvíli má útočník kľúč k ostatným službám a účtom.
Preto je dobré rozumieť aj tématike zabezpečenia a zálohovania. Možno si teraz hovoríte, že to je pomaly na ďalšiu vysokú školu. No čím viac sa náš život viaže na počítače, tým viac sa oplatí ak ste kompetentní.
Ale pozor na vlastné zdravie!
Nielen počítačoví zločinci nás ohrozujú. Bezpečnosť sa môže týkať aj zdravia. Počítačová technika ohrozuje naše zdravie. Absolútna väčšina práce sa odohráva po sediačky, po ležiačky, alebo postojačky. Inými slovami ak pracujete s tabletom, nie ste v pohybe. Žiaľ, pasivita, sedenie a ležanie nie sú práve zdravou činnosťou. Sú skôr nečinnosťou. Dlhodobé venovanie sa počítačom potom zvyšuje riziká mnohých ochorení.
Preto je dôležité ovládať techniku nielen po stránke dosiahnutia výsledkov. Je dobré mať jasno aj v súvislostiach.