Možno ste sa už stretli s niektorou konšpiračnou teóriou. Je ich nečakane veľa...
Ako poraziť chronický únavový syndróm?
V dnešnej uponáhľanej dobe sa nám únava často javí ako niečo normálne. No niekedy sa stane, že trvá pridlho a začína ovplyvňovať aj život. Človek prestane robiť niektoré činnosti, pretože po nich je príliš unavený. Neskôr sa vyhýba aj menej náročným úlohám, pretože nevládze… Môže ísť o chronickú únavu. O nej bude tento článok.
Píšem ho preto, že s týmto problémom mám osobnú skúsenosť. Čo je dôležitejšie, v závere článku nájdete aj postup, akým sa tento problém dá účinne riešiť. Ešte donedávna totiž články o chronickej únave končili rozpačitým záverom – nevie sa, ako to vyriešiť. V súčasnosti už účinný postup existuje. Ak ste zvedaví ako, skočte hneď na záver článku. Pre trpezlivých podrobnejšie popíšem aj samotný problém. Vopred však chcem upozorniť na tri veci:
- Niektorí ľudia si dodnes myslia, že žiadny únavový syndróm neexistuje. Myslia si, že ide o prostú rozmaznanosť, výhovorku ako sa vyhnúť povinnostiam, alebo prostú lenivosť. Aj lekári sú v tomto nejednotní. Niektorí to vnímajú ako formu depresie, iní ako zle diagnostikovanú inú príčinu. Nuž a ako je dobrým zvykom, nájdu sa aj predajcovia, ktorí sa na tejto chorobe pokúšajú nabaliť a predávajú nefungujúce elixíry.
- Tento článok nemôže nahradiť konzultáciu s lekárom. Ak máte ťažkosti – a únava ťažkosť je – rozhodne to konzultujte s lekárom. Nesiahajte po žiadnej samoliečbe, pretože by ste mohli prekryť príznaky vážnejšej choroby! Dole uvedený postup si ordinujte až potom, čo vám lekár potvrdí diagnózu a odsúhlasí použitie odporúčaných výživových doplnkov!
- Pojem chronický únavový syndróm je dodnes vnímaný veľmi rozlične. Inak bude o ňom hovoriť internista, inak psychiater. V tomto článku som sa pokúsil zhrnúť dostupné informácie. Keďže aj v literatúre si niektoré informácie často protirečia, pripravte sa na to, že ani tento článok nie je vyčerpávajúcim a odborným zdrojom. Berte to skôr ako poznámky, ktoré spísal človek, ktorý sa zaujíma o to, čo mu to vlastne komplikuje život. :-)
V súčasnosti je chronický únavový syndróm stále vnímaný ako niečo bezvýznamné. Mnohí si myslia, že ide o nejakú vymyslenú maličkosť, ktorou niektorí chcú len upútať pozornosť. Iní tomu jednoducho neveria, alebo to považujú za simuláciu (snaha zdravého človeka vyvolať dojem že má chorobné príznaky), alebo v lepšom prípade za agraváciu (snaha vyvolať dojem že existujúce príznaky sú horšie než naozaj). Samotní postihnutí sú tiež neradi, lebo lekári nevedia nájsť telesnú príčinu ich únavy. Ak ich posielajú k psychiatrovi, nepáči sa im to – necítia sa totiž psychicky chorí.
Aj keď chronický únavový syndróm sa týka možno jedného až troch ľudí zo stovky, tak to netreba brať na ľahkú váhu. V miernejších formách totiž problém dlhodobej únavy môže trápiť skoro až štvrtinu populácie. Najmä v „civilizovaných“ krajinách, kde je život rýchly, práca náročná a životný štýl uponáhľadný. Doplnil by som, že aj strava býva mizerná. Častejšie ním trpia ženy (asi 4 ženy a na ne jeden muž). Vysvetľuje sa to tým, že ženy majú viacej sociálnych rolí a okrem práce musia často zaistiť aj chod domácnosti.
Ani odborníci sa ešte celkom nezhodnú
Stále nie je celkom jasné, čo to ten chronický únavový syndróm je.
- Časť názorov sa prikláňa k výkladu, že ide o organickú príčinu, teda „niečo v tele“ čo spôsobuje príznaky dlhodobej únavy. Napríklad neznámy zápal. Nie je však zvyčajne zistiteľná žiadna taká príčina, ktorá by vysvetľovala prečo vlastne únava vzniká.
- Druhý smer je skôr opačný, teda že ide o nadmerne citlivé spracovanie normálnych pocitov únavy. Tento pohľad sa, samozrejme, pacientom páči oveľa menej. Vyznieva to, ako keby si únavu len „vymýšľali“. Predstava že ich únava je možno pre nich v istom zmysle aj výhodná ich stavia do svetla, ktolré sa im nepáči.
Nech je to akokoľvek, tieto myšlienky nepomôžu – nie je známa príčina prečo je prítomná únava a tak je veľmi ťažké zvoliť aj nejaké riešenie.
Donedávna sme sa stretávali skôr s pojmom neurasténia (dráždivá slabosť). Rozumel sa tým stav chronickej duševnej a telesnej únavy a slabosti pri zvýšenom stupni citlivosti. Slovom dráždivá sa rozumie to, že aj normálne podnety môžu takého človeka „podráždiť“.
- Napríklad normálne pustený televízor sa takému človeku zdá príliš hlučný a nepríjemný.
- Alebo nevie vliezť do studenej vody lebo neprekoná jej chlad – hoc v bazéne už je plno spokojných ľudí.
- Podobne aj v komunikácii takého človeka podráždia málo významné veci, venuje sa nepodstatný maličkostiam. To ho vyčerpáva a zároveň rozčuľuje.
Vyčerpanie sa môže objaviť po rôznych podnetoch.
- Zvýšenou únavou po psychickom zaťažení.
- U iných zas únava nasleduje prevažne po bežnej dennej fyzickej aktivite.
V súčasnosti sa už asi častejšie popisuje podobný stav ako chronický únavový syndróm a nie neurasténia.
Keďže chronický únavový syndróm lekári niektorí lekári nevedia vyriešiť, postihnutí sa snažia sami si zistiť viac o svojej chorobe. Čítajú rôzne články na internete (napríklad aj tento). V nich hľadajú, aké môžu byť príčiny ich ťažkostí. Často sa dajú zlákať dobre znejúcimi vysvetleniami, že ich chronická únava je zapríčinená chorobou, parazitmi a podobne „zvonka“. Neradi však počujú, že ide aj o psychicky podmienený problém. To je nepríjemné, pretože tak sa často dostanú skôr do rúk šarlatánov, ako odborného lekára. Potom platia za neúčinnú „liečbu“ drahé peniaze a ich stav sa nelepší.
Príznaky chronického únavového syndrómu
Vyčerpanosť a únava sú asi najznámejším a typickým príznakom. Vyčerpanosť však môže byť spôsobená aj mnohými inými príčinami. Trebárs naozajstnou únavou po veľkom výkone. Alebo súbežným vyčerpávajúcim ochorením. Je totiž mimoriadne veľa chorobných stavov, pri ktorých je dlhodobá únava typickým príznakom. Napríklad pri cukrovke, onkologických ťažkostiach, pľúcnych ochoreniach, poruchách krvi, alebo pri infekciách. Únava sa objavuje aj pri psychických poruchách, častá je pri depresii, úzkosti alebo pri poruchách spánku. Môže sa objaviť aj u ľudí liečených niektorými liekmi. Niekedy netreba ani poruchu – stačí ak niečo hapruje v manželstve a práci. Z toho vyplýva stres a z neho zas nadmerná únava. Potom nejde o chronický únavový syndróm ale o niečo iné.
Chronický únavový syndróm – príznaky sú ľuďmi popisované tak, ako nájdete nižšie. Nebývajú u každého všetky naraz, takže ak trpíte jedným či dvoma problémami, ešte sa vás to nemusí týkať. Neskôr v článku nájdete aj prehľad príznakov, ktoré vám pomôžu pri orientačnom stanovení či sa vás problém týka.
- Bolesť svalov (fibromyalgia je podobná téma a nebudem sa jej v tomto článku venovať, aj keď má s únavovým syndrómom veľa paralel a ide o „podmnožinu“ chronickej únavy, kde viac, než samotná únava sú v popredí skôr bolesti svalov.)
- Bolesti kĺbov
- Potenie
- Bolesti hlavy
- Depresívne naladenie
- Bolesti v krku
- Zväčšené krčné lymfatické uzliny
- Poruchy spánku – ťažko zaspávajú, ale potom nevedia ráno vstať a spali by aj pol dňa. Inokedy je narušený cyklus tak, že zaspia zavčasu, potom sa zobudia a neskôr sa zas nevedia „dospať“.
- Ani po dlhom spánku nie sú vyspatí.
- Nevedia relaxovať ani po dlhom odpočinku nie sú oddýchnutí
- Bolesti v svaloch
- Niekedy sú podráždení
- Nevedia sa dobre sústrediť
- Často si nevedia spomenúť na vhodné slovo, v dialógu nie sú pohotoví
- Objavujú sa problémy s krátkodobou pamäťou
- Niekedy sú prítomné problémy aj s trávením. Nafukovanie, nechuť k jedlu, alebo nadmerná chuť jesť, pocit na zvracanie
Dôležité však je, že nie je prítomná žiadna psychická ani organická príčina, ktorá by vysvetľovala , alebo zapríčinila únavu, vyčerpanie.
Aj keď z popisu to nemusí vyzerať príliš „vážne“, pre postihnutého sú takéto problémy nepríjemné. Môže mať závraty, alebo strach o svoje zdravie. Alebo je „len“ tak unavený, že proste nevládze robiť bežné veci. Alebo je jednoducho nadmerne spavý – aj keď v noci môže paradoxne trpieť nespavosťou v noci.
- Únava je normálny stav po telesnom, alebo duševnom výkone. To pozná každý. Po primeranej relaxácii však únava odstúpi a človek je zas čulý, svieži a má chuť do „života“ alebo do ďalšej činnosti.
- Problém nastáva, ak únava neprestáva ani po výdatnom odpočinku alebo po spánku. Alebo napriek ťažkej únave človek nedokáže zaspať. Chýba mu dostatok energie. Človek sa cíti ťažký, unavený. Nemá chuť venovať sa činnosti a to ani náročnejšej myšlienkovej práci.
Príčiny chronického únavového syndrómu
Príčiny nie sú známe. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o kombináciu viacerých príčin.
- Dosť často sa chronická únava „začína“ po období dlhšieho vyčerpania, alebo stresu. Napríklad v práci sa musí splniť nejaký termín a nasleduje dlhé obdobie nadčasov a prepracovanosti. Možno také obdobie to celé odštartuje.
- Iní ľudia sa do stavu dlhodobej únavy dostali po dlhodobejšej chorobe zapríčinenej vírusovou infekciou.
Chronický únavový syndróm – diagnostika
Diagnóza chronický únavový syndróm nebýva pre lekára jednoduchá. Neodstrániteľná únava je najčastejším problémom a práve únavu nevieme nijako merať. Takže v podstate sa dá povedať, že ak lekár „nenájde nič“, tak tým sa „potvrdí“ diagnóza. Ak totiž „niečo“ nájde, tak únava je spôsobená ochorením a nejde o syndróm chronickej únavy…
- Lekár musí pacienta veľmi podrobne vyšetriť. Typické pre chronický únavový syndróm potom je, že vlastne všetky vyšetrenia vychádzajú niekde v oblasti normy. „Oficiálne“ alebo „merateľne“ teda človeku vlastne vôbec nič nie je.
- Lekár teda môže konštatovať, že pacientovi vlastne nič nie je, pretože sa nenašla žiadna choroba, ani porucha. Formálne teda je zdravý. To sa ale pacientom nepáči, sú smutní, pretože ak lekár nenašiel chorobu, nevie čo má liečiť.
- Aj keď nie je pri vyšetrení žiadny nález, je vhodné ľudí s chronickým únavovým syndrómom sledovať dlhodobejšie. Niektoré príznaky totiž môžu byť signálom vážnejších problémov, ktoré možno začínajú, ale nie sú ešte odhaliteľné. Napríklad nejaký chronický zápalový proces, porucha imunitného systému, štítnej žľazy a iné ťažkosti.
Neraz sa od obvodného lekára človek dozvie, že ak je unavený, má viac odpočívať. Žiaľ, ak ide o chronický únavový syndróm tak žiadny odpočinok neprináša úľavu. Nadmerné odpočívanie však vyhľadáva aj samotný postihnutý. Žiaľ, pasivita situáciu len zhorší – nečinnosťou sa svaly oslabujú a potom aj z malej námahy vznikne pocit ešte väčšej únavy. Dlhodobá pasivita ešte viac zníži celkovú kondíciu.
Chronický únavový syndróm – liečba
Mnohým ľuďom sa v priebehu času príznaky postupne zlepšia. Asi polovica postihnutých sa za niekoľko rokov postupne dá do poriadku aj bez liečenia. Niekedy sa ale problémy znova objavia, napríklad po chorobe. Zotavovanie z bežných chorôb títo ľudia mávajú pomalšie a ťažšie.
Pri liečbe vážnejších prípadov sa v minulosti osvedčila kombinácia rehabilitačnej terapie a psychoterapie.
- Rehabilitácia smeruje k tomu, aby si postihnutý postupne zlepšoval svoju kondíciu. Tým sa môže podariť posúvať kondíciu stále vyššie.
- Psychoterapia je zas zameraná na to aby sa postihnutý naučil svoj stav zvládať.
- Ak je prítomné aj depresívne ladenie, lekár môže nasadiť aj antidepresíva, ktoré môžu pomôcť. Tieto lieky totiž okrem toho, že menia vnímanie sveta na pozitívnejšie majú aj mierne aktivizujúci účinok. Človek po ich podaní je čulejší, akčnejší. To môže tiež pomôcť „rozhýbať“ predtým unaveného človeka. Ide o to, že chronicky unavený človek má tendenciu postupne obmedzovať pohyb a tým sa vlastne jeho stav ešte zhoršuje.
V liečba únavového syndrómu teda lekár postupuje v nasledovných krokoch:
- Zníži stres a často aj depresiu pacienta, ktorý už po rokoch únavy často rezignoval. Ak treba, pokúsi sa riešiť prípadné poruchy spánku. V tejto fáze pomôžu predovšetkým lieky, ktoré môžu dať postihnutému nádej, že veci sa môžu začať zlepšovať.
- V ďalšom kroku sa nasadí rehabilitačné cvičenie. Cviky na brucho môžete vynechať ak prejdete priamo na Cvičenie SM systém. Ideálne je ak sa podarí s veľmi malými tréningovými dávkami začať zlepšovať svalová kondícia a kondícia srdcovocievneho systému. Aj tu musí byť rast tréningovej záťaže pozvoľný, radšej pomalší, aby sa dosiahol dlhodobý rozvoj kondície. Bežný tréner by takému človeku naordinoval tvrdý tréning a viac by už svojho klienta nevidel. V tejto fáze ide o to miernou fyzickou aktivitou dosiahnuť stav, aby unavený pacient začal vládať vykonávať bežné činnosti.
- Zároveň sa môže využiť aj psychoterapia. Tu sa pacient dozvie viac o tom, ako zvládať stres, únavu, ako relaxovať. Tu sa terapeut sústredí na to, aby odhalil vzorce, ktorými sa pacient vyhýba aktivite. Následne sa vytvárajú nové postupy, ktoré vrátia postihnutého nazad ku činnostiam, ktorým sa predtým radšej vyhýbal. Často sa počas terapie odhalí, že rola pacienta postihnutému prináša aj rôzne výhody (pozornosť a pomoc okolia, pohodlie). Následne sa učí, ako si plánovať denný program.
- V prípade úspechu je dobré, aby lekár pomohol pacientovi postupne sa začať zaraďovať naspäť do života, najmä ak bol dlhší čas práceneschopný.
Týka sa vás únavový syndróm?
S vysokou pravdepodobnosťou nie. Zhruba 1:50. Ak ste často unavení, to ešte neznamená, že by ste mali mať tento problém. Môže to byť znak stresu, chybnej výživy, zlého životného štýlu, nadmernému príjmu alkoholu a mnohých podobných dôvodov. Poraďte sa s lekárom.
O chronický únavový syndróm môžete uvažovať v prípade, že splníte nasledovné „podmienky“:
Únava, ktorú vnímate ako obmedzujúcu, alebo významnú
Pozornosť zvýšte, ak sa cítite dlhodobo unavení. Hovoríme o pretrvávajúcej únave, ktorá sa vás drží viac-menej trvale a to najmenej pol roka. Pritom ale:
- Predtým nebola prítomná, teda v minulosti ste takto unavení nebývali
- Únava spôsobuje zníženie vašej aktivity, pričom v minulosti ste aktívni boli
- Nie to vysvetliteľná únava. Teda nie je spôsobená priveľkou námahou, ťažkým stresom, chorobou, liekmi, chybnou výživou, alebo návykovými látkami
- Žiadna dávka odpočinku nepomáha a nestačí
V prípade že tieto podmienky ste splnili, môžete začať pátrať trocha hlbšie. Skúste si spočítať, koľko z ďalej uvedených ťažkostí na sebe pociťujete (teda tiež hovoríme o zhruba pol roku a dlhšie)
- bolesti svalov
- bolesti kĺbov
- Bolieva vás hlava
- Spánok vás neosvieži
- Po náročnejšom fyzickom výkone pociťujete únavu viac, ako 24 hodín, prípadne je na druhý deň ešte väčšia ako hneď po fyzickom výkone
- Máte pocit, že sa vám v poslednom čase zhoršila pamäť, neviete si napríklad vybaviť vhodné slová
- Mávate bolesti v krku
- Máte citlivé alebo bolestivé lymfatické uzliny
Skúste spočítať, koľko z týchto príznakov sa vás týka. Pokiaľ 4 a viac, potom ešte musíte zvážiť nasledovné „vylučujúce“ body:
- Pitie alkoholu, fajčenie, alebo používanie iných návykových látok
- Obezita
- Akákoľvek prebiehajúca chronická choroba, napríklad cukrovka
- Akákoľvek psychická choroba, najmä depresia, demencia alebo psychóza
- Porucha výživy ako napríklad mentálna anorexia, alebo nezmyselne volená diéta
- Užívate lieky, ktoré môžu vyvolať únavu, napríklad kortikoidy, ožarovanie, niektoré lieky na psychiku
V prípade že ktorákoľvek z týchto vylučujúcich možností sa vás týka, pravdepodobne nejde o únavový syndróm. Tie posledné body totiž môžu samé o sebe „vysvetliť“ vznik pocitu únavy. Napríklad chybne zvolený životný štýl, v ktorom je nedostatočná strava a cigarety vám môžu spôsobiť dlhodobú únavnosť. Alebo niektoré najmä nízkosacharidové diéty často vedú práve k pocitu slabosti a únavy. V takých prípadoch je možné situáciu vyriešiť aj odstránením príčiny jej vzniku. Netreba hneď myslieť na možno trocha exoticky znejúci únavový syndróm.
Čo môže pomôcť v prípade chronickej únavy
Doteraz som popisoval, ako syndróm chronickej únavy rieši medicína. Tak môže lekár pomôcť zvyčajne pacientom, ktorí majú ťažšiu formu problémov. Prípadne sú tak vážne, že sú práce neschopní.
Potom je tu ale veľa ľudí, ktorí sa síce „zmestia“ do diagnostických kritérií, ale ich stav nie je až tak vážny, aby bolo potrebné hneď ich napchávať antidepresívami. Tu môžu pomôcť výživové doplnky.
V poslednom čase sa hlavne v komunite ľudí, ktorí trpia bolesťami svalov začal šíriť postup, ktorý už mnohým pomohol. U nás ho ako prvý propagoval doktor Bukovský na svojom webe akv.sk a oveľa podrobnejšie v knihe Návod na prežitie pre ženu.
Ak vám lekár potvrdí, že sa vás týka chronický únavový syndróm alebo fibromyalgický syndróm (bolesti svalov), potom pre vás uvedené odporúčania budú pravdepodobne mať cenu zlata. Skôr, než sa pustíte do akejkoľvek samoliečby, konzultujte najskôr svojho lekára! Aj keď pre „diagnózu“ syndrómu chronickej únavy je typické, že človeku nič nie je, sú aj výnimky. Niektoré choroby môžu naopak byť práve spolu s týmto syndrómom aj zvýraznené. Napríklad syndróm dráždivého čreva, alebo niektoré hormonálne poruchy.
Jednoducho samodiagnostika a ani samoliečba podľa internetových článkov (ako je aj tento) nie je dobrý nápad. Ak máte podozrenie na chorobu, tak informácie na internete vás môžu upozorniť na to, že vaše problémy sú niečo, čo treba riešiť. No diagnostika a liečba každej choroby patrí len do rúk lekára. Ak chcete liečbu rozšíriť o niektoré doplnky výživy uvedené nižšie, aj o ich použití sa poraďte s lekárom!
- Vitamín D. Len v prípade, ak lekár zistil, že ho máte nedostatok.
- Koenzým Q10. Orientujte sa podľa kvality, nie podľa ceny. Pri dávke 100 až 200 miligramov denne to nebude celkom lacné.
- D-ribóza. Tento výživový doplnok je kľúčovým prvkom, ktorý vám pomôže dostať do svalov energiu.
- Tréningy primerané vášmu stavu. Začnite na 40% maximálnej tepovej frekvencie a čas tréningu a zaťaženie pridávajte len veľmi pozvoľna. Pridajte aj silové cvičenia s gumenými pásmi, na strojoch, alebo s činkami. Musia byť spočiatku veľmi ľahké a s precíznou technikou.
Dávkovanie a ostatné odporúčania nájdete v knihe doktora Bukovského. Je to niekoľko strán textu.
Keďže sám som tieto ťažkosti mal, možno vám príde vhod informácia, že táto kúra naozaj funguje. V priebehu niekoľkých dní si uvedomíte, že je tu rozdiel a v priebehu niekoľkých týždňov zistíte, že únava vám už nestojí v ceste. Po rokoch ťažkostí je to veľmi osviežujúci rozdiel! Ostatne ak viete po anglicky, v diskusiách na rôznych fórach zistíte, že najmä pacienti s fibromyalgickým syndrómom sa bavia nielen o vhodnom dávkovaní d-ribózy, ale už majú aj vytipované, ktoré produkty „fungujú“ lepšie, že niektoré zvyšujú tlak krvi, alebo iné že ani veľmi nefungujú. Žiaľ, kvalita výrobkov je často rôzna a v čase sa to mení. Preto sem nechcem dávať konkrétne odporúčania. Len jedna skúsenosť: v prípade záťaže sa osvedčilo mierne navýšiť dávku d-ribózy. V bežnom režime sa naopak často dá dávka d-ribózy znížiť. Niekedy na 2 krát 5 gramov denne a niekedy ešte menej.
Najhoršia správa je to, že na Slovensku sa zatiaľ k D-ribóze nedostanete, nikto to tu nepredáva. Dalo by sa to kúpiť v Amazone, ale keďže absolútna väčšina predajcov je z USA, Amazon vám to nedovolí. Dovoz mnohých suplementov z USA legislatíva neumožňuje a Amazon teda radšej zrušil možnosť objednávku úplne. Preto treba loviť v Európskych vodách a e-shopoch. Tu ale je všetko o pár rokov pozadu. D-ribóza tu bola v predaji v tabletkách pred pár rokmi, keď ju používali kulturisti. Tí ale prešli na iné druhy cukrov a suplementov a tak ju e-shopy nedovážajú. Nuž a tabletková forma je nanič ako máte užiť vyššie dávky.
Reálne ju teda asi najjednoduchšie kúpite cez ebay v Nemeckej, alebo Anglickej verzii. Nájdete tam viacerých predajcov, ktorí zasielajú aj do zahraničia.
Napríklad tento nemecký predajca alebo tento predajca z anglicka vám kilové balenie pošle zhruba za 10 eurové poštovné a za 4 až 7 dní je to u vás. Pred nákupom konkrétneho produktu sa ale zorientujte na internetových fórach, či daný predajca a konkrétny produkt sú dôveryhodné. Kilové balenie vám potom vydrží zhruba na dva až tri mesiace podľa dávkovania.
Ďalšie informácie
- skrátený návod doktora Bukovského akv.sk
- pubmed
- Diskusie na amazone amazon.com
- Wikipeédia slovenská verzia, česká verzia
Peter 11. apríla 2015
Zdravim, mam 16 rokov a velmi ma trapy syndrom unavy. Ak sa s tym zdôverim rodicom, tak mi povedia nech si nevymyslam atd, cize mi s tym vobec nepomozu. Teraz som prvak na strednej (jedna z najtazsich skôl na Slovensku) a mam obavy, ze ju nezvladnem, kedze sa nedokazem koncentrovat na ucenie. Cely svet vnimam ako cez nejaku hmlu, priznaky choroby som mal uz v piatok rocniku, cize pred 5 rokmi… Bolo to ale iba ciastocne a asi od zaciatku deviateho rocnika vkuse nedokazem vnimat a som neuveritelne unaveny (2 roky). Aktivne sportujem, hram futbal (aj ked som po nom neuveritelne vycerpany, ale bavi ma to). Chcel by som sa spytat, ci tato choroba nejak sama zmizne, bez pouzivania nejakych liekov a pod., a ak ako, tak za aky vas priblizne. Dakujem
Miro Veselý 11. apríla 2015
Peter ak máte takéto ťažkosti, určite vhodnejšie je to konzultovať s lekárom. Únava môže mať veľa rôznych príčin, nemusí ísť len o únavový syndrom. Môže ísť aj o pretrénovanie, ak veľa športujete, môže to byť chyba vo výžive, začínajúca depresia a kopa iných možností. Bolo by dobré identifikovať o čo presne ide. Neodporúčam čakať či to zmizne. Dalo by sa na týždeň vypnúť väčšinu záťaže a dobre sa vyspať, čo to spraví.
Peter 11. apríla 2015
Ďakujem za odpoveď, ale ja si myslím, že je to unavovy syndrom, veľakrát som vypol a oddychoval, aj cez prázdniny/víkendy si doprajem aj 12 hodín spánku, no cítim sa takisto, akoby som spal možno 7 hodín, proste som vždy unavený a neviem sa poriadne sustredit na nejaku činnosť, ktoru vykonavam a ked som si čítal tie priznaky viackrat, tak skoro všetko sa zhoduje a aj v tej liečbe bolo spomenute, že asi polovici postihnutych sa da priebehom času do poriadku, tak dufam, že to bude moj prípad :)
Miro Veselý 11. apríla 2015
Peter budem držať palce. Každopádne toho lekára navštíviť odporúčam
Michal S. 12. apríla 2015
Dobrý deň p. Veselý, mám 34 rokov a 2 detičky, prosím Vas, vedeli by ste mi poslať na Vás email poprípade tel. číslo, veľmi ma oslovil Vas článok. Som 4 mesiac PN. Neskutočná únava, bolesť svalov a kĺbov, nespavosť, úzkosť. Obehal som snáď všetky vyšetrenia. Bol by som Vám vďačný myslím, že by ste mi vedel poradiť.
Miro Veselý 12. apríla 2015
Michal riešenie únavového syndrómu odporúčam zveriť do rúk lekára. Ja sám som s tým ťažkosti mal, ale to ma ešte nekvalifikovalo k tomu, aby som mohol robiť odborné poradenstvo. Jedna vec je, ako „poraziť“ únavu. To sa dá. Čo však v prípade, že ste unavený z iných príčin? Niektoré ochorenia začínajú práve stavom vyčerpania a únavy. Ak tento príznak zamaskujete, ochorenie môže nepozorovane pokračovať a potom môže byť neskoro ho začať riešiť. Preto je lepšie najskôr zistiť čo je príčinou vyčerpania. Potom, ak ide naozaj o chronický únavový syndróm, sa dá začať robiť kroky k zmierneniu príznakov. Poradiť sa môžete na akv.sk tam vám vedia poradiť naozaj odborne.
Michal S. 13. apríla 2015
Pán Veselý ďakujem Vám veľmi pekne za odpoved. Ja som pobehal už všetkých lekárov. Mám napísané v sprave, že mám neurastenecky syndróm a syndróm zvýšenej neuromuskularnej drazdivosti. Mne ti začalo pravou nohou, bolesť kĺbu, svalu, pálenie svalu. Neskôr prišla ľavá noha, potom nespavost a obe ruky. Teraz beriem magnezium a vitamíny a liek na spanie. Som unavený no najhoršia ja ta bolesť ci slabost svalov a kĺbov. Lekári nevedia čo so mnou. Ďakujem Michal
Miro Veselý 13. apríla 2015
Michal ak ide o únavový syndróm, potom môže účinne pomôcť tento postup http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=750 a pokiaľ budete hľadať d-ribózu, tak mne sa osvedčil tento predajca http://goo.gl/TF7HXK na ebay (posiela aj na Slovensko, za pár dní to tu máte.)
Michal S. 13. apríla 2015
Ďakujem Vám veľmi pekne p. Veselý. No stratit nič nemôžem. Objednam si D-ribozu, budem držať diétu A zdravo sa stravovať, brat D, koenzym q10, jód. Decentne športovať a hlavne sa Vyhýbať stresom. Ešte raz vďaka. A dám vedieť či pomohlo :-)
Michal S. 13. apríla 2015
Ďakujem p. Veselý. No stratit nič nemôžem. Objednam si D-ribozu, budem držať diétu A zdravo sa stravovať, brat D, koenzym q10, jód. Decentne športovať a hlavne sa Vyhýbať stresom. Ešte raz vďaka. A dám vedieť či pomohlo :-)
Miro Veselý 13. apríla 2015
Michal držím palce. Na amazone je pri d-ribóze diskusia dosť ľudí píše že to pomohlo, niektorým ale nie. Mne to funguje, takže to kupujem už dávnejšie.
zuzova 22. júna 2015
Chronicky unavovy syndrom je s pozitivitou mononukleozy tzv.ebstain barov virus.ostane suhlasim.ze trochu pomoze.je to beh na dlhu trat.
Jozef 24. januára 2016
Dobrý deň , chcel by som Vám niečo napísať aj o mojom prípade chronickej únavy a potreboval by som pomôcť , poradiť.
Mam 17 rokov , doteraz som fungoval normálne športoval som , chodil na brigády , posiloval som , hral profesionálne futbal no od augusta 2015 sa všetko zmenilo . Najprv som bol chorý (angina, a zapchate dutiny) trvalo to asi 2 mesiace bol som na marodke vybral som 3 antibiotiká plus ešte nejaké lieky.Už vtedy som bol slabý pripisoval som to ku tomu ze som chorý. No v októbri už som bol v pohode chodil som do školy ale únava pretrvavala. Isiel som len do školy a domov lahol som si a ležal az do večera. Nevládal som nic „padal som z nôh“
.. je to vlastne až doteraz už 7 mesiac vkuse rano vztanem po 8 hodinovom spánku som unaveny bolia ma svaly klby všetko. Cez den sa v škole neviem sústrediť. Nevládzem celý deň. Takto to je stále skúšal som aj cvičiť ale bolo to ešte horšie este viac som nevládal. Chodim po doktoroch nič mi nezisitili len ze je to chr. Únava.. všetky príznaky mám . Okrem nespavosti. Dost ma to a obmedzuje v živote. Necvicim nehram futbal . Nevládzen akokolvek sa snažím nejde to .. nieje to psYchicky problem a som dosť silný človek. Nemam nadváhu ani nič , veď som cvičil .. uz fakt neviem čo mam robit na koho sa obrátiť. Rodičia nič s tým nerobia a ja som už zúfalý. Potrebival by som.poradiť a pomôcť. Koenzym Q 10 beriem a ešte aj vitamíny B .
Miro Veselý 24. januára 2016
Jozef únava môže byť príznakom veľa rôznych ťažkostí. Od pretrénovania (viem, dnes už presadzujú iný názov) až pro niektoré ochorenia. Preto by som odporúčal konzultovať lekára, ale keďže už také niečo máte za sebou, tak to je problém. Dá sa špekulovať o všeličom ale takto nadiaľku neporadí nikto. Skúste sa objednať na konzultáciu v http://www.akv.sk kde by mohli vedieť posúdiť rôzne faktory živtného štýlu a stravy. Možno sa podarí nájsť riešenie. Ak si ale pozriete diskusie ľudí s chronickou únavou, je to nepríjemný problém ktorý nechce odoznieť a nikto často nevie čo stým. Niektorí psychiatri považujú chronickú únavu za formu depresie aj na to sa dá myslieť. Samotný Q10 asi veľmi nepomôže. Možno pri kombinácii s ribózou, ale aj to sa nedá zaručiť.
Martina 21. apríla 2016
Veľmi zaujímavý článok. Myslím, že CHUS je fenomén dnešnej uponáhľanej doby, ktorá vyvíja obrovský tlak na ľudí (samozrejme v kombinácii s inými faktormi). Ja sa bohužiaľ vo svojej praxi stretávam veľmi často s pacientmi s týmto problémom, prípadne ešte v kombinácii s depresiou. Mnohí to zľahčujú „veď unavení sme všetci“ ale asi nemáme predstavu toho utrpenia…
Ludmila E. 10. mája 2016
Ahojte vsetci! Unavu citim uz niekolko rokov…chronicky unavovy sy mi diagnostikovali v 16tich…ale nepripisovala som tomu ziadnu vaznost…velke vycerpanie zacalo az ked mi zomrela mamina. Navyse pracujem v zahranici a som odlucena od mojich blizkych. Urcite v mojom pripade zohrava velku ulohu aj smutok, ale proti mojej chronickej unave mi fantasticky pomaha caj z Kotvičníka. Da sa kupit v predajniach „zdravej vyzivy“ je to sypany caj a stoji okolo 3,- Eur. Drzim vsetkym palce!!! L.
Zuzana 14. júna 2016
Dobrý deň. Môj príbeh v skratke: v 16 rokoch som veľa schudla (hladovanie, viem, že to bolo nesprávne) od tej doby (teraz mám 22) pociťujem únavu, hlavne však v lete, pobehala som všetkých lekárov, všetko vylúčili, no nepotrvdili ani nevyvrátili CHUS. Fyzicky vládzem, chodím cvičiť, chodím na VŠ, ale som nonstopunavená (nie klasicka únava). Chcem sa spýtať, aj keby nešlo o CHUS , mohla by mi pomôcť D-ribóza? Ďakujem veľmi pekne
Miro Veselý 14. júna 2016
Zuzana v tomto vám neviem poradiť. D ribóza sa občas dá kúpiť aj u nás, asi najjednoduchšie je skúsiť to a pár týždňov pozorovať čo to povie. Taká únava je problém, ak vám lekári nevedia pomôcť, ťažko je hľadať riešenie formou google medicíny. Možno aj poradiť sa s psychológom, alebo niektorým životným koučom a hľadať čo by mohlo byť vo vašom živote zdrojom záťaže ktorá sa môže meniť aj na pocit únavy. Prípadne skúmať stravu či tam nie je nejaká reštrikcia sacharidov, to tiež vedie niekedy k únave. Ale naslepo sa ťažko háda.
zuzana 15. júna 2016
Ďakujem pekne. Každopádne ak to skúsim, ublížiť by mi to nemalo, vsak? Cez školský rok je to omnoho lepšie ako cez leto.
Miro Veselý 15. júna 2016
Skúste hľadať odpoveď na otázku čím sa líši leto od školy? Čakal by som, že to bude naopak.
zuzana 15. júna 2016
Áno zamýšľam sa nad tým často, je to asi teplotami. Ale v lete ma bolia aj uzliny.
Prosím Vás, ako pisete prekonali ste CHUS, teraz ste zdravý, dali ste mi nádej.
Miro Veselý 15. júna 2016
zuzana CHUS je tak nejasná záležitosť, že ťažko povedať či človek má to, alebo niečo iné a naopak ak sa to zlepší tak nie je jasné či to je dočasné, alebo trvalé. Každopádne d-ribóza sa mi osvedčila a stále ju používam. Pozrite si napríklad na amazone niektorých predajcov a prečítajte si komentáre. Mnohí čo majú podobné problémy a aj bolesti svalov tam komentujú a dočítate sa kopu zaujímavých vecí. Ale bolesti uzlín radšej konzultujte s lekárom.
Ivana 20. augusta 2016
Ahoj Zuzana mám rovnaký problém.. v 15 som veľmi schudla keďže som cvičila a taktiež hlasovala. Tak mi neskutočne vypádávali vlasy a bola som non-stop unavená. rozhodla som sa zájsť k lekárovi. Ten mi potvrdil anemiu a nasadil lieky. Lieky som dobrala no únava neprestala. Prešli 4 roky a ja som vkuse unavená. Denné prespím aj 12-14 hodín. Nie som schopná ničoho. Dokonca mám problém so sústredením čo mi dosť komplikuje život.
Miro Veselý 20. augusta 2016
Ivana je tá anémia vyriešená? Tieto ťažkosti sa zvyčajne riešia pomaly a niekedy krátkodobá liečba nemusí stačiť. Sú aj prístupy, ktoré sa pýtajú na psychologické súvislosti, či v živote nie je niečo zaťažujúce a vyčerpávajúce. Skrytý stres, zahltenie (veci, informácie). Či v strave nie je priveľa aditív, chémie…
Viktoria 25. augusta 2016
Dobry den,neviem ci sa to prave tyka tejto choroby ale vsetky pisane priznaky mavam aj ja….trpim tym uz rok a dva mesiace,stym ze mavam zavraty sprevádzané zhorsenym videnim(rozmazane,a rychlosa pohybujuce veci)….caste krutenie hlavy,unava stale…aj ked spim 12hodin…tazko sa prebudzam ,prva mi to aj hodinu kym sa preberiem,co sa tyka stravi tak snazim sa jest ale stale mam pocit plnosti,uz dva krat za sebou som mala helikobaktera ,brala som dva krat po trojo antibiotik a nic nepomohlo akurat co mi byvalo zle….vaha mi tirz skace jeden tyzden mam 55kil o tyzden 48 a takto mi to skace pocas celych týždňov…neviem co mam robit ,mam aj vytaminove doplnky ale nepomahaju mi,bola som aj na ocnom aj internom aj cievnom,akurat mi zistili malo hemoglobinu inak nic…co mam robit,mam syna a nedokazem sa mu tak venovat ako by som chcela,dakujem za odppved
Miro Veselý 25. augusta 2016
Viktoria je veľmi nepravdepodobné, že by vám pomohol niekto na základe krátkeho popisu dokázal poradiť niečo iné, ako požiadať lekára o ďalšie pátranie po príčinách. Ku únavovému syndrómu sa závraty a zhoršené videnie veľmi nehodí. Skôr pátrajte po stravovaní, ak tam bol problém s helicobacter pylori, tak tam vždy treba myslieť na to že sa to nepodarilo vyriešiť, často sa eradikácia nepodarí ani po niekoľkých pokusoch, takže požiadajte lekára, aby to celé dosledoval.
Viktoria 25. augusta 2016
Dakujem za odpoved,praveze doktory ma vzdy odbiju stym ze nic mi nieje a obvodna lekarka nema zaujem to riešiť,odbila ma tym ze je to normalna vec ze to riesit netreba
Miro Veselý 25. augusta 2016
Viktoria v tom prípade by som povedal, že sú dve možnosti. Buď zmeňte lekárku, alebo sa ešte skúste poradiť s psychiatrom. Niekedy môžu byť takéto príznaky spôsobené psychosomaticky, to znamená že na telesnú záťaž, stres, zlú životnú situáciu môže telo reagovať formou telesných ochorení. Ale závraty a poruchy videnia nie sú, opakujem nie sú normálna vec.
Viktoria 25. augusta 2016
Ja si to uvedomujem ze sranda to nieje ale ani na ocnom mi nic ine ako „je to v poriadku“ nepovedali…..snazim sa co najviac chodit k lekarom aby sa to vyriesilo ale nedeje sa nic…ku psychologicke chodim nakoľko som mala iste problémy ale ona tomu nepripisuje tieto problémy….
Lucia 15. februára 2017
Ahojte, mam 20 rokov a unavovym syndromom trpim cca rok a pol. Vsetko prislo s mononukleozou (EBV). Nie som si celkok ista co bolo Prve, islo to ruka v ruke. Kazdopadne mi to nesmierne ztazuje zivot a obmedzuje mabto. Tiez som sportovec a stravujem sa velmi zdravo niekolko rokov. Teraz uz sportujem o 50% menej, iba ked vladzem a iba tolko kolko vladzem. Bola mi diagnostikovana tetania, neurastenia, syndrom drazdiveho creva a presla som si vsetkymi lekarmi a vysetreniami.
jedine co mi naojaz POMOHLO!!! CINSKA TRADICNA MEDICINA!!!TCM pomoze bylinami, stravou a akupunkturou. Jedine co mi skutocne pomohlo. prosim vsetci ktori si prechadzate tymto peklom skuste TCM a postupne sa vam polepsi. Ja dufam ze sa raz vylecim.
Ladislav 17. mája 2018
Mám 54 a po 25 rokoch veľmi intenzívneho pracovného a životného -nasadenia- som si naivne myslel, že teraz už budem mať v živote väčší kľud, deti odrastené, do určitej miery zabezpečený a opak je pravdou !!!
Objavili sa problémy na hrudi=bolesti z chrbtovej časti následne blúdiace hruďou, po niekoľkých lekárských kontrolách bol našťastie IM vylúčený, nasledovali všetky možné lekárske kontroly až po pschychiatra a psychológa s výsledkom, že som zdravý, alebo presnejšie, že sa nič nezistilo a zbytočne panikarím,,,
Píšem preto, že i ja som sa vo vašom popise CHUS „našiel“, už roky zaspávam unavený a vstávam ešte unavenejší, mám problém so zaspávaním, bolia ma svaly, kĺby a cítim sa doslova vyčerpaný. Myslel som si, že ak začnem viac oddychovať a relaxovať, že naberiem silu a nebudem taký unavený, nestalo sa,,,
Prosím o radu, ako na to, aby som sa zbavil CHUS,,,,, ďakujem, s pozdravom Ladislav
Miro Veselý 17. mája 2018
Ladislav ak lekári, ktorí vás mali „pod rukami“ nič nezistili, je nepravdepodobné, že by na internete niekto nastrelil naslepo diagnózu. Ak ide o CHUS, trvá niekedy mesiace kým sa odpočinok začne vôbec prejavovať.
Ladislav 18. mája 2018
Ďakujem p.Veselý za vašu odpoveď,
lekári mi zatiaľ nepomohli a ani nediagostikovali nejakú chorobu, ale ani o CHUS sa nezmienili, akoby o takýchto zdravotných problémoch ani -nevedeli- ?,,,samozrejme, teda ani nejakú lekársku podporu, či radu som z ich strany nedostal a ani sa jej nedočkal.
Skúsim recept AKV proti chronickej únave, dúfam, že pomôže, keď vám pomohol,,,, ešte raz ďakujem za vaše odpovede a snahu pomôcť, s pozdravom Ladislav
Miro Veselý 18. mája 2018
Ladislav v AKV sa dá aj poradiť osobne. Určite pri únave treba myslieť v prvom rade na anémie a iné problémy so stratou železa, alebo s nejakým problémom v trávení. Často môže ísť o dôsledok ťažkej chyby vo výžive, napríklad nízkosacharidové diéty to mávajú často. Alebo sa dá myslieť aj na problém so spánkom o ktorom možno neviete, napríklad apnoe. Alebo pretrénovanie s nedostatočnou regeneráciou. Chronický únavový syndróm je len jedna z možností. Jednoducho únava nemá byť výrazná. Ak je, treba pátrať.