Roky si túto chybu myslenia všímam v žurnalistike. Vychádza to z dobre mienenej snahy vytvoriť priestor na „vyváženú“ informáciu, alebo diskusiu...
Ako si zlepšiť kondíciu tela a mysle
Platí, že čo v tele nepoužívate, to bude chradnúť. Najmä ak trpíte sedavým zamestnaním, mali by ste preto dbať na to, aby vaše telo zostalo v kondícii. Sedením totiž svoju kondíciu likvidujete. V preklade do zrozumiteľnej reči môžete pod pojmom „dobrá kondícia“ rozumieť to isté, ako „schopnosť“. Cudzím slovom validitu – opak invalidity. Schopnosť spraviť niečo vlastným telom.
- Schopnosť niekam ísť, niečo doniesť. Schody, kopec, krátke pobehnutie by naozaj nemali byť problém.
- Zdvihnúť, zložiť, premiestniť predmety, alebo seba.
- Žiadne bolesti chrbta (chrbát, krk, hlava, kĺby) pritom, ani potom.
Ste mladí? Možno vám takéto samozrejmosti vyvolávajú na tvári úsmev. Dajte si však takých 30 rokov sedavej práce, zlú stravu a žiaden pohyb. Potom zistíte, že si neviete zaviazať šnúrku na topánke. Že nevládzete rýchlejšie chodiť a bežné práce vás vysilia. Že ak chcete vo vlaku dať nad sedadlá tašku, už nevládzete.
Rozumné je predchádzať ochabnutiu tela. Vhodný šport je na to jediným liekom. Žiaľ, nič iné na kondíciu stále nemáme. Ani tabletky, ani liečenie.
Pohyb účinne znižuje stres, strach, úzkosť a dokonca aj ľahkú depresiu. Ak ste v práci boli vystavení stresu, tak prakticky akákoľvek športová aktivita spôsobí to, že sa ňou z vášho tela odbúrajú rôzne stresové hormóny. A pod športom tu nerozumiem nič vrcholové. Stačí rýchla prechádzka. Alebo 10 drepov spravených diskrétne na toalete párkrát za deň.
Šport a stres
Na stres naše telo reaguje tak, že do krvi vylúči účinné látky.
Po objavení sa ohrozenia, alebo stresujúceho podnetu telo najskôr stuhne. Strnutie je prvá fáza reakcie. Predstavte si, že ste zabudli spraviť svoju prácu. Príde šéf a povie prísnym hlasom vaše meno. Asi stuhnete. To je presne ono. Keby v tmavej uličke na vás niekto namieril zbraň, reagujete rovnako.
Počas stuhnutia mozog okamžite vylúči rôzne látky, ktoré telo pripravia na akciu. Útok, alebo útek. Kortizol, adrenalín, látky obmedzujúce krvácanie. Zdvihne sa tlak krvi a tepová frekvencia. Krv sa začne sústreďovať do svalov, zastaví sa trávenie.
Tu sa zastavme. Ak ste dlhodobo v strese, žijete vlastne trvale v akomsi „stuhnutí“. Preto vystresovaní ľudia často trpia zažívacími ťažkosťami, či bolesťami chrbta. Na tému bolesť chrbta som napísal článok, ktorý je o tom, ako sa dá pomôcť pri hernii disku (vyskočenej platničke). Ešte lepšie však je, ak tomu môžete predchádzať. A práve na to sú vhodné cvičenia SM System.
V prírode by zviera vystavené ohrozeniu začalo bežať alebo útočiť. Niečo iné však je stres v práci, či počúvanie zlých správ v televízii. Aj tu sa stresové hormóny vylúčia do krvi. Ale zvyčajne neurobíte nič.
- Šéfa nemôžete uhryznúť a potom rýchlo utiecť.
- Pri sledovaní správ o zlodejovi nemôžete vstať a strestať ho hneď kordom.
Akcia by totiž „minula“ stresové hormóny a telo by sa vrátilo k normálnej funkcii. Lenže moderný človek spravidla stres nerieši akciou. Hormóny teda zostanú „kolovať“ v tele. Telo ich nejakým spôsobom musí začať metabolizovať. Ale medzitým si možno vypočujete pár problémov v správach a možno zavolá zlá svokra a predvedie niektoré zo svojich žlčovitých čísiel. A už sa do žíl pumpujú ďalšie dávky stresových hormónov. Je známe, že pri dlhodobom pôsobení škodí stres škodia zdraviu práve týmto spôsobom.
Preto čo najčastejšie chodievajte na dlhú prechádzku, bicyklovať, alebo si dajte beh. Tak sa zbavíte stresových pôsobkov efektívne, fyziologicky, prirodzene.
Ďalší dôvod prečo sa vám šport oplatí, je kompenzácia svalovej aktivity. Často dnes pracujeme v strnulých pozíciách. Stojíme, sedíme, alebo pár hodín ideme v aute. Šport to môže aspoň čiastočne vyvážiť.
6 hodinové sedenie v kuse sa síce nedá „vykúpiť“ následným tréningom, ale radšej ten, ako nič.
No a na záver ešte jeden námet na zamyslenie. V čase, keď cvičíte, alebo ste na rýchlej prechádzke, ste sami so sebou a so svojou hlavou. V tom čase môžete uvažovať o veciach, na ktoré potrebujete čas. Počas športu si teda môžete vyriešiť niečo ako mentálnu hygienu.
- Môžete si plánovať veci.
- Môžete rozmýšľať o prioritách, čo robiť a čo nie.
- Môžete počúvať obľúbenú hudbu a relaxovať.
- Môžete sa dokonca vzdelávať – počúvať knihy.
- Alebo choďte viacerí a rozprávajte sa.
Využiť čas športu môžete rôznymi spôsobmi. Rozhodne to nie je stratený alebo zabitý čas.
Vždy uprednostnite možnosť dostať sa von
Viem, v dnešnej dobe sa často odporúča vyhýbať sa slnku. Opaľovanie môže zvýšiť riziko rakoviny. Lenže ak sedíte stále v miestnosti, to tiež nie je dobré.
- Potom asi nemáte dostatočné množstvo vitamínu D. Nedostatok tohto vitamínu ohrozuje zdravie rôznymi spôsobmi. Vrátane vyššieho rizika – rakoviny.
- Dlhodobý pobyt v prítmí môže u citlivých ľudí vyvolávať až stav depresie. Minimálne však rýchlejšiu únavu.
Aj taká maličkosť, že sa často nachádzate na silnom svetle alebo občas na slnku môže ovplyvniť to nakoľko ste produktívni.
Tip: Nemôžete byť často von, alebo robiť v pracovni s veľkým oknom? Vytvorte si aspoň pracovisko s vhodným osvetlením. Hľadajte svetelné telesá s farebnou teplotou denného svetla. Napríklad Philips Master TL-D 90 Graphica. Mám vyskúšané, že s takým osvetlením som čulejší a menej vyčerpaný z práce. (Prehlasujem, že toto nie je reklama! Sú aj iné druhy svietidiel podobných parametrov, ale ťažšie sa u nás zháňajú. A sú o dosť drahšie.)
Pracovný nástroj treba mať v poriadku
Telo a jeho výkonnosť sú len časťou vášho pracovného nástroja. Niečo ako hardware. Nad tým beží software, niečo ako programy. Mozog.
Mozog bude podávať plný výkon až potom, keď funguje telo. Keď pre nič iné, tak pre mentálnu výkonnosť je nutné poriadne prekrvenie mozgu. A verte mi, je lepšie riešiť to fyzickou kondíciou, než snahou hltať tabletky s výťažkami z ginka.
Od mozgu očakávame, že bude produkovať, vymýšľať, tvoriť, dávať von. Ak to má robiť, musí najskôr do toho mozgu niečo vojsť.
Ako zlepšovať kondíciu mozgu?
Málokedy sa stane, že niečo vymyslíme len tak bez prípravy, alebo poznania súvislostí. Preto pre prácu hlavou okrem športu a dobrej stravy potrebujete aj skvelú slovnú zásobu a veľa pestrých myšlienok. Inými slovami je vo vašom záujme prijímať informácie v čo najvyššej kvalite.
- Kto sleduje televízor a číta bulvár, dáva do svojho mozgu stavebný materiál, z ktorého je dosť ťažké zložiť niečo väčšie, hodnotné.
- Kto číta beletriu (slovná zásoba, estetika, emocionalita, predstavivosť) a kvalitnú odbornú literatúru (profesionálny rast), ľahšie k nemu preniknú myšlienky a sám sa učí ich tvoriť. Je pravdepodobnejšie, že z týchto črepiniek zloží niečo zmysluplné.
Na záver si neodpustím ešte jednu poznámku. Viem, že momentálne je veľmi moderný beh. Iní prisahajú na dynamické športy ako futbal. Odporúčam zvážiť, či sa k tomuto trendu máte pridať aj vy. Riziko úrazu pri „rýchlych“ športoch je o niečo vyššie.
- Ak ste od malička vedení k pohybu, je to trocha iné.
- Ale ak so športom začínate, nezačnite dynamickými športami. Potrebuje to roky praxe.
Inak riskujete, že sa v mene zdravotného tréningu zbytočne zraníte. Úrazy nôh, kĺbov, či zlomeniny vám určite neprospejú k lepšej produktivite. Pri športoch, kde hrozí úraz hlavy (box, futbal) môžu byť následky ešte oveľa vážnejšie. Rôzne drobné krvácania v mozgu môžu zhoršiť mentálnu výkonnosť, hoc zvonku sa javí všetko v poriadku.
Ak máte cvičiť, robte to pre zdravie. Nie však v záťaži, ktorá samotné zdravie ohrozí úrazmi.