Ako si nájsť zamestnanie

Mnoho ľudí si z času na čas položí otázku, ako si nájsť prácu. Dôvodom môže byť výpoveď, krach firmy, v ktorej ste boli zamestnaní, či prostý záujem skúsiť niečo iné. Každopádne občas sa človek ocitne takpovediac na dlažbe. Potom príde tá chvíľa, keď si začíname hľadať prácu. A tu je vhodné položiť si prvú kľúčovú otázku:

Má to byť vôbec zamestnanie?

Ak ste totiž zorientovaní v oblasti, v ktorej by ste mohli aj podnikať, zvážte túto možnosť. Práca je síce často pohodlnejšie, ale o to menej výhod z neho môže plynúť. Toto je vec diskusie. Zdá sa, že väčšine ľudí vyhovuje práve zamestnanecký pomer. Niekto sa postará o ich pracovné vyťaženie a zaplatí. Je to pohodlné, ale v pomerne kľúčovej oblasti ste potom odkázaní na zamestnávateľa. Aj keď sa zdá, že zamestnanie je bezpečné, nie je to tak. Aj stabilné firmy občas reorganizujú a potom prichádza prepúšťanie… Preto je dobré z času na čas si položiť otázku: nechcem podnikať?

Podnikanie je náročnejšie, ale ak sa vám zapáči, asi už nikdy nebudete chcieť byť zamestnancom. Takže v prípade, že ste stratili robotu, určite si spravte nejaký rýchly prieskum, či by ste nemohli začať podnikať. Ale touto témou vás už nechcem trápiť. Predpokladajme, že nemáte robotu a chcete si nejaké nájsť. Často je problém preto, že ľudia si kladú otázku zúženú na región:

Je vhodné zamestnanie v okolí?

A je to logické. Kým v USA sú ľudia zvyknutí opustiť kvôli práci svoj dom a presťahovať sa, u nás to je inak. Či už je to tradícia, alebo iné dôvody, u nás ľudia zotrvávajú tam, kde práve sú. A to pri hľadaní práce hlavne v chudobnejších regiónoch môže byť problém. Iste, ak je človek bez prostriedkov, ťažko predá dom, či byt aby šiel do neznáma. Bývať v „hladovej doline“ má svoje výhody. Životné náklady sú tu oveľa nižšie, ako vo veľkomeste a tak kým človek má prácu, je často spokojný. Zvyknutý na pomalšie životné tempo ani nechce ísť do veľkomesta.

No životná úroveň často súvisí s tým, ako sú na tom po ekonomickej stránke aj ľudia naokolo. Ak ste v chudobnom regióne, nastáva problém. Ak nemáte prácu, nie je jednoduché, napríklad, začať podnikať. Ani iní ľudia tu často nemajú prácu a tak ani nemajú z čoho zaplatiť za prácu, ktorú by ste im vedeli poskytnúť.

V oblastiach s nedostatkom pracovných príležitostí môže napomôcť internet. Sú zamestnania, ktoré je možné vykonávať cez internet. Ste schopný grafik? Programátor, IT špecialista? Asistent? Podobné profesie môžete vykonávať na diaľku z pohodlí domova. Ponúknite svoje služby na pracovnom trhu. Vaše ceny budú pre ľudí z „veľkomesta“ veľmi príťažlivé. Poskytnite prvotriedne služby a bude to fungovať. Ešte lepšie to máte, ak viete cudzí jazyk. Potom môžete ponúknuť svoje služby v zahraničí.

U zamestnaní, kde je potrebná fyzická prítomnosť je potom asi nutné buď čakať, kým sa nejaké miesto nenájde, alebo za prácou cestovať.

Hľadáte si robotu, alebo práca hľadá vás?

Veľmi častou chybou je pasivita. Veľa ľudí si hľadá robotu na spôsob „nebola by nejaká práca?“. To práve je nesprávny prístup, pretože záujemca o prácu sa tak deklasuje do úlohy žobráka. „Vezmem hocijakú prácu, len ma zamestnajte.“ S takým postojom odpudzujete všetky schopné príležitosti.

Oveľa efektívnejšie je, ak viete ponúknuť celkom presne definované služby. Tu vám dám dve rady.

  1. Buďte celkom konkrétni.
  2. Nebuďte chrobák truhlík.

Rozvediem.

  • Konkrétnosť znamená, že popíšete celkom presne čo viete. Napríklad viete prvotriedne prekladať z angličtiny do slovenčiny. Ponúknite túto službu a upresnite, že sa špecializujete na texty o marketingu.
  • Chrobák truhlík vedel všetko trocha ale nič poriadne. O takých ľudí nebýva veľký záujem. Preto neodporúčam, aby ste ponúkli, že viete prekladať akékoľvek texty z angličtiny. Chybou by bolo okrem znalosti angličtiny sa chváliť strojopisom, výtvarným nadaním, obchodnými a manažérskymi zručnosťami a vzťahom k poriadku na pracovisku. Ak ste naozaj tak geniálny, ako to, že ste bez práce? Skôr to pôsobí dojmom, že dychtivo chcete zohnať robotu a ukazujete všetky tromfy. A ja ako zamestnávateľ vám neuverím ani tú angličtinu.

Takže ponúknite konkrétnu činnosť, popíšte ju a ponúknite na trh.

Túto radu vám dávam z vlastnej skúsenosti (ale nevymyslel som to ja, je to známa vec). Pred rokmi, keď som ešte nepodnikal, chcel som si nájsť prácu . I zavítal som do pracovných agentúr. Na pohovore som im povedal, čo viem. Viem fotiť, písať, vyznám sa v grafike, spracovaní zvuku, internetových technológiách… Viete koľko ponúk som dostal? Ani jednu. Keby som bol povedal, že som projekt manažér asi by mi s prvou ponukou volali ešte by som bol na schodoch personálnej agentúry. Chcel som čo najpresnejšie popísať v čom viem byť pre budúceho zamestnávateľa prínosom. Len som nepovedal to hlavné – tým, že viem, čo a ako sa robí, viem delegovať úlohy. A tým som stratil dôveryhodnosť. Dnes som rád, že ma nezamestnali. Podnikám a prácu by som nechcel.

Nezamestnanosť = vhodný čas na prácu na sebe

Ak ste bez zamestnania, dajte si novú smernicu. Osem hodín denne pracujte na sebe a pre seba. Okamžite začnite čítať. Odporúčam tri druhy kníh.

  • Odbornú literatúru. To sú knihy o vašom odbore. Čokoľvek robíte, zlepšujte si znalosti. Aj keď máte pocit, že už všetko viete, kúpte si všetky knihy z vašej brandže, ktoré sa dajú a prečítajte si ich. Vďaka týmto informáciám sa budete zlepšovať a meniť na experta vo svojom odbore.
  • Motivačnú literatúru. To sú knihy, ktoré vás nakopnú. Sú to všetky tie knihy o úspechu, o hospodárení s časom. Na webe www.dobreknihy.sk sa na takú literatúru špecializujú. Tieto knihy vám posilnia motiváciu, ukážu ako na to, ako sosiahnuť úspech.
  • Krásnu literatúru. To sú tie knihy, z ktorých ste si písali (alebo asi skôr odpisovali) čitateľské denníky. Čítanie krásnej literatúry vám dá viac slovnej zásoby a zlepší vašu schopnosť komunikovať.

Popri tom sa venujte aktívnemu oslovovaniu firiem, kde by ste mohli pracovať. Prejdite ich a ponúknite im svoje služby. Už sme hovorili, že to má byť konkrétna ponuka. Nie otázka typu „hľadám si robotu, nemáte nejaké odrobinky?“.

Píšte blog, alebo si otvorte web. To môže byť pre vás ďalší komunikačný kanál. Začnite písať odborné články, diskutujte v odborných fórach. Je šanca, že časom cez tento kanál získate celkom zaujímavé pracovné ponuky. Minimálne si tak vytvoríte meno v odbore. Neskôr pri pracovnom pohovore môžete poukázať, že máte odborný web.

Sebavedomie a zamestnanie

Asi viete, ako dôležité je, aby ste sa cítili sebavedomo. No kým človek nemá robotu, je to o to ťažšie. Práve tým, že budete čítať knihy, písať blog a aktívne hľadať prácu máte šancu cítiť sa sebavedomo. Tým že dáte plnú pozornosť svojej práci, je prakticky isté, že výsledok bude lepší, než by ste čakali.

Myslite na to, že vaše zamestnanie sa môže vypariť

Možno čítate tieto riadky a spokojne sa usmievate. Nemusíte si nájsť prácu, pretože ste teraz na dobrom pracovnom mieste. Tým lepšie. No práve v tejto chvíli vám chcem poradiť, aby ste si okamžite, ešte teraz, zriadili svoj osobný fond nezamestnanosti. Odkladajte si niekoľko percent príjmu na špeciálny účet. Sporenie pre prípad, že bude treba siahnuť do rezerv.

V prípade, že stratíte prácu, budete potrebovať zaplatiť si (ak nemáte) kvalitný oblek a nejaké knihy, ktoré budete čítať ako prípravu, aby ste mohli na pohovor prísť skvelo oblečení, čistí a pripravení.

Druhý tip: ak nemusíte, nikdy sa nezadlžte. Nenastavte si hypotéky a pôžičky tak, že ich utiahnete len kým ste zamestnaní. Aj najlepšia práca môže skončiť a potom je zle.

Ako si nájsť zamestnanie po päťdesiatke?

Nuž, najťažšie otázky patria nakoniec. Päťdesiatka sa z tohto pohľadu začína už po štyridsiatke. O starších ľudí nie je záujem.

  • Majú (máme, veď aj ja už som v tom pásme) veľa skúseností a chcú si za ne dať zaplatiť. Sme drahí.
  • Neradi sa meníme, ťažšie sa prispôsobujeme.
  • V staršom veku už šarapatia infarkty, chrbtice, slabosť, horší zrak, človek akosi spomaľuje…
  • Mladší sú fyzicky atraktívnejší, vitálnejší. Mnoho zamestnaní vyžaduje aj zdravý vzhľad a sexapel.

Jasné, teraz sa hráme na politickú korektnosť a tak tieto dôvody nikdy nezaznejú n príjmacom pohovore. Ani v inzeráte už firma nemôže napísať že hľadá mladého človeka… A tak sa začína hra na mačku a myš. !Starček si chce nájsť teplé miestečko po penziu a my, dynamická firma mu na to neskočíme.“ Čo s tým? Jediné čo ma napadá je hrať hru.

Čoho sa firma u staršieho človeka bojí? Že je neperspektívny. Tak im ponúknite len malú perspektívu. Skúste svoje inzeráty formulovať tak, aby vyzneli atraktívne pre firmu. Vopred napíšte, že hľadáte časovo obmedzenú prácu, napríklad že zaskočíte počas materskej dovolenky, alebo choroby.

To je asi jediná vec, ktorá ma napadá, ako z veku spraviť aspoň malú výhodu pre zamestnávateľa. Ak ste pružní a flexibilní, potom určite zvážte možnosť podnikať. No začínať s tým na staré kolená nie je pre každého. A tak mnoho ľudí po päťdesiatke musí prejsť na horšiu prácu, s nižším platom, ak vôbec chcú robiť. To sa pritom týka aj špičkových manažérov. Sú najdrahší a tak mnoho firiem z času načas robí reorganizácie, aby sa zbavilo najdrahších ľudí. Kruté, nepríjemné, ale takáto je realita.

Preto je dobré na to myslieť v predstihu. Kým ešte máte prácu nezadlžujte sa príliš, počítajte s tým, že v zrelom veku vás môžu príliš ľahko vykopnúť z dobrého a nezoženiete ani priemerné. Pozor na to.

Pozrite si aj tieto články:

Komentáre k článku: Ako si nájsť zamestnanie

  1. kate 28. augusta 2012

    veľmi dobré, veľmi trefné

Pridajte komentár: