Ako ušetriť na liekoch a strave

V tomto článku je pár tipov ako ušetriť len tým, ako budete žiť, jesť a cvičiť. Overená metóda ako menej míňať. Šetrenie samo o sebe je nepopulárne. Kto by sa už chcel obmedzovať? No práve to, že sa nechceme obmedzovať nás často vmanévruje do problémov.

Poďme si predstaviť príklad niekoho, kto žije tak trocha nad pomery. To znamená že si dovolí viac, než by mal. Môže to vyzerať takto:

  • Kúpi si trocha drahší mobil, než by mal. Bude teda trocha viac platiť = ostane mu menej peňazí.
  • Kúpi si auto, na ktoré nemá hotovosť, tak si zoberie nejakú formu lízingu alebo pôžičky. Auto je fajn, ale potom bude roky musieť odovzdávať peniaze.

Potiaľto typické príklady. Peniaze z domu, potom chýbajú. Lenže pokračujme.

  • Ak máte to super auto, fajn telku, asi sa začnete menej hýbať.
  • Možno si k tomu pridáte aj chutné maškrty. K telke čipsy, do auta bagetu.

Z týchto dvoch bodov si už vieme odvodiť, že v budúcnosti náš človek žijúci v príjemnom a pohodlnom živote môže naraziť na nečakané problémy a výdavky. Ak si totiž zvyknete na luxus a pohodlie + chutné maškrty, stane sa toto:

  1. Začnete jesť viac, než treba = zaplatíte za stravu viac, než by bolo treba. Stáva sa to zvykom a časom si zvyknete kupovať viac jedla, než potrebujete.
  2. Menej sa hýbete a tak telo zareaguje. Svaly oslabnú a za nejaké roky sa objavia prvé ťažkosti s chrbticou, kĺbmi. Začnete platiť viac za lieky a liečenie. Niektoré terapie poisťovňa nehradí a ich ceny sú nečakane vysoké.
  3. Všimnete si že priberáte. S tým sa spája viacero ochorení od vysokého tlaku, cez vyšší cholesterol, prvé problémy s pečeňou až po diabetes. Čoskoro budete nosiť stále viac liekov od lekára.

K takémuto životnému štýlu veľmi často inklinuje postupne celá rodina. Všimnite si, že často sú všetci členovia domácnosti viac, alebo menej tuční. Neraz sa k tomu pridružia ochorenia ako žlčník, vo vyššom veku rôzne operácie kĺbov – zlá strava = vyššia pohotovosť k zápalu aj kĺbov.

Ako ušetriť

Ako ušetriť za lieky? Hľadajte taký životný štýl, ktorý čo najviac prospieva vášmu zdraviu.

S pribúdajúcou nadváhou nie je nič nezvyčajné vidieť zhoršujúcu sa astmu či iné dýchacie problémy. V lekárni potom necháte aj pár desiatok eur mesačne ako nič a to len ako doplatok.

Pracovná neschopnosť

So zhoršeným zdravím trpí aj kariérny rast a pracovná schopnosť. To tiež zvyčajne domácemu rozpočtu neprospeje. Jednoducho ak chcete dosahovať dobrý výkon v práci, potrebujete byť dlhodobo fit.

To viete dosiahnuť  stravou a kondíciou. Pokiaľ máte nadváhu, zariaďte si život tak, aby ste schudli. Obezita vám určite nepomôže v ničom. Návod ako schudnúť nie je až tak zložitý, ak sa do toho pustíte naplno. Základom je raňajkovať pravidelne každý deň. Pokiaľ hľadáte motiváciu pri chudnutí, aj na to sú už návody.

Práca či zamestnanie často predpokladá kontakt so zákazníkmi, alebo klientami. Nedovoľte, aby vaša postava vravela „nedbám o seba“, alebo „nezáleží mi na mne samom“. To môže zrážať vašu dôveryhodnosť v očiach klientov.

Pravidelný šport

Športovanie môže významne pomôcť pri zlepšení kondície. Netreba žiadne bláznenie!

Priveľa športu škodí. Po ťažkej práci sa ísť „vybúchať“ adrenalínovou jazdou na bicykli, či nejakým trojhodinovým behom je zlý nápad!

Ak totiž športom príliš prekročíte určitú hranicu, už to prestanete byť schopní regenerovať. Šport plus práca sa potom stávajú ďalšou záťažou. Tým sa prudko zvyšuje riziko úrazu a teda pracovnej neschopnosti.

Ako šport stačí denne hodina rýchlej chôdze. Nie viac.

Bicyklovanie by síce nebolo zlé, ale ak máte sedavé zamestnanie, tak je problém s tým, že sa vám bude zhoršovať postava. Riziko, že vás neskôr postihnú bolesti chrbta je neúmerné. Ak totiž v práci sedíte, väčšinu dňa sa vlastne tak trocha hrbíte. Taká práca „naťahuje“ chrbtové svalstvo a skracuje prsia. Postupne sa tak na chrbtici začína vytvárať kyfóza.

Kyfóza

Kyfóza je zaoblenie chrbtice v jej hornej časti. Rozvoj tohto stavu podporuje sedenie, práca a športy, ktoré skracujú prsné svalstvo. Je otázka času, kedy vás z pracovného procesu vyradí bolesť hlavy, krčnej chrbtice, či mravčenie v prstoch na rukách…

Preto nie je celkom ľahostajné, čo po práci chcete cvičiť. Ideálne by to mali byť také cviky, ktoré kompenzujú vašu pracovnú záťaž. Ak teda v práci sedíte, cvičenie postojačky a zamerané na chrbtové svalstvo a posilnenie brušného bude lepšie.

Navyše také cvičenie sa dá riešiť zadarmo, takže straty sú nula eur, zisk neskôr môže byť masívny. Je to jednoducho jedna z ciest ako ušetriť nielen peniaze, ale aj zdravie.

Zdravá strava

Zdravá strava sama o sebe dokáže významne zmierniť ťažkosti s mnohými ochoreniami. Len vylúčenie mliečnych a mäsových výrobkou niekedy stačí, aby ste si zlepšili mnohé zápalové ochorenia. Zlepšili v zmysle menej ťažkostí, viac zdravia.

Zároveň však zdravá strava znamená aj normálne porcie jedla. Aj to je cesta ako ušetriť peniaze. Ak prestanete jedávať maškrty, zbytočnosti a piť rôzne sladké malinovky, rozdiel pocítite aj na svojej peňaženke.

Pozrite si aj tieto články:

Pridajte komentár: