Alkohol sa nám pletie do cesty doslova od narodenia až po hrob, pri každej príležitosti sa otvára fľaša...
Ako začať rozprávať
Predstavte si, že si vaša práca vynúti, aby ste predniesli reč pred skupinou ľudí.
Veľa ľudí má trému. Čo sa proti nej dá spraviť? V prvom rade je dobré vedieť, že diváci spravidla neočakávajú problémy. Ak sa postavíte pred rečnícky pult, netešia sa na vaše chyby. Nechcú sa posmievať. Naopak, sú zvedaví, čo poviete. Alebo (často ešte pravdepodobnejšie) je im celkom ľahostajné, čo vlastne poviete.
Postavte sa teda pred skupinu. Už váš príchod by mal byť pomalý, rozvážny. Strémovaný človek často koná zbrklo, bojí sa aj sekundičky ticha. Spravte opak. Zaujmite svoju pozíciu, sebavedomý postoj a buďte asi 5 sekúnd ticho.
Diváci sa plne sústredia na vás. Vtedy spravte presne to, čoho sa bojíte – povedzte im, že máte trému. Že vás práca síce donútila k vystúpeniu, ale nezvyknete vystupovať denne a tak si nie ste istí, ako to dopadne.
Verte mi, každý divák takéto slová pochopí a vám to často dodá vhodnú silu začať.
Hovorte pomaly, zrozumiteľne a podľa možnosti nečítajte svoju reč z papiera ani z prezentačného zariadenia. Použite vlastné slová, zakážte si tie odbornejšie.
miška 16. decembra 2009
To nabuduce skusim! Povedat,ze mam tremu.Zda sa mi to celkom mile :) Na mna by to asi zaposobilo pozitivne :)
Zuzka 12. novembra 2011
hmm..nesúhlasím v pár veciach. prezentujúci by mal pôsobiť sebavedomo, nemal by hovoriť toto ,,tedy spravte presne to, čoho sa bojíte – povedzte im, že máte trému. Že vás práca síce donútila k vystúpeniu, ale nezvyknete vystupovať denne a tak si nie ste istí, ako to dopadne.“ pretože jeho vystúpenie bude neprofesionálne. Každý očakáva, že práca ho bude baviť, nie že ho k niečomu núti. Rozprávať by mal pomaly, zrozumiteľne (aby mal dosť času rozmýšľať nad ďalším výberom slov). Mal by sa vyjadrovať na úrovni (poprípade si pripraviť text na kartičky, ktorých by sa chytil počas prezentovania, nie však z nich čítať)