Asi tušíte, že to je stratégia, ktorá odsudzuje na podpriemerný život. Ak len ustupujete, váš životný priestor sa bude len zmenšovať, pretože prekážok bude pribúdať...
Nácvik prezentácie doma
Ak s prezentáciou nemáte veľa skúseností, určite vám odporúčam precvičiť si ju. Hlasový prejav, reč, to je rovnaká činnosť ako každá iná. A teda podlieha aj trénovaniu. Ak veľa hovoríte, naučíte sa hovoriť. Samozrejme, musíte hovoriť k veci a pre poslucháča zaujímavo. Práve to sa dá nacvičiť.
Spravte si prezentáciu doma. Sám som sa takto neraz pripravoval na verejné vystúpenie, či už šlo o krátky záber do televízie, alebo prednáška o nejakej téme.
V začiatkoch som prišiel na pódium a začal som čítať pripravený text. Text bol zaujímavý, kvalitný. No ľudia driemali. Môj prejav nudil. Nevedel som a neviem čítať. Koktal som, plietol som si slová, tréma mi bránila dobre dýchať. Muselo byť utrpenie pozrieť sa na mňa.
Potom som raz šiel do správ povedať zo dve vety „na kameru“. Tak som si doma nahlas na tú tému sám pre seba rečnil. Priznám sa, cítil som sa ako blbec. Veď len blázni prehovárajú sami k sebe. Ale zistil som, že o téme viem „z fleku“ povedať oveľa viac, než dve vety. To ma značne zbavilo trémy. Pred kamerou som povedal čo som chcel a bolo to celkom fajn.
Keď sa človek rozhovorí, zrazu zistí, že to vcelku ide. Pár rokov po týchto skúsenostiach som nahral aj svoje prvé CD o chudnutí. Zrazu som zistil, že tréma nie je povinná. Chce to však cvik, treba sa rozhovoriť. Nedosiahnete síce tú rutinu, ako profesionálny herec. Ale aj neškolený človek môže zlepšiť svoj prejav ak na ňom pracuje.
Takže odporúčam, ak sa chystáte na pohovor, rozhovorte sa. Na danú tému hovorte pred imaginatívnym publikom. Ak budú ochotní, nech si vás vypočujú vaši rodičia, priatelia.
A ideálne je, ak si to aj nafilmujete. Zistíte, že robíte nejaký pohyb, ktorý sa vám nepáči. Máte čas odtrénovať to.