Koľko hodín sledujete TV za rok? Pretože štatistiky sú v tomto smere dosť tvrdé...
Ľudská hlúposť – dá sa nad ňou zvíťaziť?
Počas svojho profesionálneho života som sa stretla s veľmi mnohými ľuďmi, s mnohými formami správania sa, s rôznymi povahovými črtami, s rôznymi kategóriami (od veľmi vysoko vzdelaných až po ľudí s neukončeným základným vzdelaním). Intelektuálna úroveň jednotlivca záleží od všelijakých faktorov, nielen od stupňa vzdelania. Natrafila som na vysokoškolsky vzdelaného hlupáka a naopak, človek bez akéhokoľvek vzdelania tohto titulovaného hlupáka predstihol svojou vrodenou -prirodzenou inteligenciou.
Nehanbím sa priznať, že hoci som riešila veľa komplikovaných problémov a celkom úspešne, s hlúposťou som si nevedela rady. Na hlupáka neplatí sila argumentu ani logika, čím viac mu vysvetľujete a snažíte sa ho presvedčiť, tým viac je presvedčený o svojej pravde. Svoje strety s takýmto typom ľudí som po veľmi dôkladnom zvažovaní a mnohých bezsenných nociach nakoniec riešila tak, že som si prestala všímať ich vyslovene hlúpe požiadavky a nereagovala som na osočovanie a verbálne útoky. V duchu som si vždy povedala – „potrebuješ energiu na iné – zmysluplné veci, tak ju nemíňaj na boj s veternými mlynmi“. Jednoducho som dospela k zisteniu, že boj s hlúposťou je vopred prehraný, preto je zbytočný.
Práve kvôli tomu sa mi veľmi páčili tieto vety, ktoré kolovali e-mailami:
„Nikdy nesúper s hlupákom! Stiahne ťa na svoju úroveň a tam ťa prevalcuje svojimi skúsenosťami!“
zaza 4. marca 2010
Súhlasím s tebou. Mať na pracovisku inteligenta -hlupáka, a ešte k tomu aj šéfa, znamená chaos a dezorganizáciu. Navyše všetci so zdravým rozumom sa radšej stiahnu, lebo boj alebo konštruktívna komunikácia nemajú šancu. Ale nahoršie na tom je to, že takýchto ľudí je veľa a presadzovanie ich vôle sa odráža na bežnom živote všetkých nás.
Brenda 25. marca 2010
Myslím že už pri príjimačkách na vysoké školy alebo pohovoroch na zodpovedné miesta . najma tie kde sú ludia na ich inteligenciu priamo odkázaní mali by sa robit prísne inteligenčné testy a brat to ako doležitý artikel pre prijatie. Svet by bol ovela krajší a žibot lepší.
eleonora 8. apríla 2010
úžasne napísané!!!
… a keď k „silnej“ inteligecii primiešame ešte ľahko a prácou iných ľudí nadobudnuté peniaze, ktoré tlačia na mozog a dávajú pocit zjedenia všetkej múdrosti na svete a nekonečnej sily a nadvlády a nadriadenosti nad tými ostatnými „hlupákmi“…
… som rada, že už tam nie som!… aj keď som svoju prácu milovala
lucy 2. augusta 2010
Je to trefne, len sa pri IQ casto zabuda na EQ. Hlupak moze mat vysoke IQ, ale asi nikdy EQ. Teda este som sa s takym nestretla.
ema 4. marca 2011
Výrok p. Wericha: „Nejhorší zrážka je zrážka s blbcem“. S hlupákom pracujem viac rokv, je to tyran, diktátor, egoista, pomstlivec v jednej osobe. Bossing, čo prežívam je strašný a nemôžem sa dovolať pravdy.
Je to svinstvo, hlupák bez skúseností a vzdelania riadi a myslí že vie všetko od špáradla až po atómový reaktor.
zyzana 6. júla 2011
Práve som ukončila pracovný pomer a oddychujem. Skoro dva roky si na mne riešili svoje frustrácie vysokoškolsky vzdelaní ľudia- učitelia. Zastupovala som za kolegyňu na MD. Školu riadila rodinná firma- riaditeľ, jeho žena učiteľka, švagor učiteľ, sesternica učtovníčka, teta upratovačka. Čo nebola rodina, to boli zase „priatelia“, ktorí robili všetko tak, aby bez ujmy dožili na tamojšom mieste až do dôchodku ( a možno aj kúsok po ňom). Riaditeľova žena bola zakomplexovaná fúria a jej muž bude pri nej trpieť ešte dlho.
Zdeno 6. júla 2011
Tomu sa povie nízka kultúra na pracovisku.