Kým mládež žije čulým životom, ľahko sa stretávajú dvojice. Mladí ľudia sú často v rôznych náhodne vytvorených sociálnych konfiguráciách – napríklad na škole, na diskotéke, v kine...
Príplatky a mzdové zvýhodnenia
Príplatky a mzdové zvýhodnenia predstavujú niečo ako „bolestné“ určené pre zamestnancov, ktorí vykonávajú svoju prácu za sťažených podmienok. Najčastejšie sa pri pohľade na výplatnú pásku možno stretnúť:
Mzda za prácu nadčas – ak zamestnanec vykonáva prácu nad ustanovený týždenný pracovný čas hovoríme o tom, že vykonáva prácu nadčas. Za prácu nadčas mu prislúcha okrem dosiahnutej mzdy aj mzdové zvýhodnenie a to minimálne 25% jeho priemerného zárobku. Po dohode so zamestnávateľom môže zamestnanec namiesto mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas čerpať náhradné voľno. Zamestnávateľ sa môže s niektorými zamestnancami dohodnúť, že vo výške mzdy uvedenej v pracovnej zmluve bude už vopred zohľadnená prípadná práca nadčas (max. 150 hodín ročne).
Mzda a náhrada mzdy za sviatok – ak zamestnanec vykonáva prácu vo sviatok, čo je pre iných zamestnancov deň pracovného pokoja, má nárok okrem dosiahnutej mzdy aj na mzdové zvýhodnenie minimálne 50% jeho priemerného zárobku. Prípadne sa môže rozhodnúť pre čerpanie náhradného voľna. S vedúcim zamestnancom môže zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok. Mzdové zvýhodnenie ani náhradné voľno za prácu vo sviatok v tomto prípade vedúcemu zamestnancovi nepatria.
Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu – za nočnú prácu sa považuje práca vykonávaná v čase od 22.00 hod. do 6.00 hod. Za prácu v noci prináleží zamestnancovi okrem dosiahnutej mzdy aj mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v eurách za hodinu pre prvý stupeň náročnosti práce. S vedúcim zamestnancom možno v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú nočnú prácu.
Mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce – ak sa zamestnanec venuje pracovným povinnostiam v prostredí, v ktorom na neho pôsobia negatívne faktory (chemické, karcinogénne, mutagénne, biologické faktory, prach, fyzikálne faktory ako hluk vibrácie a pod.), tak mu popri dosiahnutej mzde patrí aj mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce a to vo výške najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v eurách za hodinu pre prvý stupeň náročnosti práce.
Napísala MonYenn (7/2010)
Peter 20. marca 2012
V praci nemame priplatok za prasne a hlucne, ktore je inde v podniku preplacane. Kde sa da zistit, ako prebiehali kontroly merania tychto procesov od BP?/ak taketo merania robia/ Pred casom som bol osobne pritomny v praci, ked sa meral hluk a vysli vysledky ako presahujuce nornu hluku. No zamestnavatel je ticho…Takisto robievate meranie prasnosti?/nakladanie aut sypkym materialom, z ktoreho sa dost prasi…/
s pozdravom
Michal 3. novembra 2013
A keď zamestnávateľ nedáva nič , ani prašné ani hlučné dokonca ani príplatky za nadčasi a soboty ….tak kde sa to dá ohlásiť ?
jano 13. novembra 2014
Kedy mam narok na prasne pri opracovani sivej liatiny.Nerobim to stale.
Tomaš Jozef 13. apríla 2015
Chcem sa opýtať, ako správne odmeniť zamestnanca pri postreku – chemická ochrana v poľnohospodárstve a na aké príplatky má nárok. Má nárok na príplatky aj zamestnanec čo mu vozí vodu k postreku a aké. Ďakujem!
Lauko Jaro 9. júna 2015
Zdravim vas rad by som sa opytal ci mam narok na priplatok za pracu vo vyskach pretoze musime pouzivat zabezpecovacie prostriedky /postroj).Pracujem vo vyskach od 2m nad zemou a viac vacsinou 4.5 aj 9m.Som montaznik a staviam detske ihriska kde sa konstrukcia stava z lesenarskych pozinkovanych rur a potom sa to vsetko dokoncuje obalovym materialom a sietami.Tieto stavby trvaju aj mesiac, take su velke.Pracujeme aj doma aj v celej Europe.dakujem za odpoved.
Stano 14. augusta 2015
Chcem sa spytat ake priplatk su za pracu vo vyskach.Pracujem ako monter na vysokom a velmi vysokom napati. Kontroli robime ked je vedenie v prevadzke. Chcem vediet ake priplatky mam dostavat.Robime turnusi 10dni v praci,4 dni doma. Mame na to narok ,lebo na vyplatnej paske nie je nic .
Karter 7. septembra 2015
Chcem sa opýtať,do akej rizikovej skupiny patria zamestnanci pracujúci vo fabrike,ktorá sa zaoberá výrobou plastových komponentov a na aký príplatok majú nárok..ďakujem za odpoveď
Vlado 14. októbra 2015
Dobry den.chcem sa opytat ci mam pravo nahliadnut do papierov ked o to poziadam zamestnavatela.myslim merania prasnosti a hluku v prevadzke lebo doteraz nam vysledky neukazali.pracujem ako palic a priplatky za stazeny vykon prace mam 45 centov na hodinu tak by ma zaujimalo ci to nie je dost malo.dakujem
Stanislava 15. októbra 2015
Dobry den.
Chcela by som sa opytat na pracu s chemikaliou-lepom 3M adhesion prometer 4298uv,kt.obsahuje cyklohexan;xylen.Pracujem s nim 3roky nie vsak kazdy den,no ked ano tak celych 8hodin,som bez respiratora,rukavic.Chcela by som vediet ak mam na nejaky respirator narok,aky a tiez ci mam narok na priplatok.Dakujem
Miro Veselý 15. októbra 2015
Pri práci s chemikáliami zamestnávateľ musí (všimnite si slovo musí) dodržiavať základy bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Na mnohých pracoviskách sa to podceňuje. Zaistite aby ste pracovali v bezpečnom prostredí. Ak zamestnávateľ nebude chcieť, zvážte odchod, zdravie sa nedá ničím nahradiť. A zas podávať sťažnosti to tiež nie je cesta ako na to. Donútili by ste firmu síce aby sa vec zmenila, ale zodpovední vás znenávidia. Tretia možnosť je doniesť si vlastný respirátor, ak sa dá kúpiť v rozumnej cene – aj to je riešenie. Ale nedýchajte to, ak sa dá.
Š. Fodor 29. decembra 2015
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či mám nárok na nejaký príplatok k mzde, ak áno, tak aký, keďže pracujem vo výškach, v sklade na regálovom zakladači do výšky až 12 m ?
Ďakujem.
katarina 12. februára 2016
Dobrý den,chcela by som sa spýtat ako sa má vyplatit 100percentný príplatok za sviatok ked sme boli v robote práca na úkol,
Eva Košíková 6. mája 2016
Dobrý deň chcem sa spýtať ako odmeňovať zamestnanca, ktorý robí chemický postrek v poľnohospodárstve aké príplatky mu patria a aj za nadčasy ďakujem
Katarína Grúberová 29. mája 2016
Dobrý deň, chcem sa spýtať či zdravotná sestra nemá nárok na rizikový príplatok v práci, keď sa bežne na oddelení stretáva s baktériami, vírusmi prenášané vzduchom, takisto s hnačkami,… Do minulého mesiaca nám ho dávali v mzde a za posledný mesiac nám ho vzali, bez upozornenia alebo podpísania nového mzdového dekrétu. Mohli to tak urobiť? Počuli sme len, že nemáme na neho nárok, pokiaľ sa s ním nestretávame minimálne nejaké obdobie (3 mesiace?). Podľa môjho názoru, v zdravotníctve na oddelení, kde sa prijímajú deti urgentne neustále – interné oddelenie ako sú zápaly pľúc, bronchitídy a rôzne iné vírusové ochorenia. Ďakujem za odpoveď.
vibracie 27. decembra 2017
kolko hodín treba odpracovať aby vznikol nárok na vyplatenie stazeneho?