Nezamestnanosť

Nezamestnanosť je vďačná téma, ktorá vábi pozornosť médií, spisovateľov i umelcov. Nečudo – nezamestnanosť je v mnohých prípadoch veľmi ťažko riešiteľná situácia do ktorej sa môže dostať jednotlivec i celé regióny.

Veľká väčšina ľudí je u nás závislých na zamestnaní. Nepríjemné na tom je to, že ak sa zamestnávateľovi nedarí, nemôže ponúkať zamestnanie. Voľné pracovné miesta potom závisia na faktoroch, ktoré nesúvisia s kvalifikáciou zamestnancov.

Ak sa na nezamestnanosť pozeráme zo širšieho pohľadu, nachádzame rôzne druhy nezamestnanosti. V prvom rade treba spomenúť nezamestnaných, ktorým sa z rôznych dôvodov ani nechce pracovať. Dostanú podporu v nezamestnanosti a nejako sa pretlčú. Na nich by nemalo žiadny vplyv asi nič. Nevzali by ani lukratívnu prácu.

Ďalšia časť nezamestnanosti sa tvorí z ľudí, ktorí majú nevhodnú kvalifikáciu a sú na nevhodnom mieste. Povedzme si to na absurdnom príklade: neznámy herec túžiaci hrať v hollywoodskom filme by žil za najmenšou dedinkou na lazoch a dúfal by, že raz si nájde dobrú prácu. No povedzme si rovno, že asi neuspeje. Podobné, aj keď v menšom rozsahu, to je v regiónoch, kde žije veľa ľudí a je málo pracovných príležitostí. V týchto regiónoch je nezamestnanosť bežným javom.

Je to kruté, narodiť sa v regióne, kde si človek ťažko nájde prácu. Ale možno je nerozumné v takom regióne zotrvávať. Ak sa vám nedarí nájsť si prácu, to ešte nie je všetko. Regióny, kde je vysoká nezamestnanosť totiž ponúkajú aj zamestnaným ľuďom spravidla nižšie platy, než by sa dalo zarobiť inde.

Ak sa teda nezamestnanosť dotýka vášho regiónu, začnite sa zaujímať o to, či by život v inej oblasti, alebo krajine nemohol pre vás byť výhodnejší. Ak sú totiž okolo vás len nezamestnaní a neúspešní ľuidia, časť z ich mentality sa na vás skôr, alebo neskôr prenesie. A stiahne vás do bažiny nezamestnanosti.

V súčasnosti nás asi všetkých začne trápiť nezamestnanosť spôsobená ekonomickou krízou. Táto nezamestnanosť bude stúpať často neproporcionálne. Keďže sú niektoré regióny závislé na pracovných miestach veľkých korporácií, stačí aby jedna taká korporácia začala prepúšťať a problémy sú na svete. Nezamestnaných začne pribúdať. Nedostatok peňazí u ľudí začne znižovať tržby v obchodoch a za služby. Ľudia budú šetriť a to spôsobí, že ďalšie a ďalšie firmy stratia zdroj príjmov. Napríklad menšie potraviny typu večierka, kaderníctvo a podobne. Ak to bude trvať dlhšie, začnú krachovať aj tieto prevádzly, lebo boli prepojené na príjem peňazí od ľudí – tí ich mali kým mali zamestnanie.

Nezamestnanosť sa tak môže v niektorých regiónoch šíriť doslova ako lavína.

Je to nepríjemný jav a ťažko ho môžeme nejako predvídať, alebo ovplyvniť.

Ak vám hrozí nezamestnanosť, alebo ste už prácu stratili, klaďte si otázku, čo ďalej. Nestrácajte čas lamentáciami o tom, že je to nespravodlivé, aká je to tragédia. To sú reči vhodné pre porazených pri pive. Vy si položte otázku:

OK, som nezamestnaný. Čo môžem urobiť pre okamžité zlepšenie svojej situácie?

Nie je dôležité to, čo vás postihlo. Dôležité je, ako sa k vzniknutej situácii postavíte. Od vašej aktivity a nápadov záleží, čo s vami bude.

  • Nezamestnanosť vás môže zlomiť, uvrhnúť do depresie.
  • Nezamestnanosť vás môže zdržať – budete čakať na nejakú prácu.
  • Nezamestnanosť vás môže posunúť – začnete podnikať, alebo odídete za prácou do iného mesta či štátu.

Preto ak stratíte zamestnanie nepovoľte si akékoľvek pohľady späť. Neskúmajte, čo „to“ spravilo s inými. Zamerajte sa na to, čo môžete spraviť v tejto situácii.

Zoberte si list papiera a vytvorte na ňom 25 riadkov. DO každého napíšte jeden nápad, ako by ste mohli v nasledujúcich dňoch začať zarábať, čo by ste mohli robiť. Môžu to byť akékoľvek nápady len chcete (samozrejme realistické). Napísať 25 nápadov je veľmi, opakujem veľmi ťažké! Prvé vám napadnú aj samé od seba. Čoskoro sa ale prílev inšpirácie zastaví. Vydržte a ďalej rozmýšľajte.

Biely papier vás bude nútiť spraviť niečo, čo by ste inak nespravili možno nikdy. Budete cielene rozmýšľať, čo viete. Budete hľadať kombinácie. A prídu možno také nápady že vám až vyrazia dych. Možno sistíte, že nezamestnanosť, ktorá vás postihla vám pomôže v živote sa posunúť ďalej, k lepšiemu.

Nezamestnanosť ohrozuje najmä ľudí závislých, neúspešných. Tých zlomí. Ak toto viete, viete aj to, že zamestnanie nie je jediný druh vášho príjmu. Ste z „hladovej doliny“? Čo tak odcestovať do väčšieho mesta a nájsť tam prácu pre niekoľkých vašich známych? Vy budete prácu sprostredkovávať. Napríklad nájdete bohatého človeka, ktorý potrebuje žehliť košele. Zariaďte mu to. U vás sa iste nájde pár žien, ktoré by radi žehlili.

Je to len ilustratívny príklad toho, že ak vás postihne nezamestnanosť, mali by ste to skúsiť nejako využiť vo svoj prospech. Ak to dokážete, ste na ceste k úspechu.

Pozrite si aj tieto články:

Komentáre k článku: Nezamestnanosť

  1. hana 2. decembra 2010

    no ja nesúhlasím, s tým, že : „Nezamestnanosť ohrozuje najmä ľudí závislých, neúspešných. “ a to prečo???
    prečo sú ohrození ludia neúspesné? a co povazujete za „neuspesné“?
    ked nie som úspesná, tak som ohrozena s tým ze nebudem mat prácu? nie, nemyslim si to…
    kadzy clovek je v niecom uspesny, a napriek tomu nemaju pracu. okrem toho, poznám vela takých ludi, ktorý maju prácu a nemaju uspech v ničom…
    len tolko som chcela.
    dakujem. hana

  2. Miro Veselý 2. decembra 2010

    hana po tej vete pokračuje aj vysvetlenie, ale asi nie celkom jasné, takže znova. Nezamestnanosť ako ohrozenie myslím tak, že človek, ktorý nie je priebojný často po strate práce aj nezamestnaným zostáva. Naopak ak človek doteraz zvykol mať úspech (pracovne) je aktívny, tak si zvyčajne ľahko nájde prácu.

  3. onn 26. septembra 2011

    mozno som nezamestnany preto lebo ma v praci nutia na nadcasy a zdieraju z koze .. nemam cas na rodinu ani na osobny zivot ! taka je ta nasa praca .. nemam nic proti 8 hodin denne pondelok az piatok

  4. onn 11. mája 2012

    re:onn mentalita nepustí, na slovensku je zdá sa podľa všeobecného zdieľaného názoru nezamestnaný len ten- kto nechce robiť- pravda žiaľ je aj taká- že zamestnávatelia majú skostnatelé predstavy- že na zamestnancov treba :
    1./hulákať,
    2./ sú to v podstate roboty bez štipku svojho myslenia,
    3./ chodiace múmie
    4./ľudia bez svojho sveta

    Veľa ľudí si na pracovisku neotvorí ústa, čakajú že to zaních urobia iný, v podstate tí iný odchádzajú a rohože ostávajú

  5. milo miki 1. februára 2014

    tu chce autor napisat, nezamestnany budme, ale prijmime to ako pozitviny fakt. ono odist do ineho mesta a zahranicia je prehra. ja som v zahranici a niekedy si myslym, ci mi to za to stalo, keby nebolo internetu, uz som asi doma. ide o to , aby sa nezamestnany clovek z toho nevinil. kazdi chuj dne svravi remeslo, ale je risk si spravit skolenie (peniaze a cas atd), nakoniec vam nikto v obore pracu neda. a depka narasta, cim voiac vzdelany clovek tym vacsia depka, ja sa radsej uz nevzdelavam, aby ma to nesralo, ked ekonomika bude potrebovat ZAVELI MILO MIKI POD. zatial je 20 rokov ticho, ja som musel cmuchat po jobe. treba sa naucit zit ako v 30tych rokoch, nemat tuzby. mat radost z obycajneho jedla a ten co fajci, ze prestal fajcit. moj nazor.

  6. Anna 14. júla 2014

    nesúhlasím, vôbec to nie je pravda, možno v niektorých prípadoch, úplatky, klientelizmu a rodinkárstvo…
    Anna

Pridajte komentár: