Páni a dlhé vlasy

Podobne, ako sa mužom odporúča byť nahladko oholenými, podobne to platí aj o vlasoch. Tu, samozrejme, nemusíte byť nahladko oholení.

V profesionálnom svete sa mužom osviedčajú krátke strihy.

Dlhšie, alebo dlhé vlasy muža okamžite stigmatizujú. Dlhé vlasy povzbudzujú tvorbu predsudkov. Prídete ako obchodný partner do nejakej firmy a prvé, čo vášho klienta v duchu napadne je otázka či prišiel gitarista z nejakej kapely.

Hovorí sa "dlhé vlasy krátky rozum". Je jasné, že vlasy z hlavy rozum nevyťahujú. Ale dlhodobá prax ukázala, že múdri ľudia majú väčšinou krátky účes. Nemá zmysel skúmať prečo. Proste je to tak.

Neuvádzajte svojich obchodných partnerov do vnútorného monológu, čo si potrebujete kompenzovať tým, že nosíte dlhé vlasy. Hrozí, že vás zaradia medzi čudákov, či nejakých svojráznych exotov, ktorí nedbajú na normy. Taká nálepka – akokoľvek môže byť nespravodlivá – sa vám jednoducho nevyplatí.

Ak máte dlhé vlasy, vždy si položte otázku, či vám tento imidž v niečom prospieva. Ak nie, šup ku holičovi.

Dlhé vlasy sú problém na rozhodovanie. Aj by ste ich možno ostrihali, ale ono to tak dlho rástlo, už ste si na to zvykli. Človek dlho otáľa ísť sa dať ostrihať. Verte tomu, že krátke vlasy zvyčajne zlepšia profesionálne výsledky.

Platí totiž, že krátkym strihom vlasov neriskujete nič. No dlhé vlasy môžu a nemusia byť vhodné.

Pozrite si aj tieto články:

Komentáre k článku: Páni a dlhé vlasy

  1. lord-kill 26. novembra 2009

    a to je jaka hovadina o dlhych vlasoch to jaky … pisal ved to nedava zmysel je to uplny vymysel kazdy ma iny vkus

    neoplati sa mi viac pisatz

  2. Karol 6. decembra 2009

    lord-kill, ty si z precitaneho clanku zrejme vela nepochopil…

  3. Lukas 17. februára 2010

    to s tym dlhe vlasy kratky rozum…neviem ako si k tomu prisiel,ze to naozaj plati,ale ak chces,neham ta v tom..no moj subjektivny nazor je iny…byt tebou a pisem nieco tak,tak sa nad tym aspon trochu zamyslim.. :) poznam vela ludi s dlhymi vlasmi a nemyslim si ze su retardovani,blbi,sprosti a neviem jak si to este myslel..ja sam mam dlhe vlasy a nie som ziaden metalista,demenstalista,rocker ani nic ine,aj ked aj taku hudbu pocuvam… radsej byt,ako vyzerat.. to povedal cicero.. :)

  4. miro 24. júna 2010

    no neviem kto písal uvedený článok, ale dosť smutný názor. plný klišé a predsudkov… ja napr mám dlhé vlasy a mám dve VŠ. Tým netvrdím, že som múdri ale za tupca sa nepovažujem. a čo mám ja skúsenosť. dlhovlasý hoši majú často závidenia hodné vzdelanie a spoločenský prehľad. no a na gitaru nie je zasa také jednoduché hrať ako si niekto myslí.

  5. rosstheboss 10. júla 2010

    Prečo píšeš múdri s mäkkým „i“(v jednotnom čísle),keď máš dve vysoké školy?Dlhovlasý hoši!!! s tvrdým „ý“ – …..to si ako vyštudoval?

  6. strelec 25. januára 2011

    o bože čo vás ludia trápi… mam dlhe vlasy a plno penazí takže vy kratkovlasy zavidte mi mam vas v … prajem príjemný den

  7. aaa 3. marca 2011

    áno kašlite na nelogické predsudky tejto spoločnosti

  8. Meno alebo prezývka (povinné) 13. júna 2011

    no… preskúmala som dosť príspevkov na tejto stránke, niektoré sa celkom dali využiť, no po prečítaní tohto článku je najvyšší čas stránku opustiť. Nechcem byť súčasťou tohto zmýšľania. A nie, nemám podpriemerné IQ.

  9. ragnar 11. novembra 2011

    V cera som bol na pohovore v jednej firme ( mam dlhe vlasy ) tam sa ma slecna opytala ze ci by vadilo keby som sa dal ostrihat povedal som ze ano. V pondelok mam ist na skolenie som strasne zvedavy ci to bude proble ak ano tak serem na to a najdem si nieco ine. Len tolko som chcel napisat ze diskriminacia dlhovlasich bola namieste .

  10. Miro Veselý 11. novembra 2011

    ragnar mať dlhé vlasy (podobne ako ktorýkoľvek iný výrazne odlišný znak ako fúzy, tetovanie…) je vec voľby. je v poriadku, ak nosím určitý svoj „znak“ tam, kde je to prirodzené. napríklad predajca motoriek s dlhými vlasmi, bradou až po zem a tetovaním by asi bol úspešný – nosí znaky komunity a o to bude autentickejší. o niečo horšie by dopadol človek s imidžom námorného piráta, ktorý by chcel robiť sales managera v telekomunikačnej firme. to akosi nejde ku sebe. a tak áno, je diskriminácia, ak niekto nosí dlhé vlasy a v niektorých firmách ho preto nevezmú. ale vzhľad predáva. ak by ho vzali a vinou vzhľadu by nič nepredal, tak to by poškodilo jeho aj firmu.

    máme trend ľudí škatuľkovať a dlhé vlasy hneď pripomenú hipisáka, anarchiu, extravaganciu, exibíciu, nechuť ku zmene, či tvrdohlavosť… ak ich chcete nosiť a pracovať v prostredí, kde sú inak zvykom krátke vlasy, budete musieť byť o niekoľko tried lepší, aby ste dohal hendikep dlhých vlasov. prvý dojem a predsudky ľudí totiž nezmeníte. nehodnotím, či je to dobre, alebo zle. len to popisujem.

    každé odlíšenie vyvolá reakcie. niekomu sa to páčiť bude iný budú proti a nič s tým nespravíte. jednoducho ak nosíte dlhé vlasy, tak musíte počítať s tým, že sa to nebude páčiť tým čo majú radi krátke vlasy. ak ich chcete nosiť, radšej sa poohliadnite po zamestnaní, kde sú dlhé vlasy výhodou. trebárs u kreatívca v reklamnej agentúre by sa znieslo asi takmer čokoľvek.

    ale možno vám to výjde aj s dlhými vlasmi. držím palce.

  11. radar 5. januára 2012

    Dobra kravina…autor je asi nejaky 70 rocny ujko ktory ostal zaseknuty v socializme…dlhe vlasy ktore su ciste a zopnute v gumicke posobia omnoho profesionalnejsie ako vselijake nagelovane 1 cm vlasky dohora ake nosia terajsi kinder manazeri…

  12. Mário 10. marca 2013

    Dobrá hlúposť…mám dosť dlhé vlasy..a iných názor ma nezaujíma. A čo keď niekomu sa páčia dlhé vlasy…však je to jeho vec. Bože. Dobrá kravina tento článok. A to,že má muž alebo chalan dlhé vlasy musí byť iný a inde ho zaradiť ?! Ostrihať sa nemienim…komu sa to nepáči,tak nech sa nepozerá a to hovorím za každého.

  13. Miro 10. marca 2013

    Je celkom bežné, že muži majú často aj dlhé vlasy. Sú však profesie, kde dĺžka vlasov môže určiť to, či prácu dostanete, alebo nie. O tom bol článok. Ak ste v situácii, v ktorej na dĺžke vlasov nezáleží, tak máte výhodu.

  14. Jano 10. novembra 2013

    Ako som si tak prečítal tento článok a komentáre pod ním, jediné čo mi napadlo je, že ma mrzí aké mám ešte trápne krátke vlasy…. pod lopatky je naozaj nič moc…. som zvedavý ako sa na mňa budú pozerať, keď budem mať vlasy po riť :D
    Ešte by som chcel podotknúť, že pod dlhými vlasmi sa rozumejú aj 5 centimetrové…

  15. thedoseoftea 18. apríla 2015

    Článok je to smutný. Veľmi ma mrzí, že spoločenské názory sa ešte neevolvovali a niektorí ľudia sa stále nevedia povzniesť nad to, ako človek vyzerá a súdiť ho podľa schopností a charakteru. Ja sám mám v súčasnosti vlasy asi po plecia, pričom sa o ne starám, ako len môžem a snažím sa ich mať upravené, no strihať sa zatiaľ nechytám, pretože sami proste takýto výzor páči.Rovnako rešpektujem každého človeka, ktorý sa rozhodne mať vlasy krátke.

    Ak by nejaký zamestnávateľ nezamestnal človeka iba preto, že je príslušník ekvatoriálnej rasy, asi by došlo k vzburám. Naša spoločnosť je teda nastavená na to, aby sa ľudia povzniesli nad to,ako človek vyzerá z hľadiska rasy, a to bez ohľadu na to, či je niekomu pohľad na černocha nepríjemný (a to som si istý, že takí sú, koľko ľudí, toľko chutí). Ak teda sa snažíme predísť diskriminácii tých ľudí, ktorí sa nám sami nepáčia v jednom ohľade (rasa), prečo to taknemôžemevnímať aj v iných ohľadoch, ako je tetovanie, účesy, piercing alebo oblečenie?

    Problémom množstva týchto komentárov je však ten, že strieľajú posla zlých správ. To, či autor článku tiež patrí medzi tých, ktorí chlapa s dlhými vlasmi okamžite odsúdia, neviem posúdiť, ale problém je, že napísal článok, v ktorom hodnotí názory iných ľudí a interpretuje možné situácie, s ktorými sa dlhovlasý chlap môže stretnúť vo svojom profesionálnom živote. Nemusíme si klamať, je to proste tak, že takí ľudia, ktorí súdia iných podľa výzoru, existujú, a je ich nemálo. Škoda, život je sviňa a na ideálnom svete bude musieť vývoj názorov ešte dlho popracovať.

  16. Miro Veselý 18. apríla 2015

    thedoseoftea imidž sa dnes považuje za hodnitiaci signál. Ideálne by bolo, keby každý mohol vyzerať ako chcel a nemalo by to žiaden vplyv. To sa však asi nikdy nestane.

    Žiaľ, vzhľad vplyv má. Je to súčasť neverbálnej komunikácie. Oblečením či úpravou zovňajšku sa automaticky stávame niečím čo ostatní vedia zaškatuľkovať. Ak sa pár mesiacov nebudete strihať a holiť, nikto vás nerozozná od bezdomovca. Ak si naopak vyholíte hlavu, môže vzniknúť otázka, či nie ste bitkár. Ak máte smolu na škaredý ekzém na tvári, budú od vás bočiť aj keby ste mali potvrdenie, že to nie je nákazlivé.

    Jednoducho sme nastavení čítať signály a ak v nich nájdeme nejaký tvar, automaticky prisúdime vlastnosti, aké má v našej predstave „bežný“ nositeľ dlhých vlasov. Možno v minulosti hipisák, neskôr metalový gitarista, dnes aj motorkár.

    Je veľa zamestnaní, kde taký účes môže prekážať, ale nájdu sa aj také, kde môže byť veľkou výhodou. Možno dokonca požiadavkou.

    Ja si myslím, že dnes je doba, kedy si môžeme na seba obliecť naozaj čokoľvek a upraviť sa celkom ľubovoľne. Nič sa nedeje. Nevysmejú vás, neukážu na vás prstom. No sú pracovné pozície, na ktorých jednoducho slobodu človek nemá. Nie úplnú. Potom už je to len vecou voľby čo je dôležitejšie.

    Nakoniec ešte sa dá povedať aj o tom, že vo výnimočných prípadoch sa dá porušiť pravidlo. Ak je človek prvotriednym expertom ktorý vie riešiť problémy, potom sa mu zvyčajne veľa odpustí aj na vizáži. Je to však stále guľa na nohe ktorá ťahá k zemi v rozlete nejednej kariéry.

    Nám v detstve hovorievali že „dlhé vlasy, krátky rozum“. Za socializmu nás tak chceli donútiť aby sme si dlhé (možno aj 6 centimetrové) vlasy rýchlo skrátili.

    Dnes to porekadlo už veľmi neplatí. Vlasy môžu mať ľubovoľnú dĺžku a môžete nosiť na hlave slobodne čokoľvek. Rovnako slobodne sa však môže rozhodovať aj zamestnávateľ. Ten, ktorý nechce mať medzi zamestnancami dlhovlasých má rovnaké právo voľby.

    Nemyslím si že je to diskriminácia. Je to skôr výber, aby si zamestnanec a zamestnávateľ sedeli aj štýlom. Ak firma chce mať predajcov konzervatívneho vzhľadu je to slobodné rozhodnutie jej vedenia.

  17. Nela 29. septembra 2015

    Článok a názor 100 rokov za opicami. Ak je človek v čistom, sám čistý a nespráva sa ako hulvát, posudzovať ho podľa dĺžky vlasov je, podľa môjho názoru, vysoko neprofesionálne. Na druhej strane, stojí za zamyslenie, koľko máme „kravaťákov“ a správajú sa otrasne… o profesionálnom prístupe ani nehovoriac. To sú takí „rýchlokvasení“ manažérikovia, ktorí práve vyšli z vysokej školy a vedia… veľa rozhodne nie. To je teraz v móde. Profesionalita nijaká, hlavne, že sa vie človek predať.

  18. Miro Veselý 30. septembra 2015

    Nela súhlasím s tým, že správne by bolo nehodnotiť pracovníka podľa prvého dojmu, alebo na základe nejakých znakov. Na druhej strane tatko je človek nastavený a hodnotí, aj keď nechce. Čiže ideálny stav je ten, ak sa kvalitný zamestnanec vie aj dobre predať. A k tomu celkový výzor práve patrí. Aj to, čo si obliekam je forma komunikácie. Ak pôjdem na pracovný pohovor v teplákoch a špinavých vlasoch a nedobre umytý, asi vyvolám dosť zlý dojem. Áno, komunikáciou viem veľa zmeniť, vysvetlím, že som bezdomovec s vysokoškolským vzdelaním a môžem dokázať, že v práci viem kolektívu pomôcť. Ale to sa míňa veľmi veľa času v pohovore na témy, ktoré technicky nemajú zamestnávateľa zaujímať.

    Ak prídem upravený PRIMERANE ako SA očakáva od človeka v pozícii na akú sa hlásim, tak pozornosť na pracovnom pohovore okamžite môže byť venovaná tomu čo viem, čím môžem firme pomôcť a ako sa so mnou oni vedia cítiť.

    Je pravda, že aj hlupák môže s výborným vzhľadom zaujať pozornosť a dokonca oklamať, ak sa vie predať. Ale to už je iná téma. Možno je to téma o neschopnosti rozpoznať nekvalifikovaného pracovníka. No a v takej firme to asi nebude práve terno pre schopných.

Pridajte komentár: