Ak sa v myšlienkach stále venujete svojmu zámeru, váš mozog sa mení. Vytvárajú sa nové synapsy, mení sa „zapojenie“ mozgu...
Osobný a manažérsky koučing
Koučing je slovo prevzaté z angličtiny. Coach (kouč) znamená tréner, inštruktor, súkromný učiteľ. Coaching je proces trénovania.
Koučing ako trénovanie, zlepšovanie sa
Prečo na webe o práci spomínam trénovanie? Pretože komunikácia s ľuďmi, profesionálne zručnosti, obchodovanie, práca…, to všetko sú zručnosti. A tie sa dajú naučiť a trénovaním zlepšovať. Viem, ak ste zvyknutí, že trénovať sa dá len s činkami alebo na štadióne, tak vám to možno pripadne zvláštne, ale trénovanie a koučing je v manažérskom svete dnes celkom normálna vec.
Trénujú sa zručnosti ako uzatvoriť obchod, ako komunikovať so zákazníkmi, ako zlepšovať svoje vodcovské schopnosti, ako viesť a motivovať ľudí.
Koučing slúži na ujasnenie si cieľov, na hľadanie možných riešení. Tréningom zlepšujete svoje schopnosti, ktoré by vás mohli doviesť ku cieľom. Následný koučing pomáha určiť, či tréning viedol k zlepšeniu.
Nuž a posledné, prečo na úvod: prečo píšem o niečom, čo robí top manažment? Pretože je dobré robiť to, čo robia najúspešnejší a najschopnejší. Hlavne, ak sa takými chcete aj vy stať.
Prečo vás koučing môže zaujímať?
Je dobré poznať manažérske spôsoby uvažovania, mať ich znalosti. Ak totiž tieto techniky „nasadíte“ na svoj osobný rozvoj a život, odrazu sa začnú veci okolo vás meniť a to spravidla k lepšiemu. Aj preto sa začína čoraz častejšie hovoriť nielen o profesionálnom koučingu, ale čoraz častejšie sa stretávame aj s osobným koučingom. Ten poznáme aj ako life koučing. Ľudia chcú jednoducho byť lepší. Dokázať viac. A od istej chvíle sa človek už sám nedokáže ďalej zlepšovať. Potrebuje pomoc. A tú mu dokáže poskytnúť práve kouč. (Aj psychológ, alebo psychiater, ale to už je trocha iná téma.)
Osobný rozvoj = informácie + koučing
Pokiaľ na sebe chcete niečo zlepšiť, proces je v podstate celkom jednoduchý. Niečo si naštudujete a zariadite sa podľa toho. S istou dávkou sebakritiky človek zvyčajne rýchlo zistí, kde potrebuje zapracovať. No po nejakom čase zistíte, že sú akési trináste komnaty v našom ja. Cítite, že niečo vám nejde, len to nedokážete identifikovať. A práve tu zvykne pomôcť dobrý kouč.
Kouč je človek, ktorý s vami spolupracuje (zvyčajne dlhodobo) na zlepšení určitých vašich vlastností, schopností, zvyklostí. Kouč s vami rozpráva o vašich predstavách a pomáha vám hľadať spôsob, ako dosiahnuť vaše ciele. Koučing je teda proces, počas ktorého zlepšíte nejaké svoje schopnosti alebo vlastnosti. V pracovnom svete sa to nazýva znalosti a zručnosti.
Osobný a profesionálny rozvoj je dnes nutný
Éra internetu a nástup digitálnych technológií umožňujú prístup obrovského množstva ľudí k informáciám. Vďaka relatívne lacnej technike dnes človek môže sám doma vykonávať veci, na aké boli nutné ešte pred pár desiatkami rokov laboratóriá, štúdiá a vedecké pracoviská. A tak množstvo informácií a znalostí rýchlo rastie. Musíme sa tomu prispôsobiť, inak nás ostatní predbehnú. A tak denné čítanie odbornej literatúry patrí k samozrejmým podmienkam. Ak sa chcete rozvíjať odborne, alebo inak, musíte stále sledovať, čo sa deje. Osobný rozvoj jednoducho znamená investovať čas. Koučing vám pomôže nájsť miesta, ktorým sa máte venovať. (Poznáte to, čo nám je nepohodlné, tomu sa radi vyhýbame…)
Skúsim rýchly príklad. Profesionálny rozvoj znamená, že budete efektívnejšie zvládať svoju prácu, že dosiahnete lepšie pracovné výsledky. No človek nežije len prácou. Máme aj osobný život. Ten by niekedy mohol zostať v tieni pracovných úspechov a to nie je dobré. Preto sa úspešní manažéri okrem profesionálneho rozvoja a koučingu stále častejšie zaujímajú aj o osobný rozvoj, osobný rast a teda aj o koučing v tejto oblasti.
Práca, rodina, zdravie a pocit spokojnosti sú úzko prepojené. Ak je človek „osobne spokojný“, to znamená, že má vyriešené v osobnom živote všetko tak, ako chcel, potom v práci podáva lepšie výkony. Ak v práci vďaka koučingu tento výkon ešte vylepší, je úspešný a spokojný sa vráti domov. Ak venuje čas tomu, ako ešte viac zlepšiť využitie času s rodinou, alebo pri koníčkoch, bude stále úspešnejší. Jednoducho ak sa človek rozvíja osobne aj profesionálne, stáva sa kvalitnejším manažérom, aj kvalitnejším človekom. Poznáme to pod pojmom work/life balance, ide teda o rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.
Koučing pre osobnú spokojnosť
Viem, možno sa vám zdá, že to celé idealizujem. Ale ak neveríte, proste si to skúste. Koučing je vlastne istý režim. Skúste to na úvod možno aj bez kouča – donúťte sa denne venovať určitým témam. Napríklad čítaniu kníh, nácviku komunikačných zručností a pozorujte, čo to s vami spraví po pár týždňoch. Ak to dokážete, zistíte, že sa vám lepšie pracuje, že sa vám zlepšujú vzťahy s druhými. No často to ľudia sami nedokážu. A práve tu je miesto pre kouča.
- Je to podobné, ako keď chcete cvičiť. Ak si domov kúpite činky a stacionárny bicykel, máte vybavenie. Ale väčšinou si nenájdete čas riadne na ňom pracovať. A možno ani nebudete vedieť, ako na to. No keď si zaplatíte permanentku do fitka a v ňom vás čaká váš osobný kouč, máte termín a idete…
- Rovnako osobný rozvoj. Ak vám s ním pomáha osobný kouč, okrem iného vám to pomáha upriamovať pozornosť na koučing. Nezabudnete na to.
Práve takýmto spôsobom je dobré využívať čas. Koučing a osobný rozvoj vám pomôže zlepšovať vlastnosti, ktoré bez pomoci kouča možno ani neodhalíte.
Kde nájsť kouča?
V súčasnosti sa už u nás koučingu venuje viacero firiem aj jednotlivcov. Ceny za tieto služby sú pomerne vysoké a tak znie otázka, ako si vybrať?
A tu sa vrátim k tomu, čo som naznačil v úvode – podobnú úlohu ako proces koučingu môže splniť aj psychológ, či psychiater. Títo profesionáli majú znalosti o fungovaní osobnosti, o vlastnostiach človeka, sociálnej interakcii. Vedia v mnohom pomôcť.
Koučing však nie je riešenie problémov – na to sú špecializovaní skôr psychológovia a psychiatri. Koučing je určený na rozvoj zdravého človeka. A keďže kouč bude v niektorých fázach asi plniť aj úlohu inštruktora (nemusí, niektoré koučingové školy to nerobia nikdy) tak je dobré, aby vám dával inštrukcie niekto, kto presne vie, čo vám ide poradiť. Inými slovami – a to je asi aj hlavný tip pri výbere kouča – hľadajte kouča, ktorý už dosiahol to, čo chcete dosiahnuť vy.
- V prípade profesionálneho koučingu si kladiete isté ciele. Napríklad byť výborným manažérom. Váš kouč by mal mať za sebou aj nejakú manažérsku „históriu“. Keby ste boli herec, ideálnym koučom by bol človek, ktorý hrával aj divadlo.
- V prípade osobného koučingu by ste mali voliť kouča, ktorý je osobne zjavne v poriadku. Kouča, s ktorým sa dobre cítite, ktorý je príjemný, taký, ako by ste chceli aj vy byť…
- V prípade že idete trénovať do posilňovne, asi by ste sa nechceli nechať trénovať koučom, ktorý je obézny. Asi by vám vedel dať teoreticky správne rady, ale ak sám nedbá o vlastné telo, stráca dôveryhodnosť.
Koučing ako komplexná kontrola života
Dobrý kouč už po pár sedeniach s vami môže odhaliť, kde máte svoje problémy. Možno odhalí, že ste veľmi zameraní na pracovné výsledky a málo si všímate, napríklad, rodinu. A môže vás začať viesť k tomu, aby ste v živote zharmonizovali svoje ciele tak, aby ste sa dožili vyššieho veku v plnej spokojnosti. Možno vás upozorní, že okrem rodiny a práce nezaškodí aj cvičiť, alebo riadne relaxovať.
Mnoho ľudí dosiahne prenikavý pracovný a finančný úspech zhruba v rovnakom čase, ako rozvod a prvý infarkt. Jednoducho, doba na nás kladie veľké požiadavky a človek často nevie, čo má uprednostniť.
Po vlne, kedy bolo trendom, aby každý mal svojho psychiatra, prichádza vlna, kedy každý bude mať svojho kouča.
Aj to je asi daň za to, že doba sa zrýchľuje. Neviem, či je tento rozvoj udržateľný. Ale tiež sa nedá stáť bokom a čakať, čo sa stane…
Eva 15. mája 2010
Keď potrebujete kouča a nemáte na žiadneho kontakt alebo referencie, môžete sa obrátiť na SAKO (Slovenská asociácia koučov). Registrovaní členovia spĺňajú všetky podmienky a predpoklady na to, aby vám poskytli kvalitný koučingový proces s merateľnými výsledkami.
Miro 17. mája 2010
Eva ďakujem za doplnenie. Doplním ešte linku http://www.koucovia.sk/ to je adresa SAKO (slovenskej asociácie koučov).
Ahojte 24. júna 2015
Zdravím aj ja to raz vyskúšam ak na to budem mať…