Peniaze

Pre mnohých ľudí sú peniaze problémom.

  • Niekto má peňazí málo a trie biedu.
  • Iný má peňazí veľa a príde o ne.
  • Alebo má veľa peňazí a stále sa bojí, aby neochorel.
  • A ďalší má síce peňazí primerane, ale stále by chcel viac.

Dá sa teda povedať, že v skutočnosti býva skôr problémom náš vzťah ku peniazom, či ku svojím možnostiam. Peniaze samé o sebe predstavujú moc a každý by jej chcel viac. No nie každý s ňou dokáže správne zaobchádzať.

Je jasné, že v našej spoločnosti je všetko nastavené tak, že ako hlavné platidlo sa používajú peniaze. Chceš niečo? Zaplať. To sa týka aj najzákladnejších potrieb človeka – stravy, bývania… Preto tí, ktorí sa k peniazom nevedia dostať často trú biedu, živoria.

Asi najznámejší a najrozšírenejší spôsob ako získať peniaze je zarobiť si ich. Človek poskytne určitú službu a za ňu dostane dohodnutú odmenu. Ak ide o pravidelnú prácu, zvykneme to nazývať zamestnaním. Náš systém je zariadený tak, že vychováva mravce – pracovitých ľudí, ktorí sa stanú niečími zamestnancami.

Ak zarábate peniaze v zamestnaní, je tu problém. Výška vášho príjmu je limitovaná vašim časom. Napríklad ak pracujete 8 hodín denne a zarábate trebárs 70 korún za hodinu, to je 160 hodín práce za mesiac za 11 200 korún. To je veľmi málo, tak zarába nekvalifikovaný človek. Skúsenejší pracovník už dostane väčšie peniaze trebárs 150 korún na hodinu. Zarobí 24 tisíc. Ak mu tieto peniaze nestačia, môže sa zamestnať v inej firme. Trebárs na 4 hodiny denne, tiež za 150 korún na hodinu. Získa 12 tisíc korún. Drie od svitu do mrku. Ak by skúsil ešte pridať prácu cez víkendy na nejakej stavbe trebárs za 100 korún na hodinu cez víkend po 10 hodín, zarobí ďalších 8000 korún. Otročí bez odpočinku a jeho mesačný príjem je 44 tisíc korún. Väčšie peniaze pri danej kvalifikácii nedostane. Keby chcel na hodinu 200 korún, našli by sa traja ďalší ľudia, ktorí radi spravia rovnakú prácu za 150 korún.

To je finančná pasca, z ktorej málokto môže uniknúť. Vaše vzdelanie určí, ako hodnotnú prácu dokážete spraviť. Neviete nič? Nepočítajte s príjmom príliš nad 100 korún. Ste expert, akých je málo? Možno sa dostanete aj na 1000 korún za hodinu. Aj tak však bude váš príjem limitovaný počtom odpracovateľných hodín. Kým budete svoj čas vymieňať za peniaze, situácia sa veľmi nezlepší.

Lepšie je nájsť spôsob, ako by peniaze mohli pracovať za vás. To chce kvalifikáciu, nápad a odvahu ísť do toho. Hovoríme o podnikaní. Ak si založíte firmu, časom sa dostanete do stavu, kedy začnete zarábať tak dobre, že môžete nechať peniaze pracovať za vás. Môžete ich investovať. Alebo si za ne kúpite čas nejakého pracovníka, ktorý bude pracovať za peniaze.

Druhá vec, ako získať, či mať peniaze je neminúť ich.

Klasická chyba zamestnancov (ľudí, ktorí majú zmýšľanie zamestnanca) je, že všetko čo zarobia aj hneď minú. Ak dostanú mimoriadnu prémiu, ihneď idú do supermarketu a kúpia si niečo čo predtým chceli, ale nemali na to. Výsledok: bez ohľadu na to, aký majú celkový príjem sú vždy na konci mesiaca na nule. Tento postoj je veľmi častý a nebezpečný.

Preto ak chcete peniaze, musíte sa ich predovšetkým snažiť udržať. Nesmiete podľahnúť lákavej reklame, ktorá má jediný cieľ – vytriasť z vás peniaze. Chcete byť bohatí? Neplytvajte, nedoprajte si nič luxusné, žite skromne. Musíte šetriť peniaze. S ušetrenou sumou sa dá všeličo spraviť – investovať, zriadiť si živnosť. Použiť peniaze na to, aby vám zarobili ďalšie.

Kým budete stále blízko finančnej nuly, nezdvihnete sa zo dna biedy.

Pozrite si aj tieto články:

Komentáre k článku: Peniaze

  1. Sestrička 24. júla 2009

    Ja som si bohužiaľ vybrala „neziskový“ odbor, mám v ňom 11 ročnú skúsenosť, mám dve stredné školy ukončené maturitnou skúškou, ukončila som vysokoškolské štúdium a bol mi udelený titul Mgr., prihlásila som sa na dva pomaturitné kvalifikačné štúdia v interných odboroch plus managment, pracujem vo vedúcej funkcii, pod palcom mám dve oddelenia a jednu ambulanciu, snažím sa denne v práci podať 100% výkon a až na jednu výplatu, kde mi bola udelená 200 eurová odmena, zarábam mesačne caa 470 euro.
    Keby som si zvolila iné odvetvie, napríklad marketing alebo finančníctvo, z horeuvedeným vzdelaním by to určite bola oveľa vyššie ohodnotená práca, mojou srdcovkou je však zamestnanie v zdravotníctve a tak sa musím uskromniť i s výškou platu, ktorá je v porovnaní so mzdou priemerného robotníka bez vzdelania v závode v trojsmennej prevádzke. Paradoxom však je, keď pokazí dotyčný priemerný robotník niečo vo svojej práci, škoda sa možno vyčísli na eurá a chybný výrobok sa odpíše, zdravotník sa však nesmie pomýliť, nakoľko pracuje so živým tvorom – človekom a tam jednoducho omyl neexistuje. Tak si porovnajte teraz vzájomnú zodpovednosť, náročnosť a odbornosť práce zdravotníka napríklad s bankárom – a teraz si porovnajte ich mzdy….myslím, že viacej komentárov k danej veci nemusím rozpisovať, kompetentní v danej veci však stále nad nami zatvárajú oči…….

  2. roman 1. januára 2010

    pekny koment. dokaz toho ze ani ten „kapitalizmus“ co tu mame, tak sme s nim nevyhrali. vraj sa treba len snazit, vzdelavat, byt sikovnejsi … bla-bla… a taky clovek sa ma financne lepsie, viac zarobi … tudle :)

  3. smudla 1. júna 2010

    Kazdy ma moznost volby – byt zamestnanec a mat pravo nadavat a ponosovat sa, alebo sa stat podnikatelom a zodpovedat sam za seba. Vyska prijmu zavisi od toho, ci nosis hlavu na krku iba na ozdobu alebo ju aj pouzivas – z vlastnej skusenosti viem, ze pouzivanie hlavy to su aj bezsenne noci a obdobia bez prijmu. Ale byt chudobny a byt bez penazi nie jeto iste. Chudobny je len ten, kto sa boji prevziat zodpovednost za svoj zivot do vlastnych ruk.

  4. Miro Veselý 1. júna 2010

    smudla plný súhlas. Hovorí sa, že čítanie je najlepšie platená práca na svete. Samozrejme, nie čítanie klebetníkov :-)

  5. seky 21. marca 2011

    som v hmotnej nudzi,ak mate niekto na rozhadzovanie tak my pošlite neake keše …..

  6. LenkaP 30. augusta 2011

    Sestricka – sú aj neštátne zdravotnícke zariadenia, kde si ohodnotia tvoju kvalifikáciu určite lepšie. Myslím, že keby si začala poskytovať súkromnú odbornú starostlivosť pre geriatrov priamo u nich doma, platená priamo od zákazníka, by si na tom bola tiež lepšie. ( myslím že tam prispieva niečo aj štát.) Je to na tebe. Ja študujem fyzioterapiu, no napriek tomu, že chcem pomáhať druhým luďom si myslím že moja rodina musí byť zabezpečená. Ja som vyšla z domu s holým zadkom a nechcem aby moja dcéra musela zažívať to isté. Ludia si radi zaplatia za kvalitnú pomoc.(a ešte ked ju robíš od srdca) Štát ťa bude zdierať, kým budeš vládať a čo za to dostaneš? mizerný dôchodok.

Pridajte komentár: