Radi kefujete? Myslím, že väčšina zubárov by vám odporučila rýchlo s tým prestať!..
S pôžičkou alebo bez pôžičky?
My ľudia sme už raz takí, nielenže zakaždým túžime po veciach, ktoré nemáme, ale hlavne NA KTORÉ nemáme. Pritom nie vždy ich aj nutne potrebujeme. Ale nech už je naša potreba životne dôležitá, alebo ide len o splnenie si túžby, nakoniec hľadáme odpoveď na jedinú zásadnú otázku: „Kde na to vziať peniaze?“
Je lepšie najskôr šetriť a až potom kupovať? Alebo si radšej požičať a získať vytúženú vec hneď?
Vezmime si prvú alternatívu. Pekne si odkladať euro k euru, zväčšovať kôpku peňazí do požadovanej veľkosti a potom ju s napätým očakávaním investovať do objektu záujmu. Človeka môže čakanie príjemne povzbudzovať, má sa na čo tešiť, zároveň ho môže hriať vedomie, že si na všetko našetril sám a nie je nikomu nič dlžný. Príjemná predstava a tiež množstvo vecí, ktoré sa presne týmto spôsobom oplatia kúpiť.
Avšak pozrime sa na takú základnú potrebu každého človeka ako je potreba bývania. Dokáže si priemerný Slovák s priemerným platom našetriť na slušný byt? Ceny bytov sa šplhajú do desiatok tisíc eur. Ako si dokáže napríklad rodina s deťmi našetriť nejakých 50 tisíc eur na byt, keď obaja z partnerov zarábajú slabých 600 – 700 Eur? A to treba tiež jesť, obliekať sa, udržiavať hygienu, platiť školy, záujmové krúžky a pod. K tomu pripočítajme horibilnú sumu za prenájom, ak strecha nad ich hlavou je v cudzích rukách. Je vôbec možné si našetriť na byt bez pôžičky?
Lenže taká pôžička aj niečo stojí. Veľké veci si žiadajú veľké pôžičky a veľké pôžičky stoja nemalé úroky, navyše s dlhou dobou splácania. Nielenže človek veľa preplatí, ale je zadlžený i niekoľko desiatok rokov. A čo ak sa dostane do platobnej neschopnosti? Rovnako tak ani malé pôžičky nie sú zadarmo.
S pôžičkou alebo bez pôžičky? Stojí za to stať sa dlžníkom, odtrhávať si od úst, aby bolo z čoho platiť splátky a žiť s vedomím, že táto vec nie je moja dokým ju nesplatím? Alebo je rozumnejšie žiť podľa svojim možností, celé roky drieť a odkladať si peniaze a až potom sa odhodlať na väčšiu investíciu?
Keď sa dá, tak radšej bez pôžičky. Načo si vyrábať dlžoby kvôli mega plazmovej telke? Avšak keď sa nedá inak, tak s pôžičkou. Ale s rozumom! Zistiť si všetky dostupné informácie o pôžičkách a subjektoch, ktoré ich ponúkajú, dobre zvážiť možnosti vlastného vrecka a s chladnou hlavu sa rozhodnúť pre tú najlepšiu alternatívu.
Napísala MonYenn (7/2010)