Otázka ako zbaliť chalana vonku, teda v meste, na ulici, na plavárni? Myslím, že každý chalan sa takejto otázke len zasmeje...
Je pôžička cesta ku osobnej kríze?
Viem, zovšeobecňovať sa to nedá. Sú situácie, kedy požičať si peniaze znamená, že sa vydarí dobrá vec. Pôžička môže byť užitočná a je to nástroj určený ako záchranný pás pre prípady, kedy – treba záchranu. Žiaľ, dnes často vidíme, ako si ľudia požičiavajú aj na úplné hlúposti.
Žijeme v kapitalizme a tam je každý zodpovedný za seba a svoje rozhodnutia. Firmy túto zodpovednosť často ľuďom komplikujú. Predstavte si, že chcete kúpiť lacný tablet, ale nemáte na to peniaze. Najrozumnejšie by bolo taký prístroj si nekúpiť. Najskôr naň zarobiť a až potom zavítať do obchodu. Dnes však všade vidíte lákavé ponuky.
Ešte ani neviete, či to chcete kúpiť, ale už vidíte, že tovar sa dá objednať cez internet hneď.
Lákavá ponuka – dnes netreba platiť. Stačí nakupovať a potom už len platiť. Hneď si predstavíte, ako ľahko sa dá za mesiac dať bokom nejakých pár eur. Žiaľ, prax je taká, že tovar často splácate aj v čase, kedy vám už neslúži. Alebo slúži, ale dávno vás prestal baviť.
To sa týka mnohého spotrebného tovaru. Najmä ak ste skočili na lep reklame, potom je túžba vlastniť nejakú vecičku veľmi silná. Žiaľ, je tu drobný problém. Tá túžba kúpou vecičky nezanikne! Zanikne síce túžba vlastniť tú vec, ktorú ste práve kúpili, zato však sa presmeruje na niečo iné. Čo potom? Zas kúpiť?
Ak vás zožiera túžba niečo mať, je dobré riešiť skôr tú túžbu. Nie vyhovieť jej. Ak totiž po niečom túžite a splníte si to, zvykáte si na proces túžba = splnenie. Čím viac si doprajete, tým silnejšia a spaľujúcejšia bude túžba zopakovať si to. Podobne to funguje aj s návykovými látkami. opakovaním sa môže vytvoriť závislosť.
Pôžička je produkt – kupujete si teda dve veci naraz
Skôr, než sa zadlžíte, je dobré myslieť na dve súvislosti.
- Ak si potrebujete požičať, asi by sa vám hodilo šetriť peniaze a kupovať teda čo najlacnejšie sa dá.
- Ak kupujete na pôžičku, tak si kupujete nielen samotný výrobok, ale aj produkt zvaný pôžička a to znamená automaticky aj úroky. Súhrnne teda kupujete oveľa drahší produkt, než keby ste platili v hotovosti.
Úvahy môžeme ešte dotiahnuť. Najmä pri elektronike je v hre faktor času.
Vy ešte splácate, no tovar už predávajú za bagateľ
To je skoro až zákonité. Možno sa to na prvý pohľad tak nejaví, ale ak sa pozriete na trendy cien v porovnávačoch uvidíte, že ceny elektroniky sa v čase postupne vždy menia.
Príklad vývoja ceny štvorkovej verzie obľúbeného mobilu iPhone. V decembri 2012 bolo treba vysoliť okolo 800 dolárov za to, aby ste si ho dopriali pod stromček. Už necelý rok potom je rovnaký prístroj možné kúpiť za takmer polovicu. Predstavte si, že ste ho kúpili na splátky a aj s úrokami ste sa dostali na značne nepríjemnú cenu. No a teraz vidíte, že ide o prístroj zastaraný, už by ste asi chceli novší.
Aj to môže byť faktická emocionálna bilancia, akú vám pôžička môže hodiť na krk. Samozrejme, je možné, že si celé obdobie s prístrojom kúpeným na splátky užívate tú najlepšiu radosť. Dokonca možno na tom zarobíte. Potom sa oplatí kúpa na splátky.
Vo veľkej väčšine prípadov však ľudia kupujú na splátky aj tovar, ktorý nepotrebujú nejako nutne. Tým sa však dostávajú do určitej ekonomickej pasce. Aby mali peniaze na splácanie dlhov, hypotéky či lízingu, musia pracovať oveľa viac, než by možno bolo potrebné, keby tu neboli oné lákadlá.
Spotrebný tovar nekupujte na splátky. Nikdy
Najlepšie, ak na splátky nebudete kupovať nič. Je lepšie nájsť iné cesty, alebo skombinovať rôzne stratégie:
- uskromniť potreby – nedoprajte si taký tovar, alebo služby, na aké neviete zarobiť
- zmeniť luxusný tovar na bežnú kvalitu – veľa vecí sa dá kúpiť lacno napríklad oblečenie v second hande, veľa vecí sa dá kúpiť cez inzeráty
- sústreďte svoju pozornosť na príjem, nie na výdavky – viac času venujte otázke toho, ako peniaze dostanete k sebe a menej nakupovaním a prezeraním si ponúk
- obmedzte sledovanie masmédií – znížite množstvo reklám, ktoré vás lákajú k nakupovaniu zostane vám viac času na štúdium – zvyšujte si kvalifikáciu a tým aj príjem
- ak už idete kupovať na splátky, prečítajte si tie maličké písmenká a prerátajte si celkovú cenu – mesačná splátka nevyzerá hrozivo ale ak si zrátate, koľko vás bude daný produkt stáť aj so splátkami, možno vás prejde chuť
- myslite na zadné kolieska – dnes možno máte prácu a dobrý príjem, ale to sa v priebehu pár dní môže zmeniť – čo potom?
Podobným smerom ak budete uvažovať, určite to bude prospešné. Ak vám na základe rozumnej úvahy výjde možnosť požičať si peniaze ako stále výhodná (pre vás) potom do toho choďte.