Ako si hľadať prácu v Anglicku

Nájsť prácu v Anglicku si môžete z domu alebo priamo na mieste. Druhý spôsob je riskantný. Preto odporúčam ušetriť si sklamanie i peniaze a spoľahnúť sa na pracovnú agentúru.

Pracovnú agentúru môžete osloviť cez portály s ponukami práce (profesia, pracujvzahranici, pracavanglicku a pod.) Pripravte si svoj profesijný životopis v angličtine – vzory sú tiež dostupné na internete. Ak si na to netrúfate, dajte ho vyhotoviť prekladateľovi. A nezabudnite na fotku. S úsmevom. Veľká časť vášho úspechu pri hľadaní práce v Anglicku (a v zahraničí všeobecne) závisí od spôsobu, ako jednáte s ľuďmi. Úsmev je základnou zbraňou, bez ktorej svoju bitku nevyhráte. Keďže Angličania bývajú menej osobní, náš slovanský temperament a úprimnosť ich dokáže odzbrojiť. Pre akúkoľvek prácu v Anglicku je úsmev prvým predpokladom na úspech.

Pracovná agentúra a hľadanie práce v Anglicku

Nájsť správnu pracovnú agentúru nemusí byť jednoduché, pozor na podvodníkov! Určite sa vyhýbajte inzerátom, ktoré sľubujú podozrivo veľké zárobky pre veľké skupiny ľudí. Uchádzači o prácu v Anglicku sú často umiestňovaní individuálne. Dievčatá by nemali reagovať na ponuky typu „práca v Anglicku – len pre ženy“. (Výnimkou sú v opatrovateľské domy, alebo rodiny, kde sú klientmi staršie dámy či deti).

Ak si vyberáte pracovnú agentúru, nerozhodujte sa len na základe jedinej ponuky. Sledujte prácu agentúry dlhší čas. Preverte si ju aj cez obchodný register. Spoľahlivá pracovná agentúra vám navrhne osobné stretnutie. Preberú s vami vaše požiadavky a svoje možnosti. Na pohovore presne vyjadrite, ako si predstavujete prácu v Anglicku. Sledujte, či je zo strany agentúry snaha prispôsobiť sa vám. Niekedy otestujú, či vaša angličtina postačuje pre prácu v Anglicku.

Poplatky za sprostredkovanie sa pohybujú od 200 do 300 euro. Určite nič neplaťte, kým nedostanete zmluvu, prípadne aj zápisnicu o pohovore. Prácu v Anglicku sú schopní nájsť v priebehu 6 – 8 týždňov. Ak chcete pracovať s kamarátom na jednom mieste, môže to trvať trochu dlhšie.

Na pohovore jasne vyjadrite, čo požadujete. Ujasnite si či chcete ísť do veľkého, alebo malého mesta. Ak nie ste veľkomestský typ, budete sa na vidieku cítiť lepšie. Na druhej strane prídete o niektoré výhody. Vidiek, alebo malé mestečko môže byť konzervatívnejšie. Je tu menej cudzincov, s ktorými sa môžete cítiť na jednej lodi. Tiež menej možností zabaviť sa alebo kultúrne sa vyžiť. Ak je vašou túžbou venovať sa angličtine, kvalitný jazykový kurz môže byť problém. V malom meste sa ale nemáte kde stratiť. Rýchlo si zvyknete.

Snáď najdôležitejšou otázkou je, o aký druh práce v Anglicku sa zaujímate. Dôležité je vedieť, ako dlho plánujete pracovať v Anglicku. Minimálna dĺžka pracovného kontraktu, ktorý podpíšete je šesť mesiacov, len zriedkavo menej. Najnovšie požadujú opatrovateľské domy úväzok nie kratší ako jeden rok. Podmienkam pre prácu v Anglicku v jednotlivých odvetviach sa budeme venovať v ďalšom texte.

Po celý čas majte na mysli, že v agentúre nie ste na pracovnom pohovore. Ste platiacim klientom. Za svoje peniaze môžete očakávať ústretovosť, trpezlivosť a diskusiu. Pokojne argumentujte, ale nechajte si aj poradiť. Pracovná agentúra sa v tomto momente stáva vašim partnerom, s ktorým sa uchádzate o prácu v Anglicku. Vyberte si podľa svojho gusta.

Informujte sa, či budete mať pracovnú zmluvu vo vrecku už pred vycestovaním, alebo sa musíte spoľahnúť na férové jednanie zamestnávateľa.

Pohovor je nezáväzný, pokiaľ nič nepodpíšete. Ak sa cítite neistí, alebo sa vám niečo nezdá, vyžiadajte si viac času na rozmyslenie.

Pracovné pohovory

Ak už máte podpísanú zmluvu a zaplatené poplatky, pracovná agentúra vám začne vyberať ponuky. Teraz nastane čas, kedy prídu dôležité pohovory s anglickými zamestnávateľmi. Uvoľnite sa, dýchajte a myslite pozitívne. Dobre ste sa pripravili. Túto výzvu určite zvládnete. Ak sa neuchádzate o vysokokvalifikovanú prácu, nevyžaduje sa brilantná angličtina. Snažte sa rozprávať jednoducho. Nezapleťte sa do dlhých viet. Hovorte pomaly, nechcite oslniť. Na to bude ešte času dosť. Používajte zvraty a slová, ktoré máte zautomatizované. Ak neporozumiete otázke, alebo stratíte niť, pokojne požiadajte o zopakovanie. Angličania hovoria rýchlo a technika môže skresliť výslovnosť. Ideálne je všetko si dopredu nacvičiť. Poproste napríklad svojho lektora.

Čoraz častejšie sa pri interview používa webkamera. Pripravte sa aj na túto možnosť. Naštudujte si niečo o neverbálnych prejavoch. Usmievajte sa, buďte uvoľnení, aby ste prácu v Anglicku mali definitívne vo vrecku. A ak prvý pokus nevyjde, tešte sa na ďalší.

Nezabudnite, všetko, čo robíte pre svoju prácu v Anglicku dokazuje, že ste talentovaní a ambiciózni. Preto jediná vaša možnosť je – USPIEŤ. Myslite na to každý deň a nezabudnite si túto vetu preložiť.

Pred odchodom za prácou do Anglicka

Ak ste úspešne prešli pohovorom a získali svoju prácu v Anglicku, najhoršie máte za sebou. Čakajú vás už len prípravy na cestu. Tak ako doteraz, nič nezanedbajte, aby ste svoje prvé dni práce v Anglicku prežili v zdraví.

Práca v Anglicku, alebo v ktorejkoľvek inej krajine je dôvod na „veľké upratovanie“. Skontrolujte a dotiahnite svoje resty v bankách, poisťovniach, školách, knižniciach… Nedoplatky a urgencie si vás nájdu aj v zahraničí. Pred odchodom za prácou do Anglicka zájdite do svojej zdravotnej poisťovne. Nahláste, že odchádzate, aby vám zbytočne nechodili upomienky o nezaplatenom poistnom. Terajší platiteľ poistného vás síce odhlási, ale nepodá informáciu o inom platení.

Od momentu, kedy podpíšete pracovnú zmluvu s anglickým zamestnávateľom, bude vám hradiť poistné on. Jedno zdravotné poistenie v ktoromkoľvek členskom štáte EÚ postačuje. Nemusíte ho uhrádzať v dvoch krajinách. V prípade, že prácu v Anglicku vykonávate na dohodu /napríklad au – pair/, poistné si budete platiť sami. Všetky informácie si skonkretizujte na svojej pobočke.

Do členských krajín EÚ cestujeme s tzv. EHIC – európsky preukaz zdravotného poistenia. Vybavíte si ho v ktorejkoľvek zdravotnej poisťovni na Slovensku. Platí vám aj v zahraničí, kým sa neprihlásite v inde. Pozor si treba dať na to, že EHIC a aj zdravotné poistenie hradené zahraničným zamestnávateľom platí len pre štátne zdravotnícke zariadenia. Výkony na súkromných klinikách si pacient platí sám.

Aj z tohto dôvodu pred odchodom navštívte zubára. Nie preto, že by práca v Anglicku nevyhnutne vyžadovala hollywoodsky úsmev, ale jeho služby sú pre našinca veľmi drahé. Vybavte si aj všetky iné kontroly, vyšetrenia. Vyliečte všetky zdravotné boliestky.

Nezabudnite navštíviť aj sociálnu poisťovňu. Legálna práca v Anglicku vám zaistí, že zamestnávateľ za vás zaplatí sociálne poistenie. Na Slovensku sa však môžete rozhodnúť pre platenie dobrovoľného poistenia. Ostanú vám tak niektoré sociálne výhody. Riešenie problémov sociálneho poistenia býva individuálne. Preto je najlepšie poradiť sa s pracovníkmi osobne o vašom konkrétnom prípade.

Práca úradov býva pomalá. Vybavujte si všetky tieto veci v predstihu, aby ste sa nedostali do časovej tiesne.

Práca v Anglicku si vyžaduje určitú počiatočnú investíciu. Rátajte s tým, že budete potrebovať najmenej 1500 EUR. /Ak môžete, majte k dispozícii viac. Koniec – koncov nemusíte minúť všetko./ Táto zahŕňa suma letenku alebo cestovný lístok, výdavky na pracovnú agentúru. Treba si uvedomiť, že práca v Anglicku vám prinesie peniaze až o mesiac a vy si uhrádzate stravu a ubytovanie. Zálohu vám môžu ale aj nemusia ponúknuť. A niečo je treba odložiť na nepredvídateľné komplikácie.

Zoberte si so sebou dostatočnú hotovosť v eurách aj v librách. Ostatné peniaze môžete nechať uložené na svojom slovenskom účte. Akoukoľvek kreditnou aj debetnou kartou môžete v Anglicku platiť vo všetkých obchodoch bez poplatku pre banku. Terminál je v Anglicku úplnou samozrejmosťou.

Ak by ste si ale chceli vybrať hotovosť z bankomatu, anglická banka si zaúčtuje manipulačný poplatok. /Takisto je to, ak si vyberáte peniaze na Slovensku z anglického účtu./ Každá banka si výšku poplatku určuje sama. Posielanie peňazí zo zahraničného účtu na slovenský a naopak je tiež spoplatnené. Ak nemáte inú možnosť, urobte vždy čo najväčší prevod. O poplatkoch sa informujte vo svojich bankách, pretože podmienky sú všade rozdielne.

Pred odchodom do Anglicka si pripravte

Aby ste úspešne zvládli cestu, odchod a prvé dni práce v Anglicku, okrem osobných vecí si určite nezabudnite zbaliť nasledovné:

Dokumenty:

  • platné doklady – občiansky preukaz, prípadne cestovný pas
  • vodičský preukaz
  • výpis z registra trestov – preložený
  • referencie
  • životopisy v angličtine a ich kópie
  • niekoľko fotografií pasového formátu – usmiate
  • kartu európskeho zdravotného poistenia
  • dokumenty potvrdzujúce váš stav / rodný list, sobášny list a pod./
  • diplomy, vysvedčenia, osvedčenia

Všetky doklady potvrdzujúce vaše vzdelanie a skúsenosti si nechajte a preložiť úradným prekladateľom. Vaša pracovná agentúra vám podá presné informácie, ktoré dokumenty konkrétny zamestnávateľ požaduje pre prácu v Anglicku.

Drobnosti

Ak nie ste priveľmi nároční, s oblečením to nemusíte preháňať. V Anglicku sú výborné výpredaje, kde si kúpite značkové oblečenie za pár libier. Určite si ale zbaľte niečo nepremokavé. Verte, zíde sa. Myslite na to, že do lietadla si môžete zobrať len okolo 25 kíl batožiny a malú príručnú tašku. Pobaľte sa správne, aby ste sa letisku pri kontrolách neprišli o niektoré predmety.

V Anglicku sú elektrické zásuvky odlišné ako inde v Európe. Kúpte si v predajni elektroniky medzičlánok. Je to prepojenie medzi anglickou zásuvkou a vašim spotrebičom. Umožní vám používať svoj holiaci strojček, fén alebo nabíjačku na telefón.

V prípade, že chcete používať aj svoje slovenské mobilné telefónne číslo, vezmite si so sebou funkčný mobil bez karty. Ušetrí vám náklady, pretože pri práci v Anglicku budete potrebovať aj anglické číslo. Hneď v prvé dni si kúpte telefónnu kartu. Paušálny systém je podobný ako u nás. Môžete si tiež vybrať kartu, kde si budete kupovať kredit od 15 libier vyššie. Ktorýkoľvek operátor vám ochotne a zrozumiteľne poradí.

Vezmite si so sebou aj anglicko – slovenský slovník. Zíde sa vám, ak budete musieť niečo napísať, preložiť a internet nebude poruke.

Cesta do Anglicka

Cestovať za prácou do Anglicka môžete autobusom alebo lietadlom.

Napriek tomu, že autobus sa v prvej chvíli môže zdať úplne odstrašujúci, má aj zopár výhod. Povolia vám viac batožiny, uvidíte niečo z krajín, cez ktoré sa poveziete. Priamo do Londýna vás dopravia rôzne dopravné spoločnosti. Autobusy vyrážajú z Michaloviec, idú južnou cestou do Bratislavy a odtiaľ do Londýna. Podobne je možné ísť aj horným ťahom cez Prešov smerom na Liptov, odtiaľ do Žiliny a smerom na Prahu. Môže to byť celkom pozitívne dobrodružstvo na ceste za prácou do Anglicka. Nevýhodou je, že lacnejší lístok vyvážite jazdou trvajúcou približne 24 hodín. Ak cestujete sami, asi sa priveľmi nevyspíte a do cieľa dôjdete určite utrmácaní.

Lety do Anglicka trvajú dve až tri hodiny. Letenku si zarezervujte hneď ako bude práca v Anglicku istá. Čím skôr to urobíte, tým lacnejšie obídete.

Nie vždy sa podarí nájsť priamy let. Preto pozor pri prestupoch! Buďte opatrní. Radšej si poseďte dve hodinky v letiskovej hale na káve, ako by ste mali v strese hľadať svoj ďalší terminál. Nehovoriac o tom, že adrenalín vám na rozvahe rozhodne nepridá. Ak môžete, vyberajte si skôr menšie letiská.

Pred odchodom poproste zamestnávateľa, aby vám dal presnú navigáciu na miesto príchodu. Ideálne by bolo, keby vás niekto na výstupišti čakal. S takou možnosťou sa ale nedá vždy počítať. Preto si všetko naplánujte sami. Mali by ste presne vedieť, čo budete robiť, keď vystúpite zo svojho dopravného prostriedku. Ako ďaleko je od letiska alebo od stanice k práci? Poveziete sa ďalej autobusovým spojom? Ktorým? Vezmete si taxík alebo pôjdete metrom?

Aby ste svoju prácu v Anglicku našli aj fyzicky, určite si zabezpečte kontaktné telefónne číslo na zamestnávateľa. Ak máte v Anglicku známych, informujte ich o príchode. Majte telefón s povolenými medzinárodnými hovormi. Buďte v kontakte so svojou rodinou. Informujte ich o každom kroku. Kvôli vašej vlastnej bezpečnosti. Nechajte im presné a podrobné informácie o tom, kde je miesto vašej práce v Anglicku, kto je zamestnávateľ, ktorá pracovná agentúra vás vybavuje. Musia vedieť ako cestujete, ktorým spojom alebo letom. Nech sa stane čokoľvek, vždy dajte o svojej situácii niekomu vedieť. Chráňte si všetky svoje doklady.

Angličania a život v Anglicku

Je dôležité uvedomiť si, že Angličania sú zvyknutí na cudzincov. Tolerujú jazykové nedostatky a vo väčšine prípadov sa nestretnete negatívnym správaním. Dosť striktne oddeľujú súkromné od pracovného. Môže vás prekvapiť ich trochu neosobná zdvorilosť. Nedajte sa tým rozhádzať. Prácu v Anglicku ste získali, pretože si vás zamestnávateľ vybral spomedzi mnohých uchádzačov. Znamená to, že dôveruje vašim schopnostiam a ste pre neho dobrou investíciou.

Ich rešpekt si získate dobre vykonanou prácou, ochotou, úsmevom, profesionalitou. Veľmi si vážia, ak sa niekto pokúša zlepšovať svoju angličtinu viac, ako je nevyhnutné pre jeho prácu v Anglicku. Stúpnete v ich očiach, ak sa napríklad zapíšete na jazykový kurz. Záujem o jazyk je signálom, že danú krajinu nechcete len využiť vo svoj finančný prospech, ale máte chuť bližšie spoznať ich kultúru a mentalitu.

Práca v Anglicku je krásna v tom, že prináša stretnutia s ľuďmi z mnohých kútov sveta. Najmä vo veľkých mestách je mix národností. V Londýne sa niekedy opýtate, či ste ešte stále v Anglicku.

Potraviny sú v pomere k platom smiešne lacné. Nájdete niekoľko známych a zopár nových potravinových reťazcov. Práca v Anglicku vám prinesie aj zmenu jedálnička. Budete si zvykať na celkom iný druh chleba pripomínajúci sendvič či odlišné mäsové výrobky. Z mäsa sa konzumuje najmä hovädzina, kuracina a jahňacina. Samozrejme nenájdete bryndzu, tvaroh, kyslú kapustu a ani naše tradičné syry. Ale zúfať si nemusíte. Keď bude najhoršie, zachránia vás poľské obchody. Pre Poliakov je práca v Anglicku takým malým pokusom o kolonizáciu.

V každom väčšom supermarkete sa vás pri platbe kartou z anglického účtu opýtajú, či požadujete „cashback“. Znamená to hotovosť, ktorú vám hneď vyplatia a stiahnu z účtu. Praktická služba, ktorá vás odbremení od malých výberov z bankomatu.

Angličania sú špecialisti na malé obchodíky. Ak máte fajnový jazýček, navštívte tzv. groceries. Nájdete tu obrovské spektrum rozličných tradičných pochutín. Od kondenzovaného ovocia, cez zaváraniny, upravenú zeleninu, kvalitné syry, rôzne mäsové výrobky, bylinky, čaje, kávu…. Všetko zabalené v staroanglickom štýle. Ceny sú primerané kvalite. Mnohé výrobky sú domáce. Nie jednému sa už stalo, že práca v Anglicku priniesla zopár kíl navyše.

Pre dievčatá a ženy nie je nič krajšie ako obchodíky s ručne vyrábanými drobnosťami. Dostanete tu kúpiť napríklad voňavé mydielka upravené ako malé umelecké diela. Originálnym darčekom sú rôzne vyšívané, pletené a háčkované bytové doplnky – všetko veľmi tradičné a vkusné. Práca v Anglicku môže mať aj estetický nádych.

Aby vám nebolo smutno za domovom, môžete sa skontaktovať s niektorou z mnohých slovenských komunít v Anglicku. Okrem priateľskej podpory poskytujú aj poradenstvo a pomoc v ťažkých situáciách. Práca v Anglicku je však bezpečná. Ak už raz šťastne dorazíte na miesto určenia a dokážete plniť pracovné úlohy, nič hrozné by sa vám stať nemalo.

Čo na to vaša psychika?

Práca v Anglicku vás možno núti odísť od detí, životného partnera či rodiny, ktorá vás potrebuje. Je to vždy náročné a nikto to nezvláda ľahko. Dôležité je určiť si, na aké obdobie sa vzďaľujete a aké pozitíva to vám aj vašim blízkym prinesie. Ak sa rozhodnete pre zmenu, je to vždy krok vpred. Myslite na tieto veci.

  • Vyhýbajte sa sebaľútosti, neutápajte sa žiaľom – nepomôžete si.
  • Snažte sa využiť toto obdobie čo najproduktívnejšie.
  • Učte sa jazyk, pracujte na sebe. Teraz na to máte čas.

Vy aj vaši blízki budú na vás právom hrdí.

Anglicko je krásna starobylá krajina. Ak máte radi históriu a baví vás obzerať stáročné pamiatky, zamilujete si ho. Vďaka svojej zemepisnej izolácii je zaujímavé a jedinečné.

Na druhej strane sú Angličania moderní ľudia v modernej zemi. Život pulzuje rýchlo v dobre zabehnutom systéme. Práca v Anglicku vás bude stáť dosť síl, preto si nájdite svoju formu uvoľnenia. Výborne sa zabavíte v puboch a baroch, aj keď takýto výlet býva dosť drahý. Vo väčších mestách je nespočetné množstvo turistických atrakcií a kultúrnych podujatí. Nudiť sa tu určite nebudete.

Práca v Anglicku prinesie aj zvláštne anglické počasie. Najmä na jeseň a v zime čakajte veľa dažďa, hmlu, málo pozitívneho slnečného svetla. Má to dosť zlý vplyv na psychickú pohodu. Nerobte si z toho ťažkú hlavu. Boli by ste prekvapení, koľko domácich nepremešká jedinú príležitosť ponadávať si na anglickú klímu.

Ak na vás dolieha smútok a chmúrne myšlienky, neuzatvárajte a nemlčte. Choďte so svojimi pocitmi von. Noví ľudia okolo vás tiež potrebujú priateľov. Nebojte sa ísť medzi nich, určite si ich získate. Dovoľte im, aby vám rozpovedali o svojich ťažkostiach. Odvediete tak svoju pozornosť od vašich vlastných. Práca v Anglicku vám tak umožní nadviazať dlhodobejšie priateľské vzťahy.

Zaoberajte sa všetkým, čo vám urobí radosť. Môžete kúpiť niekoľko drobností pre rodinu. Ak sa vám to podarí zabaliť do balíka s hmotnosťou do dvoch kíl, môžete to poslať domov za pár libier. Práca v Anglicku prinesie radosť aj im.

Pravidelný kontakt s domovom vám pomôže, len vtedy, ak sa nezvrhne na reči o tom, ako je doma skvelo a v Anglicku zle. Ak sami nebudete chcieť, nebude vám dobre. Ani doma, ani nikde inde. Šťastie a spokojnosť dosiahnete len ak sa naučíte cielene riadiť svoje myšlienky pozitívnym smerom.

Teda nezabudnite. Práca v Anglicku alebo v ktorejkoľvek inej krajine nie je nič, čoho sa treba obávať. S dobrou prípravou a rozumným myslením všetko úspešne zvládnete.

Napísala MH

Pozrite si aj tieto články:

Pridajte komentár: