Pocit sebaistoty je veľmi dôležitý. Ak ho máme, spravidla sa cítime uvoľnene a dosahujeme aj lepšie výsledky...
Práca a štúdium v Austrálii
Ak sa rozhodnete pre prácu spojenú so štúdiom u našich protinožcov, nemusíte sa zákonite obracať na pracovné agentúry. Poradíme vám, ako študovať a pracovať v Austrálii aj vo vlastnej réžii!
Angličtina kameňom úrazu?
Ak máte strach z jazykovej bariéry, zabudnite naň! Už základná znalosť angličtiny vám pri vycestovaní pomôže. Určite sa nezamestnáte v banke, alebo na daňovom úrade – existuje množstvo profesií, kde jazyk nie je to najdôležitejšie. A rovnako v Austrálii nájdete školy, ktoré sa zameriavajú na vyučovanie cudzincov a teda nečakajú, že vaša angličtina bude bezchybná. Dôležité je, aby vaše jazykové znalosti boli aspoň na takej úrovni, aby ste sa ako tak dohovorili a aj rozumeli jednoduchým odpovediam.
Škola – základ života
Vaším prvým krokom bolo samotné rozhodnutie, že chcete študovať a pracovať v Austrálii. Ďalším krokom je samotný výber školy. Na internetových stránkach nájdete množstvo škôl a tiež máte na výber množstvo predmetov. Keď si vyberiete, kontaktujte priamo školu, najlepšie e-mailom. Zistite si, kedy môžete do školy nastúpiť a koľko vás to bude stáť. Vyplňte prihlášku a počkajte si na odpovedný e-mail.
Vízum
S e-mailom, ktorý potvrdzuje vaše prijatie do školy v Austrálii si potom zájdete na veľvyslanectvo a požiadate o vydanie študentských víz. Austrálska vízová politika nie je príliš naklonená prácechtivým cudzincom, preto je oveľa ľahšie získať študentské, než pracovné vízum. Nebojte sa! Pracovať môžete aj popri štúdiu! Keď vám vízum potvrdia, uhraďte požadovanú čiastku škole a ste pripravení vycestovať.
Zabezpečiť ubytovanie dopredu?
Rozhodne áno, aspoň na prvý týždeň, kým sa stihnete zorientovať v domácich pomeroch. Zistíte, že cudzinci si zvyknú prenajímať skôr ubytovanie na priváte, než vlastný byt. Samozrejme, že finančne sa to oplatí – dve študentky v jednej izbe domčeka mimo centra mesta neminú na ubytovanie toľko, ako za prenájom dvoch dvojizbových bytov priamo v mrakodrape! Na ubytovanie neklaďte privysoké nároky – popri štúdiu a práci sa tam aj tak prídete nanajvýš vyspať!
Cesta
Letecké spojenie Bratislava – Sidney je v nedohľadne, takže aj keď si zabezpečíte letenky na tú najlepšiu možnú trasu, počítajte s letom trvajúcim minimálne 24 hodín. Zabezpečenie leteniek nenechávajte na poslednú chvíľu. Ak nie ste zvyknutí cestovať lietadlom, poriadne si preštudujte, akú ťažkú batožinu si môžete vziať so sebou a dôsledne to dodržujte. Prášky na spanie sú tiež dobrý nápad – 24 a viac hodín v lietadle totiž vyvoláva dosť nepríjemné, až klaustrofobické pocity.
Nezabudnite na časový posun! Ten austrálsky vám na chvíľu dokonale rozhádže organizmus, takže prvé tri dni nepočítajte s tým, že sa zmôžete na niečo iné, ako na spánok a….spánok.
Vystúpite na letisku v Sidney, či inom austrálskom meste a podarí sa vám privolať taxík, ktorý vás odvezie do hotela. Ubytujete sa a začnete chodiť do školy. Dokonca ste si už našli vyhovujúci privát, o ktorý sa budete deliť so sympatickou Češkou a brazílskou spolužiačkou zo školy. Čo vás čaká ďalej?
Zoženiem prácu?
Tak túto otázku si položí každý jeden Slovák. Odpoveď znie – áno, zoženiete! Austrália patrí medzi vyspelé krajiny s najnižšou nezamestnanosťou ( len 4,4 %) a vo všeobecnosti tu platí, že kto chce pracovať, ten pracuje. Podľa tamojších zákonov môžete na študentské víza odpracovať 4 hodiny denne pre jedného zamestnávateľa, takže veľa cudzincov si nájde dve aj tri zamestnania. Zo strany Slovákov je najväčší záujem o prácu v službách, napríklad v rôznych fast foodoch, stánkoch s rýchlym občerstvením, alebo práca čašníkov v reštauráciách. V týchto profesiách nepotrebujete dokonalú znalosť jazyka. Neskôr, keď budete rečovo zdatnejší, záujem o vás budú mať hospice, zariadenia pre dôchodcov a podobne. O tieto zamestnania nemajú miestni záujem a tak sa našinec môže „uchytiť“.
Mám študentské víza, ale ja chcem pracovať, nie chodiť do školy!
Tu si nepomôžete! Aj keď ste ochotní obetovať prepadnutie peňazí, ktoré ste zaplatili za štúdium, len aby ste sa mohli naplno venovať práci, máte smolu. Škola má povinnosť nahlásiť vašu neprítomnosť a aj keby sa tak nestalo, kontroly vašej školskej dochádzky zo strany austrálskych úradov nie sú ničím výnimočné. Proste a jasne – ak raz máte študentské víza, do školy chodiť musíte a basta. Inak vám môže hroziť aj vyhostenie.
Dane a zdravotné poistenie
Nuž hej, smrti a daniam sa nevyhne nikto z nás a to ani u protinožcov. Nebojte sa, o podrobnostiach vás budú informovať už na veľvyslanectve. Každý zamestnávateľ musí za vás odvádzať dane. Dobrá správa je, že po návrate na Slovensko môžete požiadať o ich vrátenie! A býva to čiastka, ktorá skutočne poteší! Zdravotné poistenie si zariadite už v rámci štúdia. Nezabudnite sa informovať vo vašej zdravotnej poisťovni. Je dobré zriadiť si aj úrazové poistenie. Uistite sa, že zahŕňa aj u nás netradičné, až kuriózne úrazy: v Austrálii totiž natrafíte na krokodíly, žraloky, jedovaté medúzy a kengury, ktoré sú schopné spôsobiť kopnutím otras mozgu, alebo vnútorné krvácanie!
Čo by ste o Austrálii mali ešte vedieť
- v Austrálii platí prohibícia. Alkohol zoženiete len vo veľkých zahraničných hoteloch. Za pitie alkoholu na verejnosti sa môžete dostať aj za mreže!
- V tejto krajine je veľmi častým ochorením rakovina kože. Aj keď je podnebie mierne a teplotné rozdiely medzi zimou a letom sú oveľa menšie, než sme zvyknutí, používajte prostriedky s vysokým ochranným UV faktorom!
- Pred vycestovaním je vhodné podstúpiť očkovanie proti mumpsu, tetanu, rubeole a hepatitíde typu B
- Telefónne číslo na pohotovostnú zdravotnú službu je 000
- Dovoz potravín do Austrálie ( aj konzerv ) je zakázaný a prísne kontrolovaný.
- Najvhodnejším spôsobom dopravy je cestná a lodná. Železničná je drahšia, no vlaky sú luxusne vybavené.
- Hojným nešvárom bývajú šváby. Jedlo držte v uzatvorených nádobách a to aj v chladničke!
- Nezabudnite, že tie smiešne tabuľky so zákazom kúpanie kvôli krokodílom, žralokom, či jedovatým medúzam tam nie sú pre zábavu! Domáci sa dokonca nikdy nekúpu v riečkach a potokoch, ktoré nepoznajú. Už sa stal nejeden prípad, že krokodíl schopný zabiť človeka sa usadil aj v bazéne priamo pri dome a spozorovali ho len vďaka priezračne čistej vode – a tá v riečkach rozhodne nie je!
- Ak viete kedy a kde nakupovať, v Austrálii vám životné náklady prudko klesnú – niekedy natrafíte na priam rozprávkové ceny, napríklad ručne šitá kožená bunda vo farbe podľa vášho výberu vás môže vyjsť v prepočte aj na 8 €! Oblečenia teda do svojej batožiny nebaľte zbytočne veľa!
Martina Miková
štúdium v Austrálii 21. decembra 2015
Austrália má mnohoročnú tradíciu vo vzdelávaní zahraničných študentov. Štúdium nie je nijako obmedzené vekom.Takže či si študent, alebo človek ktorý potrebuje jednoducho perfektnú angličtinu v práci, desaťročiami testované a vylepšované vzdelávacie metódy vyriešia tvoj problém raz a navždy.
Roman Zsiga 17. februára 2017
Dobry den ja by som sa chcel spytat ze do koľkých rokov si moze clovek vybavyt studenske víza a chodit do skoly? Dakujem pekne