Tak toto znie naozaj romanticky, však? Krásna svadba na veľkej lodi s možnosťou plavby po okolí je krásnym zážitkom nielen pre snúbencov, ale aj všetkých svadobných hostí, veľkých a aj malých...
Práca v Anglicku
Rozhodujete sa pre prácu v Anglicku a neviete ako na to? Prinášame vám podrobný návod, s ktorým uspejete. Podelíme sa s vami o skúsenosti, rady a informácie čo robiť, ak hľadáte prácu v Anglicku. Získate príležitosť naučiť sa svetový jazyk, ktorý otvára dvere na výborné pracovné pozície. Naberiete komunikačné schopnosti, aké pri štúdiu doma nikdy nedosiahnete.
Aby sa splnili všetky vaše očakávania, musíte si ujasniť, že práca v Anglicku a kdekoľvek v zahraničí nie je výlet. Potrebujete sa poriadne pripraviť. Potrebujete mať jasnú predstavu o tom, čo vás čaká a neminie.
Istota a sebadôvera je pre prácu v Anglicku nesmierne dôležitá. Zamestnávatelia hľadajú silné osobnosti schopné plniť úlohy a čeliť problémom. Cenia si uvoľnenosť, úprimný úsmev a príjemné vystupovanie. Profesionalita je aj schopnosť uchopiť veci za správny koniec a riešiť situácie s chladnou hlavou. Čím viac informácií dostanete o tom, ako zvládnuť prácu v Anglicku, tým vyrovnanejší budete. Prečítajte si, na čo musíte myslieť pred odchodom a ako v zdraví prežiť prvé dni.
Skôr, ako začnete podnikať akékoľvek kroky, ujasnite si otázku: Aká je vaša úroveň angličtiny? Trúfate si zvládnuť bežnú komunikáciu? „Vďaka“ ekonomickej kríze je pracovných miest menej a počet záujemcov stúpa. Je jasné, že platí rovnica – čím lepšia angličtina, tým väčšia šanca získať prácu v Anglicku. Pár lámaných viet vám dnes už určite nepostačí.
Oplatí sa ešte cestovať za prácou do Anglicka? Určite poznáte niekoho vo vašom okolí, kto sa rozhodol odísť pracovať do zahraničia, možno nie nastálo, ale aspoň si privyrobiť na živobytie doma a ušetriť nejakú tu korunu. Väčšina Slovákov sa rozhodla pre Britské ostrovy alebo Írsko. Postupom času sa však finančná situácia Slovákov doma vylepšovala, a tak je na mieste otázka, či sa ešte stále oplatí pracovať v zahraničí?
Odpoveď závisí na mnohých faktoroch. Samozrejme to je krajina, v ktorej sa rozhodnete pracovať, sektor a typ práce, ktorú chcete vykonávať ako aj Vaše životné návyky.
Keďže väčšina ľudí išla za prácou do zahraničia práve do Anglicka, chcel by som porovnať jednotlivé výhody a nevýhody ako aj to, či je to ešte stále výhodné.
V prvom rade sa naskytá otázka, či ísť na vlastnú päsť alebo si prácu v zahraničí zabezpečiť pomocou pracovnej agentúry. Druhá možnosť vás vyjde drahšie, ale na druhú stranu je to asi menej riskantné.
Predpokladám, že väčšina ľudí chce v Anglicku vykonávať iba pomocné práce, práce v kychyni či v sklade. Priemerná hodinová mzda sa za tieto pozície pohybuje od 5,70 až po okolo 7 libier na hodinu. Tak poďme počítať spolu.
Dajme tomu, že máte plat 6,50 libry na hodinu a pracujete štandardne, teda 40 hodín týždenne, čo nám dá 260 libier za týždeň. Z toho zaplatíte za ubytovanie minimálne 40 libier, plus účty 10, strava 25 a niečo navyše 15 libier. Výdavky sú spolu asi 90 libier (a to som naozaj optimista). Za týždeň teda ušetríte 170 libier, mesačne 680 libier, taká brigáda cez leto dokáže vyniesť okolo 2000 libier.
Treba však do toho započítať poplatok agentúre, letenku, prípadne ďalšiu dopravu do práce a naspäť, či veci navyše, čo je nevyhnutné si kúpiť. Viem, tieto výpočty sú naozaj veľmi všeobecné a nedá sa podľa nich jednoznačne orientovať. Dá vám to však aspoň približný obraz o tom, či sa Vám oplatí práca v zahraničí. Každý si to musí prepočítať sám.
Jazyk je základ pre prácu v anglicku
Existuje množstvo spôsobov, ako si zlepšiť angličtinu v podstate zadarmo. Dôležité je urobiť si z jazyka bežnú súčasť života. Na internete si môžete vybrať z množstva bezplatných kurzov. Môžete ich študovať aj popri práci v Anglicku. Rozširujte si slovnú zásobu aj pomocou internetových slovníkov. Urýchlia vyhľadávanie. Slová si môžete napísať na kúsky papiera – jedna strana slovenská, druhá anglická. Prestavte si jazyk v mobile aj na PC. V bankomate si zvykajte na angličtinu namiesto slovenčiny. Čítajte anglické návody na použitie.
Učte sa hrou – vtipne využite svoju kreativitu. Označte napríklad predmety vo vašom okolí lepiacim papierikom s anglickým názvom. Píšte si denník, nové slová viažte na vaše vlastné zážitky. Získajte si známych, s ktorými môžete komunikovať v angličtine. Skúste nájsť niekoľko textov vašich obľúbených songov a počúvajte i čítajte zároveň. Hovorte aj sami so sebou. Prestavujte si svoju prácu v Anglicku a situácie, v ktorých sa môžete ocitnúť. Sami pred sebou sa tvárte, akoby ste prácu v Anglicku už mali. Komentujte, čo vidíte. Hrajte sa. Čím viac metód si vymyslíte, tým viac vás angličtina bude baviť.
V procese učenia môže nastať čas, kedy si zvyknete na určitý systém. Váš mozog si začne pamätať mechanicky. V praxi to znamená, že nové slová sa síce naučíte, ale nebudete ich vedieť použiť. Jednoducho vám v príhodnej chvíli nenapadnú. Aj keď je to do určitej miery frustrujúce, nerobte paniku. Nájdite si k slovám nové spojenia, alebo si napíšte krátky text, kde ich použijete. Môžete písať hoci aj o vysnívanej práci v Anglicku. Čítajte svoje dielko viackrát za deň a výsledok sa dostaví.
Výborné základy gramatiky nielen pre prácu v Anglicku získate s knihou English gramar in use v modrom viazaní. Je prehľadná, praktická, cenovo dostupná. Zapojte do učenia rodinu a priateľov. Vytvoríte si tak podnetné prostredie. Hovorte s nimi o svojich pokrokoch, ale aj ťažkostiach. Ich podpora sa zíde, keď nastane kríza.
Dostupné sú tiež knihy určené ľuďom s rôznou úrovňou angličtiny s nahovoreným CD, alebo dvojjazyčné knihy. Sledujte dokumenty, filmy, rozprávky, talk show. Venujte sa čomukoľvek, čo vás zaujíma. Začnite rozprávkami a textami pre deti. Výhodou je, ak máte knihu prečítanú aj v slovenčine. Vyhľadajte si audioknihy, ktoré môžete počúvať hoci aj v MHD. Netrápte sa tým, že spočiatku nerozumiete. Čoskoro si zvyknete a budete schopní rozlišovať jednotlivé slová.
Kým sa začnete zaujímať o konkrétne pracovné ponuky, investujte do súkromných hodín angličtiny. Pre prácu v Anglicku je dôležité vedieť zvládnuť jednoduchý rozhovor, porozumieť, prečítať a napísať text. Vyberajte si témy o práci v Anglicku.
Určite sa nevyhnete pohovoru so zamestnávateľom. Ten býva rozhodujúci. Absolvujete ho cez telefón alebo skype. Lektor vás výborne pripraví. Navyše získate potrebné sebavedomie a istotu. Nechajte sa viesť. Buďte trpezliví a dôslední.
Myslite na to, že ak ste sa naučili materinský jazyk, váš mozog je pripravený zvládnuť aj ďalší. Práve ten, ktorý potrebujete pre prácu v Anglicku.
Práca v Anglicku: Support worker
Bežne sa obsadzuje pozícia „support worker“. Jedná sa o prácu v Anglicku so zdravotníckym zameraním. Budete sa starať o starších, chorých alebo zdravotne postihnutých ľudí. Niektorí klienti úplne závisia na ošetrovateľoch. Vašou úlohou bude zabezpečovať osobnú hygienu, stravovanie, denný program. Samozrejmá je pomoc pri bežných denných činnostiach ako je obliekanie a starostlivosť o čistotu bielizne. Nevyhnete sa ani upratovacím prácam a príprave jedla.
Klienti vyžadujú, aby ste s nimi veľa hovorili. „Support worker“ je často jedným z mála styčných bodov, ktoré majú so svetom. Lenže pozor! Okruhy tém sú tu obmedzené. Otázky a odpovede každý deň často úplne rovnaké… Vašej angličtine to nemusí prospieť. A práca v Anglicku je aj o Angličtine, ktorú sa možno chcete naučiť.
Starostlivosť sa poskytuje predovšetkým v opatrovateľských domoch. Počet klientov sa pohybuje väčšinou v rozmedzí 10 – 30 ľudí. Aby sa to zvládlo, ako „support worker“ sa podrobíte pomerne striktnej pracovnej rutine. Táto práca v Anglicku si vyžaduje predošlé skúsenosti, no uznajú vám aj prax v rámci vašej rodiny.
Prácu v Anglicku na pozícii „support worker“ si dobre zvážte. Vašou úlohou bude priniesť klientom optimizmus a radosť. Musíte si udržať dobrú náladu za každých okolností. Vaši klienti nie. Hoci málokedy prekročia hranice slušnosti, chorí a starí ľudia majú svoje vrtochy.
Pripravte sa aj na styk so smrťou a umieraním. Pozícia „support workera“ je náročná. Ak ste to nikdy neskúšali, radšej sa jej vyhnite. Táto práca v Anglicku vám určite prinesie ľudské naplnenie, ale možno aj sklamanie. „Support worker“ je práca najmenej na jeden rok.
Práca v Anglicku na pozícii „support worker“ vám zarobí 6 -7 libier za hodinu. Cez víkendy a sviatky vám priplatia. Pracovná zmluva vám zaručí určitý počet hodín, ale môžete získať aj veľa nadčasov. V prípade, že potrebujete pracovať viac ako vám umožňuje zamestnávateľ, oslovte opatrovateľské agentúry. Prihodia vám pár hodín do týždňa.
Ubytovanie spravidla poskytuje zamestnávateľ. Väčšinou vám ponúkne izbu v samostatnom rodinnom dome alebo v časti opatrovateľského domu. Prvá možnosť je lepšia. Po dlhej pracovnej zmene budete potrebovať svieži závan vzduchu. Poplatok za ubytovanie vám zamestnávateľ strhne zo mzdy.
Niekedy je zmluva o poskytnutí ubytovania súčasťou pracovnej zmluvy. Ak nebudete spokojní, môže byť ťažké odsťahovať sa a neprísť pritom o prácu.
Trochu odlišná je práca v Anglicku na pozícii live – in – career. Znamená to kompletnú starostlivosť o jediného klienta, pričom s ním aj bývate. Často mu vybavujete korešpondenciu, zabezpečujete chod domácnosti. Väčšinou je to práca pre ženy. Požaduje sa vodičský preukaz skupiny B, prax a dobré jazykové znalosti.
Ak máte auto a skúsenosti s opatrovaním, môžete sa počas dňa presúvať medzi niekoľkými klientmi. Rozsah opatrovateľských služieb je podľa dohody. Práca v Anglicku teda môže byť aj vo vašej vlastnej réžii.
Práca v Anglicku: Au – pair
O au – pair pobytoch sa popísalo a pohovorilo naozaj veľa. Skúsenosti, názory, postrehy sa rôznia. Všetky sa dajú zhrnúť jednoducho. Au – pair girl v preklade znamená „dievča prijaté do rodiny“. Veľa teda závisí od vašej schopnosti zžiť sa s novým prostredím, všetko závisí od ľudí ku ktorým sa dostanete.
Táto práca v Anglicku zahŕňa starostlivosť o deti a ľahšie domáce práce. Čaká vás žehlenie, pranie, upratovanie, príprava jednoduchého jedla. Au – pair musí väčšinou zvládnuť rôzne vekové kategórie od dojčiat až po školopovinných. Očakáva sa pomoc pri domácich úlohách, odprevádzanie do školy a na krúžky, prechádzky… Ak máte na starosti drobca, určite budete venovať veľa času hrám, ktoré rozvinú jeho schopnosti a pripravia ho na školu.
Rodina si málokedy najíma au – pair k jedináčikovi. Denný program si budete musieť rozvrhnúť a naplánovať medzi dve alebo viac detí. Pracovať budete zväčša päť dní v týždni, dva dni musia byť voľné. Aspoň raz mesačne je to nedeľa. Náplň práce au – pair zahŕňa aj príležitostný baby – sitting po večeroch.
Ako au – pair musíte dostať vreckové minimálne 55 libier týždenne /v Londýne môžete mať aj o polovicu viac/. Rodina vám poskytuje ubytovanie a stravu zdarma. Vyberte si ponuku, kde vám garantujú samostatnú izbu s vlastnou kúpeľnou.
Popri práci au – pair sa môžete venovať kurzom angličtiny. Je povinnosťou zamestnávateľa v umožniť vám to. Hľadajte si jazykový kurz alebo školu, kde vám vydajú oficiálny certifikát o ukončení. Rodina vám môže vyjadriť priazeň aj tým, že zaplatí časť alebo celý poplatok za kurz.
Au – pair si z vlastného vrecka hradí aj cestovné náklady do Anglicka a zdravotné poistenie na Slovensku. Zanedbateľné nie sú ani výdavky spojené s dopravou po meste. Podobné, ale lepšie platené práce sú nanny a childminder. Vyžadujú si však väčšie skúsenosti a jedná sa o trvalý pracovný pomer s pracovnou zmluvou.
Ak chcete pracovať ako au – pair, je dobré osloviť špecializované agentúry. Ostanú s vami v kontakte a budete sa môcť na nich obrátiť. V prípade veľkých ťažkostí zabezpečia náhradnú rodinu. Pomôžu vám tiež s dohodou, ktorú uzavriete s rodinou, aby ste sa neocitli v pozícii slúžky. Vyžadujú aspoň mierne pokročilú angličtinu. Dievčatá musia byť zdravé, slobodné a bezdetné.
Spôsob výchovy v Anglicku je omnoho liberálnejší ako u nás. Slovenskú au – pair môžu prekvapiť niektoré črty správania u detí. Aj v útlom veku si deti presadzujú svoj názor a sú k tomu aj vedené. Ako au – pair by sa mala prispôsobiť týmto trendom, ale zároveň si zachovať určitý rešpekt a úctu. Deti pri sebe potrebujú vyrovnaného uvoľneného človeka, v ktorom majú istotu.
Au – pair sa hodí najmä pre dievčatá s príjemným vyžarovaním. Potrebujete naozaj úprimným vzťahom k deťom. Samozrejme, treba sa vedieť prispôsobiť aj novému domácemu prostrediu. Mnoho dievčat sa rozhodlo pre prácu v Anglicku na pozícii au – pair a vydržalo takto pracovať niekoľko rokov. Au – pair je veľakrát aj odrazovým mostíkom k iným druhom práce v Anglicku.
Práca v Anglicku: hotely a reštaurácie
Práca v Anglicku v hoteloch a reštauráciách je rôznorodá. Veľa závisí od úrovne jazyka. Základná znalosť vám postačí na pozíciu „kitchen porter“ – umývač riadu, pomocník v kuchyni. Zaplatia vám okolo šesť libier na hodinu, ale dostanete sa len k najhrubším prácam v kuchyni.
Kuchári sú osobitná kapitola. Veľký dôraz sa kladie na remeslo, skúsenosti a referencie. Očakáva sa dobrá angličtina. Získať prácu kuchára v Anglicku nie je jednoduché.
Veľa dievčat začína na pozícii chyžnej. Postačí aj mierne pokročilá znalosť angličtiny. Táto práca nie je príliš náročná ale pre mnohých je nudná.
Čašníci reprezentujú podnik. Na prvom mieste je príjemné vystupovanie a aktívna angličtina. Niekde nie sú nevyhnutné dokonca ani predošlé skúsenosti. Ale ak ste boli hoci len na brigáde v reštaurácii, spomeňte to. Pred nástupom vás, samozrejme, zaškolia. Služby v hotelovom rezorte sú na pomerne vysokej úrovni. Bude sa vyžadovať precíznosť a presnosť. Stanete sa súčasťou hladko fungujúceho mechanizmu. Budete pracovať v mladšom kolektíve. Preto je to hádam najlepšia voľba pre tých, ktorí prácu v Anglicku chápu aj ako jazykový kurz.
Veľmi atraktívna je práca na pozícii recepčného. Platí sa väčšinou viac ako sedem libier za hodinu. Angličtina musí byť samozrejme výborná.
Práca v Anglicku v hotelovom rezorte vám umožní profesijne rásť. Stáva sa, že niekto začne ako „housekeeper“ a pomaly sa vypracuje až na post managera tejto zložky. Podobne je to aj na iných pozíciách. Zamestnajú vás minimálne na šesť, zriedkavo aj na štyri mesiace. Študenti sa cez prázdniny môžu uchytiť aj ako brigádnici.
Ak vám prácu v Anglicku hľadá agentúra, ubytovanie väčšinou poskytuje zamestnávateľ. Hotelový personál máva izby priamo v mieste práce, teda odpadajú náklady na dopravu. Za ubytovanie sa platí rôzne, ale vždy je to o hodne menej ako by ste zaplatili súkromnej osobe za prenájom.
Ak sa zaujímate o prácu v Anglicku v tomto rezorte, nemusíte sa nevyhnutne dostať do veľkých podnikov. Agentúra vám môže ponúknuť aj miesto v menších pizzeriách, penziónoch alebo ubytovniach.
Fabriky, farmy, zbery, remeslá
Mnohokrát sa na internete vyskytujú ponuky typu: „Práca v Anglicku pre dvadsať ľudí, bez angličtiny.“ Ak máte šťastie a nenatrafili ste na podvod, ide pravdepodobne o prácu pri výrobných pásoch vo fabrikách. Tu si naozaj netreba sľubovať nič špeciálne. Je to príležitosť pre ľudí, ktorí nutne potrebujú zárobok. Dvanásťhodinové pracovné zmeny, stereotyp a jednoduché ubytovanie – to je realita. Komunikuje a všetky formality za vás vybavuje pridelený delegát. Pozitívnym faktom je, že aj skromný robotník za pásom sa môže pri troche šťastia a chuti postupne vypracovať a získať lepšiu prácu v Anglicku. Čo treba zvládnuť je, pravdaže, angličtina.
Trochu iná je práca v Anglicku pre remeselníkov. Hľadajú sa mäsiari, stolári, maliari, zvárači a iní. Vyžaduje sa aspoň mierne pokročilá angličtina. Práca je slušne zaplatená a určená pre profesionálov. Cení sa najmä spoľahlivosť a precíznosť.
Práca v Anglicku na farme môže byť pre určitý typ ľudí najlepšou voľbou. Je fyzicky náročná, väčšinou určená pre mužov alebo páry. Farmy sú už väčšinou modernizované, skôr rodinného typu. Chová sa najmä hovädzí dobytok a ovce, príroda je krásna. Prekvapiť vás môže hádam iba dážď.
S blížiacim sa letom sa ponúka sezónna práca v Anglicku. Zbiera sa rôzne ovocie takmer vo všetkých častiach ostrova. Pekná príležitosť pre študentov a brigádnikov. Na zberoch sa môže stretnúť príjemná partia ľudí z rôznych kútov sveta. Je tu veľký priestor na komunikáciu v angličtine, ak nenatrafíte na priveľa krajanov. Určitú mzdu vám zamestnávateľ garantuje, ale platení ste predovšetkým podľa toho, koľko nazbierate. Ak nevyjde počasie, môžete obísť naprázdno. Najmä pri ponukách tejto práce v Anglicku si dajte pozor na podvodníkov a kontaktujte len seriózne agentúry. Overte si činnosť agentúry cez obchodný register. Skontrolujte, či poskytujú aj inú prácu v Anglicku a ako dlho sú na trhu. Najlepšie je poradiť sa s niekým, kto už podobný zájazd absolvoval.
Part – time job a job centre
Práca v Anglicku nemusí znamenať len jedného zamestnávateľa. Veľa ľudí si hľadá prácu popri práci, čiže part -time job. Ide o čiastočný úväzok, resp. niekoľko hodín týždenne. Ponúka sa venčenie psov, upratovanie domácnosti, baby-sitting, nakupovanie…
V Anglicku fungujú job centres – niečo ako úrady práce. Ťažko to však porovnávať so slovenským ekvivalentom. Job centre je miesto voľne prístupné všetkým. Získate tam reálne informácie o pracovnom trhu v celom Anglicku. V každom job centre môžete bezplatne hľadať prácu v Anglicku na PC napojenom na centrálny register voľných pracovných miest. Pracovníci job centra vám vždy ochotne poradia a nasmerujú vás. Tento systém je naozaj funkčný a job centre nájdete aj v menších mestečkách.
Ako jazykovo využiť au-pair pobyt
Mnohé mladé dievčatá odchádzajú ako au-pair do Anglicka. Vedú ich k tomu rôzne pohnútky. V každom prípade pobyt au-pair môže mladému dievčaťu dať skutočne veľa a to okrem iného aj v oblasti jazyka. Kde inde sa človek naučí používať angličtinu tak ako práve v Anglicku? Dievča, ktoré pracuje ako au-pair v anglickej rodine, musí komunikovať v angličtine a je teda nútené denno-denne používať tento jazyk.
No niektoré au-pair ani po niekoľkých mesiacoch či dokonca rokoch nemajú takú kvalitnú angličtinu, ako by mohli mať. Preto je dôležité vedieť, ako sa v jazyku čo najviac zdokonaliť. Tu je zopár tipov:
- Nebojte sa rozprávať aj s chybami! Toto je zásadná vec, ktorú mnohé dievčatá akosi nedokážu prekonať. Boja sa rozprávať s chybami a tak radšej používajú stále len niekoľko viet a fráz. Aby sa človek zdokonalil v jazyku, je potrebné nebáť sa rozprávať aj napriek tomu, že tie chyby tam budú. Ak chcete urobiť niečo pre rozvoj svojich jazykových zručností, rozprávajte a rozprávajte! Môžete tiež poprosiť vašu hostiteľskú rodinu, aby vás v prípade chýb opravili. Je to veľmi dobrý spôsob učenia sa jazyka.
- Pozerajte televíziu v anglickom jazyku. Aj toto môže pomôcť zlepšiť si svoje jazykové znalosti. Pozerať programy v angličtine a snažiť sa im porozumieť je veľmi prospešné. Navyše možno použiť aj titulky, aby ste si vedeli odkontrolovať, ak niektoré výrazy dokonale nezachytíte.
- Čítajte knihy, noviny a časopisy. Toto je ďalší spôsob, ako si (nielen v Anglicku) zlepšiť svoj jazykový prejav a obohatiť svoju slovnú zásobu o nové výrazy.
- Anglickí kamaráti sú tiež veľkým prínosom pre vašu angličtinu. Aj keď je super mať v Anglicku kamarátky zo Slovenska či Česka, s ktorými môžete klábosiť po slovensky, anglickí kamoši vás budú nútiť hovoriť po anglicky.
- Jazykové kurzy bývajú tiež bežnou súčasťou života au-pair. Určite túto možnosť využite a prihláste sa na kurz angličtiny, z ktorého budete mať aj nejaký záverečný certifikát. Rodina zvyčajne svojim au-pair kurz alebo aspoň jeho časť prepláca.