Na čo sa pripraviť pred pohovorom

Na aké otázky by ste sa mali určite pripraviť – mnoho krát nielen v rodnom jazyku? Mali by ste vedieť povedať niekoľko svojich pozitívnych ale aj negatívnych vlastností a odôvodniť toto svoje tvrdenie. Potenciálny zamestnávateľ sa bude asi pýtať aj na dôvod, prečo ste si zvolili určitý druh štúdia a čo vás motivuje k tomu, aby ste sa u neho uchádzali o miesto.

S najväčšou pravdepodobnosťou sa bude zaujímať aj o vaše predchádzajúce pracoviská, kariérny postup a dôvody odchodu. Neoplatí sa podceňovať ani otázky typu „aké sú vaše plány do budúcnosti“. Druhá strana nechce vedieť len to, či ste sa rozhodli práve v danej firme spraviť kariéru. Vhodné je ukázať snahu pracovať na sebe aj naďalej a v iných oblastiach, preto nezabudnite spomenúť, že je okrem práce vašou prioritou napríklad štátnica z jazyka, či absolvovanie jazykového či iného odborného kurzu, ktoré by mohli zvýšiť vašu hodnotu ako zamestnanca.

V žiadnom prípade by ste nemali mať počas pohovoru v slovníku výroky „ja neviem“, „je mi to jedno“ a podobné vety jednoznačne vyjadrujúce vašu pasivitu, bezradnosť a nezáujem. Ak neviete okamžite odpovedať, namiesto mlčania priznajte otvorene, že ste nad danou témou nikdy nerozmýšľali, alebo ste sa na danú vec nikdy nepozerali z takého uhla pohľadu. Otvorenosť a trocha sebakritiky sú na mieste.

Pracovný pohovor nie je monológom, ani výsluchom. Znamená to, že obe strany by mali byť aktívne a klásť otázky a zároveň sa snažiť navzájom si ich zodpovedať.

Pozrite si aj tieto články:

Pridajte komentár: