Domáhanie sa práv v oblasti pracovnoprávnych vzťahov

Porušovanie zákonov v pracovnoprávnych vzťahoch nie je na Slovensku ojedinelým zjavom. Predovšetkým zamestnanci bývajú obeťami takéhoto konania zo strany zamestnávateľov a to preto, že sa nevedia brániť a domáhať sa svojich práv. Vedie ich k tomu nevedomosť, strach, ale najčastejšie pocit, že ide o „boj s veternými mlynmi“. Cítia sa bezmocní vo svete, ktorý vyzdvihuje mocných a silných a prehliada menších a slabších.

Ak má človek dojem, že sú porušované jeho práva, mal by si overiť, či má oporu v zákone. Vedomosti dávajú človeku väčšiu silu a reálne možnosti ako si stáť za svojim a práve nevedomosť robí z človeka bezmocnú obeť, ktorú je jednoduché využiť a to bez strachu z následkov.

Vhodné je vedieť o svojich právach čo najviac. K tomu dopomôžu knihy, periodiká, internet, televízia, rozhlas, ale i príslušné orgány štátnej správy, ktorých úlohou je podávať informácie. Rovnako vhodná je i porada s právnikom. Málokto má síce dostatok peňazí na zaplatenie vlastného právnika, ale je tu napríklad možnosť využiť Centrum právnej pomoci, ktoré poskytuje právnu pomoc ľuďom, ktorý v dôsledku svojej materiálnej núdze nemôžu využívať právne služby na riadne uplatnenie a ochranu svojich práv.

Ak sa zamestnanec rozhodne bojovať a domáhať sa svojich práv, môže k tomu využiť tieto prostriedky:

1. Prvým logickým krokom je ísť so svojou sťažnosťou najskôr za nadriadeným. V komunikácii s ním neútočiť, nehnať ho do kúta, ale byť diplomat a postupovať formou priateľského upozornenia či kladenia otázok. Niekedy je až prekvapivé, aký účinný môže byť takýto postup.

Keď zamestnanec dostatočne predvedie, že si je vedomý svojich práv a pritom sa nevyhráža, ale rozpráva pokojne, je ochotný pochopiť prípadný omyl, zábudlivosť, či iný problém na strane zamestnávateľa, jeho žiadosti býva vyhovené oveľa skôr, než keby dal priechod svojej zlosti.

Ak sa nadriadený so zamestnancom odmietne baviť, pomôcť môže posunutie sťažnosti na jeho nadriadeného alebo priamo na vedenie firmy.

Až poslednou možnosťou by mal byť nátlak vo forme „vyhrážania sa“ napríklad právnikom, súdom či inšpektorátom práce. A aj v tomto prípade je lepšia diplomacia a „priateľské“ narážky, než priame vyhrážky a zlosť.

2. Zamestnanec, ktorý je poškodený porušením povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov, sa so sťažnosťou môže obrátiť na inšpektorát práce príslušný podľa sídla zamestnávateľa.

Inšpektoráty práce vykonávajú dozor nad dodržiavaním zákonov, vyvodzujú zodpovednosť za porušovanie predpisov a tiež poskytujú aj bezplatné poradenstvo.

Zamestnanec môže svoju sťažnosť podať písomne, ústne do záznamu, telefaxom alebo elektronickou poštou. Sťažnosť musí obsahovať jeho meno, priezvisko, adresu trvalého alebo prechodného pobytu. Ak o to požiada, je inšpektorát práce povinný utajiť jeho totožnosť.

Sťažnosť musí byť čitateľná a zrozumiteľná, musí z nej byť jednoznačné proti komu smeruje, na aké nedostatky poukazuje, čoho sa sťažovateľ domáha a musí byť sťažovateľom podpísaná.

Inšpektorát práce je povinný sťažnosť prijať a vybaviť ju do 60 pracovných dní. Ak je sťažnosť náročná na prešetrenie, môže byť táto lehota predĺžená o ďalších 30 pracovných dní. Sťažnosť je vybavená odoslaním písomného oznámenia výsledku jej prešetrenia sťažovateľovi.

Postup pri podávaní sťažností, ich prijímanie, evidovanie a prešetrovanie, upravuje zákon o sťažnostiach.

3. Ďalšou možnosťou ako sa domáhať svojich práv je obrátiť sa na súd. Súdy prejednávajú a rozhodujú o sporoch medzi zamestnancom a zamestnávateľom týkajúcich sa nárokov z pracovnoprávnych vzťahov.

Ak zamestnanec nemá žiadne skúsenosti ohľadom konania na súde, mal by sa rozhodne poradiť s právnikom. Ak sa nachádza v materiálnej núdzi a spĺňa požadované podmienky, môže požiadať o právnu pomoc Centrum právnej pomoci.

Zamestnanec podáva žalobu na okresný súd a konanie sa uskutočňuje na tom súde, ktorý je vecne a miestne príslušný. Podanie možno urobiť písomne, ústne do zápisnice, elektronickými prostriedkami alebo telefaxom, musí obsahovať zákonom určené údaje a musí byť zrejmé, čoho sa zamestnanec domáha. Podanie žaloby sa spoplatňuje.

Ako zástupcu si zamestnanec môže zvoliť advokáta, ktorý je povinný účelne využívať všetky zákonom pripustené prostriedky a spôsoby poskytovania právnej pomoci.

Postup súdu a účastníkov v občianskom súdnom konaní upravuje Občiansky súdny poriadok.

Napísala MonYenn (2010)

Pozrite si aj tieto články:

Komentáre k článku: Domáhanie sa práv v oblasti pracovnoprávnych vzťahov

  1. dada 22. apríla 2010

    Dobrý deň. Pracujem v príspevkovej organizácií,kde sme doposiaľ boli odmeňovaní podľa pracovnej zmluvy. Nadriadený orgán nám však chce zmeniť formu odmeňovania na tabuľkovú,čím by sme išli s platom podstatne dole.Majú na to nárok,musíme podpísať nové platobné dekréty?

  2. Sali 25. januára 2011

    dobrý deň, prosím o radu:
    pracujem 7 dní v týždni , od pondelka do nedele, od 8.00 – 18.30 hod, s prestávkou od 13.00 – 15.30 hod., počas ktorej musím byť v prípade potreby k dispozícii.
    Kedy mám nárok na odpočinok, osobné voľno počas mesiaca pri uvedenej pracovnej dobe a koľko hodín týždenne maximálne môžem robiť. PS: už nevládzem, poraďte mi prosím

  3. Mimika 2. februára 2011

    Dobrý deň,
    mám problém a neviem ho sama vyriešiť a preto sa obraciam na Vás s prosbou o radu.
    Som zamestnancom v jednej firme spolu s priateľom ale nijak náš vzťah neovplivnuje našu prácu stretávame sa na prestávkach ibaže dnes sa stalo, že ráno prišiel do mojej kancelárie priateľ s tým, že jeho kolegyňa s kancelárie dostala dáky záchvat (ona je schizofrenička) a vraj mu začala rozhadzovať stôl a nadávať do špinavých cigánov tak som sa jej išla opýtať čo to má znamenať a ona na mňa zaútočila s nožnicami. Musím podotknúť že som jej nenadávala len som sa normálne opýtala a mám aj svedka bola tam práve pani upratovačka. Keď sa to dozvedel riaditeľ tak namiesto aby adekvátne reagoval na jej správanie tak odkázal po priateľovi aby som už nechodila do ich kancelárie, čo je dosť problematické lebo oni sú scenovacie oddelenie tak že keď obdržím list ktorý musia nascenovať ako im ho odnesiem?! A zároveň ako môže priateľ naďalej pracovať v kancelárii s tak náchylnou a chorou osobou? Čo ak zase dostane záchvat a tento krát ozaj ublíži buď priateľovi alebo niekomu inému. Čo robiť aby tento incident vedenie riešilo?
    Ďakujem za radu. 02.02.2011

  4. Miro Veselý 2. februára 2011

    Mimika ak na teba niekto zaútočil, treba to riešiť. Keď nevieme čo presne sa stalo tak naozaj ťažko radiť. Ak došlo k zraneniu, lekár, zápisnica, trestné oznámenie. Ak sa nič nestalo tak to zváž. Také veci sa ťažko dokazujú. Vedenie môže byť na strane svojej kolegyne. V prípade opakovania sa incidentu by som podal sťažnosť, alebo výpoveď. Je to lepšie skonzultovať s právnokom.

  5. pepe 15. júla 2011

    Vyššie uvedený komentár je napísaný správne, ale moja osobná skúsenosť je, že porušovaním povinností z pracovnoprávnych vzťahov, konkrétne z neplatného skončenia pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa, Vám zle poradia v centre právnej pomoci, inšpektorát práce a Národný inšpektorát práce, Sociálna poisťovňa, Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny, advokáti, polícia, a prokuratúra. Právna absencia je u všetkých menovaných, preto že sa mylne domnievajú, že pri okamžitom skončení pracovného pomeru nie je výpovedná doba :-(

  6. marek 17. augusta 2011

    dobry den pracujem v zahranici (v nemecku) so zamestnavatelom som dohodnuty na navstevu rodiny kazdy mesiac na 1xpredlzeny vykend domov cestujem vo stvrtok po odpracovani smeny a vraciam sa v pondelok.zamestnavatel my zacal na piatok a pondelok pisat dovolenku a to v pondelok uz cestujem naspet do nemecka.neviem ci jeto v sulade s pravom.
    pracujem aj nadcasy piatok 2,5 hodiny a sobotu cely den za ktore mam platenu mzdu bez priplatkov.domov cestujemvlastnym autom cestu si hradim sam.firma je slovenska ja som tu v nemecku ako na sluzobnej ceste. chcel by som vediet na co mam narok.dakujem

  7. drahoslava 2. septembra 2011

    dobry den,pracujeme vo firme na trojsmennej prevadzke,pracuju tam prevazne zeny a mame problemy zo zamestnavatelom.Ak chceme dovolenku tak mame strach si ju pytat od majstra,lebo ju nam aj tak neda,pracujeme vsetky statne sviatky v roku a ked pytame volno tak nam ho nedaju,a teraz ked sme neboli na statny sviatok tak nam siahly na premie pozastavili ich na tri mesiace,dalej mam davaju najavo svojim spravanim kto je pan,ako by sme boli v otrokarskej firme,pracujeme za smiesnu minimalnu mzdu,sviatky nemame riadne zaplatene kde sa mame prosim vas obratit ,nic nepocujete len robit,robit idete na wc alebo sa napit uz su pri stroji a preco nepracujete teraz v letnych mesiacoch sa na hale ani vydrzat nedalo tak bolo horuco…ale este ani okno nam neotvorili…chceme vediet kto by nam mohol pomoct dakujeme

  8. tuzemacek 4. júla 2012

    Dobrý večer,chcem požiadať o prosbu.Po 16r poctivo oddanej práce som dostala okamžitú výpoveď.Dôvod? Vraj som porušila pracovnú disciplínu a to že som neuposlúchla nadriadenú a nespravila prácu ktorú mi vraj nariadila.Pravda je ale táka, že mi nič nenariadila ani písomne ani telefonický a keďže neprišla do práce tak nepovažujem jej odôvodnenie môjho porušenia za pravo platné a tým pádom ani moja výpoveď nemôže byť predsa mne daná.Ja si však myslím že sa ma len chcú zbaviť pretože aj keď to znie neuveriteľne ale som bola pre ných hrozbou preto že tu dovolenku som mala preto lebo som práve vykonávala štátnu vysokoškolskú skúšku ktorú som úspešne ukončila.Neustále som počúvala nepríjemne poznámky a žiaľ aj od nadriadených na moju školu.A Keďže všetky tri včetne manežerky tú vysokú školu nemajú tak som pre ných problémom. preto sa tak rýchlo aj ponáhlali pretože mi dali výpoveď .30.6.2012 a ja 19.7.2012 dostanem diplom a tým pádom som pracovník z vysoko školským vzdelaním čo by (LEN) mohlo znamenať že mi môžu ponúknuť vyššie zameranie. Preto budím podozrenie že som bola z diskriminačného ataku odstránená aj keď dôvod uvádzajú iný klamlivý a nepravdivý pretože ja som prácu do bodky spravila.A kedˇže mi ani nechcú dať odstupné v prípade výpovede tak by som chcela vedieť ako sa mám v tejto prekérnej situácii vymotať.Za kladné poradenie Vám budem nesmierne vdačná.

  9. koco65 26. septembra 2012

    Dobrý deň, chcem sa opýtať na právnu radu z oblasti pracovného práva. Som 65 ročný pracujúci dôchodca, môj pracovný pomer je so zamestnávateľom nepretržite uzatvorený od roku 2005 na dobu neurčitú, teda pracujem bez prerušenia u zamestnávateľa aj v čase keď už som dôchodca. Teraz mi zamestnávateľ ústne navrhol ukončenie pracovného pomeru do konca roku 2012. Žiadny právne podložený návrh ani ústne ani písomne mi nepredložil, jediný dôvod je že chce omladiť kolektív. Viem že pri takejto príležitosti sa má finančne vysporiadať so mnou, moja otázka je, ako postupovať v tomto čase tak aby boli dodržané právne podložené vzťahy a vysporiadanie sa nároku pri príležitosti odchodu zo zamestnania.
    Je tu potrebne uzatvoriť dohodu kde obsahovo budú zakotvené podmienky rozviazania pracovného pomeru, teda aj finančné vyrovnanie. Na čo mám nárok ?
    Ďakujem za odpoveď.

  10. jemma33 2. októbra 2013

    Dobry den,ja by som sa chcela opytat.Robim vo firme v Martine,nas zamestnavatel nas neustale nuti robit 10 hodinovy nadcas,trva to uz dva roky,nevieme co mame robit a ako sa branit.bolo nam povedane,ze ked sme podpisali pracu nad cas ktora je v hodinach 450hod,tak nemoze nik s tym nic robit.Na poobednych smenach od podelka do stvrtka vyzera nas pracovny cas od 14hod do 24 hod.je to strasne unavne a baby nevladzu,je to mozne ,ze v takejto situacii,nam nema kto pomoct?uz sme sa rozpravai aj z vedenim,lenzee to stale len slubuje a nic z toho,stale len robime a coraz viac hodin a za menej penazi.mozete nam poradit,ze co mame robit.

  11. Marta 3. marca 2014

    Pekný deň, chcem poprosiť o radu ku 31.08.2013 mi skončil pracovný pomer z organizačných dôvodov s nárokom na 2 mesačné odstupné. 16.09.2013 mi bola doručená kompletná výplatná páska,(vo výške 1122 EUR) ale peniaze neprišli. Po niekoľko násobnom kontaktovaní bývalého zamestnávateľa mi až 10.12.2013 prišla prvá čiastka (626 EUR). Druhá časť mi prišla 29.01.2014 (338 EUR) a následne mi bol doručený list, v ktorom bola vyčíslená inventúra (157 EUR). Znova som teda kontaktovala bývalého zamestnávateľa, že sa mi nezdá správne a fér z jeho strany, že som za 1. tak dlho čakala a za 2. už tam nie som zamestnaná a nebola som prítomná inventúry, nikdy som ju nevidela, ani nie som na nej podpísaná. Odpísal, mi že, môžem byť rada, že mi nedá k náhrade ešte viac.
    Tak sa chcem opýtať je z jeho strany tento postup zákonný a je v práve ?

  12. Bohus 13. mája 2014

    Dobrý deň,prosim vás poradte mi na koho sa obrátit,mám 44 rokov a som na ID, pracujem v chránenej dielni v malej dedine,v okrese PD,v ktorej pracujú zamestnanci s tejto dedinky okrem mňa ja musím dochádzat,napriek tomu že spoje sú tu veľmi obmedzené.Ide o to ze zamestnavateľ dal volnu ruku jednej zo zamestnankíň,ktorá rozhoduje a prehadzuje smeny ako to jej vyhovuje.Napriklad potrebuje byť v piatok doma tak ranna smena ťahá 4 dni v kuse 10hodin. Ked je nocná vo štvrok rozkáže iśť na poobednú. Alebo narannu už rano o 4.oohod nezaujíma ju že musím isť peši lebo nieje spoj.Keď sa sžaťujem,povie že sa musím prisposobiť a je toho ešte veľa.Prosím poradte mi . Ďakujem

  13. Helena Ruzarovska 5. júna 2014

    Dobry den, prosim o radu: manzel dostal vypoved od zamestnavatela po 38 rokoch zamestnania z dovodu rusenia funkcie. Pravda je taka, ze jeho napln prerozdelia inym, ktori maju prace malo.Ma zamestnavatel na takyto postup pravo? Manzel ma 2 roky do dochodku
    Dakujem

  14. stefan duga 15. júna 2014

    Môže zamestnávateľ strhnúť prémie bez udania dôvodu?

  15. lucyscha7 10. júla 2014

    Dobry den. Mozem vas poprosit o radu? Pracujem pre jednu firmu od 1.6.2013. Pracovny pomer bol uzatvoreny na dobu neurcitu s tym,ze mam odpracovat 40 hodin tyzdenne. Od zaciatku zmluvy nam nebola poskytovana strava ani stravne listky na ktore asi mame narok. Mozme sa ich dozadovat od datumu podpisania zmluvy? Dakujem

  16. Zdenka Kuceková 24. septembra 2014

    Do pracovného pomeru som bola prijatá 23.7.2012.V pracovnej zmluve mám dohodnutý plný pracovný uväzok 37,5hodín týždenne.Pracujem ako opatrovateľka.Od 1.augusta2014 mi vedúca pridelila prácu len na 12,5hodiny týždenne a od 1.10.2014 len na 10 hodín týždenne,teda 40 hodín mesačne.Je to preto,lebo nemám vyčerpanú dovolenku.Takže ju musím vyčerpať,ale platiť mi budú nadeň,ale na skrátený pracovný uväzok.Problém je však v tom,že som na zmenu pracovného uväzku nebola upozornená a žiadny dodatok k pracovnej zmluve som nepodpísala.Samozrejme za takýto uväzok nemám nárok ani na stravné lístky.Takýto neprofesionálny prístup uplatňuje
    vedúca opatrovateľskej služby vo viacerých prípadoch.Ako postupovať?Ďakujem za odpoveď.

  17. zuzanal 24. septembra 2014

    Neviem, či to je špecialita opatrovateľských agentúr. Rovnaký problém mala nedávno iná zamestnankyňa, tiež opatrovateľka.Neviem si predstaviť, ako Vám vedúca zdôvodnila rozpis na august. Vaša vedúca má zrejme svojho nadriadeného. Mohli by ste sa informovať u neho. Predpokladám, že k počtu odpracovaných hodín máte aj adekvátne nízky príjem. Ak sa Vám nepodarí dohodnúť sa s nadriadenými, môžte požiadať o prešetrenie príslušný orgán. Ak podáte sťažnosť na Inšpektorát práce, lehota na jej prešetrenie je 30 dní. V takomto prípade je pravdepodobné, že zamestnávateľ sa Vás bude snažiť zbaviť. Jedným z riešení je nájsť si serióznejšieho zamestnávateľa. Držím palce

  18. Martin 29. septembra 2014

    Dobrý deň, poprosil by som Vás o radu. Do pracovného pomeru som bol prijatý 1.1.2014 ako pracovník SBS.
    Od 9.8.2014 do 17.8.2014 som čerpal riadnu dovolenku. Po vrátení z dovolenky som nastúpil na svoju smenu. Vedúci ale zavolal, že nemusím nastúpiť do práce a mám zatiaľ voľno. Keď som sa informoval kedy mám nastúpiť do práce bolo mi povedané, že zatiaľ nie je, tak som povedal nech mi na 2 dni napíše dovolenku. Ďalej keď som chcel znovu nastúpiť do práce bolo mi povedané, že je tam iný pracovník. Keď som sa dožadoval, že čo to má znamenať, že nech mi povedia o čo ide tak stále nič určité nehovorili. 5.9.2014 mňa zavolali na pracovisko a premietli mi záznam z kamery, kde som v kuchynke obchodu po ponúknutí predavačkou skonzumoval 3 kolieska salámy. Na základe tohto mi bolo vyhrážané, že keď nepodpíšem záväzok na 1000,- €, tak to nahlásia ako krádež na polícii a bude mi odobratý preukaz SBS. Po podpísaní záväzku (1000,- €, čo činí môj 3-mesačný plat.) mi dali podpísať rozviazanie pracovného pomeru dohodou s dátumom 25.6.2014. Ďalej po telefonickom rozhovore s vedúcim firmy mi bolo povedané, že mi zadržia poslednú výplatu za mesiac august 2014. Moja otázka znie, či tento postup bol správny a či mi môžu zadržať výplatu, Nakoľko nemám z čoho žiť. Ďakujem za skorú odpoveď. S úctou

  19. Miro Veselý 29. septembra 2014

    Martin nemyslím si, že zjedenie troch koliesok salámy je dôvod na výpoveď, alebo sankcie. Je možné, že sa vás chcú zbaviť z iných dôvodov a toto by potom bola skôr zámienka. K zadržiavaniu platu alebo iným platbám sa musí vyjadriť skôr niekto znalý práva.

  20. zuzanal 29. septembra 2014

    Martin, ku ktorému dňu ste vlastne ukončili pracovný pomer, keď ste dohodu o ukončení PP podpísali 25.6.2014? Pokiaľ kamera zachytila, ako jete 3 kolieska salámy, policajti by určite neriešili hlásenie ako krádež. Podpísali ste nehorázne vysoký záväzok. Zrejme Vás viedol k tomu strach, že prídete o preukaz SBS. Zadržať zamestnávateľ výplatu nemôže. Vo Vašom prípade sa to dá vysvetliť, že Vám ju nevyplatí, lebo máte voči zamestnávateľovi tisícový dlh. Môžete podať sťažnosť na inšpektorát práce za nevyplatenú mzdu. Momentálnu finančnú situáciu asi budete musieť vyriešiť pôžičkou, pokiaľ si nájdete nové zamestnanie, alebo pôjdete na úrad práce.

  21. Aneta 14. októbra 2014

    Dobrý deň mám otázku ohľadne zamestnávania dôchodcov v školstve.
    Konkrétne: Učiteľka, ktorá posledná nastúpila pracovať, respektíve bola prijatá do pracovného pomeru dostala zastupovanie na dobu počas MATERSKEJ DOVOLENKY XZ učiteľky. V MŠ pracuje jedna dôchodkyňa s vekom 64 rokov. Chcem sa opýtať či musí opustiť po nástupe XZ učiteľky, kolegyňa ktorá ju zastupovala počas MD ( ktorá nastúpila posledná do MŠ pracovať) alebo je nejaký zákon že opustiť MŠ môže aj dôchodkyňa. ĎAKUJEM

  22. zuzanal 15. októbra 2014

    Anetka, kolegyňa dostala zmluvu na dobu určitú počas zastupovania kolegyne na MD. Keď nastúpi po materskej dovolenke skončí sa pracovný pomer zastupujúcej kolegyne. So zamestnávaním dôchodkyne to nemá nič spoločné.

  23. Zoja 11. februára 2015

    Som učiteľka na ZŠ a napriek vysokej chorobnosti naša riaditeľka odmietla vyhlásiť chrípkové prázdniny. Škola sa zavrie len v piatok a v tento deň nás vyslovene núti vypísať si dovolenku alebo PN a máme zakázané prísť do práce, aj keby sme chceli. Môže nás k tomuto všetkému nútiť???

  24. Maria 18. februára 2015

    Na škole boli konečne vyhlásené chrípkové prázdniny. No učitelia majú chodiť do školy, kde je pokazený kotol a 10 stupňov a nevarí sa???? Je to normálne?

  25. Miro Veselý 18. februára 2015

    Maria to veru nie.

  26. Jana 26. mája 2015

    Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, čí mám nejakú možnosť sa obrátiť na nejakú poradňu, keď môj zamestnávateľ vyžaduje odo mňa 100% prácu, ale na semináre a všetky školenia, ktoré sa týkajú priamo mojej funkcie a nesiem za ňu zodpovednosť ide buď vedúca /ktorá bohužiaľ o výkone tejto funkcie nemá ani zdanie/ alebo pošle niekoho iného, ktorý túto prácu nevykonáva. Ale keď príde k tomu, že nie je niečo splnené, na čo ich upozorňovali na školení ja som tá čo dostáva postihy. Ide o neiformovanosť zo strany vedenie. Je nejaký právny predpis ako postupovať?????? ďakujem za radu.

  27. michal 27. mája 2015

    dobry den chcem pravnu radu prisiel som do prace a chcel som sa dohodnut na vypovedi z mojej strany ale zametnavatel odmietol komunikovat somnov tak som ju poslal postou dostal som sms kde mi uviedol ze vypoved mi neda ze dostanem 2mesecnu vypovednu lehotu a penaznu nahradu za porusnie a ja mam uz inu pracu kde mam dost pracovnu zmluvu

  28. palo 9. júla 2015

    Dobrý deň, mám otázku ohľadne mzdy. So zamestnávateľom mám dohodnutú fixnú mzdu, ktorá sa skladá z pevnej čiastky a z pohyblivej zložka, ktorá nie je bližšie špecifikovaná, ani určené kritéria vyplácania pohyblivej zložky. Po vic, ako roku vyplácania celej mzdy sa zamestnávateľ rozhodol pohyblivú zložku nevyplácať- ( bez objektívnej príčiny)napriek dobrým výsledkom. Má na to zamestnávateľ právo aj bez písomného, alebo iného zdôvodnenia?
    Naviac charakter práce si vyžaduje prácu nadčas a sezónne aj cez víkendy v priemere cca 25 hod. mesačne. Táto nadčasová práca nie je nijako kompenzovaná ani platením nadčasov ani náhradným voľnom. Má zamestnávateľ právo napriek tomu nadčasovú prácu vyžadovať?
    Pokým bola vyplácaná celá dohodnutá mzda nebol pre mňa dôvod riešiť kompenzáciu nadčasov, bral som ich , ako súčasť práce. Ako sa môžem brániť, prosím?
    Vopred ďakujem za odpoveď.
    PH

  29. Julo 7. novembra 2015

    Dobry den:Mam problem v pracy moj veduci sa kazdy den ked mame denne smeny vyhraza vypovedou a to uz neunostne….uz ani spat neviem a posla uz aj vyhrazdnu sms kde sa vyhrazal zabitim aj ked to madarskom jazyku pisal a ked som mu odpisal ze preco sa vyhraza odpovedal mi sms kou ze to nemam v pisomnej forme…minule zmenil cloveka na smene bez mojho vedomia a pisomneho suhlasu a ked sa personalistka mailom pytala na zamestnanca tak som poslal za mojim nadriadenim ked ich on prerozdeloval….emailom som dostal odpoved ze sa mam dat do kopy lebo on ma da do kopy….a je toho este dost….viete mi poradit co mozem spravit….uz mu tam pracuje pol rodiny takze ciste rodinkarstvo.

  30. Jana 19. apríla 2016

    Dobry den. Mozem vas poprosit o radu? Pracujem pre jednu firmu(sme chránena dielna) od 1.11.2015 . Pracovny pomer bol uzatvoreny na dobu neurcitu s tym,ze mam odpracovat 40 hodin tyzdenne. Od zaciatku zmluvy mi nebola poskytovana strava ani stravne listky na ktore asi mame narok. Mozem sa ich dozadovat od datumu podpisania zmluvy?Pani majitelka o tom vie,nakolko ju už informovala pani ekonomka,ale zatial stále nič.Výplaty mam s 2oj mesačným oneskorením ,ktoru si už musim pytat.

  31. Miloslav Mikuš 20. júla 2016

    Dobrý deň,chcem Vás poprosiť o radu.Manželka pracuje v nemenovanej firme už viac ako 4 roky. Za ten čas sa vypracovala na základ mzdy 730,-eur.Vzhľadom na zvyšovanie produkcie bol zamestnávateľ nútený pribrať jedného zamestnanca.Pretože dotyčný robí tú istú prácu ako manželka,požaduje aj tú istú výšku mzdy.Aby zamestnávateľ predišiel zvyšovaniu nákladov na mzdy, obvinil moju manželku z hrubého porušovania pracovnej disciplíny tým,že prezradila výšku svojho zárobku kolegovi a následne jej nie jednorazovo,ale trvale znížil základ o viac ako 170,-eur! Dá sa prezradenie výšky svojho zárobku kolegovi definovať ako „hrubé“ porušenie pracovnej disciplíny? Môže sa v takomto prípade aplikovať až taká radikálna forma sankcie?

  32. Polakovič Frantisek 16. augusta 2016

    Dobrý deň.Poprosim Vás o radu.Pracujen ako zamestnanec tech.sluzieb mesta 8 rokov,od marca 2015 som bol na PN až do konca júna 2016.Nastupil som do práce a začal som čerpať starú dovolenku z roku 2014-2015.Z akého priemeru mám nárok ju zaplatiť? Ďakujeme!

  33. Mio 10. novembra 2016

    Dobrý deň.

    Pracujem ako vodič z povolania skoro rok. V praci mi stále kladú polená pod nohy, a chcem súrne radu. Zamestnávateľ mi chce zamedziť podpis dôležitých zmlúv v banke k hypotéke, tým,že má nechce uvoľniť z práce aj keď mi môj turnus skončí a mam nárok na týždeň voľná.Ja som dlhšie na cestách v EU,a potrebu ísť na sk som uviedla viac ako 14dní vopred podľa int.predpisov. Okrem toho má neustále zastrasuju,a vymýšľajú nezmysli,prečo mi neumožní vybavenie si potrebných veci v banke. Mám právo na odškodné, či financ.ujmu,nakoľko ju spôsobia aj predávajúcemu a nemalú. Ako mám postupovať. Mám pocit,že tu sa už jedna aj o bossing. Ďakujem

  34. Alzbeta Simkova 25. novembra 2016

    Dobry den Od roku 1.1.1987 som zamestnana ako sanitarka v DSS.Dna 12.febr.2014 som dochodkyna nadalej tam pracujem bez prerusenia zmluvy.Bez udania dovodu nasa riaditelka nas zavolala ako dochodkyne a dala nam podpisat zmluvu 1.7.2016 s platnostou 4.7.2016 na tyzdenny pracovny cas 21hod.Ak to nepodpiseme mozme odist lebo sme uz stare a nedokazeme urobit pracu na 100 percent alen len na 60 percent co pravda neni.Dovolenky co nam zostali vyplaca tiez ako 60 percent.Podotykam na pracu sanitarky uz vyhlasila viac krat konkurz ,kto nastupil za par tyzdnov odchadzal nespokojny alebo sa tam nikto ani neprisiel .Bola by som zvedava ci to v takom pripade urobila spravne. BETA DAKUJEM

  35. Julka 5. júna 2017

    Dobrý deň, pracujem už rok u súkromníčky v dámskom butiku. Pol roka som pracovala na dohodu, nemala som narok na nic, iba byť ticno a poslúchať. Na dohode sa mi samozrejme vykazovalo menej hodín ako som v skutočnosti pravovala, ale musela som byť rada, že nejakú prácu mám. Od nového roka sa mal meniť zákon o dohodároch, tak mi majiteľka dala zmluvu na 4 hodiny hoci robim 8 aj 15 minút. Prichádzam tak o stravné lístky, o dovolenku a ešte iné bonusy. Pracujem v butiku sama aj soboty ako predavaćka, hoci som zaradená len ako výpomoc, ale robím všetko ba aj viac ako mám v náplni práce. Dovolenka mi je kúskovaná po 2 hodiny týždenne, lebo sa tak majitelka tozhodla. Kráti mi peniaze za dovolenku a manipuluje s mojim časom. Všetko čoho sa týka papierovo moje zaradenie je podvod, len aby na mne čo najviac ušetrila. Neviem si rady, dokonca ma už šikanuje aj jej manžel a vyhráža sa mi. Prosím, čo mám robiť? kto mi môže pomôcť? Poraďte mi niekto!!!!

Pridajte komentár: