Ako odísť z práce – podmienky

Ak ste dostali výpoveď pre nadbytočnosť a musíte teda odísť z terajšieho zamestnania, bude potrebné sa dobre a podrobne informovať o všetkých povinnostiach, ktoré má voči vám súčasný zamestnávateľ. Pracovné právo v dnešnej podobe je pomerne komplikované, možno by nebolo od veci dať si poradiť erudovanými odborníkmi z tejto oblasti – skúsenými právnikmi, či poradcami.
Je tu veľmi veľa súvislostí a previazaností. Spomeňme napr. oblasť daní z príjmov zo závislej činnosti, zdravotné poistenie, sociálne poistenie (toto zahŕňa nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti), peňažné náležitosti, ktoré vám musí zamestnávateľ priznať a mnoho iných podstatných maličkostí.

Overte si, ako sa všetko, čo súvisí s vaším odchodom zo zamestnania premietne do vašich príjmov a zistite si aj povinnosti, ktoré na vás po ukončení pracovného pomeru čakajú a v akých termínoch ich musíte splniť.

Preverte si aj možnosti, ktoré by ste prípadne pri svojom nútenom odchode zo zamestnania mohli využiť a nebojte sa vyjednávať so zamestnávateľom o čo najlepších podmienkach vášho odchodu. Môže ísť napríklad o:

  • ponechanie si služobného mobilu, notebooku, či auta ešte na nejaký prechodný čas, prípadne skúste jednať o možnosti ich odkúpenia,
  • výške odstupného, prípadne o priznaní mimoriadnej odmeny,
  • pomoci pri hľadaní nového pracovného miesta buď vo vašom odbore alebo všeobecne
  • možnosti využívania niektorých zariadení zamestnávateľa po dobu hľadania nového pracovného miesta (kanceláriu, kopírku, počítač, internet).

Pozrite si aj tieto články:

Komentáre k článku: Ako odísť z práce – podmienky

  1. Zaira 25. augusta 2009

    Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu zamestnavatel mi dnesnym datumom predlozil dohodu o ukonceni paragr. 60 ZP, prac. pomer by sa mal koncit 30.9.2009, nakolko som vo firme odpracovala 3 roky mala by som mat narok na dvojmesacne odstupne v pripade, ze by som od nich dostala vypoved. Vypoved mi nechcu dat, daju mi ju jedine ako Vypoved na zaklade porusenia pracovnej discipliny. Ziadnu prac. displinu som vsak neporusila a v pripade, ze ano nedali mi o tom 6 mesiacov predtym pisomne upozornenie. Nakoniec mi navrhol zamestnavatel variantu, ze ukoncia so mnou prac. pomer na zaklade dohody podla parag. 60 s 2 mesac. odstupnym, s tym ze prac. pomer sa konci dnom 30.9.2009 a zaplatia mi odstupne za september a oktober, s tym, ze sa ustnou dohodou dohodneme, ze v septembri nemusim prist do prace len na 10 dni po 4 hod zaucit ich pracovnicku, nemyslim si, ze tato dohoda je spravna a preto by som sa chcela spytat na Vas nazor a ako by som mohla v tomto pripade postupovat. Nerozumiem tomu preco sa ma skoncit prac. pomer ku dnu 30.9.2009 dohodou, ked by sa to dalo k 31.8.2009. Dakujem za Vasu odpoved.

  2. Miro 26. augusta 2009

    Nie som kvalifikovaný odpovedať, ale nepísomné zmluvy môžu narobiť problémy. Ťažko odhadovať, či je to ochota kooperovať, alebo taktizovanie zo strany zamestnávateľa. ale môže ísť aj o to, že ti dajú to čo chceš a na čo aj máš nárok, ale potrebujú, aby si zaučila nasledovníčku? samé dohady. málo času na jednanie.

    31. 8 je už pondelok, možno už chcú začať nový týždeň inak.

  3. lydia 9. januára 2010

    zamestnávateľ mi dal výpoveď podľa §63.ods1, písm.b.Od 1.1.2010 mi beží trojmesačná výpovedná lehota, teraz ma zamestnávateľ poslal na dovolenku, lenže tá sa vo februári skončí, môže ma potom zamestnávateľ bez môjho súhlasu poslať na 60% z platu? a ako sa bude potom vypočítavať moje 3 mesačné odstupné?
    ďakujem za radu.

  4. Peter 15. januára 2010

    odstupne sa vypocitava za predchadzajuci stvtrok, Dajte sa na marodku a to sa nepocita. Budu vam vypocitavat za obdobie 1.6.2009 do 1.9.2009

  5. renáta 17. augusta 2010

    Dobrý deň, chcem sa opýtať ak mám pracovnú zmluvu do 1.2.2011 a chcem dať výpoveď ako mám postupovať, zamestnávatel neakceptuje dohodu a ja som si našla lepšiu pracu ale nemôžem čakať dva mesiace ako to chce zamestnávatel.
    Jestvuje vôbec iné riešenie?

  6. bsa 22. augusta 2010

    renáta, zo zákona, keď zamestnávateľ neakceptuje dohodu, zostáva vám iba dať výpoveď, z čoho vyplýva, že počas výpovednej doby by ste ešte mali u neho pracovať. Stáva sa, že zamestnanec výpovednú dobu nedodrží. Väčšinou to zamestnávateľ rieši nevyplatením časti mzdy, peňažnou náhradou, krátením nevybratej dovolenky a pod. Máloktorý zamestnávateľ to ženie až na súd. Vždy je však najlepšie dohodnúť sa so zamestnávateľom kompromise a vyhnúť sa tak zbytočným nepríjemnostiam.

  7. Maška 7. januára 2011

    Dobrý den,
    potrebovala by som poradit ohladne vypovede. Pracujem v CR ale musim sa z rodinnych dovodov vratit spat na SR. Aku formu vypovede mam zvolit aby som neprisla o narok na podporu v nezamestnanosti (na SR)
    v obdobi kedy si budem hladat pracu (v SR)?

    Dakujem.

  8. vanesa 18. apríla 2011

    dobry den prosim vas potrebovala by som poradit dcera pracuje v jednom zamestnani 4 roky vymenilo sa v nej za tu dobu 30 pracovnikov iba z toho dovodu ze sa oto postarala veduca aj ked nemala dovod tak odist museli lebo si na ne vzdy nieco nasla a odisli dobrovolne nasilu ale k veci.v zamestnani sa robia take spinavosti a podrazaju jej nohy ze to uz sa neda uniest do prace chodi zo stresom co zase nanu nasiju ponizuju ohovaraju buzeruju pred zakaznikom za to co ani neurobila dokonca si tam veduca vodi rodinnych prislusnikov a kamosky do skladu a kancelarii a potom vykrikuje ze co vsetko sa stratilo aj ked vsetci velmi dobre vedia a domov chodi placom aj ked je uz dospela zle sa na nu pozera praca ju bavi ale nie v takom kolektive stale sa jej vyhraza a psychicky depta dala jej podmienku bud otehotnie alebo sa postara oto aby odisla bez odstupneho a teraz chcem radu ako najrychlejsie odtial odist nechce odstupne ani cakat na dvojmesacnu vypoved ale okamzite do konca mesiaca manazer veri iba veducej co ona povie teda co si povymysla a on (za odmenu )vsetkemu uveri majitel sa nebude bavit o takych problemoch co tam maju lebo na to ma manazera a to ide stale dokolecka dakujem

  9. moni18 28. júna 2011

    Dobrý deň. chcem sa informovať. sťahujem sa k rodičom 150km od môjho pracovného miesta. k 30.7.2011 chcem odísť z roboty, ale zamestnávateľ ma nepustí kým nenájde namiesto mňa niekoho. Trvá na 2 mesačnej výpovednej lehote. Chcem podať žiadosť o rozv. prac. pomeru dohodou podľa par. 60. Čo môžem urobiť aby ma pustil ? Bol by postačujúci dôvod to že sa sťahujem o 150 km ďalej? Môže zamestnávateľ ma zdržiavať viac ako 2 mesiace? Čo keď ma nepustí ani po 2 mesiacoch ? Ďakujem

  10. zuzana mullerova 6. februára 2014

    stahujem sa100 km možem dat okamžitu vypoved alebo ako postupovat

  11. Anna 7. marca 2014

    dobrý deň..chcela by som sa poradiť.Pracujem na polovičný úväzok ale chcela by som odísť zo zamestnania dať výpoveď ale bez mesačnej výpovednej lehoty z dôvodu že môj vzťah so zamestnávatelom sa stal natrvalo negatívny a už to tam psychiky nevydržim chodím tam s odporom. prosím poraďte mi

  12. Jana 20. septembra 2015

    Prajem pekný deň. Rada by som sa spýtala…dostala som výpoveď z nadbytočnosti s platnosťou od 1. 9. 2015. Práve mi plynie výpovedná lehota čo bude do 31. 12. 2015. Od 1.10. mám nariadené čerpať dovolenku a potom ostať už doma do konca roka s tým že výplaty mi normálne mesačne prídu. Chcem sa spýtať či si môžem nechať tú dovolenku preplatiť keď mám tak či tak ostať doma, a či mám stále aj nárok na stravné lístky počas tých 3 mesiacov čo budem doma…pretože každý mi hovorí niečo iné…ďakujem.

  13. Miro 31. augusta 2016

    Dobrý deň,prosím vás potreboval by som poradiť.
    Minuli rok sa mi stala taka vec ze som odrazu ochorel,môj zdravotný stav bol dosť vážny keďže som bol aj mesiac v umelom spánku a ešte stále mám následky a nie je to ono.Teraz tomu bude už rok co maródujem a poberám nemocenskú.Až pred týždňom som sa dozvedel že nárok na poberanie nemocenského mam vlastne len 12 mesiacov(čiže rok) nikto ma o tom nikde neinformoval a to som sa dozvedel len náhodne od známeho.Začal som si vybavovať invalidný dôchodok. V sociálnej poisťovne mi povedali,že po uplynutý PN 12 mesiacov nebudem už dostavať žiadne peniaze aj keď na PN-ke môžem ostať ďalej ,ale bez žiadneho príjmu.Ze jedine keď tak sa mam vrátiť do prace, alebo dat v zamestnaný výpoveď a prihlásiť sa na úrad prace, kde by som poberal zatiaľ podporu. Keďže do prace sa zatiaľ vrátiť nechcem lebo mi to môj zdravotní stav nedovoľuje a stále mam ešte tažkosti,tak ma jedine napadlo asi dať tu výpoveď zo zdravotných dôvodov, kým sa vybaví invalidný,ak ho ovšem schvália, ale snáď áno co sa tyká mojej (diagnózy) zdravotného stavu. Mal by som vlastne aj nárok na odstupné. Prosím vás poradíte mi niekto? Ďakujem.

Pridajte komentár: