Samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) je zo zákona povinná platiť: daň z príjmov daň z pridanej hodnoty (ak je platcom DPH) miestne dane a poplatky (napr...
Hrozba straty zamestnania
Už pár mesiacov sme bombardovaní informáciami o ekonomickej kríze, ktorá sa šíri pomerne veľkou rýchlosťou. Jej príčinami a koreňmi sa zaoberá množstvo analytikov, ekonómov, prognostikov a rôznych iných odborníkov. Vlády jednotlivých štátov prijímajú opatrenia na jej zmiernenie, ale napriek tomu má táto kríza negatívny dopad na zamestnanosť. Na Slovensku začíname pociťovať následky ekonomickej a hospodárskej krízy čoraz nástojčivejšie. Denne počúvame o hromadnom prepúšťaní, o rušení niektorých prevádzok, o obmedzovaní výroby, o skracovaní pracovného času a iných negatívnych skutočnostiach.
Úvod tohto roka nezačal pre Slovákov práve najšťastnejšie. Ku prikrádajúcej sa ekonomickej a hospodárskej kríze sa pridala aj kríza plynová, ktorá naše hospodárstvo a jednotlivé podniky dostala do ešte zložitejšej situácie. Mnohým poklesol objem výroby výrazným znížením dopytu po ich výrobkoch a to má za následok buď úplné zrušenie firmy, prinajmenšom však obmedzenie výroby.
A to v každom prípade znamená nižšiu potrebu zamestnancov . Preto sú mnohé pracovné miesta ohrozené a každomesačne sa zvyšuje percento evidovaných nezamestnaných na úradoch práce. Prepúšťanie sa v mnohých prípadoch netýka iba robotníckych profesií, ale aj stredného odborného manažmentu, dokonca aj vyššieho manažmentu.
Strata zamestnania je pre každého jednotlivca veľmi traumatizujúcou udalosťou, s ktorou sa každý vyrovnáva po svojom. Niekto ľahšie, niekto veľmi ťažko a niekto sa s tým nedokáže vyrovnať vôbec. V každom prípade je však dobré, ak človek vie, čo ho v takejto situácii čaká a čo všetko musí urobiť, aby následky boli pre neho ako osobu, čo najmiernejšie.
elena 28. septembra 2011
ak sa mi majster vyhrážal,že ež by sme sa rozišli,že ma dokáže zničiť tým,že ma dostane z práce,mám to udať pri prešetrení výpovede? dakujem