Ako za zoznámiť? Zoznamka je slangový výraz pre zoznamovaciu inzerciu, zoznamovaciu agentúru, kanceláriu, ktorých produktom býva spravidla zoznamovací inzerát v tlači alebo na inom verejne prístupnom mieste...
Ako si uľahčiť učenie
Takmer každý z nás sa niekedy stretol s tým, že mu „horí termín“ a nestíha sa niečo naučiť. Nech už je to skúška na strednej, či vysokej škole, skúška v autoškole alebo povedzme záverečná skúška počítačového, jazykového, či iného kurzu. Každá skúška je pre nás v tej chvíli veľmi dôležitá.
Plánujeme si, ako, kde a kedy budeme na skúšku učiť a odkladáme to, kým sa dá. Jedného dňa si ale predsa len musíme povedať, že je čas sa do toho pustiť naplno. Aj by sme chceli, ale zákon schválnosti nám možno prihrá do cesty nečakanú služobnú cestu alebo nám niekto zoženie lístky na dobrý koncert vo vzdialenom meste a podobne. Premýšľame, čo teraz? Samozrejme, spraviť skúšku je pre nás priorita, ale ani ostatné veci nechceme celkom odložiť bokom. Keďže takéto situácie som sama už prežila, prezradím vám pár nápadov na to, ako sa učiť aj za neveľmi priaznivých podmienok.
Predstavme si napríklad, že cestujeme na tú služobnú cestu, koncert, alebo kdekoľvek. Prečo by sme mali čas v autobuse alebo vlaku využiť len na zízanie do prázdna alebo na kecanie so spolužiačkou/spolužiakom o tom, ako nič nevieme a nestíhame? Veď to nás ešte väčšmi vystresuje a ten termín nám už vážne horí. Neviem si dosť dobre predstaviť, ako by sme sa v tom autobuse rozložili so skriptami, testami do autoškoly a pod. Preto si skúste pripraviť také minipomôcky do kabelky (pre ženy) alebo príručnej tašky (pre mužov):
Kartičková metóda:
Nastrihajte si doma výkresy na obdĺžniky tak, aby vám vyšlo 9 obdĺžnikov, t.j rozdeľte si šírku aj výšku výkresu na 3 časti. Na každom z tých 9tich obdĺžnikov si približne s strede spravte dierovačom dierku. Cez dierku prevlečte buď krúžok na kľúče, alebo kúsok drôtiku a tým ich spojte. Na takto spojené kartičky si môžete písať rôzne témy, napríklad slovíčka z cudzieho jazyka a ukladať si ich podľa abecedy. Alebo si tam uložte otázky na skúšku poľa čísiel otázok. Prikladať si môžete ľubovoľne, stačí otvoriť krúžok a vložiť novú tému. Alebo vybrať, ak už niektorú z nich ovládate a nemusíte sa ňou zaoberať.
Veľkou výhodou je, že si môžete kartičky vytiahnuť pohodlne kdekoľvek, nemusíte sa rozkladať s učebnými materiálmi. Ďalšia výhoda je, že pri písaní kartičiek určite niečo z textu „pochytíte“, zapíše sa vám do pamäte. Posledná a nie zanedbateľná výhoda je, že kartičky sú ľahko skladovateľné a „schovateľné“ na skúške, čiže môžu poslúžiť aj ako ťahák. Ja som si
takéto kartičky ani po skončení štúdia nezahodila a verte mi, že sa k nim neraz vraciam, ak si niečo dôležité potrebujem overiť.
Pásiková metóda:
U mňa s osvedčila v učení sa otázok z teórie v autoškole (písomné testy). Počas navštevovania autoškoly si musíte zvyčajne zakúpiť učebnicu, na konci ktorej sú rôzne varianty otázok na testy. Tie ak zvládnete, mali by ste byť na písomné testy dostatočne pripravený. Ale čo s tým, že otázok je viac ako sto? Ako sa ich naučiť všetky? Asi začnete tak ako ja: pekne od prvej otázky. Čoskoro prídete na to, že pri cca 20tej otázke ste už mimo a nevnímate svet. Odídete od toho, že na dnes aj stačilo. Na druhú deň sa k tomu vrátite, zas od začiatku, prípadne začnete od konca, ale do stredu otázok sa vám stále nedarí dostať. Začnete aj uvažovať, či nestrácate čas tým, že sa venujete aj otázkam, ktoré sú pre vás úplne jednoduché (hoci si ich len prečítate a už viete odpoveď). Ale neostáva vám už toľko energie a pozornosti na tie ťažšie otázky. Takto to fungovalo aj u mňa a preto som si vymyslela „pásikovú“ metódu. Spočíva v tom, že si prefotíte zadné strany učebnice, kde sa nachádzajú písomné testy. Otázky si nastrihajte na pásiky podľa veľkosti textu a na zadnú stranu papiera napíšte odpoveď. Už len tým, že si to budete pripravovať, sa učíte, takže to nie je strata času, nemajte obavy J.
Pripravte si 3 misky, nádoby, krabice a pod. Ja to tu v článku budem nazývať „misky“, ale môže to byť akákoľvek nádoba, skrátka niečo, do čoho si budete po zodpovedaní otázky vkladať. A začnite. Z kôpky otázok si po zamiešaní vezmite prvú a skúste na ňu odpovedať (odpoveď máte na druhej strane papiera, takže si ju hneď môžete overiť). Je to najľahšia otázka pod slnkom a ste si odpoveďou istí? Dajte ju do prvej misky, kam budete dávať najjednoduchšie otázky, čiže také, ktorými sa nebudete musieť takmer vôbec ani zapodievať. Do druhej misky si vkladajte také otázky, pri ktorých ste s odpoveďou váhali, čiže nie ste si na 100% istí, či je to tak, alebo ste si len „správne natipovali odpoveď. No a do tretej nádoby dávajte také otázky, ktoré sú pre vás najťažšie. Je pochopiteľné, že počas učenia sa treba venovať najmä tretej miske. Až keď sa blíži termín skúšky načrite aj do tej druhej a nakoniec zmiešajte otázky aj s prvou miskou, len tak na preverenie vedomostí.
Mne táto metóda pomohla a keď mi pár dní pred skúškou v autoškole známi poradili, že interaktívne testy sú aj na internete a učí sa z nich veľmi dobre, už som si na tých testoch len preverila, že som sa učila správne a že sa nemám čoho báť. Podarilo sa mi testy napísať na plný počet bodov a dúfam, že sa to podarí aj vám. Na plný počet možno ani netreba, stačí tak, aby sme skúškou prešli, nie?
Vzdelávanie a „self-improving“
Väčšie firmy majú spravidla pre svojich zamestnancov pripravenú ponuku rozličných doplňujúcich vzdelávacích aktivít, akými sú napríklad jazykové kurzy, odborné školenia, workshopy a semináre ale aj možnosť doplniť si dosiahnuté vzdelanie o vyšší stupeň.
Pokiaľ vám zamestnávateľ ponúkne takúto možnosť, určite neodmietajte a chopte sa jedinečnej príležitosti jednak dokázať zamestnávateľovi, že vám záleží nielen na vlastnom profesionálnom rozvoji ale aj konkrétnej pracovnej pozícii, ktorú zastávate a jednak skutočne urobiť niečo pre svoj ďalší rozvoj kvalifikácie.
Pokiaľ vám na vašom vedomostnom a kariérnom raste skutočne záleží, nič vám nebráni v tom, aby ste sa nezačali iniciatívne vzdelávať sami a to napríklad prostredníctvom štúdia odborných novinových článkov z vašej pracovnej oblasti, či požičaním a preštudovaním si odbornej literatúry, ktorá vás môže inšpirovať a pomôcť vám posunúť sa o krok ďalej.
Taktiež môžete využiť rôzne internetové kurzy, tzv. e-learning.
V každom prípade vzdelávanie musí byť pre vás trvalou súčasťou života.
Na akú prácu sa oplatí pripraviť?
Či ešte študujete, alebo uvažujete o práci popri zamestnaní, možno by ste mali myslieť viac do budúcnosti, ako na dnešné príjmy.
Pracovný trh sa mení. Ak chcete pracovať za zaujímavé peniaze, mali by ste vedieť pracovať v oblasti o ktorú bude záujem aj v budúcnosti. Už dnes sú zamestnania, v ktorých je nedostatok kvalitných ľudí. Ide o manažérske pozície.
Ak chcete v budúcnosti prosperovať, zaoberajte sa stratégiou. Tvrdý konkurenčný boj bude vyžadovať čoraz rafinovanejšie stratégie, ako byť úspešným. Ľudia, ktorí majú dobré strategické myslenie budú mať na ružiach ustlané kam prídu. Študujte preto čo najviac materiálov z oblasti obchod, strategické plánovanie, leadership a podobných. Ak máte zdravý sedliacky rozum a dostatok znalostí, máte šancu smerovať na vrchol.
Preto sa zaujímajte o to, aké školenia sa dajú vo vašom okolí absolvovať.
Komunikácia, psychológia
Výhodné je veľa síl investovať do znalostí v oblasti komunikácie. Najbližším odborom tejto oblasti je psychológia a psychiatria. (Viem, psychiatria je oblasť ktorá lieči duševné choroby, ale mnoho dušenných chorôb vzniká z chybnej komunikácie, alebo chybnú komunikáciu vyvolávajú. Preto tento odbor má nečakane presne zmapované práve tieto oblasti.)
Ak budete prvotriednym znalcom a neviete jednať s ľuďmi, možno si nenájdete prácu. Alebo nájdete, ale budete mať zlý plat, alebo miesto horšie, než by ste mali mať. Je známe, že komunikácia sa dá vzdelaním značne zlepšiť. Je veľa kníh, kde sa dočítate návody na to, ako sa stať obľúbeným, bohatým. Verte, či nie, tieto knihy vám pomôžu. Ak ste sa rozhodli pre vzdelanie, určite čítajte aj také knihy, ktoré vás budú učiť ako sa lepšie prezentovať. Učte sa, ako jednať s ľuďmi. Čítajte motivačné knihy, ktoré vás vzdelajú v tom, ako si klásť vyššie ciele.
Akokoľvek sa cítite byť majstrami komunikácie, opakovanie v tejto oblasti vám môže len prospieť.
Beletria a povinná literatúra
Ak vám zostane trocha času, odporúčam do kolónky vzdelanie zahrnúť aj beletriu.
Viem, niektoré knihy o biznise a osobnom raste odporúčajú, aby ste sa vzdelávali hlavne vo svojom odbore a nestrácali čas na zábavu. Tento názor vychádza zo snahy byť čo najlepším a čo najskôr dosiahnuť úspech. Chcete peniaze? „Makajte na sebe a nezabávajte sa.“ Tento názor má svoje opodstatnenie, no ja by som odporúčal aj čítanie beletrie.
Čítanie čo najpestrejších kníh vám doplní vzdelanie predovšetkým v oblasti komunikácie. Tým, že čítate vety z pera rôznych autorov, vnímate rôznu skladbu viet. Naberáte nové slová – slová, ktoré možno poznáte, ale ich nepoužívate. Čítaním si tieto slová pripomeniete a neskôr ich začnete aj používať. Je dokázané, že sčítaný človek sa vyjadruje oveľa ľahšie. Má k dispozícii veľa slov, má prax, ako tvoriť vety. Vďaka tomu sa vie oveľa ľahšie vyjadriť. Ak dokáže presne formulovať čo chce, alebo čo ponúka, nevznikajú nedorozumenia, nejasnosti.
A ako voliť čo čítať a čo nie? Nuž, ak na to nemáte presný názor, čítajte proste klasiku. Ešte na základnej škole sme asi všetci mali čitateľský denník, kde sme si jeden od druhého odpisovali obsahy kníh, ktoré sme nečítali pre ich nudnosť. Alebo že by priamo z lenivosti čítať? Je vhodný čas na dospelé kolená túto chybu napraviť. Prečítajte si knihy, ktoré sa považujú za klasiku. Nechajte nech vás Shakespeare naplní myšlienkami. Nebojte sa čítať klasiku. Posunie vás ďalej.
Kde vziať čas na vzdelávanie
Času je dosť. Chuť chýba. Vzdelávať sa znamená pracovať. Musíte čítať, keď sa iní bavia. Musíte rozmýšľať keď ostatní tárajú. Komu sa chce? Málokomu.
A to je práve hlavná výhoda. Ak sa rozhodnete zvýšiť si vzdelanie, budete robiť to, čo robia všetci úspešní ľudia. No úspešných je málo. Prečo? Nikomu sa nechce na sebe pracovať.
Ak prekonáte svoju vstavanú, zabudovanú lenivosť, máte veľkú šancu uspieť. Pozrite sa len na život väčšiny ľudí. Obývačke dominuje televízor. Ten drží taktovku nad dianím. Televízor je zdrojom všetkých informácií, ktoré vstupujú do väčšiny rodín. Väčšina ľudí teda bude vedieť to isté, čo vedia aj ostatní. Teda veľa informácií o ničom.
Ak začnete cielene študovať a využijete na to svoj voľný čas, je to investícia do vašej budúcnosti. Veľmi rýchlo sa začnete stávať expertom. Vzdelávanie má rýchle následky. Ako budete stúpať v úrovni poznania, začnete hľadať nové výzvy. Už vám nebude stačiť jednoduchý život bežného človeka, akých sú milióny. Zrazu zistíte, že systematické vzdelávanie vás posúva k iným nápadom, názorom, záujmom. Zistíte, že sa zaujímate o veci o ktorých ste predtým ani netušili. Získate nových známych. Nové možnosti.
Kde teda vziať čas na vzdelávanie? Hľadajte vo svojich typických dňoch časožrútov. Hľadajte medzierky v programe, ktoré by ste mohli vyplniť vzdelávaním sa, čítaním.
- Cestujete električkou? Čítajte knihu.
- Ste na tréningu? Dajte si na uši kurz angličtiny – na trhu sú aj niektoré načítané audioknihy. Využite ich.
- Čakáte v rade? Máte pri sebe knihu, alebo skopírovaných pár strán? Čítajte, nevnímajte hostilnú atmosféru.
- Idete k lekárovi? Pripravte sa na čakáreň. Kniha.
Sledujete televízor? Zvážte, čo vám dá viac? 15 minút stresujúcich správ, alebo pár strán z kvalitnej knihy? Je to váš čas, vy rozhodnete, či chcete ísť zo stádom, alebo študovať na ich vodcu.
Vzdelávajte sa sústavne
Sú to síce pomalé zmeny, ale práca, presnejšie jej charakter, sa postupne mení. Dnes uspejete tým lepšie, čím viac viete.
Úspešný človek vie, že práca mení v čase svoje požiadavky. Ak sa dnes v nejakej oblasti vyznáte, nestačí ju vykonávať. Musíte sa aktívne pričiniť aj o trvalé a pravidelné dopĺňanie si informácií. Vzdelanie, akokoľvek vám to asi bude pripadať otravné a 1000 krát ste to už počuli, je naozaj nutnosť. Vzdelanie vám otvára nové možnosti. Možnosti o ktorých by ste bez vzdelania nemohli ani len uvažovať – nevedeli by ste o nich.
Ak chceme urobiť nejaký plán, čo by vaše vzdelanie popri zamestnaní malo obsahovať, odporúčam nasledovný mix:
- Vzdelanie v odbore kde pracujete
- Vzdelanie v príbuzných odboroch
- Všeobecné vzdelanie
- Komunikácia, psychológia
- Beletria a povinná literatúra
Teraz to preberme podrobnejšie.
Vzdelanie v odbore kde pracujete
Táto zložka vzdelania je asi celkom najjednoduchšia. Ak v nejakom odbore pracujete, väčšinou už ku vám nejakými kanálmi presiaknu nové informácie. Väčšinou stačí ak sa „zavesíte“ na niekoľko internetových zdrojov a budete sledovať dianie a trendy. Ak robíte ako dizajnér, sledujte diskusné fóra dizajnérov a aktívne sa zúčastňujte diskusie. Hľadajte si na týchto fórach do diskusie seberovných a lepších partnerov. To vás posunie ďalej. „Nasiaknu“ do vás najaktuálnejšie informácie ani neviete ako. Tu a tam niečo nebudete vedieť a aktuálne si to doštudujete. Práve to je vzdelanie, ktoré dostanete.
Samozrejme, aj knihy s odbornou literatúrou sú výbornou investíciou do seba. Kupujte všetky knihy, ktoré vychádzajú o vašom odbore. Viem, ak v nejakej oblasti robíte, spravidla viete to čo je v knihe, ba aj viac. No ruku na srdce – aj prečítanie základnej učebnice vám vždy prinesie niečo nové. Možno nie novú informáciu. Možno len nový pohľad na niečo, čo robíte rutinne. Preto nepodceňujte ani čítanie kníh, aké by ste „vedeli napísať možno aj lepšie“. Mimochodom – ak máte pocit, že by ste naozaj vedeli napísať knihu, spravte to.
Vzdelanie v príbuzných odboroch
Je dobré, ak človek dokáže vidieť veci v súvislostiach. Viem. Dnes je záujem o špecialistov. Nejaký chrobák truhlík, ktorý vie zo všetkého niečo a nič poriadne nikoho nezaujíma. Dnes je heslom úspechu vedieť zo všetkého niečo a o niečom všetko. Preto si zväčšujte rozhľad. Tu by som odporúčal voliť odlišnú stratégiu vzdelávania. Nepoužívajte internet. Internet vám dáva priveľa balastu. Ak čítate o oblasti, v ktorej sa nevyznáte, nebude ľahké rozlíšiť, či čítate vatu, alebo kvalitné informácie. Stratíte čas.
Na sledovanie príbuzných odborov používajte odborné knihy. Knihy majú tú výhodu, že sú spravidla pripravené komplexne. Poskytujú väčšinou vyvážený prehľad o problematike. Napríklad ak ste grafik, je dobré, ak máte názor o webovej grafike, o reklame, o technológiách a možnostiach tlače, o digitalizácii grafiky a podobne. Tieto príbuzné odbory zvýšia vašu hodnotu na trhu práce. Ak totiž poznáte limity rôznych druhov tlače, môžete pri grafickom návrhu na tieto limity myslieť a výsledok bude optimálny. To je len jeden príklad, kedy sa vzdelanie v príbuzných odboroch hodí.
Všeobecné vzdelanie
Je dobré mať „šajn“ aj o ostatných veciach, ktoré nás obklopujú. Tu však je problém. Dnes je tak veľký objem informácií, že sa to nedá obsiahnuť. A tak asi najjednoduchšie je siahnuť ku univerzálnym balíčkom, aké ponúka školstvo. Z každého rožka troška.
Zdroje na tento druh rozhľadú sú asi najväčší problém. Noviny, televízia a časopisy sú prakticky nepoužiteľné. Živia sa čítanosťou, takže prinášajú informačný balast. Píšu tak, aby boli čítané. Takže informujú o senzáciách, pikoškách, klebetách, tragédiách. Príbehy, zábava. Málokedy niečo hlbšie, alebo nebodaj závažné.