Príprava na dojčenie

O význame dojčenia pre bábätko i pre mamičku niet pochybností. Veľa mamičiek má však z dojčenia obavy. Boja sa, ako túto úlohu zvládnu, či budú mať dosť materského mlieka a či to celkovo „budú vedieť“. Dojčenie je celkom prirodzená vec a len veľmi malé percento žien nie je z objektívnych príčin schopné dojčiť.

I keď dojčenie nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu , pre nejednu budúcu mamičku je predsa len lepšie, ak sa na dojčenie pripraví. Správna príprava môže dodať potrebnú sebadôveru, ktorá je pri dojčení tiež veľmi potrebná.

Ako sa teda na dojčenie dá pripraviť? Budúca mamička si môže prečítať informácie z rôznych kníh, časopisov alebo na internete. Zamerať sa treba najmä na to, ako má vyzerať správne prisatie bábätka, v akých rôznych polohách sa dá dojčiť, aké sú najčastejšie problémy pri dojčení a ako im predchádzať, prípadne ako ich riešiť, ak sa už objavia.

V rámci prípravy je dobré tiež spoznať najčastejšie mýty o dojčení (napr. že materské mlieko môže byť „slabé“, s malými prsiami sa nedá dojčiť a podobné nezmysly), ktoré nejednej mamičke zbytočne prekazia dojčenie.

Trošku pozornosti venujte aj svojim bradavkám a v rámci prípravy na dojčenie si všimnite, či nemáte tzv. vpáčené bradavky. Tie by mohli skomplikovať prisatie bábätka, no dá sa to vyriešiť. Ideálne je však upraviť tento stav ešte pred pôrodom, aby ste sa vyhli neskorším problémom.

Okrem toho je dôležitá psychická príprava. Dôverujte si, že dojčenie zvládnete. Predstavujte si, ako svoje dieťatko dojčíte a v materskom mlieku mu tak odovzdávate tú najlepšiu výživu, akú môže dostať.

Buďte pripravená tiež na zdolávanie prípadných prekážok, ktoré sa počas dojčenia môžu objaviť – napr. bolestivé bradavky, upchaté mliekovody a podobne. Väčšina ťažkostí sa dá ľahko riešiť a nie sú dôvodom na ukončenie dojčenia.

Napísala MaJa.

©  Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.