Probiotiká a zdravie detí

V posledných desaťročiach na ľudský a teda aj na detský organizmus vplýva mnoho faktorov, ktoré mu neprospievajú. Mnoho z týchto vplyvov je nových, umelých. Ľudské telo sa za tisícročia vývoja prispôsobilo istej strave, určitým životným podmienkam, druhu pohybu. Jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú zdravie dieťaťa je aj stav hrubého čreva. Na hrubé črevo (nielen u detí) vplývajú tieto nové, neprirodzené vplyvy:

  • antibiotiká
  • antibakteriálne chemikálie - predovšetkým chlór v pitnej vode
  • mäso z veľkochovov, hlavne kuracie - obsahuje zvyšky antibiotík
  • zvyšky pesticídov a herbicídov v ovocí a rastlinnnej potrave
  • množstvo cukru, tuku, červeného mäsa
  • potraviny sú zbavené nečistôt
  • alkoholické nápoje poškodzujú flóru v zažívacom trakte
  • stres (vyčerpanie)

Je jasné, že menšie deti nie sú vystavené takému stresu, ako dospelí, alebo nepijú alkohol. Zato však často dostávajú antibiotiká, veľa sladkostí a často aj príliš čisté jedlo a celkové zaobchádzanie.

Imunitný systém dieťaťa sa začína vyvíjať hneď od narodenia. Telo je nastavené tak, že by imunita mala zvládnuť rôzne nečistoty. Na to, aby sa telo dieťaťa vyvíjalo správne je už v úvode potrebné dojčenie. Materské mlieko obsahuje potrebné živiny, okrem iného aj baktérie mliečneho kvasenia, zvané aj probiotiká. Probiotiká sa usídľujú v čreve dieťaťa od prvých dní a pomáhajú udržovať zdravie. Hnačka je, napríklad, často prvým varovaním, že niečo nie je v poriadku práve s mikrobiálnou flórou čreva dieťaťa.

Imunitný systém dieťaťa je nastavený tak, že sa učí odolávať vplyvom prostredia už od prvých chvíľ. Ak si predstavíte dieťa v dokonalej sterilite, zdá sa vám možno, že to je to najlepšie, čo sa pre dieťatko dá spraviť. Chyba. Imunológovia a alergológovia dnes dôrazne upozorňujú na to, že ak deti nie sú vystavené prirodzeným vplyvom z okolia (prach, špina, peľ, alergény) ich imunitný systém sa nenaučí tieto vplyvy považovať za normálne. Neskôr sa potom imunita môže "zblázniť" a bežný prach, či peľ vyhodnotí, ako ohrozenie. Toto sa nazýva "hygienická hypotéza".

Je jasné, že ak dieťa vystavíte špine, má to za následok infekcie, choroby. V minulosti umieralo veľa slabších detí a možno práve tých, ktoré by v dnešných podmienkach síce prežili, ale boli by alergické, chorľavé, slabé. A sú to aj probiotiká, ktoré môžu pomôcť deťom so slabšou imunitou zlepšiť ich zdravie.

Našlo sa miesto, ktoré môžete ovplyvniť zdravie a to je hrubé črevo. Ukazuje sa, že aj deťom podávate vhodné probiotiká pre deti, má to priaznivý dopad na črevnú mikroflóru a následne aj na celkové zdravie dieťaťa.

Z overených probiotických produktov menujme Probio-fix pre dospievajúcich a Nutrolin B pre deti. Predovšetkým Nutrolín si zaslúži väčšiu pozornosť. Jeho klasická forma je vhodná aj pre dospelých, ideálne sa hodí pri liečbe antibiotikami. Pre menšie deti sa však nehodí používať tobolky - je tu riziko že by ich vdýchli. Preto sa dajú kúpiť aj probiotiká vo forme sirupu. Nutrolin B sirup je určený aj pre najmenšie deti. Má výbornú chuť. Dostať ho aj vo forme Pedtabs, čo sú tabletky ktoré sa pred podávaním rozpustia na lyžičke.

Probiotiká majú veľmi rýchly a priaznivý účinok na činnosť čriev. Ak vaše dieťa dostane antibiotiká, odporúčam vám, aby ste mu podávali aj probiotiká Nutrolin. Zvyčajne sa odporúča podávať probiotiká v čase medzi užívaním antibiotika, dve až 3 hodiny pred alebo po užití antibiotika. Najlepšie je poradiť sa o tom s lekárom.

Probiotiká majú najlepší účinok vtedy, ak sú podávané preventívne. To znamená nie až keď vznikne nejaký zdravotný problém. Stimulujú totiž bunkovú aj humorálnu imunitu dieťaťa.

©  Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.