Zdravie detí

Zdravie je veľmi krehká vec a mať zdravé dieťa je snom a želaním každého rodiča. Rodičia sú pritom do veľkej miery zodpovední za zdravotný stav svojho dieťaťa a je preto dôležité vedieť svojim ratolestiam zabezpečiť dobré podmienky pre zdravý rast a vývoj.

Aj keď si to mnohí neuvedomujú, zdravie dieťatka sa začína formovať už v tehotenstve. Životospráva budúcej mamičky má výrazný vplyv na správny vývoj plodu a užívanie rôznych liekov, pitie alkoholu alebo fajčenie, či iné škodlivé návyky môžu mať za následok vážne zdravotné problémy dieťaťa.

Pre celkový zdravotný stav dieťatka je veľmi prospešné aj dojčenie. Materské mlieko je ideálnou výživou pre malé bábätko a zaisťuje mu všetko dôležité pre správny rast a vývoj. Dojčené deti bývajú menej chorľavé a taktiež menej trpia napr. alergiami než deti, ktoré dojčené neboli. Jednoducho, dojčenie je dobrým vkladom do budúceho zdravia vášho drobčeka. Niekedy môžete využiť aj terapeutické služby, kedy napríklad formou kraniosakrálnej terapie môže pomôcť terapeut pri znižovaní stresu.

Chybou, ktorej sa mnohí rodičia dopúšťajú, býva aj priskoré zavádzanie rôznych príkrmov. U nedojčených detí sa odporúča začať s nemliečnymi príkrmami od ukončeného štvrtého mesiaca a u dojčených detí po ukončenom šiestom mesiaci. Neznamená to však, že od tejto chvíle môže vaše bábätko jesť všetko a je pre neho vhodný rovnaký jedálniček, ako pre zvyšok rodiny. S novými potravinami treba začínať veľmi opatrne.

Vo väčšine prípadov sa začína najskôr jednodruhovou zeleninou (napr. mrkvou), ktorú podávame vo varenej podobe asi tri dni. Ak sa neobjaví žiadna alergická reakcia, môžeme skúsiť pridať ďalšiu zeleninu a opäť počkať pár dní, ako to dieťatko zvládne.

Nasledovne sa pridáva do príkrmov ovocie, mäso a ďalšie zložky stravy. Vždy treba sledovať prípadné alergické prejavy a zavádzanie príkrmov môžete tiež konzultovať s detským lekárom.

V prípade, že sa vo vašej rodine vyskytujú alergie na niektoré potraviny, je lepšie byť ešte viac opatrní.

Niektorí rodičia argumentujú tým, že dieťa si predsa musí zvyknúť na všetko a je, žiaľ, častým javom, že už menej ako jednoročné deti papajú párky, salámy, dostávajú neupravené kravské mlieko alebo „zdravé“ termixy či smotanové krémy, čokoládky, guláš a mnoho iného. Pritom organizmus malého dieťaťa je takýmito potravinami veľmi zaťažovaný a prípadné poškodenia sa nemusia vôbec prejaviť ihneď, ale aj o niekoľko rokov.

Snažte sa teda s príkrmami neponáhľať, postupujte radšej pomaly a opatrne.

Zdravá výživa by mala byť samozrejmosťou pre budovanie zdravia vášho dieťaťa. Vyberajte si kvalitné potraviny, ponúkajte svojim deťom čerstvé ovocie a zeleninu a usilujte sa o pestrú a vyváženú stravu. Pitný režim je rovnako dôležitý – ideálne je naučiť dieťa piť čistú vodu alebo nesladené čaje. Inak si zvykne na sladkú chuť a nesladené nápoje mu veru chutiť nebudú. A zrejme netreba vysvetľovať, že cukor nie je práve najlepším priateľom zdravia. . .

K zdraviu neodmysliteľne patrí aj pohyb – je dobré viesť svoje deti odmalička k láske k pohybu. Chodievajte na spoločné výlety do prírody, hrajte sa s loptou, jazdite na bicykloch, plávajte, jednoducho, žite aktívne a vaše deti si na aktívny životný štýl zvyknú a bude im blízky. Veďte deti k tomu, aby sa venovali telocviku. Ak sa od detstva budú pravidelne hýbať a cvičiť, je to pre ne výhoda. Veľa tipov, ako sa dá zakomponovať pohyb do hry nájdete na webe slovenských telocvikárov www.telocvikari.sk. Nájdete tam popis cvikov a potrebného vybavenia na telesnú výchovu.

Nočnou morou všetkých rodičov sú rôzne detské choroby. Proti niektorým sa u nás síce očkuje, no ani očkovanie nie je všemocné a neochráni dieťatko pred všetkými ochoreniami.

Najlepšie je chorobám predchádzať, snažiť sa budovať detskú imunitu všetkými dostupnými spôsobmi, nezaťažovať detský organizmus nevhodnou stravou, dodržiavať a učiť dieťa odmalička základným hygienickým návykom a podobne.

O zdravie našich najmenších sa treba naozaj starať. I keď mnohým chorobám sa vyhnúť nedá, predsa len je prevencia vždy lepšia ako liečba, a tak sa snažte svojim ratolestiam budovať zdravie pomocou všetkých dostupných možností.

Asi najčastejšou ťažkosťou je zvýšená teplota. Tá u dieťatka môže byť signálom mnohých ťažkostí. Určite je dobré ihneď pátrať, čo môže byť príčinou. No na druhej strane nie je dobrým nápadom hneď nasadiť nejaké antipyretiká (ani určené pre deti). Samotná horúčka totiž je spôsob, akým sa ľudské telo vyrovnáva s problémom. Zvýšenie teploty o pár stupňov často skomplikuje život rôznym choroboplodným zárodkom a tak imunita bojuje. Ak by sme liekmi teplotu znížili, tento proces sa zastaví.

Teplota, ak už stúpa ku 38 stupňom by nemala byť podceňovaná a potom už je na mieste uvažovať o lekárovi a ak by stúpala, tak treba telo aj chladiť.