ICQ 2000

Článok určený užívateľom programu ICQ. 24. 4. 2000 bola uvoľnená nová verzia programu ICQ. Aj ICQ už má teda svoju dvetisícku a taxi o nej niečo povedzme.
Tento článok je už dnes zastaralý, odporúčam použiť niektorý program, ktorý ICQ nahradí. Napríklad Miranda, Trillian a podobné.
ICQ 2000 je zadarmo k dispozícii na adrese www.icq.com. Umožní vám komunikovať s ostatnými ľuďmi na internete spôsobom, aký vás len napadne. Môžete si posielať správy, hovoriť na seba cez mikrofón, ba ak máte kameru, aj sa uvidíte, pretože ICQ sa stáva štandardom a čoraz viac programov s ním začína spolupracovať.
Aj keď sa to vizuálne nezdá, noviniek je v programe pomerne málo. Funguje prakticky všetko, čo predtým.

Tu by som rád zabrzdil prípadného žeravého čitateľa. Ak máte pomalší stroj, alebo nebodaj pomenej pamäte, dobre zvážte inštaláciu ICQ 2000. Tento program prudko bobtná a puchne. Po spustení si uzurpuje podľa možností aj 10 mega pamäte. Z prvých verzií, kedy sa v programe dalo zobraziť, či je človek online a ako-tak posielať medzi sebou malinké správy sa program pomaly mení na robustnú centrálu. S dávkou irónie by som povedal, že ICQ 2001 už bude samostatný operačný systém. Nové ICQ už obsahuje mnoho paralelných služieb, napríklad má vlastnú sekciu obľúbených internetových liniek, vlastnú lištu pre spúšťanie programov, vlastný majler, vlastný poznámkový systém...

Poznámka z programu ICQ
Mimochodom hlavne začínajúcich interneťákov by napríklad taká sekcia obľúbených internetových liniek mohla celkom zaujať. Je totiž známe, že nováčik na internete spravidla nevie, kde čo hľadať. A tu nájde v nenápadnej šípke vpravo dole húf internetových liniek na najžiadanejšie služby, ako napríklad servery z ktorých sa downloaduje soft, servery newsov, slovníky, správy, svetové počasie, či hlavné svetové vyhľadávacie centrály.
Pri podržaní myši nad kamarátom získate informácie o ňom. To poteší hlavne tých, ktorí nemajú zakázanú autorizáciu a príjmajú každého do kontakt listu. Mená ako Jojo, Mojo, Fufo, Ufo sú síce pôsobivé, ale po pár týždňoch človek zapochybuje, kto to vlastne je. A takto to za sekundičku zistíme bez nutnosti dať si zobrazovať informácie o užívateľovi, čo trvá viac sekundičiek.
ICQ vie pracovať s majlami. Vie snoriť, či sa nezjavili nové. Keďže sedím na viacerých diskusných skupinách a navyše cez modem, túto službu nevyužívam. Aj bežné majlery vedia takéto veci, ale človek, ktorý je trvalo pripojený na internet nemusí chcieť mať spustený aj majler, keď už beží ICQ.
Krátke správy, alebo masáže, ako ich nazývam podľa vzoru inšpektora Kluzó z Ružového pantera už nie sú obmedzené na pár znakov. Ak váš proťajšok (čechizmus ako ošípaná, však?) je práve on-line, môžete mu napísať správu, akú len chcete dlhú. Avšak pri posielaní správ off-line a ľuďom so staršími verziami ICQ treba byť opatrný. Nakoľko (krásne úradnícke slovo, však?) masáže slúžia skôr na výmenu úsečných komentárikov, mi to obmedzenie nevadí.
Zmenou je aj to, že okno na písanie masáží po odoslaní zostáva pripravené pracovať ďalej, čo poteší. V jeho hornej časti sledujete niečo ako históriu pokecu a v dolnej časti píšete. Praktické najmä v prípadoch, keď pracujete naraz na viacerých veciach – nemusíte tupo civieť na práve prijduvší odkaz „Dobre, koľko?“, ktorý reaguje na vašu minulú masáž z pred týždňa, alebo možno troch, o predaji, alebo kúpe. Alebo o počte ľudí výletu. Alebo čo do čerta vlastne chce?
Zvuky sa oproti starej verzii nezmenili. Štart programu je naďalej asociovaný s trúbením akejsi lodnej sirény. Mám na túto vec veľmi zlú spomienku – bolo to raz hlboko v noci, keď som stiahol jednu z minulých verzií a nainštaloval. Vy už iste tušíte, čo sa stalo, áno zobudilo to niekoľko ľudí, mňa skoro trafil šľak a tak som ten zvuk znenávidel a neznesiem ho. Preto zvukovú politiku vypínam, aj keď zvuk písacieho stroja pri písaní správy je inak skvelý nápad.
Ak s ICQ už pracujete, predpokladám, že vaše správy, chaty a vôbec históriu kontaktov pojme do seba bez zbytočných ťažkostí. Neskúšal som to. Nainštaloval som si čistú verziu ICQ 2000 práve zo zvedavosti, ako si poradí so starými zálohami. Potom som na záložnom CD našiel v Program Files adresár starého ICQ, a v ňom databázu mojich údajov. Je to adresár NewDB, ale predpokladám, že sa u vás môže volať aj inak. Každopádne – obsahuje súbory vašeUINčíslo.dat a vašeUINčíslo.idx, ktoré sú vlastne databázou vašich kontaktov, masáží, rozhovorov a ďalších vecí. (Plus tam nájdete súbory vašeUINčíslotmp.* - to sú zálohy.) Vypol som ICQ 2000 (aby si prípadne nestrážilo súbory) a brutálne prepísal nové, ešte prázdne databázové súbory z ICQ 2000 starými z ICQ 99. ICQ 2000 si ich ukladá v adresári 2000a, možno u vás to nebude on. Či ide o ten správny adresár zistíte tak, že obsahuje súbory s vaším číslom ICQ ako názvom. Po prepísaní nových (prázdnych) starými (plnými mojich údajov) som spustil program ICQDatabase Converter, nájdete ho v zložke ICQ v menu štart. Spýtal sa, či chcem naozaj databázu konvertovať a viac ani nepípol. Akurát nakoniec sa pýtal, či chcem konvertovať ešte aj inú databázu. Keďže sa o počítač s nikým nedelím, povedal som nie a to bolo všetko. Zrazu bolo predo mnou ICQ so všetkými mojimi kamarátmi, históriou správ a rozhovorov.
Pre ľudí, ktorí sú často na internete a majú vlastnú stránku www je vytvorená aj zaujímavá služba, ktorá na vašej stránke zobrazí váš aktuálny stav ICQ, teda či ste, alebo nie ste. Stačí ak do HTML kódu stránky vložíte riadok
<img src="https://wwp.icq.com/scripts/online.dll?icq=VAŠE_UIN_ČÍSLO&img=4" width="26" height="31">
Štvorka na konci je jeden z dizajnov indikátora a vy si samozrejme môžete vybrať aj inú. Na stránke
https://www.icq.com/features/web/indicator.html
nájdete na výber viacero indikátorov a tlačítko, ktoré pre vás horeuvedený riadok HTML kódu automaticky vygeneruje. Stačí ak vložíte svoje UIN. Na vašej webstránke sa po pridaní tohto kódu zjaví indikátor, či ste online, alebo nie.
V prípade, že nie ste na internete, bude indikátor ukazovať off-line. Služba je zaujímavá, pretože ak na stránke poskytujete niečo, čo ľudí zaujíma, hneď vidia, že by s vami mohli pokecať naživo.
Niečo na spôsob ICQ centrály na vašej webstránke sa dá nájsť napríklad na českom ICQ serveri www.icq.cz. Takáto centrála je už podľa môjho názoru prehnaná a skôr odradí, ako priláka, ale ktovie. Minimálne je zaujímavé vedieť, že s ICQ získate bezplatne aj majlové konto a www stránku. To môže mnohých ľudí potešiť.
Nakuknite aj na slovenský server www.icq.sk - osobne odporúčam na oboch sa zaregistrovať, je to len pár sekúnd a ľahšie sa navzájom nájdeme.
V ICQ sa dá vkladať okrem základných údajov o sebe aj fotografia. Nie je to žiadna novinka, ale keď už je reč o ICQ, vedzte, že pri nastavovaní preferencií je vhodné pripraviť si hneď nejakú maličkú fotku. Mala by mať do 7 kíl, vo formáte jpg to nie je problém dosiahnuť. Moja nemá ani 2 kilá a pritom vážim ďaleko cez sto. :)
02.05.2000