Nízke sebavedomie je dnes až nepríjemne častým problémom. Je jasné prečo. Porovnávame sa s profesionálnou dokonalosťou...
PHP pre nesmelých
Práca s PHP je jednoduchá (pre programátora) a nekonečne zložitá (pre začiatočníka). Sériou tipov vás skúsim zoznámiť aspoň so základmi práve v PHP aj v prípade, že nie ste programátori – mnoho riešení sa totiž na internete dá nájsť hotových, naprogramovaných. Stačí, ak sa naučíte ich oživiť…
PHP umožňuje vytvoriť mnoho zaujímavých vecí na internete. Od najjednoduchších maličkostí ako je vloženie dátumu, či textu na základe nejakých podmienok až po správu obsahu, čiže redakčné systémy. Prakticky všetko, čo na webe dnes vidíte sa dá v PHP spraviť. Databázy, hlasovanie, zoznamovacie portály. Čokoľvek.
V sérii týchto článkov vám nebudem PHP predstavovať ako programátorom – na to máte mnoho iných zdrojov. Napríklad web www.php.net. Naopak, pokúsim sa priniesť tipy pre tých, čo sa v vlastne ani PHP nevyznáme. Na internete sa totiž dá nájsť veľké množstvo hotových PHP aplikácií. Pozrite si napríklad web https://www.hotscripts.com/PHP/Scripts_and_Programs/ na ktorom nájdete tisícky hotových riešení, ktoré stačí stiahnuť a nainštalovať. Inštalácia PHP aplikácií býva pomerne jednoduchá. Stačí si prečítať súbor „install.txt“, alebo „readme.txt“ (či podobný) ktorý stiahnete spolu s danou aplikáciou. Tam je postup inštalácie krok po kroku rozpísaný.
Vďaka týmto pripraveným skriptom v PHP (väčšina je zadarmo) môžete vytvoriť vlastný web, poskytnúť vlastné služby.
V týchto článkoch nájdete moje skúsenosti pri práci s rôznymi PHP aplikáciami. Možno vám pomôžu. Sám sa v PHP nevyznám, preto mi, prosím, nepíšte otázky, ak vám niečo nefunguje.
Inštalácia aplikácií PHP je pre začiatočníka hlavne v začiatkoch nepríjemná, často sa nedarí spraviť to, čo plánujete. Až štúdium zvykne pomôcť.
Tip: pre všetky rozšírenejšie PHP aplikácie na internete nájdete pomoc vo forme návodov a diskusných fór. Využite to. Nemusíte sa nič pýtať. Stačí čítať. Pre väčšinu naozaj rozšírených aplikácií nájdete dokonca aj českú a slovenskú podporu (návody, fóra, konferencie, weby nadšencov či priamo autorov kódu).
Skôr, než teda svoj boj vzdáte, skúste sa na www.google.com spýtať, či vám nenájde odpoveď na otázku, ktorú nedokážete riešiť. Väčšinou je to vec pár minút.
Lacike 18. júla 2010
načo skype? ked už je google talk! skype je minulosť,
dokonca v mobile cez aplik fring sa da skvelo volať..
Elena LIKAVCOVA 11. marca 2017
P rosím o pripojenie na skype kde som prihlásená stále ma tam nechcete pustit