1 - Inštalácia PHP

PHP je skratka, ktorá straší nás, neprogramátorov. Na jednej strane by sme radi svoje webstránky trochu oživili, na druhej strane sú tu obavy z učenia sa akéhosi tajomného jazyka a nebodaj aj programovania databáz. A tak nejedna úvaha o PHP končí presne tam, kde aj začala v zmysle cesty menšieho odporu. Tak sa možno ani nedozvieme, že v útrobách internetových serverov o PHP sa dajú nájsť hotové, naprogramované, kvalitné a bezplatne používateľné riešenia, ktoré pre svoje oživenie potrebujú akurát dodržať inštalačný návod – niekedy dokonca „až“ štvorbodový. A za takýchto okolností sa, samozrejme, PHP stáva celkom reálnou možnosťou aj pre takmer úplných laikov.

V krátkom seriáliku si ukážeme, ako na to. Bude to návod pre začiatočníkov, bez podrobných informácií. Cieľom je podľa možností s minimom učenia sa a nastavovania rozbehnúť v PHP požadovanú webovú službu a nič iné.

Dnes sa naučíte „rozbehať“ PHP u seba na počítači s Windows. V ďalších dieloch oživíme niektoré užitočné internetové služby – fotogalérie, redakčné systémy, a to jednoduché aj zložité verzie.

Dosť však bolo ouvertúry, ideme na vec.

Prečo PHP?

S využitím PHP sa vaše www stránky môžu začať správať celkom inak. Namiesto vystavenia statických HTML stránok cez PHP dokážete aktivovať systém, na ktorom sa užívatelia k vašim článkom môžu hneď vyjadrovať, môžu ich hodnotiť, vyhľadávať na serveri, hlasovať a podobne. Môžete si zriadiť diskusné fórum na ľubovoľnú tému alebo fotoalbum, do ktorého môžu ľudia posielať fotky.

PHP na internete

Ak chcete prevádzkovať www stránku s PHP, poskytovateľ vašich stránok musí PHP podporovať. Dnes je to už celkom bežná vec, stačí nakuknúť do špecifikácie služby, ktorú ste si kúpili, alebo ak máte stránky na bezplatnom serveri, nájdete to v popise služby.

Na náročnejšie projekty budete potrebovať aj databázu MySQL. Zistite si, či vám poskytovateľ umožňuje vytvoriť si ju. Weby s databázou MySQL sa dajú zriadiť aj na niektorých bezplatných serveroch.

Ak váš web spĺňa tieto dve podmienky, môžete na ňom spustiť niektorú hotovú PHP aplikáciu. O tom bude budúci diel.

PHP na počítači

Tí, čo sedíte na pevnej linke, sa s inštaláciou nasledovného balíka nemusíte vôbec zaoberať, pretože skúšať môžete priamo na www serveri umiestnenom na internete.

Pre domácich užívateľov je však veľmi výhodné, ak si môžu PHP webstránky najskôr rozbehnúť „na nečisto“ doma na počítači a všetko si najskôr pripraviť a vyskúšať. Nemusíte potom byť pre testovanie funkčnosti pripojení modemom na internet.

Stiahnite si hotový „balík“ programov potrebných na túto činnosť. Najčastejšie sa odporúča balík PHP Triad. Mne sa viac páči podobný komplet s názvom appserv – o ňom píšem v ďalšom texte. Inštalácia je celkom jednoduchá. Dôležité je správne napísať a zapamätať si užívateľské meno a heslo do databázy MySQL.

Vložíte dáta, aké sa vám páčia. Na pokusy odporúčam použiť niečo ľahké, napríklad meno: meno a heslo: heslo, ale neskôr na vážnu prácu na internete zvoľte série znakov, ktoré nedávajú zmysel, napríklad meno: w9i8krsa1 a heslo: PGr6Qbfe7.

Ďalšia obrazovka si vyžiada názov servera (nechajte localhost) a vašu e-mailovú adresu.

Posledná otázka bude smerovať k tomu, či celý špás chcete hneď aj zapnúť.

Hotovo. Odteraz máte na svojom počítači nainštalovaný a funkčný webserver a keď v prehliadači napíšete https://localhost, otvorí sa pred vami jeho hlavná stránka.

Prvá možnosť – phpMyAdmin vám neskôr umožní ovládať databázu. Tu môžete databázy zakladať, mazať, upravovať, alebo zálohovať.

Súbory, ktoré vidíte na adrese https://localhost, sú v skutočnosti umiestnené v adresári C:AppServwww. Ak do neho napríklad vložíte svoj web na pozíciu C:AppServwwwmojweb, môžete ho spustiť cez webserver pomocou prehliadača zadaním adresy https://localhost/mojweb.

Nabudúce si už nainštalujeme prvé webové služby, ktoré využívajú PHP.