2 - Inštalácia PHP a SQL aplikácií

Dnes naštartujeme redakčný systém. Naučíme sa tak inštalovať väčšinu hotových aplikácií v PHP, pretože ich inštalačné kroky sa navzájom podobajú ako vajce vajcu. Zatnite teda, prosím, ešte raz zuby a vydržte druhý, posledný pohľad do sveta inicializácie hotových PHP projektov.

Dnes nainštalujeme redakčný systém – www časopis. Zvolil som aplikáciu PhpRS, pretože obsahuje pravdepodobne úplne všetko, čo potrebujete, aby ste si vytvorili prehľadný web, na ktorom sa k článkom môžu vyjadrovať aj čitatelia, hodnotiť ich a podobne. Vytvára ho Jiři Lukáš a stiahnuť sa dá bezplatne tu: www.supersvet.cz. Tento projekt považujem za mimoriadne vydarený, a preto som ho pri príležitosti písania tohto článku preložil do slovenčiny. Možno sa to niekomu z vás zíde.

Inštalácia

Či už inštalujete u seba doma alebo na skutočnom www serveri, ničoho sa nebojte – pôjde to veľmi rýchlo. Napriek tomu, že v inštalačnom balíku je návod na inštaláciu, preberiem to aj ja, pretože inštalácie skoro každej hotovej PHP aplikácie sú si navzájom podobné a možno tým uľahčím kroky začiatočníkom.

Rozpakujte obsah inštalačného súboru.

V adresári phprs nájdete súbor config.php. Otvorte ho. Nemôžete to však, žiaľ, spraviť v Notepade, musíte použiť „rozumnejší“ textový editor, napríklad WordPad, ktorý je v každom Windows.

WordPad spustíte tak, že v menu START / Run (Spustiť) napíšete slovo wordpad a kliknete na OK. Vo WordPade dáte otvoriť súbor, vyberiete ako typ súboru všetky *.* súbory a zvolíte Config.php.

V Config.php musíte vykonať tieto zmeny.

Zmeny, ktoré musíte napísať, sú odlíšené červenou farbou. Ak ste u seba na počítači, meno a heslo pre vstup do databázy ste si určili sami. Ak to budete inštalovať na webe, meno a heslo vám pravdepodobne vytvorí poskytovateľ.

Meno databázy: Mnoho poskytovateľov vám povolí vytvorenie len jedinej databázy – potom jej názov, užívateľské meno a heslo môžete použiť rovnako pre všetky, aj budúce projekty.

Adresa databázy: Umiestnenie databázy je u vás v počítači https://localhost/, na webe však býva odlišná adresa pre web a odlišná pre prístup do databázy. „Adresa db serveru“ bude na webe vyzerať napríklad takto:https://db.vášposkytovateľ.sk/. S nastavením vám poradí poskytovateľ, ale pravdepodobne to má napísané niekde na svojej webstránke.

Uložte zmeny vykonané v súbore Config.php.

Adresár, ktorý obsahuje „telo“ redakčného systému, sa volá phprs – ten patrí na web.

Môžete ho tam skopírovať buď ako celý adresár phprs – potom úvodná stránka vášho webu bude niečo iné a na redakčný systém si ľudia budú musieť „kliknúť“.

Adresa redakčného systému bude www.vášweb.sk/phprs/.

Môžete však ten adresár premenovať napríklad na aktuality.

Potom bude adresa redakčného systému www.vášweb.sk/aktuality/.

Kto chce mať na webe redakčný systém ako hlavnú stránku webu, skopírujeobsah adresára phprs.

Potom bude redakčný systém volaný z adresy www.vášweb.sk.

SQL databáza

Druhým krokom bude vložiť informácie o redakčnom systéme do databázy.

U seba v počítači otvoríte phpMyAdmin (pozri prvý diel) a otvorí sa pred vami jeho okno.

Zadajte názov databázy phprs. Ak chcete, môže byť iný, ale musí byť rovnaký, ako bude v config.php. Kliknite na tlačidlo vytvoriť.

Databáza je teraz vytvorená, ale ešte nič neobsahuje.

Ak pracujete priamo na webe, začnete až od tohto miesta – poskytovateľ vám skoro určite umožňuje riadenie databázy cez phpMyAdmin. Jediný rozdiel je v tom, že pravdepodobne nemáte možnosť vytvoriť viac než len jednu databázu. Nevadí.

Stlačte tlačidlo Browse a nájdite v rozpakovanom inštalačnom balíku redakčného systému adresár SQL. V ňom je súbor phprs.sql, označte ho a stlačte OK. Potom stlačte tlačidlo vykonaj.

Ak ste to spravili správne, vyklopí sa pred vás čosi takéto:

Hotovo. Databáza je funkčná a môžete slávnostne napísať adresu vášho nového redakčného systému. Ak ste všetko spravili správne, uvidíte približne niečo takéto:

To už je váš naozajstný, „živý“ web.

Na záver si povieme ešte niečo na tému

Zálohovanie databázy

Ak web chystáte u seba na stroji a neskôr ho budete chcieť presunúť na internetový server, budete musieť spraviť takzvaný dump databázy. Po slovensky by sa dalo povedať „vyklopiť“ databázu. V nám už známom programe phpMyAdmin stačí, ak zvolíte, ktorú databázu chcete „vyklopiť“.

Kliknite na štoplík „Štruktúru a dáta“. Stlačte položku Označiť všetko. Zaškrtnite „pošli“ a stlačte tlačidlo Vykonaj.

Na disk sa vám uloží textový súbor s názvom databázy, ktorý obsahuje všetky texty vášho webu, skoro všetky nastavenia, komentáre užívateľov, štatistiky. Proste všetko, čo sa nazýva obsah vášho webu.

Ak tento súbor vložíte neskôr do prázdnej databázy, napríklad u poskytovateľa, prenesiete tak všetky dáta z lokálneho počítača na internet.

Iné využitie tohto súboru je napríklad pri zálohovaní vášho webu. Ak máte draho platený webhosting u seriózneho providera, pravidelné zálohovanie všetkých vašich dát je (malo by byť) pre nich samozrejmosťou. U lacných a hlavne zadarmo umiestnených webov by som však odporúčal aspoň raz za čas si databázu zálohovať. Istota je istota.

Prenášanie databázy z počítača na web týmto spôsobom môže podľa skúsenejších užívateľov priniesť problémy, a preto odporúčajú, ak sa dá, aby ste web kŕmili najradšej priamo na tom serveri, na ktorom bude naozaj zavesený. Preto modemistom odporúčam – najprv si to poriadne vyskúšajte. Ak to pôjde, asi môžete web „kŕmiť“ aj u seba a potom naraz poslať v databáze. Počas skúšok som to tak robil a chodilo to úplne hladko.

V dnešnej časti sme už úplne nainštalovali prvú aplikáciu – redakčný systém. Naučili sme sa pracovať s databázou a teraz už nasleduje príjemnejšia časť práce aj seriálu – v stredu z vás spravím administrátorov. Naučíte sa pracovať s redakčným systémom phprs.