Načim trochu štatistiky? Kto prichádza, kedy, ako často? Čo ľudí zaujíma? Zadarmo a dobre.
Každého, kto robí web, zaujíma, koľko ľudí sa mu naň chodí pozrieť. Vďaka štatistike sa dá web upravovať tak, aby bol pre ľudí čo najzaujímavejší.
Môžete si zriadiť vlastnú štatistickú službu. Programový kód sa dá stiahnuť na adrese www.phpee.com a je bezplatný. Dokonca ani nemusí bežať na tom serveri, ktorý ráta. Presnosť rátania je veľmi slušná.
Po pár dňoch už budete môcť začať skúmať, koľko ľudí vám chodí na stránku a čo ich najviac zaujíma.
Môžete sa pozrieť, aký operačný systém, prehliadač a nastavenie monitora má najviac návštevníkov – a tomu potom prispôsobiť dizajn vašich stránok. Ak má dnes väčšina ľudí najčastejšie rozlíšenie monitora 1024 × 768 a množstvo užívateľov dokonca horšie, viete, ako majú vaše stránky vyzerať.
Pohľad na štatistiky, ako vyzerá zastúpenie operačných systémov a prehliadačov.
Pohľad na stránku so štatistikou prístupov. Môžete vidieť, koľko je u vás denne unikátnych návštev, aj hodiny, keď prichádzajú najčastejšie. V dolnej časti stránky sa potom môžete prepnúť do zobrazenia celkového počtu zobrazených stránok.
Živá ukážka, ako to vyzerá v akcii je nastránke programu.
Na ďalších stránkach štatistického systému vidíte, z ktorých vyhľadávacích serverov k vám najčastejšie prichádzajú ľudia. V súčasnosti s prehľadom vedieGoogle ako najpopulárnejší prehliadač. Vidíte dokonca, aké kľúčové slová priviedli návštevníkov napríklad z Google na vašu stránku. Je to znovu pre vás cenná informácia – môžete dať ľuďom ešte presnejšie to, čo sami hľadajú.
Tento štatistický skript dokonca môžete spustiť nielen pre svoju stránku, ale aj pre kamarátov – umožňuje totiž viesť nezávisle na sebe viacero www stránok.
Pri použití s niektorým redakčným systémom sa môžete stretnúť s problémami - záznam nie je príliš presný. Pravdepodobne sa to s niečim bije, ale neprišiel som na to s čím. Našťastie redakčné systémy majú internú štatistiku.
Včera sme si prezerali črevá súboru theme.php, ktorý stojí za veľkou väčšinou vzhľadu PostNuke, v mnohom však platí aj pre PHP Nuke. Dnes poviem zopár zásad pre tých, ktorí sa rozhodli ručne tento súbor zmeniť, no nevedia nič o PHP. Tak aspoň minimum informácií na kávovej lyžičke.
V deviatom dieliku seriálu je popísaný súbor theme.php. Práve do tohoto súboru stačí implementovať napríklad hlavné prvky vášho vzhľadu. Pripravíte si ich vopred a sem ich vložíte. Keďže je to však kód PHP, je potrebné všetky úvodzovky začínať opačným lomítkom, inak vám na stránke vyskočí chybová hláška. Výraz
To isté platí aj o vkladaní riadkov - nepíšete HTML kód, takže to musíte v každom riadku "obaliť" príkazom echo.
Opačné lomítko n je príkaz, že v HTML kóde sa "skočí" na nový riadok. Tento príkaz nie je nevyhnutne potrebný.
Ak ste začiatočníci tak ako ja, vkladajte každú vec len po jedinom kroku. Dokument uložte (nezavrieť!) a prepnite sa do okna prehliadača, v ktoropm máte zobrazenú príslušnú stránku. Ak sa stane to, čo ste pôvodne chceli, fajn. Ak sa znaví chybová hláška, alebo nie ste spokojní, prepnite sa nazad do PHP a stlačte funkciu o krok späť. Tým sa obnové pôvodný funkčný stav a máte možnosť hľadať miesto, kde ste spravili chybu. Najčastejšie to bývajú drobnosti, ktoré našinec - neprogramátor nevie. Napríklad kedy a kde majú byť bodkočiarky a podobne.
Tip:
Pri editácii PHP kódu, ktorý bude použitý na webe si overte, v akom kódovaní posielate svoje stránky. Ak je to charset=ISO-8859-2, ktorý môžem len odporúčať, ako najspoľahlivejšiu normu, nemôžete PHP súbor editovať priamo v Notepade. Potrebujete editor, ktorý v tomto kódovaní vie pracovať, odporúčam EmEditor nastaviť tak, že PHP otvára automaticky v charset=ISO-8859-2. Ak ne to zabudnete a PHP napíšete v norme Windows, z webu na vás prehovorí nesprávna diakritika. (Len niektoré znaky, ako napríklad "š".) Stačí taký súbor previesť na charset=ISO-8859-2, existuje veľa programov na zmenu kódovej stránky dokumentu.
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.