Rozlúčka so slobodou

Možno máte záujem o to - urobiť poslednú akciu ešte zaslobodna. Podľa tradície býva rozlúčka rozdelená na pohlavie a tak ženích oslavuje oddelene od nevesty a to vo väčšine prípadov len v mužskej spoločnosti, zatiaľ čo nevesta oslavuje v spoločnosti ženskej.

Cieľom takéhoto večierka je možno uvoľniť sa alebo pobaviť priateľov, či samých seba. Môže to byť vhodná chvíľa na posledné rozhovory s kamarátmi, či rozhodnutie uzavrieť sobáš je naozaj dobré. Viem, deň pred svadbou nie je najvhodnejšia chvíľa uvažovať, či naozaj máme vstúpiť do celoživotného zväzku, ale radšej si dať túto otázku jedeň deň pred svadbou, ako sa oženiť a o pár týždňov zistiť, že to bol nesprávny krok.

Termín rozlúčky so slobodou býva aspoň vo filmoch spojený s dňom pred svadbou, ale takýto termín nemusí byť práve najtaktickejším dátumom. Oveľa výhodnejšie je, ak dokážete túto akciu zorganizovať pár dní pred svadbou, napríklad cez víkend pred svadbou, pretože ak by sa nepodarilo ustrážiť podávanie alkoholických nápojov, mohli by ste byť po takejto akcii príliš unavení a potom sa svadba stane nedôstojným utrpením a nie serióznym občianskoprávnym aktom. Formálne by rozlúčku pre ženícha mal organizovať svedok, ktorý sa postará o to, aby sa ženích dostal v poriadku domov a prípadne aj zaplatí celú túto zábavu. Napriek tomu, že tradícia hovorí o tom, že večierok ženícha by mal byť bujarý a bláznivý, spojený s veľkým množstvom podávaných alkoholických nápojov, osobne by som bol veľmi opatrný pri voľbe takejto zábavy, pretože...

Rozlúčku nevesty by mohla organizovať napríklad družička alebo  svedkyňa, Tá sa postará o všetko, aby nevesta nemusela na nič dbať. Ani v prípade nevesty sa neočakáva, že bude tá, ktorá celú zábavu zaplatí.

Napriek tomu všetkému, že toto je štandardný postup, osobne by som sa prihováral skôr za spoločnú rozlúčku so slobodou, ktorá sa koná v pomerne úzkom kruhu bližších priateľov a namiesto podávania veľkého množstva alkoholických nápojov nech si radšej povedia všetci zúčastnení niečo milé, alebo niečo vážnejšie, a nech sa radšej porozprávajú o tom, či svadba je naozaj dobrou voľbou a nech pomáhajú svadobčanom skôr zmazať prípadné neistoty, alebo strach z dôležitej chvíle. Také pokojné stretnutie môže byť aj vyjadrením podpory a dôvery a možno naň budete spomínať s menším emočným vypätím, ale môže viac podporiť.