Svadobné šaty

V deň svadby si nevesta zvykne obliecť šaty, aké ešte predtým na sebe nikdy nemala a často sú to aj šaty, ktoré už nikdy potom na sebe mať nebude. Tu hodne záleží na tom, ako ste na tom vo finančnej situácii. Ak si to môžete dovoliť kúpte si špeciálne šaty na tento účel, ale rozumnejšie možno bude, ak si tieto šaty iba požičiate. Oveľa triezvejšou variantou však je, ak zvolíte ako svadobné šaty kostým, ktorý bude možno ešte niekedy použiť. Takéto triezve riešenie sa hodí len pre nevesty, ktoré nepovažujú svadbu za rozhodujúcu akciu po stránke obradu a nepotrebujú toľko plytvať.

Vaše šaty by mali byť nielen elegantné, ale predovšetkým pohodlné. Nemali by ste zvoliť šaty, v ktorých sa nedá takmer vôbec pohybovať, či sa v nich cítite nepohodlne.

V prípade, ak máte pocit, že vaša postava nie je celkom optimálna a snažíte sa chudnúť, odporúčam, aby ste pred svadbou nepodľahli mylnému názoru, že sa vám do svadby podarí zhodiť ešte nejaké kilá. Možno áno, možno nie, ale nebolo by dobré, aby ste svadobné šaty volili v takých číslach, do ktorých ešte potrebujete schudnúť. Nemusíte byť dokonalá, váš partner vás chce aj s vyššou hmotnosťou, aj keď sa jej chcete zbaviť.

Preto kúpte svadobné šaty také, aké sú vám dobré práve teraz a s prípadným chudnutím si môžete začať lámať zuby až po svadbe. Je dobré vedieť aj to, že niektoré dievčatá od stresu pred svadbou môžu zhodiť nejaké kilo len z toho predsvadobného stresu, a preto by nezaškodilo, keby ste pár dní pred svadbou svoje svadobné šaty vyskúšali, či krajčírka nemá urobiť nejaký zásah.

Farba šiat býva tradične biela, čo má svoj symbolický význam, ale ak sa na bielu farbu pozerá fotograf, nie je s ňou veľmi spokojný. Preto ak netrváte na bielej farbe, môžete zvoliť niečo tlmenejšie a o to lepšie fotografie a filmové zábery z vášho obrazu budú. Biela farba totiž takpovediac oslepuje  film a video a výsledný obrázok potom môže byť veľmi tmavý alebo bude bez kresby v šatách.

Pastelový odtieň bude na fotografiách perfektný a aj v skutočnosti môže pôsobiť veľmi zaujímavo. Nemusíte sa predsa opičiť po tom, čo ste videli v nejakom americkom filme. Je dobré zároveň počítať aj s prípadom, že bude v svadobný deň pršať. Myslite na to, akým spôsobom sa prepravíte ak by mala byť zima alebo dážď. Ak sú svadobné šaty veľmi ľahké pripravte si aj nejaký zvrchník. Okrem klasickej časti oblečenia, čiže svadobných šiat, treba počítať aj s pokrývkou hlavy, prípadne závojom, ktorý sa tradične k svadobným šatám dáva. Dobré je myslieť aj na topánky, ktoré by so svadobnými šatami mali ladiť a zároveň by mali byť aspoň trochu pohodlné, pretože po svadobnom obrade bude nasledovať hostina a možno tanečná zábava. Nevesta by nemala byť stresovaná nejakým extrémne nepohodlným obutím. Ženích by mal mať na sebe oblek, podľa možností určený a ušitý práve na svadbu. V praxi pravdepodobne mnoho ženíchov oblek neskôr použije aj na slávnostné príležitosti, ale v zásade by to mal byť oblek kvalitný, ktorý dá jasne najavo, že chvíla sobáša je preňho dôležitým okamžikom v živote. Kto chce ísť do detailov a je perfekcionista, môže sa pokúsiť zladiť dohromady oblečenie viacerých členov svadobnej spoločnosti, napríklad, tak, že sa páni dohodnú na štýle šiat, ktorý použijú alebo matka nevesty a ženícha sa dohodne na tom, ako budú oblečené, aby spolu ladili aj s nevestou.

Svadobné šaty sa dajú prenajať

Toto riešenie sa môže hodiť každému, kto zo svadobných handár nerobí celoživotnú udalosť. Niektorí ľudia tieto veci berú vážne a svadobné šaty si uchovávajú celý život na pamiatku. Pre nich sa, samozrejme, nehodí voliť požičovňu šiat. No pre iných stačí, ak sa na slávnostný deň perfektne zaodejú a šaty vrátia. Predsa len nie každý potrebuje mať každú chvíľu poruke poriadny oblek - pokiaľ ide o muža. A svadobné šaty nevesty sa dajú málokedy využiť aj na iné príležitosti.

Možno sa na požičiavanie šiat dívate cez prsty, ale nezavrhnite ho úplne. Možno sa ukáže, že vám v rozpočte ušetria nemálo tisíckorunáčok, ktoré sa dajú využiť na niečo iné. Obzvlášť, ak tušíte, že už v dohľadne je cesta, na ktorej je dieťa...

Ostatne v dnešnej dobe ani nevesta a ženích nebývajú vždy úplne svätí a takpovediac nepoužití. Často vstupujú do manželstva ľudia, ktorí pred ním už oprobovali, ako môže vyzerať vzťah. Nuž a ak môžete mať second hand partnera, či partnerku, nemusíte si na pár hodín v živote kupovať nový frak.