Mailujte bezpečnejšie

Vecí, ktoré Bat dokáže, je tak strašne veľa, že by to chcelo menšiu knihu. Preto sa zameriam predovšetkým na tri hlavné otázky: prečo práve Bat, výhody a nevýhody Batu oproti rozšírenému Outlook Expresu a najužitočnejšie vlastnosti.
Prečo práve Bat?
Je veľké množstvo mailerov, Bat však má silné zázemie v technickej podpore (po česky) a veľmi veľa užitočných vlastností. Ak niečo potrebujete vedieť, nájdete to v češtine na stránke www.thebat.ipex.cz alebo na e-mailovej konferencii o programe The Bat. Všetko, vrátane 30-dňovej demoverzie, nájdete na tejto adrese. Mám odskúšané, že mail s odpoveďou na otázku býva zodpovedaný rádovo v minútach, pri troche smoly až o pár hodín. Ak sa pri riešení vášho problému alebo otázky ukáže že Bat požadovanú funkciu nemá, môže sa stať, že ju objavíte v niektorej z budúcich verzií programu. Najmä však – Bat nemá problémy so slovenčinou a češtinou.
Nevýhody Batu oproti rozšírenému Outlook Expresu
Nevýhod je málo, a preto začnem od nich. Hlavným problémom každého poriadneho maileru je dezorientácia začínajúceho užívateľa, zvyknutého na jednoduché ovládanie. (To sa netýka len Batu!)

Tu je zrazu plno tlačidiel, všade sú húfy možností, volieb a nastavení.
Našťastie, existuje riešenie.

Ikony programu si môžete zmeniť napríklad na takéto:

Tým sa dostanete ku všetkým štyrom hlavným funkciám maileru (odoslať a prijať poštu, písať novú správu, odpovedať a preposlať) a ostatné vylepšenia síce zostanú aktívne, ale nestrašia ikonkou.
Druhá nevýhoda tohto maileru je, že keď píšete správu, editor sa správa trocha inak ako Word alebo Outlook, takže si musíte zvyknúť na trochu iné skratkové klávesy. Tým som vyčerpal všetky až dve vážnejšie nevýhody a nasleduje záplava lichôtok.
Výhody Batu oproti rozšírenému Outlook Expresu
Výhody maileru Bat sú početné. Spomeniem len tie, ktoré ma oslovili najviac:
Je ťažšie nakaziť sa vírusom. V maileri Bat prílohu vidíte a ak na ňu kliknete, program vás varuje. Navyše, ak by ste aj vírus spustili – väčšina vírusov je písaná špecificky pre Outlook, takže aspoň nebudete nákazu šíriť ďalej.

Pohľad na vírus, ktorý by rád vyzeral ako pesnička s názvom FUN.MP3, ale v Bate vidíte aj jeho skutočnú koncovku PIF. Ak vám dve oči nestačia a súbor sa pokúsite otvoriť, Bat vás varuje ešte takto:

Až po ignorovaní tohto varovania sa môžete naozaj nakaziť.

Pohľad na klasický vírus. Hneď vidíte, že odosielateľ neuviedol žiadnu adresu, predmet mailu, iba priložil EXE súbor. Taký mail by už dnes mal otvoriť naozaj len idiot.
V Bate môžete pracovať s rôznymi šablónami a filtrami. Vytvoríte si filtre, ktoré vám prijatú poštu rozhodia do rôznych adresárov, napríklad súkromné maily oddelia od pracovných a podobne. V každom z adresárov potom môžete nastaviť celkom iné parametre. Ak odpoviete na mail zo súkromnej pošty, automatický podpis a oslovenie môžu znieť „Ahoj, dík za maila...“ a „čau“. Ak ale odpovedáte na firemnú poštu, oslovenie bude automaticky znieť „Ďakujem Vám za Váš záujem...“ a podpis „s úctou...“. Súčasťou automaticky tvorených podpisov môžu byť aj premenné údaje, napríklad dnešný dátum, dátum či meno odosielateľa z mailu, na ktorý odpovedáte.
Bat má veľmi dobre vypracovaný spôsob zálohovania všetkých svojich dát a nastavení, stačí ich občas vypáliť na CD a máte istotu, že neprídete o celú svoju korešpondenciu.

Bat dokáže zobraziť časť mailu, na ktorú odpovedáte, inou farbou. Podstatne tak zrýchli orientáciu v čítaní mailov.
Bat umožňuje nastaviť prijímanie mailov tak, aby sa prílohy (obrázky, dáta...) ukladali oddelene od mailu do určeného adresára. Ak napríklad preberáte prácu cez mail, alebo ste sa prihlásili na odber obrázkov, budú sa vám hromadiť vo vami určenom adresári a nemusíte ich zakaždým z mailu „vylúpnuť“. Ale potom pozor na vírusy.
Najužitočnejšie vlastnosti
Vie vsiaknuť maily z programu Outlook Express, urobiť v nich poriadok (uvidíte, koľko duplicitných mailov máte!).
Je možné veľkú databázu mailov umiestniť na CD disk a „vidieť“ ich z maileru. Nemusia vám zaberať miesto na harddisku, ale ak ich potrebujete, sú poruke. Podrobný návod, ako na to...
V prípade reinštalácie počítača je Bat v pôvodnom stave za pár sekúnd! Pred reinštaláciou si stačí zálohovať register a adresár s programom Bat a mailami. (Je užitočné Bat inštalovať inde ako do Program Files, nech sa omylom s nimi nezmažú aj maily! C:Mail je preto vhodná voľba.)

V Regedite nájdite vetvu HKEY_CURRENT_USERSoftwareRIT a exportujte ju. Odporúčam do adresára, kde je Bat, nech sa nestratí. Po reinštalácii Windows spustíte ikonu s registrom.

Vytvorte si ešte zástupcu programu THEBAT a celá reinštalácia je hotová. Mailer bude v pôvodnom stave ako pred reinštaláciou, nastavený, funkčný a pamätajúci si aj to, kde ste skončili.
Na prácu s Batom si treba pár dní zvykať, ale potom už cesta späť býva ťažká.
12.12.2001