Vírusy - ako vyzerajú v programe The Bat?

Na rozdiel od Outlooku v majleri The Bat sa žiadny vírus sám od seba nespustí. Museli by ste sa o to sami ručne pričiniť, neraz až po varovaní, že taká aktivita môže byť riskantná. Ak chcete vidieť, ako taký vírus vlastne vyzerá, čítajte ďalej...
Ukážky zavírusovaných majlov v programe The Bat.

Predmet je v angličtine, text majlu žiadny. Klasický vírus určený pre majler Outlook Express, kedy súbor message.htm spustí vírus...

Rovnaký druh vírusu, lákadlom by mal byť súbor 30411.JPG, ktorý je obrázkom, class.pif vlastným „telom“ vírusu.

Znova variant vírusu, podozrivá je angličtina v texte z českej adresy.

Iný vírus. Láka niečím, čo ľudia považujú za atraktívne, napríklad na obľúbený film Matrix. Časté verzie sú sex, hry, opravné balíky, alebo antivírusové aktualizácie.

Iný vírus používa rafinopvanejší systém – prezrie si dokumenty na zavírusovanom počítači a ako prílohu vloží niektorý náhodne vybraný existujúci súbor. Názov tohto súboru použije ako predmet majlu a prezradí sa anglickým textom v tele majlu. (Bývajú však aj v našej reči!). Ak otvoríte vírus napríklad štvrťročné rozúčtovanie, zavírusuje vás a potom ukáže skutočný dokument, aby to bolo nenápadné.
Preto treba byť veľmi opatrný. Vírus vám môže prísť z falošnej adresy, neraz však aj od dôveryhodných ľudí. Ak ste neočakávali majl s prílohou, je vždy lepšie overiť si, či autor majlu naozaj poslal majl – vírusy sa posielajú samé bez vedomia odosielateľa.
Napísal © Miro Veselý 22.08.2002