Téryho chata

Tip na túru, ktorá určite nepatrí medzi najľahšie. Odporúčam, aby ste vo Vysokých Tatrách tento výlet absolvovali najskôr po týždni. Podľa veku a kondície. Samozrejme, pre mládež je aj toto len taká ľahšia turistika, ale pre starších ľudí a neskúsených turistov je to náročný výstup. Téryho chata vlastne ani nie je veľmi ďaleko, ale rátajte s prevýšením asi kilometer, ten navyše z polovice ide až v poslednej časti túry, takže táto túra sa vlastne podobá výstupu asi pol kilometra do schodov. Takže to chce silu, pľúca a trpezlivoeť.

Téryho chata zhora vyzerá nejak takto. Túru začneme na Hrebienku a kúsok pôjdeme po Tatranskej magistrále a zabočíme na Malú Studenú dolinu. Tam je cieľ nášho turistického trápenia svalov.

Potom sa už začínajú vynárať prvé výhľady. Jastrabookí môžu už z diaľky vidieť malú bodku, kam smerujeme. Téryho chatu.

Ak máte foťák so oomom, uvidíte najskôr vodopád. Nad ním je Téryho chata.

Ešte priblížime. Tak. A tam sa ide.

Cesta ide stále mierne do kopca.

Trvale ste v prekrásnom prostredí.

Pohľad na vodopád zdiaľky.

Celkový záber.

Majestátne hory vás budú obklopovať z oboch strán.

Ako sa blížite ku vodopádu a Téryho chate asi začínate tušiť neodvratné. Mierne stúpanie sa už čoskoro zmení na zabiják.

Detail.

Pohľad z poslednej chvíle mierneho stúpania smerom dozadu. Panoramatická snímka.

Tesne pod vodopádom. Téryho chata je nad nami azda 300 až 500 metrov vyššie. Kde mám kyslík?

Výstup začína tým, že sa presuniete na opačnú stranu doliny. Pohľad dozadu.

Pohľad hore.

Pohľad dopredu. Niet úľavy, aj to je turistika. Ak chcete ísť do cieľa, musíte ísť hore.

Pekný výhľad, na tomto brale sa ako filcky drží niekoľko horolezcov.

Už sme skoro hore.

A konečne vrchol snaženia. Pohľad nazad do doliny.

Ešte raz pohľad na horolezecké bralo.

Téryho chata.

Pri Téryho chate sú jazierka. Ono sa to asi volá plesá.

S ďalekohľadom nad sebou uvidíte aj tých, čo mali to šťastie a v takomto peknom počasí sa vyviezli na Lomnický štít.

Okolie Téryho chaty je prekrásne, oplatí sa tu pobudnúť v úplnom tichu.

Téryho chata.

Malebné prostredie priam láka tvoriť aj panoramatické fotografie. Jednu som si dal spraviť na stenu v izbe a vyzerá to lepšie, než som čakal.

Na veľkých skalách sa po náročnej turistike môžete vyhrievať na slniečku ako had.

Poobdivujte kvetiny, niektoré sú nádherné. Ako vždy – vo farbách, ktoré sa dnešnou technikou nedajú zaznamenať.

Téryho chata.

Zadné pleso za Téryho chatou je väčšie.

Druhá časť plesa za "zákrutou".

Predné pleso zas dáva príležitosti k fotografovaniu vody nad ničím.

Väčší pohľad na predné pleso.

 Téryho chata.

Tu sa dozviete, kam môžete svoju turistiku oprieť ďalej. Mladí a výkonní turisti majú veľa možností, no pre nás, starších amatérov predovšetkým neplatia tie časy čo sú tam napísané. Pomalé kosti a svaly mestských päťdesiatnikov sa na Hrebieniok za hodinu a štvrť akosi nedopracujú. My sme začali zliezať 16:25 a na Hrebienku sme boli o 18:45. Pravda, 20 minút sme stáli s otvorenými ústami a pozorovali kamzíky, ale takéto živelné udalosti tiež majú vplyv na rýchlosť transferu.

Pedanti si v  Téryho chate buchnú pečiatku na papier, mapu, alebo ruku a majetníci si zoberú pečiatku domov. Asi ich, našťastie, nie je veľa, lebo nebola priviazaná ani strážená.

A to už zostupujeme dole. Končiaci deň vrhá prekrásne farby a tak podchvíľou stojíme, fotíme a kocháme sa. Nuž čo, turisti by šli rýchlo.

Povedzme si to na rovinu! Nesúhlasím s tým, aby alkoholici chodili na výlety! Tento si so sebou nosí pivo v sude. To nozaj nie je dobrý nápad. Fuj! To nevrhá dobrý obraz na našu turistiku.

Ešte spomienka na prekrásne prostredie  Téryho chaty, túto fotku som použil na obal CDčka o chudnutí.

Komentáre k článku: Téryho chata

 1. Katarína 4. augusta 2013

  Nádherné foto

 2. Richard 3. októbra 2013

  Velmi pekne fotografie.V bliskej dobe sa tam chystam.Tato stranka/reportaz,ak to mozem tak nazvat,ma presvecila ze sa tam oplati ist.Super,krajsie okolie ako na Zbojnicke…

 3. Miro Veselý 4. októbra 2013

  Ďakujem :-) Téryho chata bol jeden z najkrajších zážitkov čo sme boli. Ale aj z najťažších túr, predsa len sme z dolniakov. U mňa vždy jednotkou bolo skalnaté pleso, a celkovo oblasť okolo Lomnického štítu. No a z Téryho chaty naň trocha vidno :-)))

 4. Danka 15. októbra 2013

  Téryho chata bol pre mňa neskutočný zážitok ale aj najťažšia túra.Ten pohľad na okolie našich prekrásnych Tatier nám ale za to stál. Môj priateľ mi dodával energiu celou cestou a keď som už nemala síl asi 500 m od cieľa a myslela som, že to proste vzdám ma neskutočne povzbudzoval. Dokázala som to hlavne vďaka nemu! Tento víkend ideme na Zbojnícku chatu.Verím, že môj priateľ bude mať so mnou znovu obrovskú trpezlivosť a spolu to dokážeme :)

 5. Viki 8. júna 2015

  Krasny clanok s nadhernou fotogaleriou ale nasich Nosicov treba chvalit nie takto z nich urobit alkoholikov, FUJ ako ste to okomentovali nakoniec!!!!! Vsetkym takymto nadsencom a dobrovolnikom velky obdiv, ucta a vdaka, inak kazdy kto tam chodi by nemal co jest a pit. Na chate ste si tiez urcite pochutili na pive, neverim ze nie. Ked ste to chceli povedat humorom, urcite nie takto!!!A takto vysoko alkoholik na turistiku zo sebou by urcite nevlacil tolko piva, ked si ho tam moze kupit,,,,,,

 6. Miro Veselý 8. júna 2015

  Viki no teda, vyrazili ste mi dych tým komentárom.

 7. Veronika 18. augusta 2015

  Chystáme sa na Teryho chatu z Hrebienka. 4.až 6.9.Myslíte, že by to zvládlo aj 5 ročné dieťa, ktoré už má nejaké tie skúsenosti s turistikou? Bežne dávame 1000-1500 m.n.m. Minulý rok sme boli s dcérou – 8rokov na Kriváni, dala to, len trochu pršalo a bola hmla, tak som sa bále. Teraz idem s deťmi sama, bez manžela. Myslíte, že to zvládnu? Nerada by som ich vystavovala nebezpečenstvu. Musia sa držať dospelých alebo môžu – aspoň dcéra – kráčať aj sama? Ďakujem vopred za info a moc mi pomôže Vaša odpoveď. Inak fotky jedna veľká nádhera!!! :-)

 8. Miro Veselý 18. augusta 2015

  Veronika neviem to odhadnúť, ale na túrach vidno aj veľmi malé deti. Téryho chatu považujem za jednu z náročnejších túr, takže bol by som opatrný. Asi tam nejdete na jeden deň, takže skúste najskôr menšie výstupy a potom to odhadnete.

 9. jaro 8. augusta 2017

  Veľmi dobre napísané. Z chuti som sa zasmial nad niektorými komentármi k obrázkom, hlavne tým k vynáške piva.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: