Uberte si na hodnote

Ak podávate zoznamovací inzerát, nepridávajte si. Zoznamka je anonymná, môžete o sebe napísať čo len chcete. No nepomôže vám vylepšovať sa, skôr vám to ublíži.

Ak ste plešatý muž a zidealizujete sa, na zoznámenie príde partnerka, ktorá bude očakávať, že vyzeráte (podľa vášho listu) ako Bruce Willis. Viete si asi predstaviť, aké bude jej sklamanie, ak zistí, že sa nestretla so záchrancom sveta, ale so samozvaným pupkom sveta, ktorý sa len považuje za stredobod vesmíru. Nie, žena vás neodmietne preto že vyzeráte horšie, ako Bruce Willis, ani pre plešinu. Odmietne vás, lebo ste nekritickí, lebo sa v zoznamke predvádzate niečím čo nemáte.

Druhý problém pri idealizácii samého seba v inzercii typu zoznamka je vylúčenie mnohých rovnocenných partnerov.

Ak o sebe baba napíše, že vyzerá ako Nicole Kidman, pre mnohých mužov to bude príliš atraktívna predstava. Povedia si „nuž taká baba by mňa určite nechcela“. A nenapíšu jej. A pritom naša „Nicole Kidman“ je možno len nevýrazná dievčina, ktorá dúfala, že zoznamka jej prinesie obyčajného chlapca... Toho však bezpečne odplaší, lebo inzerát formuluje príliš efektne. (Na zoznámenie jej môže neskôr prísť človek, ktorý ju nevyberane upozorní, že naozaj nevyzerá, ako Nicole Kidman...)

Ak si pridáte na kráse, prilákate len množstvo nezáväzných zvedavcov, ktorí budú len prosto zvedaví, čo sa za vašim inzerátom skrýva naozaj (každý vie, že nevyzeráte ako Nicole Kidman).

Tretí dôvod, prečo sa môže oplatiť trocha si ubrať – hlavne v strednom veku – je vyhľadávanie. 

Pri podávaní inzerátu typu zoznamka je dobré myslieť na to, ako vás nájde váš budúci partner (ka). Vžite sa do role človeka (človečky), aký by sa k vám hodil. Aké parametre zvolí? Čo jej zoznamka ponúkne ako výsledok? Internetová zoznamka umožňuje vyhľadávať partnerov podľa kritérií, ako je vek, pohlavie alebo mesto.

Príklad: mám 43 rokov a hľadám ženu, pričom netrvám na tom, že musí byť mladšia.
Žena, napríklad tiež 43 ročná bude predpokladať, že zoznamka jej nájde partnera. Konvencie hovoria, že žena má byť mladšia. Milá dáma teda skromne zadá do definície vek „hľadá sa muž od 45 do 50 rokov“.
A som v keli. Môj inzerát tejto žene zoznamka neukáže. Som pre ňu primladý - aj keď sme rovesníci. Ona si možno neverí, možno sa bojí hľadať si seberovného (cítila by sa možno pristará, mala by strach, že ju vysmejem). Preto je vhodné podať aj „pomocný“ inzerát v ktorom svoj vek umelo navýšim o nejaký ten rôčik – dva, aby som lepšie „sadol“ do kritérií výberu.

Ľudia majú sklon zaokrúhľovať. Zoznamka obsahuje tisíce inzerátov. Tak zvolia filter – napríklad „hľadám ženu z Bratislavy vo veku od 35 do 45 rokov. Málokto nastaví filter od 33 do 41 rokov. Preto je dobré myslieť na to, že ak ste vo vekovej skupine blízkej „riziku zaokrúhlenia“, počítajte s tým. Máte 34 rokov? Podajte si inzerát, v ktorom budete vyzerať, ako 35 roční, nájdu vás ľudia, ktorí filtrujú inzeráty a zaokrúhľujú bezmyšlienkovito čísla.

Možno nejaká žena veľmi túži po kvalitnom vzťahu, ale neverí si. Možno sa obáva, že o ňu by už v jej veku „aj tak nikto nestál“. A tak to skúsi len v kategórii „deduškov“ o 5 až 10 rokov starších od nej. Pomôžte tejto dáme. Spravte zo seba deduška. Možno je to žena, ktorá je mimoriadne príjemná a pre vás ideálna partnerka, akurát si trocha neverí. Pár rokov hore – dolu pre vzťah nehrá úlohu... V zoznamke si pridajte na veku, alebo na veku ženy, ktorú hľadáte.

Už som o tom písal na inom mieste, takže len telegraficky. Mnoho žien sa považuje za obézne. V skutočnosti ani veľmi obézne nie sú. Dajte do kritérií na svoju partnerku, že môže byť „pri tele“. O to viac žien sa vám osmelí napísať. Môže byť medzi nimi tá pravá, ktorú by vám zoznamka inak nikdy nenašla. Komplexy menejcennosti síce nie sú tým najlepším vkladom do vzťahu, ale v rozumnej miere ich má každý normálny človek i človečka.