Podľa formulácií môžete zhruba vytipovať, koho máte pred sebou. Indikátor „gramatika“ však nemusí platiť. Pri hodnotení odpovedí, ktoré vám zoznamka priniesla môže jedným z kritérií posúdenia toho, kto odpovedá na váš zoznamovací inzerát aj gramatika.
To je fakt, s ktorým nepohneme. Ak ste jazykári, či slovenčinári, možno budete gramatickými chybami (aké občas zoznamka prinesie) pobúrení. Možno budete odpovede s chybami typu "chiba" automaticky mazať. Veď vás predsa nezaujíma nejaký negramotný idiot.
Avšak to, že niekto neovláda gramatiku dnes už tak veľa neznamená. Poznám viacerých mimoriadne schopných a úspešných profesionálov s vysokou zodpovednosťou, postavením i platom (hudobník, programátor, fotograf, majiteľ troch firiem, lekár...) ktorí jednoducho normálne veľa nepíšu. Za tie roky im gramatika trocha vyšumela z hlavy a občas sa im (aj mne) podarí textu uštedriť takú hrúbku, až no.
Iste, ak niekto v každom slove spraví dve chyby, je to podozrivé. Ale nevylúčte pisateľa (pisateľku) len pre pár gramatických chýb. Zoznamka nie je spisovateľská súťaž.
Trendom dnešnej doby je fakt, že mnoho vysokoškolákov dnes neovláda ani gramatiku. Nevedia písať interpunkciu, nevedia, že za otázkou sa píše otáznik (veľmi, veľmi časté). Doba nás k tomu zvádza – SMS správy sa ťukajú pomaly, skratky sa akceptujú. „Ak uz mrzacime text pisanim bez dlznov a ciarok, a dohodneme sa, tak co na tom ze obcas padne nejaka hrubyca?“ Ak vám zoznamka prinesie človeka, ktorý tak trocha przní rodný jazyk, nezúfajte. Mám pre vás lepší tip, ako odhadnúť kvalitu textu, než prostá kontrola vybraných slov.
Zaujímavejším a dôležitejším kritériom je slovná a hlavne obsahová bohatosť textu.
Ak vám na inzerát typu zoznámenie odpovie človek, ktorý má bohatú slovnú zásobu, spozornite. Čím viac rôznych slov v texte nájdete, tým lepšie. To isté sa týka obsahovej stránky textu – bohaté formulácie, obrazy, metafory signalizujú sčítaného človeka. Príklad.
Ahoj zoznamka, rád by som sa s tebou stretol. Tak sa stretnime. Možno nám to pôjde. Chcem sa s niekým zoznámiť a potom stretnúť. Napíš mi či máš o mňa záujem. Som sám a tak sa s niekým chcem zoznámiť, lebo už nechcem byť sám. Aj si aj ty sama, tak mi napíš. Mohli by sme si písať. Ja sa rád opaľujem...
Veľa slov, málo "mäsa". Plochý obsah, časté opakovanie slov. Takáto odpoveď signalizuje na viac, než len jednoduchého pisateľa. Aj keby bola gramaticky perfektná. (V praxi aj v takomto texte bývajú zúfalé chyby.) Skúsme opačný príklad:
Ahoj Zoznamka to Neznáma. Práve čítaš riadky od človeka ktorý môže vyzerať hocijako a biť ktokoľvek. Fúzato-plešatý holobriadok. Zrelý a atraktívny svalovec. Malý tučniačik. Iste si kladieš otázku, čo som zač. Jasné. Sme v pomerne nezviklej sytuácii, pretože sme využily službi inzerátu. Preto ti napíšem o sebe pár slov, bol by som rád, ak by ťa zaujali. Veľmi ma baví chov bielich potkanov. V práci...
Osobne by som odporúčal skôr text. Obsahovo je bohatší, pisateľ má väčšiu slovnú zásobu, dokonca z textu zaznieva silná empatia. Nevie gramatiku, ale možno je to aj tak príjemný, hodnotný človek. Ak zoznámenie klapne, už sa budete viac rozprávať, ako by ste si písali. A v rozhovore možno ten človek chyby nemá...
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.