Mám depresiu...

Pojem depresia sa často používa v hovorovej reči. Ak vám zoznamka prinesie niekoho, kto napíše o sebe „mám depresiu“ pozor na to. Možno ide len o krajšie povedané „je mi smutno“. Ale mohlo by ísť o naozajstnú depresiu. Človek s depresiou potrebuje lekára (psychiatra) a nie zoznamku.

Depresia v ľudovej reči znamená smútok, plačlivú náladu, otrávenosť sychravo jesenným počasím. To všetko naozaj môže byť depresia. No ak vám zoznamka prinesie depresívneho partnera je dobré spraviť si rýchly prieskum:

 • Ako dlho depresia trvá? Ak je len reakciou na aktuálny stav, je to v pohode. Zoznamka takú depresiu môže rozpustiť rýchlejšie, než sa rozpustí kocka cukru v horúcej káve. Ale pri dlhodobej depresii môže ísť o človeka melancholického, smutného. Nie, nemusí to byť zlý partner, ale asi s ním neužijete veľa srandy. Zvážte to radšej skôr.
 • Ako je depresia odkloniteľná? Ak je človek smutný len keď je sám a s vami hneď pookreje, je to dobrý znak z pohľadu depresie. No potom si treba klásť otázku, prečo je smutný keď je sám. Signalizuje to na možný rozvoj závislosti, na nezrelú osobnosť. V prípade, že človek je depresívny stále, aj keď nie je dôvod, ide o poruchu, ktorú nevyrieši zoznamka, ale psychiater. Od depresívneho človeka ruky preč, nie je to dobrý vklad do vzťahu. Ak už vo vzťahu ste, odporúčajte mu navštíviť lekára.
 • Nie je depresia manipuláciou? Niektorí ľudia si všimli, že ak sú depresívni, získajú tak viac pozornosti. Používajú tak svoj smútok ako nástroj na výrobu pozornosti, čičíkania, utešovania. Je to dosť nefér taktika. Ak vám zoznamka prinesie takú známosť, lepšie bude taký vzťah nezačínať.

No a ešte si neodpustím pár slov k depresii všeobecne. Teraz už pojmom depresia nemyslím len „smútok“. Mnoho ľudí môže mať depresiu a nevedia o tom.

Depresia môže nastať z rôznych príčin. Často začína po nejakej ťažkej situácii – po autonehode, úmrtí blízkeho, strate zamestnania, pri dlhodobej samote. Pár dní byť smutný ako reakcia na nejakú udalosť je prirodzené. No celkovo smutná nálada niekedy nemusí odznieť úplne. Človek zostáva akýsi iný, zmenený. Nie, nepovažuje sa už za smutného, ani depresívneho.

Už si zvykol, že sa menej smeje, že ho baví menej vecí. To čo ho v minulosti tešilo, dnes mu pripadá márne. Život sa začína javiť akýsi fádny, stereotypný. Plynú týždne. Dá sa existovať. Nie je na svete zas nejako že by priamo zle... Človek pracuje, plní si nejaké tie povinnosti a má pocit, že to akosi ide. Ale jeho život ho neuspokojuje. V očiach už nemá „iskru“. Spraví, čo treba, ale nemá chuť robiť nič navyše. Ak je niečo vtipné, aj sa zasmeje, ale keď ono toho vtipného okolo nás zas až tak veľa nie je. Toto je vlastne dosť bezútešná planéta. Život je aj tak limitovaný. Raz skončí. Všetko je aj tak len márne pachtenie a snaženie sa nás – potravy pre červy. S výnimkou priateľov kremácie. Neveselé, trúchlivé, sú tie vodné svety...

No človek si na tento druh myslenia zvykne, považuje ho za sebe vlastný. Vôbec sa nepovažuje za depresívneho – veď predsa reaguje celkom prirodzene na realitu dneška.

Predsa sa pozrite okolo seba! Terorizmus, násilie, atomizácia ľudí, drogy, podvody, stále nové choroby, vysoká rozvodovosť, mizerné penzie, globálne otepľovanie. Všade naokolo samá tragédia a žiadne vyhliadky na zlepšenie.

Depresia je ako bažina. Je jednosmerná. Začnete vidieť len to tmavé, smutné. Depresia vám znemožní vidieť, že nevidíte to dobré. Neuvedomíte si, že už nevnímate nič pozitívne. A tým je zákerná. Nadobudnete pocit, že žijete v tmavom svete. Neuvedomíte si, že sa na svet pozeráte cez prizmu depresie.

Tieto depresívne stavy postupne ovplyvňujú aj konanie a zdravie. Človek s depresiou pomaly prestáva robiť to, čo ho tešilo. Postupne sa strácajú koníčky (niet času) v práci podáva len priemerné výkony (mne to žily netrhá) partnerský vzťah je v starých koľajách. Či mašina ide, alebo stojí, to je predsa jedno. No čo, snáď tento koláčik ma aspoň na chvíľu poteší. Depresia začne ovplyvňovať to, čo robíte, čo jete (alebo nejete). A to, čo robíte a jete bude zas možno prehlbovať depresiu. Môžu nasledovať poruchy spánku (neviete zaspať, lebo tie myšlienky sú zas nejaké dotieravé). Postupne nastávajú zmeny aj v zdravotnom stave. Chudnutie, alebo priberanie je len jedným z príkladov. Často sa môžu začať objavovať rôzne choroby, poruchy imunity, ktoré ak liečite, dostanú vás k rôznym špecialistom, no tých nenapadne myslieť na to, že ide o depresiu.

Čím viac nasledujúcich bodov na vás sedí (alebo na partnera, ktorého vám „vylovila“ zoznamka) tým pravdepodobnejšie je, že by mohlo ísť o depresiu.

 • Problémy s koncentráciou, zhoršenie pamäti a nerozhodnosť
 • Pocit smútku, strachu a „prázdnoty“, alebo zbytočnosti
 • Častý pocit viny, neschopnosti, bezradnosti
 • Postupná strata záujmu o aktivity ktoré predtým boli zdrojom radosti
 • Poruchy spánku – nespavosť alebo nadmerná ospalosť
 • Stála únava, nedostatok energie, otrávenosť
 • Stále častejšie sa objavujúce ochorenia, ktoré predtým neboli
 • Zmena chuti do jedla – priberanie alebo chudnutie
 • Depresívna nálada častá, skoro každý deň
 • Postupná strata radosti zo života, pocitu jeho zmyslu
 • Zvýšená podráždenosť alebo intenzívna spomalenosť
 • Neschopnosť koncentrácie
 • Opakujúce sa myšlienky o smrti, smrteľnosti alebo samovražde.

Viem, teraz sa možno škeríte a vravíte si „tak toto na mňa sedí, ako riť na šerbli“. Každý človek máva občas chvíle, kedy cíti niečo z tých príznakov. Možno minulý týždeň sa vám nepáčilo počasie, predvčerom ste s kamarátom hovorili o smrti, dnes ste aj unavení a pred pár rokmi ste začali priberať. To nie je depresia. No ak niekoľko z týchto príznakov pociťujete naraz a dokonca denne, to už je vážnejšie. Ak to trvá viac týždňov, je zle. Navštívte svojho lekára čím skôr. Ak ide o depresiu, existujú lieky, ktoré ju ukončia a „vrátia vás do života“. Po čase ich môžete prestať užívať a všetko bude zas v poriadku.

Depresia je zákerná v tom, že človek dlho nevie, že ju „má“. Trpí ňou, ale neuvedomuje si, že z akéhosi tichého smútku zbytočne viac konzumuje. O pár rokov takej "malej depresie" z neho bude riadny tučko. Zdravie v keli a obezita na krku. O dva vážne dôvody na depresiu viac. Čím neskôr s tým človek začne niečo robiť, tým ťažšie to bude.

Choďte k lekárovi ešte v čase, kedy sa vám zdá, že to ani nie je tak zlé. Zídete z kratšej cesty.